Wielka Brytania: Boris Johnson kompletuje nowy rząd

Boris Johnson, źródło Flickr/EU2017EE Estonian Presidency, fot. Arno Mikkor (EU2017EE)

Boris Johnson, źródło: Flickr/EU2017EE Estonian Presidency, fot. Arno Mikkor (EU2017EE)

Mianowany już oficjalnie premierem Boris Johnson wyznaczył pierwszych nowych ministrów. W składzie gabinetu znalazło się kilku członków rządu jego poprzedniczki, ale są też nowe twarze. Nie znalazło się natomiast miejsce dla kontrkandydata Johnsona w wewnątrzpartyjnych wyborach – Jeremy’ego Hunta.

 

Boris Johnson w środę (24 lipca) formalnie objął funkcję premiera. Niedługo po wizycie Pałacu Buckingham i rozmowie z królową Elżbietą II, nowy szef rządu poinformował o tym, że stanowisko ministra spraw zagranicznych obejmie były minister ds. brexitu Dominic Raab. Zastąpi na tym stanowisku Jeremy’ego Hunta, który nie ujawnił, że dostał od nowego premiera propozycję, ale wiązała się ona ze zmianą resortu, na co Hunt nie przystał.

Nowy szef dyplomacji przeciwnikiem „backstopu”

Raab został również „pierwszym sekretarzem stanu”, co oznacza, że de facto jest wicepremierem. Jest jednak głównie honorowe wskazanie, który z ministrów jest dla premiera najważniejszy. Z tytułem „pierwszego sekretarza stanu” nie wiążą się bowiem w żadne dodatkowe uprawnienia czy obowiązki.

Nominację dla Raaba brytyjska prasa odczytała jako odejście od linii negocjacyjnej z Unią Europejską, jaka cechowała poprzedni rząd. Nowy szef dyplomacji znany jest z bardzo krytycznego podejścia do ustalonych w dotychczasowej umowie brexitowej rozwiązań, które dotyczą przyszłości granicy między Irlandią a Irlandią Północną.

Raab podał się niegdyś do dymisji właśnie w akcje protestu przeciw ustanowieniu tzw. mechanizmu backstop, który miałby być tymczasowym rozwiązaniem gwarantującym to, że na Zielonej Wyspie nie powróci twarda granica. „Stanowi to bardzo realne zagrożenie dla integralności Zjednoczonego Królestwa, kiedy powstaje bezterminowy mechanizm awaryjny, w którym to UE ma prawo weta” –  napisał wówczas w swoim liście rezygnacyjnym Raab.

Wielka Brytania: Boris Johnson zostanie nowym premierem

Były minister spraw zagranicznych i jeden z liderów frakcji zwolenników twardego brexitu wygrał wewnątrzpartyjne wybory na nowego przewodniczącego Partii Konserwatywnej. To on więc zostanie nowym szefem rządu, po tym jak Theresa May złoży rezygnację.
 

Boris Johnson od początku był faworytem tych …

Javid pokieruje ministerstwem finansów

Z byłych członków rządy Theresy May Johnson postawił także na Sajida Javida. Wcześniej kierował on ministerstwem spraw wewnętrznych, teraz obejmie kierownictwo resortu finansów. Urodzony w rodzinie emigrantów z Pakistanu Javid będzie pierwszym w brytyjskiej historii ministrem finansów wywodzącym się z mniejszości etnicznej. Nowy minister urodził się jednak już w Wielkiej Brytanii.

Polityk ten należał podczas kampanii przed referendum brexitowym do frakcji zwolenników pozostania w UE, ale tak jak premier May potem opowiadał się za realizacją woli społeczeństwa wyrażonej w tamtym głosowaniu. Javid zastąpi w resorcie finansów Philipa Hammonda, który złożył rezygnację po tym jak stało się jasne, że to Johnson zostanie nowym premierem. Wyjaśniał, że tak mocno różni się w poglądach na brexit od Johnsona, że nie widzi możliwości współpracy z nim w nowej administracji rządowej.

Natomiast dotychczasowy minister rolnictwa, żywności i rozwoju wsi Michael Gove otrzymał stanowisko ministra w koordynującego prace rządu i służby cywilnej (pokieruje więc tzw. Cabinet Office) oraz tytuł kanclerza księstwa Lancaster, co z kolei wiąże się z zarządzaniem dobrami należącymi do brytyjskich monarchów.

Ministerstwem spraw wewnętrznych będzie z kolei zarządzać Priti Patel, która do 2017 r. była ministrem rozwoju międzynarodowego. Ze stanowiska musiała ustąpić po tym, jak odbyła w Izraelu serię spotkań nieuzgodnionych z ministerstwem spraw zagranicznych. Rozmawiała wówczas m.in. z premierem Benjaminem Netanjahu. Patel również wywodzi się z mniejszości etnicznej, choć urodziła się w Londynie. Jej rodzice wywodzą ze społeczności Hindusów zamieszkujących Ugandę.

Stephen Barclay pozostanie natomiast ministrem ds. brexitu, zaś były minister obrony Gavin Williamson został ministrem edukacji, a była szefowa konserwatywnej większości w Izbie Gmin Andrea Leadsom obejmie stanowisko minister ds. przedsiębiorczości.

Boris Johnson zostaje dziś brytyjskim premierem

Były minster spraw zagranicznych odbierze w Pałacu Buckingham nominację na szefa rządu. Być może jeszcze dziś zaproponuje skład swojego gabinetu. Johnson to jedna z najbarwniejszych postaci w brytyjskiej Partii Konserwatywnej.
 

Boris Johnson dał się poznać jako jeden z największych zwolenników brexitu …

Nowe twarze w ministerstwach obrony i sprawiedliwości

Nowym ministrem obrony zostanie były żołnierz Ben Wallace, który ukończył akademię wojskową w Sandhurst, a potem służył jako oficer m.in. w Irlandii Północnej, w Niemczech i na Cyprze. W polityce działa dopiero od 2005 r. Był szefem komisji ds. Iranu w Izbie Gmin oraz wiceministrem spraw wewnętrznych odpowiedzialnym za bezpieczeństwo i zwalczanie przestępstw gospodarczych. Koordynował również rządowe działania antyterrorystyczne.

Ministrem sprawiedliwości został natomiast Robert Buckland, który wcześniej – jako wiceminister – nadzorował więziennictwo. To o tyle niespodzianka, że ten polityk znany jest z bardzo odmiennych od Johnsona poglądów na brexit. Minister handlu międzynarodowego będzie z kolei Liz Truss.

Na swoich stanowiskach pozostaną zaś minister zdrowia Matt Hancock, minister pracy i emerytur Amber Rudd oraz minister ds. Walii Alun Cairns.

Ministerialny exodus w Wielkiej Brytanii

Sekretarz stanu ds. europejskich Alan Duncan podał się do dymisji w przeddzień wyników głosowania na lidera Partii Konserwatywnej. Jest to kolejny wyraz sprzeciwu wobec faworyta na stanowisko premiera Wielkiej Brytanii – Borisa Johnsona.
 

 

W związku ze spodziewanym zwycięstwem Borisa Johnsona minister …