Wichury uderzają w Europę

Skutki wichury, źródło: U.S. Army/U.S. Marine Corps, fot. Re-Essa Buckels (CC0 Public Domain)

Przez Europę przeszedł orkan „Ciara”. Zginęło co najmniej 7 osób.

 

Do zakończonych skutkiem śmiertelnym tragicznych zdarzeń doszło w Wielkiej Brytanii, Słowenii, Szwecji, Czechach i w Polsce. W Wielkiej Brytanii w hrabstwie Hampshire w południowej Anglii zginął np. 58-letni mężczyzna, na którego samochód spadło powalone wiatrem drzewo. W bardzo podobnych okolicznościach zginęli też 52-latek w Słowenii i 40-latek we Francji.

Najtragiczniejsze było jednak zdarzenie, do którego doszło w Polsce. Przy wyciągu narciarskim na Rusińskim Wierchu w Bukowinie Tatrzańskiej zerwał się dach z kontenera, w którym mieściła się wypożyczalnia sprzętu. Konstrukcja runęła na osoby wsiadające w samochodu na pobliskim parkingu. Dach uderzył w cztery osoby, dwie kobiety zginęły na miejscu, trzecia zmarła później, już po przewiezieniu do szpitala. Przeżył tylko 16-letni mężczyzna, który został ranny w głowę, ale jego stan jest stabilny. W innym wypadku trzy osoby zostały ranne w południowych Niemczech.

Wenecja pod wodą

Doroczna powódź nawiedzająca położoną w obrębie laguny historyczną część Wenecji jest w tym roku największa od ponad pół wieku. Zjawisko „Acqua alta”, czyli „Wielkiej wody” jest tak silne, że pod wodą jest ponad 60 proc. miasta, a powódź zagraża historycznym …

Odwołane loty i kursy promów

W związku z wiatrem w Europie odwołano ponad kilkaset lotów (w tym po ponad 200 w Anglii, Niemczech i Holandii, gdzie wiało najmocniej), a setki kolejnych musiały lądować na zapasowych lotniskach. Lot z Nowego Jorku do Londynu musiał awaryjnie lądować w Kopenhadze, a samolot z Oslo do Manchesteru zawrócił z powrotem do Norwegii już znad brytyjskiego terytorium. Podobnie było z samolotem PLL LOT z Warszawy do Seulu, który zawrócił na Lotnisko Chopina krótko po starcie.

Z powodu kłopotów komunikacyjnych wielu europosłów nie doleciało na wczorajszą (10 lutego) sesję Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Na obradach pojawili się dopiero dziś. Posiedzenie zainaugurowała wczoraj wiceprzewodnicząca PE Mairead McGuinness, ponieważ przewodniczący David Sassoli również nie mógł dotrzeć do Strasburga. „Mój samolot próbował wylądować dwa razy w Bazylei i mu się to nie udało, ale zamiast tego wylądował w Strasburgu. Miałam szczęście i dlatego jestem tutaj, ale wiem, że inni też mają trudności z podróżą” – mówiła dziennikarzom McGuinness.

Zakłócona została także komunikacja promowa w Europie, a zwłaszcza ta na kanale La Manche między francuskim Calais i angielskim Dover. Podobnie było w przypadku promów kursujących między niemieckimi portami a wyspami na Morzu Północnym. W Szkocji i Rumunii duże opady śniegu zablokowały zaś czasowo kilka autostrad. We Francji wiatr uszkodził dziesiątki budynków i odciął od dostaw prądu ponad 130 tys. gospodarstw domowych.

Z jednego z cyrków w Paryżu trzeba było nawet ewakuować publiczność podczas przedstawienia, ponieważ wiatr uszkodził cyrkowy namiot. W Galway w Irlandii odwołano uroczystą inaugurację nadania temu miastu tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. W Belgii natomiast wystąpiły opóźnienia w funkcjonowaniu pociągów. W wielu europejskich krajach odwołano też mecze piłkarskie i inne imprezy sportowe, które miały się odbyć na otwartych stadionach.

Orkan „Ciara” wiał ze średnią prędkością ok. 130 km na godzinę, ale miejscami dochodził nawet do 200 km na godzinę.

UE skutecznie walczy z klęskami żywiołowymi

Pomyślnie wypadła kontrola Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności. Zgodnie z oceną Europejskiego Trybunału Obrachunkowego, UE ma skutecznie działający mechanizm reagowania na klęski żywiołowe.