Wielka Brytania: 7 posłów odchodzi z Partii Pracy

Luciana Berger ogłasza na konferencji prasowej powstanie nowej inicjatywy politycznej, źróło: Twitter/@TheIndGroup

Luciana Berger ogłasza na konferencji prasowej powstanie nowej inicjatywy politycznej, źróło: Twitter/@TheIndGroup

Siedmioro posłów podjęło decyzję o opuszczeniu szeregów Partii Pracy w proteście przeciw jej obecnemu kierownictwu. To największy rozłam w tej partii od 1981 r. Grupa zapowiedziała utworzenie nowego, niezależnego ruchu politycznego.

 

Siedmioro buntowników skrytykowało politykę, jaką wobec brexitu prowadzi lider Partii Pracy Jeremy Corbyn. Wytknęli także przewodniczącemu ugrupowania, że toleruje antysemickie wypowiedzi radykalnie lewicowego skrzydła w partii, które sympatyzuje z ruchami pro-palestyńskimi.

Ostra krytyka Corbyna

Na czele grupy buntowników, którzy ogłosili powstanie nowego ruchu politycznego pod nazwą „Grupa Niezależna” („Independent Group”) stanęli posłowie Chuka Ummuna oraz Luciana Berger. Ummuna w 2015 r. był kontrkandydatem Corbyna w wewnątrzpartyjnych wyborach nowego przewodniczącego.

„Nasz kraj staje w obliczu wielkich wyzwań, ale główne partie przedkładają swoje własne interesy przed interesami narodowymi. Są lepsze rozwiązania. Pomóżcie nam” – zaapelowali na Twitterze. Godzinę później ich świeżo założona strona internetowa padła pod naporem osób próbujących dowiedzieć się czegoś więcej nowej inicjatywie politycznej.

Oprócz Ummuny i Berger, Partię Pracy opuścili też posłowie Chris Leslie, Angela Smith, Mike Gapes, Gavin Shuker i Ann Coffey. „To była decyzja trudna i bolesna, ale konieczna. Reprezentujemy różne okręgi wyborcze w kraju, mamy inne historie życiowe i pochodzimy z różnych pokoleń. Podzielamy jednak te same wartości” – mówiła Berger. Dodała, że ostatnie działania kierownictwa Partii Pracy i samego Jeremy’ego Corbyna „zawstydzały ją”.

Chris Leslie tłumaczył zaś, że ich dotychczasowe ugrupowanie „zostało porwane przez skrajną lewicę”. „Mam dość tego, że Partia Pracy jest przez coraz więcej osób postrzegana jako rasistowska i antysemicka. A do tego taka, która nie robi absolutnie nic, aby powstrzymać brexit. Jeremy Corbyn nie jest godzien stanowiska lidera Partii Pracy” – powiedział natomiast Mike Gapes.

Wobec obecnego lidera Partii Pracy – oprócz niejasnego stanowiska wobec brexitu oraz tolerowania antysemityzmu – sformułowano jeszcze inne zarzuty. Przede wszystkim o „przedkładanie wyjaśnień państw trzecich nad ustalenia brytyjskich służb wywiadowczych”. Corbyn bowiem nie jest przekonany o tym, że to Rosja stoi za ubiegłorocznym atakiem bronią chemiczną na Siergieja Skripala w Salisbury na południu Anglii.

Tusk o piekle i brexicie

Przewodniczący Rady Europejskiej podgrzał nieco atmosferę wokół brexitu. Jego wypowiedziane po spotkaniu z premierem Irlandii słowa o „specjalnym miejscu w piekle dla promotorów brexitu bez planu działań” jednym bardzo się spodobały, innych bardzo oburzyły.
 

Donald Tusk rozmawiał z Leo Varadkarem w …

Będzie więcej członków nowej grupy?

Chuka Ummuna wezwał innych labourzystowskich posłów do pójścia w ślady siódemki buntowników, aby wspólnie „naprawić politykę”. „Polityka uległa zepsuciu, ale wcale nie musi tak być. Zmieńmy dzisiejszą sytuację” – powiedział. Zaprzeczył jednocześnie, aby „Grupa Niezależna” przekształciła się formalnie w partię polityczną lub połączyła się z uważaną za najbardziej proeuropejską na brytyjskiej scenie politycznej partią Liberalnych Demokratów.

W brytyjskich mediach zwraca się uwagę na to, że w Izbie Gmin zasiada jeszcze trzech innych niezależnych posłów, którzy odeszli w tej kadencji z Partii Pracy i mogliby się przyłączyć do „Grupy Niezależnej”. O ile jednak poseł Frank Field odszedł w sierpniu ubiegłego roku w proteście przeciw działaniom Jeremy’ego Corbyna, o tyle Ivan Lewis i John Woodcock odchodzili w 2017 i 2018 r. po oskarżeniu ich o molestowanie seksualne.

Field to poza tym polityczny weteran, w lipcu skończy 77 lat, a w Izbie Gmin zasiada nieprzerwanie od 1979 r. Jego demonstracyjne odejście z Partii Pracy odebrano powszechnie jako zapowiedź emerytury.

Wielka Brytania: Premier May przedstawiła brexitowy plan B

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May przedstawiła w Izbie Gmin swój plan B na realizację brexitu po tym, jak parlamentarzyści odrzucili projekt wynegocjowanej przez nią umowy z UE. Szefowa brytyjskiego rządu wykluczyła jednak przeprowadzenie kolejnego referendum w tej sprawie.
 

Theresa May przypomniała, …

Corbyn odpowiada

Jeremy Corbyn odpowiedział oświadczeniem, w którym stwierdził, że „jest rozczarowany tym, że grupa posłów nie była w stanie dłużej pracować w celu realizacji polityki, jaka natchnęła podczas ostatnich wyborów miliony osób i dała nam największy wzrost poparcia od 1945 r.”

„Labourzyści działają w zgodzie z programem, który służy wielu ludziom, a nie tylko ich garstce. Chcemy redystrybucji bogactwa i władzy, chcemy, aby najważniejsze zasoby należały do ludzi, chcemy inwestycji w każdym regionie i każdej części kraju, chcemy walczyć ze zmianami klimatycznymi. Konserwatywny rząd sknocił sprawę brexitu, my przedstawiliśmy na niego przemyślany i sensowny plan” – stwierdził Corbyn.

Z kolei Laura Parker, która koordynuje partyjną kampanie pod hasłem „Momentum” („Rozpęd”), powiedziała, że 7 zbuntowanych posłów „chce nas wszystkich politycznie zawrócić w przeszłość oraz do realizowanego przez Tony’ego Blaira programu prywatyzacji, cięć podatkowych dla najbogatszych oraz zderegulowanego systemu bankowego.”

Pojawienie się nowego ruchu politycznego na brytyjskiej scenie politycznej skomentował także były lider Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP) Nigel Farage, który zapowiedział zaangażowanie się w nowopowstałą Partię Brexit. „Początki zawsze wyglądają niepozornie, ale myślę, że w politycznych realiach Wielkiej Brytanii zaczęła się pewna zmiana” – stwierdził.

Odejście 7 posłów z Partii Konserwatywnej to największy rozłam w tym ugrupowaniu od 1981 r., gdy grupa polityków opuściła tę partię, aby założyć Partię Socjaldemokratyczną. Połączyła się ona ostatecznie 1988 r. z Partią Liberalną, dając tym samym początek Liberalnym Demokratom.

Wielka Brytania: Powstała Partia Brexit. Popiera ją Nigel Farage

Partia Brexit została zarejestrowana w ubiegłym tygodniu w Wielkiej Brytanii. Jej kierownictwo poinformowało, że nie zamierza startować w majowych wyborach samorządowych w Wielkiej Brytanii. Gdyby jednak doszło do opóźnienia brexitu, nowa partia wystartuje w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
 

Nowe eurosceptyczne ugrupowanie …