Wielka Brytania: May zapowiedziała, że w czerwcu przestanie być premierem

Theresa May przemawia w Izbie Gmin, źródło Flickr

Theresa May przemawia w Izbie Gmin, źródło Flickr/UK Parliament

Na początku przyszłego miesiąca Izba Gmin ma po raz czwarty zagłosować nad ustawą dotyczącą zatwierdzenia umowy rozwodowej z UE. Premier Theresa May zapowiedziała, że jeśli do niego dojdzie, to bez względu na wynik poda się do dymisji.

 

W ubiegłym tygodniu szefowa brytyjskiego rządu spotkała się z przewodniczącym wpływowego Komitetu 1922 Grahamem Bradym. Komitet ten składa się ze wszystkim posłów Partii Konserwatywnej, którzy nie sprawują żadnych funkcji w rządzie (tzw. backbencherów) i ma duży wpływ na stabilność rządu. Odpowiednia liczba członków tego komitetu może bowiem zażądać głosowania nad wotum nieufności wobec premiera.

Johnson chętny, aby zastąpić May

Theresa May w ostatni czwartek (16 maja) rozmawiała z Bradym o swojej przyszłości na stanowisku szefowej rządu. Poinformowano jedynie, że oboje spotkają się jeszcze raz w czerwcu, już po tym jak premier wniesie do Izby Gmin czwartą wersję ustawy zatwierdzającej wynegocjowane już przez Londyn porozumienie z Brukselą. Posłowie trzy razy jednak już taką ustawę odrzucali, choć za każdym razem coraz mniejszą liczbą głosów.

May obiecywała już swoją dymisję w zamian za poparcie wynegocjowanej przez jej rząd umowy, ale nic nie wskórała. Teraz zapowiedziała, że odejdzie bez względu na to, jaki będzie wynik czwartego głosowania. Z Bradym spotka się już po to, aby ustalić harmonogram wyboru swojego następcy. Chęć ubiegania się o funkcję premiera ogłosił już były minister spraw zagranicznych Boris Johnson, który jest jednym z liderów tego skrzydła wśród konserwatystów, które opowiada się za twardym brexitem.

Boris Johnson chce zostać premierem Wielkiej Brytanii

Były minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii oficjalnie zgłosił swoją kandydaturę na nowego szefa Partii Konserwatywnej, a co za tym idzie także szefa rządu. Obecna premier Theresa May obiecała bowiem, że odejdzie, jeśli Izba Gmin zaakceptuje umowę brexitową. Zostanie ona poddana …

May przedstawi „śmiałą ofertę dla posłów”

W niedzielę opublikowany został na łamach „Sunday Times” artykuł, w którym May zapowiedziała przedstawienie parlamentowi po 3 czerwca projektu ustawy na temat umowy z UE. Już w tytule premier nazwała go „śmiałą ofertą dla posłów”. „Nadal uważam, że większość w parlamencie może poprzeć wyjście Wielkiej Brytanii z umową” – napisała May, przekonując, że zaprezentuje w Izbie Gmin „nowy, ulepszony pakiet środków.” Wśród nich mają się znaleźć kluczowe dla sprawy rozwiązania dotyczące przyszłości granicy między Irlandią Północną a Irlandią, która będzie jedyną lądową granicą brytyjsko-unijną.

Spór o o przyszłość tej granicy jest jedną z podstaw odrzucania przez zbuntowanych posłów Partii Konserwatywnej porozumienia z UE. May chce, aby między Irlandią a Irlandią Północną nie było powrotu do kontroli granicznych, ale wydaje się to trudne do wypracowania bez pozostania Wielkiej Brytanii w unii celnej lub przyznania Irlandii Północnej specjalnego statusu. A to nie podoba się wielu konserwatystom oraz północnoirlandzkim lojalistom.

Wielka Brytania: Izba Gmin znów zagłosuje nad umową brexitową

Brytyjski rząd znów przedłoży pod głosowanie w parlamencie projekt umowy regulującej warunki opuszczenia przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej. Izba Gmin miałaby się tym zająć na początku czerwca.
 

Kancelaria Theresy May poinformowała o planach rządu po spotkaniu, jakie premier odbyła z liderem opozycyjnej …

Partia Pracy znów zagłosuje przeciw?

Ale przeciw umowie z UE głosują także posłowie opozycyjnej Partii Pracy. Przez ostatnie tygodnie przedstawiciele torysów prowadzili z przedstawicielami labourzystów rozmowy w tej sprawie. Ostatecznie jednak nie udało się wypracować porozumienia. Jednak wobec złożenia projektu nowej ustawy zatwierdzającej umowę brexitową, May chce wznowienia negocjacji z Partią Pracy.

Ale lider labourzystów Jeremy Corbyn już zapowiedział, że jego ugrupowanie po raz czwarty zagłosuje przeciw rządowi. „Nie wiemy jeszcze jak będzie wyglądać nowa ustawa, ale nic z tego co słyszałem nie pozwala mi wierzyć, że będzie ona zasadniczo różna od tej, która została przedstawiona poprzednio, więc na chwilę obecną nie poprzemy jej” – stwierdził. Dodał natomiast, że w takiej sytuacji powinno zostać przeprowadzone nowe referendum na temat brexitu.

W podobnym tonie wypowiadał się minister ds. brexitu w labourzystowskim Gabinecie Cieni Keir Starmer. „Wyraziliśmy się już jasno, że jeśli nie będziemy mogli wprowadzić zmian w umowie i nie będziemy mogli przeprowadzić wyborów powszechnych, to popieramy opcję publicznego głosowania” – oświadczył.

Brexit: Partia Pracy ogłasza przerwanie negocjacji z rządem

Partia Pracy przerwała negocjacje z rządem w sprawie umowy brexitowej. Lider laburzystów Jeremy Corbyn obwinia za porażkę „rosnącą słabość i niestabilność” Londynu. Decyzja została ogłoszona w liście wysłanym do premier Theresy May.
 

Lider opozycyjnej Partii Pracy ostatecznie zamknął drzwi do porozumienia …