Większość Szkotów za niepodległością

Granica między Szkocją a Anglią w Berwickshire, źródło: www.geograph.org.uk, fot. Oliver Dixon (CC BY-SA 2.0)

Po raz pierwszy od marca 2017 r. zwolennicy zerwania unii z Anglią uzyskali większość w szeroko zakrojonym badaniu społecznym. Kilka wcześniejszych, mniejszych sondaży, które pokazały wzrost poparcia dla idei niepodległości, było krytykowanych za metody badawcze. Teraz jednak wyników nikt nie kwestionuje.

 

Sondaż przeprowadziło cenione w Wielkiej Brytanii biuro badawcze lorda Michaela Ashcrofta, byłego wpływowego polityka Partii Konserwatywnej, a obecnie międzynarodowego finansisty. 46 proc. uczestników tego sondażu stwierdziło, że gdyby ponownie zorganizowano w Szkocji referendum niepodległościowe, to poparliby oderwanie się od Wielkiej Brytanii. 43 proc. uznało zaś, że zagłosowałoby przeciw takiemu rozwiązaniu. 11 proc. badanych nie miało w tej kwestii zdania.

Poparcie dla niepodległości najwyższe od 2,5 roku

Gdyby w powyższym sondażu przeliczyć głosy tak jak w prawdziwym referendum, czyli odrzucić głosy niezdecydowane jako nieważne, to zwolennicy niepodległości wygraliby 52 proc. do 48 proc. Po raz pierwszy więc od marca 2017 r. duże badanie opinii publicznej pokazało przewagę sił pro-niepodległościowych. Jednak 2,5 roku temu był to tylko 1 p.p. różnicy, a obecnie są to już 4 p.p. różnicy. W referendum z 2014 r. wygrali zwolennicy pozostania w unii z Anglią, których było 55,3 proc. Za niepodległością opowiedziało się 44,7 proc. głosujących.

Co więcej, w najnowszym sondażu uwzględniono tylko opinię osób pełnoletnich. Tymczasem w 2014 r. do urn mogli także pójść 16 i 17 – latkowie. A to właśnie wśród młodych Szkotów poparcie dla niepodległości jest najwyższe. Im bardziej realna staje się perspektywa brexitu bez umowy, tym więcej Szkotów opowiada się za niepodległością. Większość Szkotów opowiedziało się w referendum brexitowym w 2016 r. za pozostaniem w Unii Europejskiej.

Boris Johnson próbował przekonać do siebie Szkotów. Został wygwizdany

Nowy brytyjski premier udał się z wizytą do Edynburga, gdzie rozmawiał z szefową lokalnego szkockiego rządu. Chciał uspokoić Szkotów i przekonać ich, aby uwierzyli w jego wizję brexitu. Został jednak wygwizdany przez manifestantów.
 

Wybór Borisa Johnsona na nowego premiera Wielkiej Brytanii …

Sturgeon chce referendum do 2021 r.

Wyniki sondażu biura Lorda Ashcrofta wywołały euforię w kierownictwie rządzącej w Edynburgu Szkockiej Partii Narodowej (SNP), która opowiada się za niepodległością. „To jest fenomenalna wiadomość dla ruchu niepodległościowego. Pokazuje, że jest coraz więcej i więcej ludzi, którzy uważają, że już czas, aby Szkocja wzięła sprawy w swoje ręce i samodzielnie kształtowała przyszłość swoich obywateli” – powiedziała Pierwsza Minister lokalnego szkockiego rząd i jednocześnie liderka SNP Nicola Sturgeon.

Sturgeon chciałaby, aby nowe referendum w sprawie niepodległości Szkocji odbyło się w ciągu najbliższych dwóch lat, czyli najpóźniej w 2021 r. Ale premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson daje do zrozumienia, że Londyn nie wyda takiej zgody, a sprawę zerwania przez Szkocję unii z Anglią uważa zamkniętą na przynajmniej jedno pokolenie. Zgodę na poprzednie referendum wydał ówczesny premier David Cameron, który liczył właśnie na to, że sprawa zniknie z agendy politycznej na najbliższe 20-30 lat. Ale kwestia brexitu szybko temat przywróciła.

Coraz więcej Szkotów życzy sobie, aby nowe referendum odbyło się w terminie wskazanym przez Sturgeon. W badaniu biura lorda Ashcrofta stwierdziło tak 47 proc. badanych. 45 proc. było przeciwnych ponownemu głosowaniu, a pozostali nie mieli jasnego zdania. 67 proc. badanych stwierdziło natomiast, że gdyby doszło do powtórki referendum na temat brexitu, to zagłosowaliby za pozostaniem w UE. W referendum z czerwca 2016 r. zrobiło tak 62 proc. szkockich wyborców.

Szkocja: Nicola Sturgeon zapowiada kolejne referendum nt. niepodległości

Szefowa lokalnego szkockiego rządu wystąpiła na konwencji Szkockiej Partii Narodowej (SNP), którą kieruje. Zapowiedziała przyjęcie jeszcze w tym roku ustawy, która określi termin i warunki referendum na temat niepodległości. Poprzednie powszechne głosowanie w tej sprawie odbyło się w 2014 r.
 

Konwencja …