Wielka Brytania opuściła Unię Europejską

Brexit, Banksy, źródło: Flickr, fot. Dunk

Brexit, Banksy, źródło: Flickr, fot. Dunk

Dokładnie o północy polskiego czasu (w Londynie była wówczas 23:00) brexit stał się faktem, a Wielka Brytania po 47 latach członkostwa opuściła Unię Europejską. Zwolennicy wyjścia z UE świętowali, zaś przeciwnicy spotykali się w milczeniu trzymając świece.

 

Po ponad 3,5 roku, czyli dokładnie 1317 dniach od referendum brexitowego z czerwca 2016 r. Wielka Brytania przestała być państwem członkowskim UE. Teraz rozpoczyna się 11-miesięczny okres przejściowy, w którym wciąż będą obowiązywać dotychczasowe unijno-brytyjskie porozumienia, a na terenie Wielkiej Brytanii obowiązywać będzie unijne prawo. Do końca 2020 r. trzeba jednak wynegocjować nową umowę handlową między Londynem a Brukselą.

Johnson: To nie koniec, to początek

Dokładnie na godzinę przed brexitem, o 23:00 czasu polskiego premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson opublikował swoje przemówienie. Stwierdził w nim, że „UE w ciągu ostatnich 50 lat obrała drogę, która dłużej nie pasuje Wielkiej Brytanii”. „Dla wielu osób jest to niesłychany moment pełen nadziei, moment, o którym myśleli, że nigdy nie nadejdzie. Oczywiście jest również wielu, którzy są zaniepokojeni i odczuwają stratę. Jest też trzecia grupa – ci, którzy bali się, że ta kłótnia nigdy się nie skończy. Zadaniem rządu, moim zdaniem, jest zjednoczenie tego kraju, zrobienie kroku naprzód. Ale najważniejsze, co dziś trzeba zaakcentować – to nie jest koniec, lecz początek” – powiedział Johnson.

Szef brytyjskiego rządu, który był jedną z twarzy referendum na rzecz opuszczenia UE, mówił także o tym, że „Wielka Brytania odzyskała suwerenność”. „Chodzi o dokonanie zmian, za którymi ludzie zagłosowali. Może to się odbyć poprzez sprawowanie kontroli nad imigracją, wolny handel czy po prostu tworzenie prawa tak, by było korzystne dla Brytyjczyków. Sądzę, że to słuszny, zdrowy i demokratyczny wybór. Chodzi jednak nie tylko o zmiany w prawie, lecz  o prawdziwą narodową zmianę i nową erę. Wierzę, że odniesiemy sukces, niezależnie od tego, jakie trudności staną nam na drodze” – powiedział Johnson.

47 lat Wielkiej Brytanii w UE

Dziś wraz z wybiciem północy zakończy się członkostwo Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Trwało ono 47 lat. Przez ten czas UE mocno się zmieniała, tak jak i sama Wielka Brytania.

 

Gdy dziś w Brukseli szefowie unijnych instytucji – Komisji Europejskiej, Rady …

Zwolennicy brexitu świętują, przeciwnicy nie

W tym samym czasie na Parliament Square w centrum Londynu trwało radosne świętowanie zorganizowane przez zwolenników brexitu. Tuż przed godziną brexitu, niczym w Sylwestra, tłum odliczał ostatnie sekundy. Odśpiewano także hymn Wielkiej Brytanii, czyli pieśń „Boże, chroń królową”.

Do zebranych przemówił lider Partii Brexit Nigel Farage, który przypomniał, że kampanię na rzecz wyjścia Wielkiej Brytanii z UE prowadził już 27 lat temu, czyli po przyjęciu Traktatu z Maastricht. „Dzisiejszym prawdziwym wygranym jest demokracja. Wierzę, że powinniśmy być proeuropejscy, ale nie prounijni. Teraz jednak świętujmy, jak jeszcze nigdy nie świętowaliśmy. To jest najwspanialszy dzień we współczesnej historii naszego wielkiego narodu” – powiedział Farage.

Tymczasem przeciwnicy brexitu brali udział w zdecydowanie mniejszych i bardzo cichych zgromadzeniach. Często przynoszono na nie świece. W ten sposób UE pożegnali przede wszystkim Szkoci. Premier Szkocji Nicola Sturgeon umieściła na Twitterze zdjęcie świecy oraz unijnej flagi i napisała: „Szkocja powróci do serca Europy jako niepodległe państwo”.

Natomiast w Brukseli i Strasburgu zdjęto i złożono brytyjskie flagi sprzed budynków instytucji europejskich – Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej.

Jaka Unia Europejska dzień po brexicie?

Wielka Brytania opuściła wczoraj – po 47 latach – Unię Europejską, ale na całkowite zerwanie wzajemnych relacji potrzeba czasu. Jakie będą wzajemne stosunki między Unią a Zjednoczonym Królestwem od 1 lutego?

 

 

Wielka Brytania wstąpiła do Wspólnoty Europejskiej (poprzedniczki UE) w 1973 …