Wielka Brytania: Izba Gmin wróciła do prac nad ustawą, która zniesie swobodny przepływ osób z UE

Izba Gmin ponownie zajęła się projektem ustawy imigracyjnej.

Wielka Brytania wraca do ustawy ograniczającej imigrację. Francja i Niemcy mają plan odbudowy unijnej gospodarki. W Chorwacji rozwiązano parlament. Między innymi o tym piszemy we wtorkowej edycji „The Capitals”.

 

LONDYN

Powrót do starych projektów. Izba Gmin wróciła w poniedziałek (18 maja) do prac nad projektem ustawy o imigracji. Będzie ona podstawą do wprowadzenia punktowego systemu dla imigrantów po zakończeniu okresu przejściowego z UE, tj. od 1 stycznia 2021 r.

Projekt złożył w grudniu 2018 r. rząd Theresy May, ale ze względu na brak większości w parlamencie odłożono go na później. Wrócił do niego gabinet Borisa Johnsona na początku marca br.

Ustawa zniesie swobodny przepływ osób z UE i da podstawy prawne do wprowadzenia zaprezentowanego w lutym br. systemu punktowego dla imigrantów. Obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej będą mu podlegać tak samo jak obywatele innych państw. Duże utrudnienia czekają osoby o niższych kwalifikacjach.

Podstawowe założenie nowego systemu migracyjnego to konieczność uzyskania minimum 70 punktów, z czego 50 musi pochodzić z tzw. kryteriów obowiązkowych. 20 punktów będzie można uzyskać za to, że oferta pracy, do jakiej chce wyjechać dana osoba pochodzi od rekomendowanego przez władze podmiotu. Kolejne 20 punktów jest do zdobycia za to, że oferta pracy zakłada określony w wymogach poziom umiejętności aplikanta. 10 punktów jest zaś do zdobycia za znajomość języka angielskiego.

(Benjamin Fox | EURACTIV.com)

Wielka Brytania zamknie drzwi dla gorzej wykwalifikowanych pracowników

Brytyjski rząd przedstawił projekt nowego systemu migracyjnego opartego na klasyfikacji punktowej. Obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej będą mu podlegać tak samo jak obywatele innych państw. Duże utrudnienia czekają osoby o niższych kwalifikacjach.

 

Podstawowe założenie nowego systemu migracyjnego to konieczność uzyskania minimum …

BERLIN/PARYŻ

Powrót tandemu Francja-Niemcy. Kanclerz Angela Merkel i prezydent Francji Emmanuel Macron przedstawili w poniedziałek (18 maja) wspólny program odbudowy europejskiej gospodarki opiewający na sumę pół biliona euro. Miałby on stać się kołem zamachowym dla unijnej gospodarki walczącej ze skutkami pandemii COVID-19.

KE miałaby pozyskać te pieniądze na rynkach finansowych i spłacać w następnych latach z unijnego budżetu. Szefowa Komisji Ursula von der Leyen przyjęła ten plan z zadowoleniem.

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Koronawirus: Francja i Niemcy mają plan odbudowy unijnej gospodarki. Na stole 500 mld euro

Kanclerz Angela Merkel i prezydent Francji Emmanuel Macron przedstawili wczoraj wspólny program odbudowy europejskiej gospodarki opiewający na sumę pół biliona euro.

BRATYSŁAWA

Na zakupy do Polski bez kwarantanny. Premier Igor Matovicz poinformował w poniedziałek, że w środę (20 maja) na Słowacji rozpocznie się kolejny etap luzowania obostrzeń wprowadzonych na czas epidemii koronawirusa.

Rząd zdecydował, że od środy (20 maja) noszenie masek ochronnych nie będzie obowiązkowe na otwartej przestrzeni, pod warunkiem że osoby w najbliższym otoczeniu będą mieszkały razem. W przeciwnym wypadku należy zachować 5 metrów odległości.

Ponadto po 10 tygodniach zamknięcia od 1 czerwca otwarte zostaną przedszkola i szkoły. Nadal to jednak rodzice będą mogli zdecydować czy ich dziecko wróci do szkoły w czerwcu.

Od środy działalność mogą wznowić wszystkie bary i restauracje. Będą mogły one pracować maksymalnie do godz. 22. Obowiązuje zasada 2 osób przy jednym stoliku. Do pracy mogą także wrócić instytucje kultury. Jednak wszelkie wydarzenia objęte są limitem 100 uczestników.

Zmianie ulegnie także reżim na granicach. Od czwartku (21 maja) Słowacy będą mogli spędzać za granicą do 24 godzin bez konieczności poddawania się kwarantannie ani przedstawiania negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Zasada ta wejdzie w życie w czwartek i będzie obowiązywać w stosunku do Austrii, Chorwacji, Czech, Niemiec, Polski, Słowenii, Szwajcarii i Węgier. 

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

Słowacja: Najważniejsi politycy podpisali proeuropejską deklarację

Słowacja powoli staje się wyjątkiem wśród państw Grupy Wyszehradzkiej

RZYM

„Jesteśmy gotowi”. „Dwustronne porozumienia w sprawie umożliwienia turystom wypoczynku w danym kraju są sprzeczne z duchem UE”, powiedział szef włoskiej dyplomacji Luigi Di Maio podczas poniedziałkowej wideokonferencji ze swoimi odpowiednikami z 10 państw Wspólnoty (m.in. z Austrii, Niemiec, Chorwacji).

Polityk Ruchu 5 Gwiazd zapewnił, że Włochy są gotowe na przyjęcie turystów od 3 czerwca. Tego dnia rząd planuje otworzyć granice dla obywateli z państw UE, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii.  

(Valentina Iorio | EURACTIV.it)

Koronawirus: Włochy przywracają swobodę przemieszczania się

Rząd poinformował o otwarciu granic dla obywateli państw Unii Europejskiej. Od kiedy turyści mogą wybrać się do Włoch?

ZAGRZEB

Czas na nowe wybory. Posłowie zdecydowali w poniedziałek (18 maja) o samorozwiązaniu parlamentu. Wniosek poparło 105 deputowanych, 8 było przeciw, a 4 wstrzymało się od głosu.

Prezydent Zoran Milanović ma jeszcze w tym tygodniu poinformować o dacie przedterminowych wyborów. W grę wchodzą 21, 28 czerwca lub 5 i 12 lipca. 

(Karla Junicic, EURACTIV.hr)

Chorwacja: Premier chce przyspieszonych wyborów parlamentarnych

Kiedy mogłoby się odbyć wcześniejsze głosowanie?

WIEDEŃ

Próba generalna. W poniedziałek (18 maja) do szkół wróciła około połowa z 700 tys. dzieci i młodzieży szkolnej. Uczniowie w klasach zobowiązani są do noszenia masek.

„To próba generalna przed powrotem szkół do pełnej normalności jesienią”, powiedział minister edukacji Heinz Fassmann (ÖVP). W najbliższych dniach do szkół wróci pozostała część uczniów, chyba że Austria będzie musiała zmierzyć się z drugą falą zakażeń koronawirusem. 

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

Węgry: Kontrowersyjna ustawa o stanie zagrożenia zniesiona w czerwcu?

„Obroniliśmy Węgry przed koronawirusem” – uznał Viktor Orbán. A szef jego kancelarii zapowiedział wniesienie pod obrady parlamentu projektu ustawy znoszącej obecnie obowiązującą, kontrowersyjną ustawę o stanie zagrożenia.

 

Przyjęta 30 marca ustawa wzbudziła wielkie kontrowersje. Węgierska opozycja protestowała wskazując na to, że …

HELSINKI

Potrzeba szybkich działań. „Międzynarodowa pozycja UE może ucierpieć, a Wspólnota może znaleźć się w obliczu egzystencjalnego kryzysu, jeżeli nie rozwiąże swoich wewnętrznych problemów”, napisał prezydent Finlandii Sauli Niinistö w artykule opublikowanym sobotę (16 maja) w najważniejszych fińskich dziennikach. 

Według Niinistö w rzeczywistości „po” koronawirusie UE powinna przeanalizować trzy kwestie: unikać podziału Północ-Południe, znaleźć zrównoważone podejście do podziału obciążeń finansowych. Prezydent napisał również, że zagrożona jest swoboda przemieszczania się i układ z Schengen.

Niinistö ze zrozumieniem przyjął decyzje rządów o tymczasowym zamknięciu granic, ale twierdzi że może być ciężko przywrócić strefę Schengen do stanu sprzed pandemii. 

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Finlandia: Ewentualna akcesja do NATO popsuje relacje z Rosją

Czy Finlandia w ogóle chce się zdecydować na taki krok?

DUBLIN 

Znoszenie obostrzeń. Irlandia rozpoczęła pierwszy z pięciu etapów znoszenia ograniczeń wprowadzonych na czas pandemii koronawirusa. Od poniedziałku (18 maja) mieszkańcy nadal powinni pozostawać w domach za wyjątkiem kilku sytuacji: pójścia do pracy (gdy nie można wykonywać obowiązków zdalnie), pójścia do sklepu, ćwiczeń fizycznych – nie dalej niż w odległości 5 km od domu, wizyty u lekarza lub spotkania z rodziną i przyjaciółmi – nie dalej niż 5 km od domu, w maksymalnie czteroosobowych grupach. 

W poniedziałek otwarto m.in. sklepy z materiałami budowlanymi oraz sklepy ogrodnicze. Czynne są także warsztaty samochodowe. Zgodnie z wytycznymi w miejscach publicznych zaleca się zasłanianie ust i nosa. Nie ma jednak kar za niestosowanie się do tego środka.

We wtorek potwierdzono 88 nowych zakażeń w ciągu 24 godzin. Zmarły 4 osoby. Kolejny etap łagodzenia restrykcji planowany jest na 8 czerwca.

(Samuel Stolton | EURACTIV.com)

Partia Zielonych przed szansą na wejście do irlandzkiego rządu

Co musi się wydarzyć, by irlandzka Partia Zielonych dołączyła do koalicji rządzącej?

MADRYT

Coraz mniej ograniczeń. W poniedziałek (18 maja) rozpoczął się kolejny etap łagodzenia restrykcji (poza Madrytem i Barceloną, gdzie sytuacja epidemiologiczna jest gorsza niż w pozostałej części kraju). Oznacza to, że około 70 proc. mieszkańców kraju – 32 mln osób – może skorzystać ze zniesienia kolejnych ograniczeń. 

(EuroEFE.EURACTIV.es)

Koronawirus: Portugalia znosi kolejne restrykcje, Hiszpania nadal ostrożna

Podczas gdy Portugalia planuje powrót turystów na plaże, rząd Hiszpanii zapowiada ostrożniejsze luzowanie restrykcji.

ATENY

Obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dotycząca pasażerów lotów międzynarodowych, po raz pierwszy nałożona 16 marca, będzie obowiązywała do końca maja, poinformował w poniedziałek Urząd Lotnictwa Cywilnego. 

(Sarantis Michalopulos | EURACTIV.com)

Koronawirus: Grecja i Cypr chciałyby latem przyjąć pierwszych zagranicznych turystów

Oba kraje już od jutra (4 maja) znoszą pierwsze epidemiczne restrykcje. Na razie liberalizacja nie dotyczy jeszcze lokali gastronomicznych czy hoteli, ale Grecy i Cypryjczycy liczą na to, że ten sezon turystyczny nie jest jeszcze stracony.

BELGRAD

„Wybory nie będą najważniejsze, jeżeli w najbliższych miesiącach pojawi się druga fala zakażeń koronawirusem”, powiedział w poniedziałek prezydent Serbii Aleksandar Vučić. Głosowanie zaplanowano na 21 czerwca. Pierwotnie wybory parlamentarne miały odbyć się w kwietniu br., ale przełożono je z uwagi na epidemię koronawirusa. 

Oczekiwanie na szczegóły. „Serbia jeszcze nie zdecydowała, czy kontynuować proces przystąpienia do UE zgodnie z nową metodologią”, powiedziała minister ds. integracji europejskiej Jadranka Joksimović.

„Serbia nie jest przeciwna nowej metodologii, ale najpierw musimy wiedzieć, w jaki sposób oceniony zostanie dotychczasowy postęp Serbii. Chcemy wiedzieć czy dotychczasowe rozmowy zostaną wzięte pod uwagę, czy będziemy musieli wszystko rozpoczynać od nowa. To ważne, gdyż udało nam się już zamknąć kilka rozdziałów negocjacji z UE”, podkreśliła Joksimović.

Nowa metodologia, o której mowa, została stworzona głównie z myślą o akcesji Macedonii Płn. i Albanii i w największym skrócie zakłada przyspieszenie negocjacji z państwami starającymi się o wejście do UE poprzez częstsze kontrole postępu negocjacji oraz większe zaangażowanie państw członkowskich.

(EURACTIV.rs)

UE apeluje do Serbii o "pozostanie na europejskiej ścieżce"

Niedawne informacje dotyczące podpisania przez Serbię umowy o wolnym handlu z Euroazjatycką Unią Gospodarczą (EAEU) nie pozostały bez odpowiedzi Brukseli. Wspólnota ostrzega Belgrad przed staraniem się o członkostwo w inicjatywie, w której główną rolę odgrywa Rosja, jeśli Serbia nadal zamierza …