Koronawirus: Powrót pandemii na Bałkanach i kolejne restrykcje w Europie. Włosi w euforii po unijnym szczycie/ STOLICE

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Obawy o wolność słowa na Węgrzech po zwolnieniu popularnego dziennikarza. Oklaski dla premiera Włoch w Senacie po powrocie z unijnego szczytu. Słowacki premier posądzony o plagiat. Między innymi o tym piszemy w czwartkowej edycji „The Capitals”.

 

 

RZYM

Owacje na stojąco. Premier Włoch Giuseppe Conte oświadczył w środę (22 lipca) w Senacie, że wyniki zakończonego dzień wcześniej szczytu UE w Brukseli w sprawie wieloletniego budżetu i funduszu odbudowy gospodarki po pandemii koronawirusa dowodzą, iż UE „sprostała historycznemu wyzwaniu”.

W ramach FO UE kraje członkowskie Wspólnoty otrzymają do podziału 750 mld euro. Z tej sumy 390 mld euro będą stanowiły granty, a 360 mld euro pożyczki. Włochy na odbudowę gospodarki otrzymają około 209 mld euro (82 mld euro w grantach i 129 mld euro w tanich pożyczkach), o około 36 mld euro więcej niż zakładała pierwotna propozycja Komisji Europejskiej.

Wielokrotnie oklaskiwany przez senatorów koalicji premier podkreślił, że rezultat maratonu negocjacyjnego jest zgodny z oczekiwaniami rządu w Rzymie. Przedstawiając informację rządu na temat ustaleń szczytu Conte mówił: „zawarte porozumienie stanowi niewątpliwie krok o fundamentalnym znaczeniu, który skłania nas do stwierdzenia, że Unia sprostała historycznemu wyzwaniu”.

„Potwierdzona została ambitna odpowiedź, stosowna do stawki w toczącej się grze. W tej perspektywie działaliśmy nie tylko na rzecz tego, by chronić nasz kraj, ale także prerogatywy instytucji UE przed podstępnymi zakusami”, powiedział Conte.

Zapewnił, że także w najtrudniejszych momentach sporów podczas obrad „dojrzewała świadomość wielkiego poczucia odpowiedzialności”. „Nie mogliśmy ponieść porażki, zgodzić się na mierny kompromis albo przełożyć znalezienie rozwiązania” – relacjonował premier.

(Alessandro Follis | EURACTIV.it)

"Mamy porozumienie!" – koniec szczytu Rady Europejskiej

Przywódcom państw członkowskim udało się osiągnąć porozumienie ws. nowego unijnego budżetu oraz wieloletnich ram finansowych na lata 2021-2027. Co zawiera porozumienie?

BUDAPESZT

Pożegnanie z redaktorem. Redaktor naczelny największego węgierskiego niezależnego portalu informacyjnego index.hu Szabolcs Dull został zwolniony, poinformował prezes zarządu Laszlo Bodolai. Miesiąc wcześniej Dull ostrzegał, że niezależność medium jest zagrożona.

„Kierownictwo index.hu przeanalizowało najnowsze wydarzenia i prezes zarządu zainicjował dziś rozwiązanie umowy o pracę z redaktorem naczelnym Szabolcsem Dullem poprzez zwykłe wypowiedzenie”, napisał Bodolai w oświadczeniu. Stanowisko redaktora naczelnego na razie pozostanie nieobsadzone, ale kierownictwo ma wkrótce wyznaczyć następcę Dulla.

Miesiąc temu Dull ostrzegał przed utratą niezależności przez „index”. „Dosięgła nas presja z zewnątrz, która może się zakończyć likwidacją redakcji. Obawiamy się, że za jednym zamachem na skutek zmiany organizacyjnej utracone zostaną wartości, dzięki którym Index stał się największym i najchętniej czytanym portalem w kraju” – napisał redaktor naczelny portalu Szabolcs Dull. Więcej o sytuacji w Indexie piszemy poniżej.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

Węgry: Redaktor naczelny największego niezależnego portalu zwolniony. Co z wolnością mediów?

Redaktor naczelny największego węgierskiego niezależnego portalu informacyjnego index.hu Szabolcs Dull został zwolniony. Miesiąc wcześniej Dull ostrzegał, że niezależność medium jest zagrożona.

 

 

„Kierownictwo index.hu przeanalizowało najnowsze wydarzenia i prezes zarządu zainicjował rozwiązanie umowy o pracę z redaktorem naczelnym Szabolcsem Dullem w ramach …

BERLIN

Nowe zatrzymania. Niemiecka prokuratura poinformowała w środę (22 lipca) o aresztowaniu trzech byłych członków kierownictwa koncernu elektronicznych usług płatniczych Wirecard. Postawiono im zarzuty zorganizowania firmowych oszustw i manipulowania rynkiem.

Według rzeczniczki prokuratury wszystkich trzech aresztowanych zatrzymano w Monachium po tym, gdy sami nie zgłosili się na wezwanie.

Jednym z zatrzymanych jest były prezes zarządu Wirecard Markus Braun. Jak oświadczyła rzeczniczka prowadzącej tę sprawę prokuratury w Monachium, z zeznań świadka koronnego oraz z innych dokumentów wynika, że aresztowani już od 2015 roku dopisywali do bilansów koncernu fikcyjne aktywa, których wartość sięgnęła łącznie 1,9 mld euro.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

Wirecard: Największy skandal finansowy ostatnich lat w Niemczech. W tle powiązania z rosyjską agenturą?

Największy skandal finansowy ostatnich lat w Niemczech związany z defraudacją 2 mld euro z kont firmy Wirecard zatacza coraz szersze kręgi. Minister finansów Olaf Scholz miał wiedzieć o nieprawidłowościach już 2019 r., a wiceszef firmy ma przebywać na… Białorusi.

PARYŻ

Kolej na kolej. Francuski odpowiednik PKP – SNCF – może otrzymać kilka mld euro pomocy. Po tym, jak francuski rząd wspomógł narodowego przewoźnika lotniczego Air France kwotą 7 mld euro,  przyszła nomen omen kolej na pomoc państwowej spółce kolejowej. Stosowną deklarację złożył w wywiadzie dla dziennika „Le Figaro” minister transportu Jean-Baptiste Djebbari. Minister rozważa kilka opcji, takich jak „dokapitalizowanie grupy czy przejęcie dodatkowej części zadłużenia”.

W połowie czerwca prezes SNCF Jean-Pierre Farandou oszacował, że SNCF utraciło w wyniku pandemii koronawirusa około 5 mld euro.

Tymczasem w ramach walki z pandemią SARS-CoV-2 w pociągach dużej prędkości TGV we Francji rozpoczęto we wtorek (21 lipca) eksperymentalne pomiary temperatury pasażerów. Temperatura mierzona jest przed wejściem na pokład i na zasadzie dobrowolności. Pomiar odbywa się za pomocą „terminali zdrowia” przed bramkami wejściowymi na perony, gdzie kamery termowizyjne dokonują bezdotykowych pomiarów w ciągu 4 sekund. Pierwsze pomiary zostały przeprowadzone we wtorek na dworcu Gare de Lyon w Paryżu.

(Anne Damiani | EURACTIV.FR)

Koronawirus: Ultraszybka kolej na ratunek Europie po pandemii?

Zdaniem ekspertów z Instytutu Międzynarodowych Badań Gospodarczych w Wiedniu pozytywnym impulsem w ratowaniu europejskiej gospodarki po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa byłaby budowa ultraszybkiej kolei łączącej większość państw Europy.

WIEDEŃ

Zmiana zasad. Od piątku (24 lipca) podróżni z krajów wysokiego ryzyka epidemiologicznego mogą wjechać do Austrii tylko z negatywnym wynikiem testu PCR nie starszym niż 72 godziny, powiedział w środę (22 lipca) na konferencji prasowej minister spraw wewnętrznych Karl Nehammer (ÖVP). Dla porównania obywatele i mieszkańcy Austrii w „uzasadnionych wyjątkowych przypadkach” będą mieli 48 godzin na wykonanie testu.

Do tej pory można było wjechać do Austrii z krajów wysokiego ryzyka bez negatywnego testu PCR, o ile podróżni poddawali się kwarantannie przez 14 dni bezpośrednio po przekroczeniu granicy.

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

Koronawirus: Dwa europejskie kraje przywracają obowiązek noszenia masek ochronnych

W Austrii obowiązek noszenia masek ochronnych wraca po kilku tygodniach przerwy. We Francji grzywny za brak zasłaniania nosa i ust w miejscach publicznych sięgają 135 euro. Rządy obu państw obawiają się drugiej fali epidemii koronawirusa.

HELSINKI

Malkontenci albo realiści. Powrót premier Sanny Marin po szczycie Rady Europejskiej był daleki od triumfalizmu, zaobserwowanego w innych krajach UE. 

Jeszcze zanim samolot z premier Marin na pokładzie dotknął pasa startowego na lotnisku w Helsinkach, niektórzy z najbardziej krytycznych komentatorów, analityków i polityków mówili o „całkowitej farsie” rządowej strategii.

W najbardziej krytycznych komentarzach pisano m.in.: „Finlandii nie traktowano zbyt poważnie podczas szczytu”. Inni pytali „dlaczego Helsinki nie dołączyły do państw tzw. oszczędnej czwórki”? Inni z kolei zwracali uwagę na „chowanie się za plecami Niemiec”. A Dave Keating z France 24 posunął się nawet do stwierdzenia, że ​​strategia Marin mogła być zrozumiała w sensie moralnym, ale politycznie była nierozsądna.

Jednak wielu mniej zapalczywych analityków wskazało również, że główne cele negocjacyjne zostały osiągnięte, jak zmniejszenie sumy bezpośrednich dotacji o 110 mld w porównaniu z pierwotną propozycją Komisji Europejskiej czy położenie większego nacisku na powiązanie unijnych wypłat z praworządnością. 

Minister finansów Matti Vanhanen również poparł porozumienie

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Finlandia: Rząd pod presją parlamentu ws. Funduszu Odbudowy UE

Komisja ds. Konstytucyjnych parlamentu Finlandii uznaje wart 750 mld euro Fundusz Odbudowy UE za niezgodny z unijnymi Traktatami.

LUKSEMBURG

Rozerwać łańcuchy. Jedna trzecia ognisk koronawirusa potwierdzonych w kraju została wykryta w szkołach i uczelniach. „W tej chwili nadal można poradzić sobie z tą sytuacją”, powiedziała w środę (22 lipca) minister zdrowia Paulette Lenert.

Biorąc pod uwagę, że „44 proc. z 684 nowych pozytywnych przypadków zakażeń SARS-CoV-2 wykrytych w zeszłym tygodniu poddano już kwarantannie”, Lenert oszacowała, że „łańcuch rozprzestrzeniania się wirusa został przerwany”.

(Anne Damiani | EURACTIV.com)

Przełom w pracach nad szczepionką na koronawirusa? Dobre wyniki testów w Oksfordzie

Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego w Wielkiej Brytanii, którzy są jednym z przodujących na świecie zespołów pracujących nad stworzeniem szczepionki na koronawirusa SARS-CoV-2, poinformowali, że pierwsze testy ich preparatu na ludziach dają dobre wyniki.

PRAGA

Koronawirus nadal groźny. Czechy 1 lipca symbolicznie pożegnały koniec epidemii koronawirusa wielką kolacją w Pradze, jednak Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę (22 lipca), że w kraju jest aktualnie rekordowa liczba 5046 aktywnych przypadków zakażeń SARS-CoV-2.

Na początku miesiąca w Czechach zniesiono obowiązek noszenia maseczek, z wyjątkiem m.in. szpitali i metra w Pradze, oraz przywrócono działanie restauracji, klubów i basenów. Z tej okazji na Moście Karola urządzono wielką fetę dla kilku tys. mieszkańców. Więcej o aktualnej sytuacji w Czechach piszemy poniżej. 

(Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

Czechy: Pandemia nie odpuszcza. Nowy rekord zakażeń SARS-CoV-2

koCzechy na początku lipca symbolicznie pożegnały koniec epidemii koronawirusa wielką kolacją w Pradze, jednak tamtejsze Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę, że w kraju jest aktualnie rekordowa liczba 5046 aktywnych przypadków zakażeń SARS-CoV-2.

BRATYSŁAWA

Pierwsza próba odwołania. W parlamencie dojdzie dziś do specjalnego posiedzenia, na którym odbędzie się głosowanie w sprawie ewentualnego odwołania obecnego premiera Igora Matoviča

Premier Igor Matovič zapowiedział w środę (22 lipca), że jeśli na posiedzenia parlamentu w czwartek zostanie odwołany ze stanowiska, złoży mandat poselski i odejdzie z polityki. Media zarzucają premierowi plagiat pracy dyplomowej.

(Lucia Yar | EURACTIV.sk)

Słowacja: Chcą odwołania premiera z powodu… plagiatu

W parlamencie dojdzie w czwartek (23 lipca) do specjalnego posiedzenia, na którym odbędzie się głosowanie w sprawie ewentualnego odwołania obecnego premiera Igora Matoviča. Powodem są zarzuty o plagiat pracy dyplomowej.

ZAGRZEB

Pierwsze posiedzenie. W środę (22 lipca) odbyło się premierowe posiedzenie parlamentu X kadencji, podczas którego zaprzysiężono wszystkich 151 deputowanych. Gordan Jandroković został wybrany przewodniczącym parlamentu. Poparło go 143 członków Izby.

W przedterminowych wyborach parlamentarnych, które odbyły się 5 lipca, wybrano łącznie 151 deputowanych, w tym 34 kobiety i 117 mężczyzn. Najmłodszym członkiem nowego parlamentu jest 30-letnia Marina Opačak Bilić z Socjaldemokratycznej Partii Chorwacji (SDP), a Miroslav Tuđman, który jest synem pierwszego prezydenta Chorwacji, z Chorwackiej Wspólnoty Demokratycznej (HDZ) jest najstarszym członkiem parlamentu.

(Tea Trubić Macan, EURACTIV.hr)

Chorwacja po wyborach: Nowy "stary" premier i rząd koalicyjny

Prezydent Zoran Milanović desygnował w czwartek (17 lipca) dotychczasowego premiera Andreja Plenkovicia na szefa rządu. Jaki będzie nowy rząd Chorwacji?

BELGRAD

UE powinna zareagować na słabnącą demokrację w Serbii. UE powinna zareagować na osłabienie demokracji w Serbii, poinformowała w środę (22 lipca) ogólnoeuropejska sieć European Movement International (EMI). Grupa wystosowała internetową petycję zatytułowaną „Serbska demokracja jest zagrożona – UE musi działać”.

„Po latach stopniowego odchodzenia od europejskich norm demokratycznych obecne niepokoje polityczne, które ogarnęły Serbię, nie są objawem kryzysu zdrowotnego, ale wynikiem głębszych, znacznie dalej idących strukturalnych i demokratycznych niedociągnięć w tym kraju”, napisano.

EMI wzywa UE, aby zweryfikowano czy rząd Serbii wypełnia swoje obowiązki w kontekście negocjacji akcesyjnych z UE. W liście podkreślono, że działania serbskich władz mają na celu wykorzystanie pandemii koronawirusa do wzmocnienia władzy. „Ostatnie wydarzenia w Serbii są zgodne z tym trendem”. podkreślono.

(EURACTIV.rs  betabriefing.com)

Serbia: Lekarze piszą o "katastrofie zdrowotnej" w wyniku zaniedbań rządu

Około 350 lekarzy wystosowało list otwarty, w którym domaga się odwołania członków rządowego Sztabu Kryzysowego, który odpowiada za wyznaczanie strategii w walce z koronawirusem.

PODGORICA

Powrót do epidemii. Rząd Czarnogóry w środę (22 lipca) znów ogłosił stan epidemii koronawirusa w kraju. Przywrócono niektóre ograniczenia społeczne. To efekt ponownego wzrostu nowych zakażeń wirusem SARS CoV-2. Więcej o sytuacji w Czarnogórze piszemy poniżej.

(Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

Czarnogóra: Wzrost liczby zakażeń SARS-CoV-2. Rząd ponownie ogłasza stan epidemii

Na początku czerwca rząd Czarnogóry poinformował o wygaśnięciu pandemii, jednak w związku ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 władze zdecydowały o przywróceniu restrykcji. W kraju ponownie ogłoszono stan epidemii.