Wielka Brytania: Izba Gmin przegłosowała ustawę brexitową

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson w Izbie Gmin / Zdjęcie via twitter @UKParliament

Wielka Brytania na ostatniej prostej przed wystąpieniem z Unii Europejskiej. Brytyjska Izba Gmin zatwierdziła umowę o wystąpieniu z Unii Europejskiej. Teraz projekt specjalnej ustawy trafi do Izby Lordów.

 

 

Kolejna przeszkoda przed realizacją brexitu 31 stycznia została usunięta. W czwartek (9 stycznia) brytyjska Izba Gmin zatwierdziła projekt ustawy o porozumieniu w sprawie wystąpienia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej. Withdrawal Agreement Bill (WAB) poparło 330 posłów. Przeciwko zagłosowało 231.

Hogan: Brytyjski premier zmięknie w negocjacjach handlowych

Unijny komisarz ds. handlu Phil Hogan zapewnia, że dojdzie do przedłużenia okresu przejściowego po brexicie, jeśli do końca przyszłego roku nie uda się wynegocjować nowej brytyjsko-unijnej umowy handlowej.

 

Phil Hogan, który jest Irlandczykiem, udzielił wywiadu liberalnemu dublińskiemu …

Szybkie tempo prac

WAB zatwierdzono w pierwszym czytaniu, jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. Prace nad ustawą przyspieszyły po wygranych zdecydowanie przez Partię Konserwatywną grudniowych wyborów parlamentarnych rozpisanych głównie z powodu braku możliwości przyjęcia tej ustawy w poprzedniej kadencji parlamentu. Dlatego Boris Johnson, zdecydowany zwolennik jak najszybszego przeprowadzenia procedury brexitowej, od razu po zaprzysiężeniu nowych członków Izby Gmin wniósł projekt ponownie pod obrady parlamentu.

Wynik głosowania ani przez moment nie był zagrożony, jednak WAB poparło wczoraj o 28 parlamentarzystów mniej niż w grudniu. Biorąc pod uwagę problemy premier Theresy May, a także samego Johnsona odnośnie przegłosowania umowy w ostatnich miesiącach, tempo prac legislacyjnych może imponować. Ustawa trafi teraz do Izby Lordów, gdzie w przyszłym tygodniu powinna zostać ostatecznie zatwierdzona, oczywiście jeżeli parowie nie wniosą żadnych poprawek.

Wielka Brytania: Izba Gmin poparła projekt ustawy brexitowej

Wielka Brytania zrobiła krok w stronę wyjścia z Unii Europejskiej. Izba Gmin przyjęła w pierwszym czytaniu projekt ustawy umożliwiającej przeprowadzenie brexitu w oparciu o regulująca go umowę. Teraz projekt specjalnej ustawy trafi do prac w komisjach parlamentarnych.

 

To właśnie brak przyjęcia …

Nadszedł czas na brexit

Brytyjskie media nie poświęcały sprawie wczorajszego historycznego głosowania zbyt wiele miejsca. Wydarzenia w Izbie Gmin zostały usunięte w cień przez decyzje pary książęcej o częściowej rezygnacji z roli członków rodziny królewskiej. Podobnym brakiem zainteresowania wykazali się parlamentarzyści, którzy nielicznie i niezbyt aktywnie brali udział we wtorkowych i środowych obradach Izby Gmin, podczas których trwała dyskusja nad ewentualnymi zmianami w ustawie.

„Nadszedł czas, aby brexit dobiegł końca” – powiedział minister ds. brexitu Stephen Barclay, podsumowując kilkugodzinną debatę w Izbie Gmin. Po zatwierdzeniu przez brytyjski parlament, umowa o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE musi zostać zatwierdzona przez PE. Według wstępnych informacji głosowanie – o ile procedury nie przedłużą członkowie Izby Lordów – mogłoby zostać przeprowadzone 29 stycznia.

Ursula von der Leyen jedzie do Londynu rozmawiać o brexicie

W środę (8 stycznia) w Londynie dojdzie do spotkania premiera Borisa Johnsona z przewodniczącą Ursulą von der Leyen. Głównym tematem rozmów będą przyszłe relacje między Wielką Brytanią a Unią Europejską.

 

 

Do spotkania przywódców dojdzie na trzy tygodnie przed zaplanowanym na 31 …

Trudne negocjacje

Wraz z przegłosowaniem projektu ustawy o porozumieniu w sprawie wystąpienia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej nie ustaną emocje związane z brexitową sagą. Kolejnym z wyzwań jest osiągnięcie porozumienia między Londynem a Brukselą ws. umowy handlowej. Na rozmowy pozostało niewiele czasu. Brytyjski rząd przeforsował bowiem zapis wykluczający możliwość przedłużenia okresu przejściowego poza 31 grudnia 2020 r. Oznacza to, że jeżeli do tego czasu nie udałoby się zawrzeć umowy z UE, Londyn de facto wyjdzie z UE bez żadnego porozumienia.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała w środę (8 stycznia) w Londynie, że bez przedłużenia okresu przejściowego po 2020 r. będzie niezwykle trudno osiągnąć porozumienie odnośnie każdego aspektu nowego partnerstwa.

Von der Leyen: "Małe szanse na pełne porozumienie z Wielką Brytanią do końca roku"

„Relacje między Wielką Brytanią a Unią Europejską po brexicie nie będą tak bliskie jak do tej pory”, stwierdziła przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen podczas spotkania z premierem Wielkiej Brytanii.

 

 

Przewodnicząca Komisji Europejskiej powiedział w środę (8 stycznia) w Londynie, że …