Wielka Brytania: Sprawca ataku na Moście Londyńskim był powiązany z terrorystami

Londyńska policja metropolitalna, źródło: Flickr, fot. Yukiko Matsuoka (CC BY 2.0)

Mężczyzna, który zaatakował wczoraj (29 listopada) przechodniów w centrum Londynu, był w przeszłości skazany za przestępstwa związane z terroryzmem. Został warunkowo zwolniony z więzienia w ubiegłym roku.

 

28-letni Usman Khan zabił na Moście Londyńskim 2 przypadkowe osoby (mężczyznę i kobietę) i ranił 3 kolejne. Sam został chwilę później zastrzelony przez policjantów. Na sobie miał zamontowane urządzenie przypominające ładunek wybuchowy, które później okazało się być atrapą.

Przebieg zdarzenia nie jest do końca jasny. Wszystko wydarzyło się tuż przed godziną 14:00 miejscowego czasu. Ponieważ Most Londyński znajduje się niedaleko silnie chronionego Parlamentu, policja zjawiła się na miejscu bardzo szybko.

Specjalny koordynator Policji Metropolitalnej ds. antyterrorystycznych Neil Basu poinformował, że, choć motywy sprawcy nie były znane, służby zakładają przede wszystkim podłoże terrorystyczne tego ataku. Trwa teraz sprawdzanie czy w atak były zaangażowane jeszcze inne osoby.

Włochy: Rozbito siatkę zbierającą fundusze dla terrorystów

Włoskie służby zatrzymały 10 osób podejrzanych o to, że w zorganizowany sposób zbierały i przekazywały pieniądze islamskim organizacjom terrorystycznym. Środki te miały trafiać do syryjskiej fundamentalistycznej organizacji Front al-Nusra, która do niedawna była odłamem Al-Kaidy.
 

Do zatrzymań doszło w położonym w …

Będzie zmiana przepisów dot. zwolnień warunkowych?

Tymczasem dziennik „The Times” ustalił, że Khan w ubiegłym roku został warunkowo zwolniony z więzienia. Trafił tam po tym, gdy został skazany za przestępstwa związane z terroryzmem islamskim. Za kratami spędził 6 lat. „Był znany władzom, ponieważ został skazany w 2012 r., a w grudniu 2018 r. warunkowo został zwolniony. Zgodził się bowiem na noszenie na stałe tzw. elektronicznej bransolety monitorującej to gdzie przebywa” – mówił Basu.

Tego typu urządzenie rejestruje jedynie to gdzie znajduje się osoba warunkowo zwolniona z więzienia. Nie wiadomo jeszcze czy Khan, z powodu swoich terrorystycznych działań, był także monitorowany na stałe przez służby bezpieczeństwa. Jeśli był, to rodzą się pytania o skuteczność takiej obserwacji.

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson zapowiedział, że być może prawo dotyczące przedterminowych zwolnień zostanie niebawem zaostrzone. „Od dawna twierdzę, że błędem jest pozwalanie, aby przestępcy skazani za poważne i brutalne czyny wychodzili z więzienia przedterminowo. Bardzo ważne jest, abyśmy pozbyli się tego nawyku i egzekwowali odpowiednie wyroki dla niebezpiecznych przestępców, zwłaszcza terrorystów, czego, jak sądzę, będzie chciało społeczeństwo” – powiedział Johnson.

Most Londyński był już w czerwcu 2017 r. areną poważnego zamachu terrorystycznego. Rozpędzony samochód dostawczy wjechał tam w grupę osób, a potem 3 zamachowców ruszyło z nożami na pobliski Borough Market, gdzie atakowali przechodniów. Zginęło wówczas 8 osób, a 48 kolejnych zostało rannych, w tym kilka ciężko. Zginęli także wszyscy trzech zamachowcy. Odpowiedzialność za to wzięło na siebie Państwo Islamskie.

Norwegia: Strzelanina w meczecie w Oslo aktem terrorystycznym?

Norweska policja poinformowała, że bada okoliczności strzelaniny w meczecie na przedmieściach Oslo pod kątem próby przeprowadzenia zamachu terrorystycznego. Do incydentu doszło w sobotę (10 sierpnia). Ranna została 1 osoba, a sprawcę zatrzymano.
 

O wstępnych ustaleniach śledztwa poinformował zastępca komendanta policji w …