Duży atak hakerski w Belgii. Problemy miało około dwustu instytucji / STOLICE

Wielka Brytania, Francja, Belgia, atak, cybeznezpieczeństwo-pandemia-paszport-szczepionkowy-prawa-czlowieka-Macron-Egipt

Wczoraj (4 maja) w Belgii doszło do znacznego ataku hakerskiego, który był wymierzony w wiele kluczowych dla funkcjonowania państwa instytucji. / Foto via [Shutterstock/Pablo Lagarto]

Atak hakerski w Belgii wymierzony był między innymi w strony internetowe rządu. Wyspa Jersey w centrum sporu Wielkiej Brytanii oraz Francji. Między innymi o tym piszemy w środowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

BRUKSELA

Duży atak hakerski w Belgii. 4 maja w Belgii doszło do ataku hakerskiego, który był wymierzony w wiele kluczowych dla funkcjonowania państwa instytucji.

Sieć Belnet – umożliwia wyższym uczelniom, instytutom naukowym, ministerstwom, władzom regionalnym czy parlamentom dostęp do internetu – poinformowała, że był to cyberatak typu DDoS, znany jako „rozproszony atak sieciowy”. Atak na tę sieć spowodował, że problemy miało około dwustu instytucji w całym kraju.

Przez kilka godzin nie można było na przykład zarezerwować przez internet terminu na szczepienie przeciwko COVID-19. Przedstawiciele sieci Belnet zapewniają, że żadne dane nie zostały wykradzione. Trwa obecnie dochodzenie kto stał za atakiem cybernetycznym na belgijską sieć, ale jest za wcześnie na wskazywanie potencjalnych sprawców.

Według RTBF Komisja Stosunków Zewnętrznych belgijskiego parlamentu miała przeprowadzić przesłuchanie w sprawie sytuacji Ujgurów w Chinach z udziałem świadka łamania praw człowieka. Sesję musiano jednak odwołać.

Dlatego polityk partii Zielonych Wouter De Vriendt zasugerował, że za atakiem mogą stać Chiny. „Wnioski dotyczące cyberataku są przedwczesne. Ale ważne jest, aby uwzględnić ten delikatny kontekst. Zaprzeczanie temu jest naiwne”, powiedział.

(Georgi Gotev, EURACTIV.com)

Koronawirus: Jak Belgia została „apteką Europy”?

Skąd wzięły się podwaliny pod potęgę farmaceutyczną Belgii?

BRUKSELA

Szczyt UE-Indie przełożony. Szczyt, który miał być poświęcony dwustronnym relacjom między Unią Europejską a Indiami, został przełożony do czasu, gdy politycy będą mogli osobiście uczestniczyć w spotkaniu, potwierdził wczoraj (4 maja) minister spraw zagranicznych Portugalii. Portugalia sprawuje do końca czerwca br. rotacyjną prezydencję w Radzie UE.

(Sofia Branco | Lusa.pt)

Unia Europejska: Zbliżenie z Indiami sposobem na rosnącą potęgę Chin?

Jakie są perspektywy współpracy Unii Europejskiej z Indiami?

LONDYN

Spór o małą wyspę. Francja zagroziła Wielkiej Brytanii działaniami odwetowymi w sprawie blokowania francuskim rybakom dostępu do części stref połowowych. Chodzi o wody znajdujące się w pobliżu normandzkiej wyspy Jersey.

Francja jest gotowa uciec się do „środków odwetowych” wobec wyspy Jersey, jeśli brytyjskie władze będą nadal ograniczać dostęp francuskich rybaków do łowisk, zagroziła wczoraj (4 maja) francuska minister ds. morza Annick Girardin.

Wyspa Jersey jest terytorium zależnym Wielkiej Brytanii położonym niedaleko od północno-zachodnich wybrzeży Francji, a jej autonomiczny rząd w zeszłym tygodniu udzielił 41 zezwoleń francuskim statkom rybackim. Jednak rząd francuski skarżył się, że pozwolenia zawierają warunki określające, dokąd statki mogą pływać i jak długo mogą przebywać na morzu.

Francuska minister zasugerowała, że Francja może odciąć przesył energii elektrycznej na Jersey, gwarantowany w 95 proc. przez Francję. Z kolei rząd Wielkiej Brytanii twierdzi, że dostęp do łowisk wyspy Jersey należy do jego rządu.

Girardin wyraziła oburzenie z powodu decyzji brytyjskich władz, które 30 kwietnia wydały ograniczone licencje na połów w pobliżu wyspy Jersey. Wywołało to protesty rybaków, którym uniemożliwia to normalne wykonywanie pracy.

Francuski minister ds. europejskich Clément Beaune oskarża Wielką Brytanię o blokowanie dostępu dla francuskich statków i argumentuje, że UE mogłaby zareagować, odmawiając Zjednoczonemu Królestwu dostępu do unijnego rynku usług finansowych.

(Benjamin Fox | EURACTIV.com)

Wielka Brytania chce podwoić obroty handlowe z Indiami. W planach umowa o wolnym handlu

Wielka Brytania oraz Indie podpisały dziś umowę handlowo-inwestycyjną.

PARYŻ

Cyniczna Francja? Ministerstwo obrony Egiptu poinformowało wczoraj (4 maja) o podpisaniu z Francją kontraktu na dostawę 30 myśliwców Rafale. Koszt zakupu ma wynieść blisko 4 mld euro.

To efekt grudniowej wizyty prezydenta Egiptu w Paryżu. Emmanuel Macron był wówczas krytykowany za przyjmowanie „z pompą” prezydenta Egiptu Abdela Fattaha Al-Sisiego. Powodem było łamanie praw człowieka za jego rządów. Szczegóły poniżej. 

(Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

Francja zbroi Egipt. Paryż nie uzależnia sprzedaży broni od przestrzegania praw człowieka

Francja i Egipt utrzymują dobre stosunki od czasu objęcia władzy przez Abdela Fattaha Al-Sisiego.

WIEDEŃ

Nie mogą czekać. Kanclerz Sebastian Kurz ogłosił plany wprowadzenia krajowego zielonego certyfikatu szczepień. To próba ożywienia gospodarki i wyjście przed szereg państw UE. Komisja Europejska zapowiedziała wprowadzenie cyfrowych zielonych certyfikatów przed rozpoczęciem wakacji.

„Nie możemy się doczekać działań UE”, zapowiedział Kurz, wymieniając potencjalne szkody dla sektora turystycznego jako jedną z głównych przyczyn odstępstwa od unijnego harmonogramu.

Austria podjęła już dwustronne rozmowy z sąsiednią Słowacją, aby omówić możliwość wprowadzenia wspólnego systemu zielonych certyfikatów. Oba kraje popierają unijną inicjatywę, ale nie chcą czekać do 25 czerwca – orientacyjnego terminu wskazanego przez Brukselę.

Jednak koalicjant ugrupowania Sebastiana Kurza – partia Zielonych – nie poparł planu kanclerza. Nowy austriacki minister zdrowia Wolfgang Mückstein odrzucił pomysł krajowego zielonego certyfikatu i ogłosił, że jedyną wykonalną opcją jest ogólnounijne rozwiązanie.

Na podobny krok, jaki planuje wykonać rząd w Wiedniu, zdecydowały się władze Węgier. Rząd Viktora Orbana wprowadził na terenie kraju „wewnętrzne paszporty covidowe”. To specjalne zaświadczenia potwierdzające przyjęcie szczepionki przeciw COVID-19. Dzięki nim można korzystać z lokali gastronomicznych, hoteli oraz obiektów kulturalnych i sportowych. Szczegóły poniżej. 

(Oliver Noyan | EURACTIV.com)

Koronawirus: Węgry wprowadziły własne "covidowe przepustki"

Dzięki nim można korzystać z lokali gastronomicznych, hoteli oraz obiektów kulturalnych i sportowych.