Dymisja premiera Francji. Węgry odmawiają otwarcia granic zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej / STOLICE

Premier Węgier Viktor Orbán oznajmił w czwartek (2 lipca), że nie zastosuje się do rekomendacji Rady UE dotyczących otwarcia granic dla grupy krajów spoza UE.

Premier Węgier Viktor Orbán oznajmił w czwartek (2 lipca), że nie zastosuje się do rekomendacji Rady UE dotyczących otwarcia granic dla grupy krajów spoza UE. / The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Dlaczego premier Węgier Viktor Orban nie zamierza stosować się do rekomendacji Unii Europejskiej w sprawie otwarcia granic dla grupy krajów spoza Wspólnoty? Włochy wprowadzą odpowiednik programu 500 plus? Emmanuel Macron zapowiada rekonstrukcję rządu. Premier Francji Edouard Philippe podał się w piątek niespodziewanie do dymisji. Między innymi o tym piszemy w piątkowej edycji „The Capitals”.

 

 

PARYŻ

Emmanuel Macron oficjalnie poinformował w czwartek (2 lipca), że na ostatnie dwa lata jego obecnej kadencji powołany zostanie nowy rząd. Tymczasem Premier Francji Edouard Philippe podał się w piątek (3 lipca) rano do dymisji, będzie jednak sprawował urząd do czasu utworzenia nowego gabinetu. Więcej szczegółów poniżej.

Premier Francji podał się do dymisji

Choć w niedzielnych (28 czerwca) wyborach samorządowych premier Édouard Philippe znów wywalczył fotel mera Hawru i to z bardzo wysokim poparciem, to jednak te wybory okazały się dla prezydenckiej partii Naprzód Republiko (LREM) porażką.

Koniec zagrożenia? Parlament przyjął w czwartek (2 lipca) wieczorem ustawę o zakończeniu w całym kraju 11 lipca stanu zagrożenia zdrowia. Pozostawiono jednak możliwość stosowania do jesieni ograniczeń społecznych w zależności od sytuacji epidemicznej. Stan zagrożenia zdrowia wprowadzono we Francji 24 marca. W maju przedłużono go do 10 lipca.

Reforma zdrowia przełożona. Zapoczątkowane pod koniec maja rozmowy między Ministerstwem Zdrowia a pielęgniarskimi związkami zawodowymi – element zapowiadanej reformy służby zdrowia zwanej „Ségur de la santé” – zakończyły się niepowodzeniem. Celem rozmów było m.in. podwyższenie płac personelu oraz zwiększenie zatrudnienia w szpitalach. 

Związki zawodowe uznały, że 6,8 mld euro zaproponowane przez ministra zdrowia Oliviera Vérana „są niewystarczające” na pokrycie wszystkich potrzeb. Prezydent Republiki zabierze głos w sprawie reformy 15 lipca. 

(EURACTIV.FR)

Francja oskarża Turcję o łamanie embarga na dostawy broni do Libii. Paryż zawiesza udział w misji NATO

Francja powiadomiła NATO o zawieszeniu swojego udziału w operacji Sea Guardian. Powodem jest spór Francji i Turcji o przestrzeganie embarga ONZ na dostawy broni do Libii. Paryż oskarża Ankarę o łamanie zakazu.

WARSZAWA

Dziś inauguracja. Szefowie rządów Polski, Czech, Słowacji i Węgier spotykają się dziś w Belwederze na oficjalnej inauguracji polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej.

Rozmowy Mateusza MorawieckiegoAndreja BabišaIgora Matoviča i Viktora Orbána poprzedzi wystąpienie gospodarza tego spotkania, prezydenta Andrzeja Dudy poświęcone przyszłemu budżetowi UE i polityce migracyjnej Wspólnoty. Więcej o polskiej prezydencji w V4 piszemy tutaj.

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Dziś w Warszawie oficjalna inauguracja polskiej prezydencji w V4

Szefowie rządów Polski, Czech, Słowacji i Węgier spotykają się dziś w Warszawie na oficjalnej inauguracji polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej.

BUDAPESZT

Wyjątek dla Serbii. Na dzień przed wylotem do Warszawy premier Węgier Viktor Orbán oznajmił w czwartek (2 lipca), że nie zastosuje się do rekomendacji Rady UE dotyczących otwarcia granic dla grupy krajów spoza UE, z których od 1 lipca możliwe powinny być podróże do Unii.

„Na razie nie możemy zrealizować rekomendacji UE, ponieważ byłoby to sprzeczne ze zdrowotnymi interesami węgierskich obywateli”, powiedział szef węgierskiego rządu w nagraniu umieszczonym w mediach społecznościowych.

Państwa członkowskie UE porozumiały się i ustaliły listę tzw. krajów bezpiecznych, czyli pozaunijnych państw, których obywatele mogliby wjeżdżać na teren UE. Komisja Europejska rekomenduje otwarcie dla nich granic 1 lipca. Na liście znalazły się m.in.: Australia, Kanada, Nowa Zelandia,  Serbia, Korea Południowa i Urugwaj. Jako piętnaste państwo dopisano do niej Chiny, ale warunkowo. Zabrakło za to Rosji oraz USA.

Budapeszt zrobi wyjątek tylko dla mieszkańców Serbii ze względu na węgierską mniejszość w tym kraju. „Osoby jadące tranzytem przez Węgry będą mogły korzystać z „korytarza humanitarnego”, który zostanie ponownie w tym celu utworzony, tak jak na początku pandemii w Europie” podkreślił Orbán.

(Vlagyiszlav Makszimov, EURACTIV.com)

Granice zewnętrzne UE: Jest lista 15 państw uznanych za epidemicznie bezpieczne

Państwa członkowskie porozumiały się i ustaliły listę tzw. krajów bezpiecznych, czyli pozaunijnych państw, których obywatele mogliby wjeżdżać na teren UE. Komisja Europejska rekomenduje otwarcie dla nich granic 1 lipca. Na liście są m.in. Chiny, ale nie ma USA czy Rosji.

BRUKSELA

Stop ikonoklazmowi. Politycy skrajnie prawicowego Vlaams Belang (Interes Flamandzki) w symboliczny sposób „przywrócili” napis przed pomnikiem belgijskich pionierów w Kongo (wzniesiony w 1921 r., by upamiętnić kolonizację Konga Belgijskiego) w Parc du Cinquantenaire w centrum Brukseli. 

Politycy Vlaams Belang, Bob De Brabandere i Dries Van Langenhove, dodali słowo „arabski” w języku francuskim i niederlandzkim. „To protest przeciwko współczesnemu ikonoklazmowi oraz kultu wstydzenia się się z własnej historii”. 

Politycy przyznali, że uważają za podwójny standard przepraszanie za popełnione w przeszłości, gdy milczy się o współczesnych zbrodniach.

Napis na pomniku brzmiał pierwotnie po francusku i niederlandzku: L’héroïsme militaire belge anéantit l’arabe esclavagiste / De Belgische militaire holdenmoed verdelgt den Arabische slavendrijver (Belgijski heroizm militarny unicestwia arabskiego niewolnika). Napis zniknął po raz pierwszy w 1980 r., jednak po kilku latach powrócił. Ostatecznie usunięto go w 2015 r. 

(Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)

Belgia: Król przeprasza Kongo za okres kolonialny. Nie wspomina Leopolda II

Belgijski król Filip I Koburg wyraził głęboki żal z powodu przemocy jakiej Belgowie dopuścili się w Kongo w czasach kolonialnych. Napisał to w liście do kongijskiego prezydenta z okazji 60. rocznicy niepodległości Demokratycznej Republiki Konga.

LONDYN

Zwolnienia w BBC. Kryzys nie oszczędził BBC. Brytyjska telewizja publiczna musi szukać oszczędności, dlatego władze podjęły decyzję o przeprowadzeniu cięć zespołu. Pracę straci 450 osób – jedna szósta zatrudnionego personelu. Problemy wynikają ze spadku przychodów z reklam oraz mniejszych wpływów abonamentowych. Oczekuje się, że to nie koniec zwolnień.

(Benjamin Fox | EURACTIV.com)

Wielka Brytania: Ustawa o bezpieczeństwie Hongkongu to naruszenie deklaracji brytyjsko-chińskiej

Londyn ostro skrytykował narzuconą przez Pekin ustawę bezpieczeństwie publicznym w Hongkongu. I przypomniał, że na mocy wspólnej brytyjsko-chińskiej deklaracji Chiny kontynentalne zobowiązały się do utrzymania pełnej autonomii dawnej brytyjskiej kolonii aż do 2047 r.

WIEDEŃ

Więcej testów. W czwartek (2 lipca) potwierdzono po raz pierwszy od kilku tygodni ponad 100 nowych przypadków zakażeń koronawirusem w ciągu 24 godzin. Wzrost liczby infekcji spowodowany jest głównie nowymi ogniskami koronawirusa w kraju związkowym Górna Austria oraz Salzburgu. Nieprzypadkowo minister zdrowia Rudolf Anschober (Zieloni) ogłosił nowy krajowy program badań przesiewowych, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa. 

Rząd chce przeprowadzać więcej testów. Na początku ich liczba zwiększy się o 30 tys. i będą dostępne także dla osób bez żadnych objawów, które jednak pracują w zawodach podwyższonego ryzyka.

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

Koronawirus: Rumunia i Serbia planowały zniesienie restrykcji. Zamiast tego wprowadzą nowe obostrzenia

Rumunia i Serbia zmagają się z wysokim wzrostem liczby zakażeń i jako kolejne bałkańskie kraje, po Słowenii i Chorwacji, ogłaszają wprowadzenie nowych restrykcji.

WILNO

NATO gwarantem bezpieczeństwa. Litwa z zadowoleniem przyjęła informację o przyjęciu przez Sojusz Północnoatlantycki planu obronny dla państw bałtyckich i Polski, który dotychczas był blokowany przez Turcję. Wilno uważa, że to kluczowa decyzja dla bezpieczeństwa regionu. Więcej o szczegółach piszemy poniżej.

(Benas Gerdžiūnas | LRT.lt)

NATO przyjmuje plan obrony wschodniej flanki. Turcja wycofuje weto

Sojusz Północnoatlantycki przyjął tzw. plany stopniowej odpowiedzi NATO, koncentrujące się na obronie Polski i państw bałtyckich i blokowane od ubiegłego roku przez Turcję.

RZYM

Włoskie 500 plus. Rząd wprowadzi świadczenie dla wszystkich dzieci oraz dla młodzieży. Będzie ono wypłacane od urodzenia do 21. roku życia, zapowiedziała w czwartek minister ds. równych szans i rodziny Elena Bonetti. Zapowiedź padła w wywiadzie dla telewizji RAI. Nie znane są szczegóły programu, ale z wcześniejszych zapowiedzi minister wynika, że dodatek może oscylować między 80 a 160 euro miesięcznie, i może być zwiększony od 3. dziecka, a także w przypadku dzieci niepełnosprawnych.

Ad calendas Graecas? Premier Giuseppe Conte odroczył decyzję o zastosowaniu Europejskiego Mechanizmu Stabilności (EMS) do „zakończenia negocjacji w sprawie Funduszu Odbudowy UE”. EMS jest kwestią sporną w koalicji rządzącej. Centrolewicowa Partia Demokratyczna (PD) namawia do zastosowania środka, podczas gdy Ruch 5 Gwiazd (M5S) jest temu przeciwny. Więcej szczegółów na ten temat poniżej. 

(Alessandro Follis | EURACTIV.it)

MADRYT

Turystyka na dnie. W maju Hiszpanię odwiedziło o 8 mln gości z zagranicy mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. To straty rzędu 8 mld euro, informuje Krajowy Urząd Statystyczny (INE) w Madrycie.

(Fernando Heller | EUROEFE.EURACTIV.es)

Wakacje 2020: Miliardowe straty w hiszpańskiej branży turystycznej. Sezon uratuje turystyka krajowa?

Branża turystyczna w Hiszpanii tylko w maju straciła ponad 8 mld euro przychodów. „Sezonu już nie da się uratować”, twierdzą pracownicy sektora, ale straty może częściowo zminimalizować krajowa turystyka. Większość Hiszpanów deklaruje chęć spędzenia wakacji w domu. 

LIZBONA

Porozumienie osiągnięte. Rząd odstąpił od zamiaru znacjonalizowania największych pasażerskich linii lotniczych tego kraju, spółki TAP. Rząd dysponuje obecnie 50 proc. udziałów w firmie. Załoga – 5 proc., a prywatne konsorcjum Atlantic Gateway – 45 proc.

Historyczny dług. Tymczasem pandemia koronawirusa doprowadziła w Portugalii do rekordowego długu publicznego na poziomie 134,4 proc. PKB. Liczba pracujących spadła o 192 tys. To jedna z największych w historii redukcji zatrudnienia w ciągu zaledwie czterech miesięcy. O szczegółach więcej piszemy poniżej.

(Lucília Tiago, Lusa.pt)

Portugalia: W 2020 r. najwyższy poziom długu publicznego w historii. Złe informacje również na rynku pracy.

Gospodarcze skutki pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 doprowadziły w Portugalii do rekordowego poziomu długu publicznego w historii.

PRAGA

Podejrzane zakupy. Czeska jednostka policji ds. przestępczości zorganizowanej (NCOZ), która prowadzi śledztwo w sprawie zakupu sprzętu ochronnego w trakcie pandemii koronawirusa, dokonała w czwartek (2 lipca) nalotów na kilka prywatnych firm. NCOZ domaga się od Ministerstwa Zdrowia wydania stosownych umów.

Media w Czechach od kilku tygodni informowały o dokonaniu podejrzanych transakcji związanych np. z zakupem masek ochronnych oraz respiratorów przez rząd za kwotę 1,2 mld koron (około 200 mln zł) od firmy LA Factory, która przed wybuchem pandemii była nieaktywna – nie miała dochodów oraz pracowników.

(Lukáš Hendrych | EURACTIV.cz)

Czechy: Premier Andrej Babiš zarzuca Parlamentowi Europejskiemu ingerowanie w wewnętrzne sprawy kraju

Premier Andrej Babiš uważa, że rezolucja Parlamentu Europejskiego ingeruje w sprawy, które znajdują się w wyłącznej kompetencji krajowych organów.

LUBLANA

Aktualizacja listy bezpiecznych państw. Rzecznik rządu poinformował, że Chorwacja, Czechy i Francja zostaną 4 lipca usunięte z listy państw postrzeganych jako bezpieczne od koronawirusa SARS-CoV-2. Na słoweńską listę trafi za to Belgia i Holandia.

W środę (1 lipca) potwierdzono 21 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Większość zakażonych osób przybyła do Słowenii z Bośni i Hercegowiny oraz Serbii. 

(Zoran Radosavljević | EURACTIV.com)

Koronawirus: Pierwsze znosiły restrykcje. Teraz Chorwacja i Słowenia przygotowują się na drugą falę zakażeń

Chorwacja jako jedna z pierwszych w UE otworzyła granice dla turystów, a Słowenia ogłosiła koniec pandemii już w połowie maja. Jednak wraz ze wzrostem zakażeń koronawirusem w ostatnich dniach, oba kraje przygotowują się na drugą falę epidemii.

BERLIN

Witaj emeryturo podstawowa. Pozostał już tylko jeden krok to zatwierdzenia emerytury podstawowej w Niemczech. W czwartek (2 lipca) jedną ze sztandarowych propozycji wielkiej koalicji chadeków (CDS/CSU) oraz socjaldemokratów (SPD) przegłosował Bundestag. Dziś (3 lipca) propozycją zajmie się Bundesrat – izba wyższa parlamentu.

Emerytura podstawowa to centralny punkt programu wielkiej koalicji. Wejdzie w życie od 1 stycznia 2021 r. Spory wokół projektu toczyły się przez ostatnich kilka miesięcy. Dzięki ustawie ponad 1,3 mln osób, które pomimo wielu lat pracy otrzymują niewielką emeryturę, otrzymają od przyszłego roku przynajmniej świadczenie podstawowe. W Niemczech emeryturę pobiera około 26 mln osób. Więcej o sprawie piszemy poniżej.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de

Niemcy: Bundestag zezwolił na rekordowe zadłużenie państwa oraz emeryturę podstawową. Jakie są szczegóły?

Bundestag przegłosował ustawę, która wprowadzi od przyszłego roku w Niemczech emerytury podstawowe. Jednocześnie izba niższa parlamentu zezwoliła na zaciągnięcie nowych kredytów na sfinansowanie walki ze skutkami ekonomicznymi pandemii.