Węgry: Timmermans nową twarzą kampanii bilboardowej

Wiceszef KE Frans Timmermans, źródło Rada UE

Wiceszef KE Frans Timmermans, źródło Rada UE

Węgierski rząd ogłosił, że zakończy kontrowersyjną kampanię plakatową, którą wykorzystuje do oskarżania George’a Sorosa oraz przewodniczącego Komisji Europejskiej Jeana-Claude’a Junckera o wspieranie nielegalnej migracji. Miejsce Junckera na plakatach zajmie Frans Timmermans.

 

Rzecznik prasowy węgierskiego rządu, Zoltán Kovács umieścił wpis na Twitterze, w którym oznajmił, że zgodnie z planem „kampania informacyjna” potrwa do 15 marca.

Wiadomość Kovacsa została opublikowana w ramach odpowiedzi na wywiad, jaki Spitzenkandidat Europejskiej Partii Ludowej na stanowisko przewodniczącego Komisji Europejskiej Mafred Weber udzielił niemieckiej gazecie Der Spiegel. Weber stwierdził w nim, że kampania bilboardowa na Węgrzech była wielkim ciosem dla EPL

Wcześniej Komisja Europejska opublikowała w ramach odwetu szczegółową listę, w której wymienione były zarzuty wobec kampanii. KE nazwała ją kompletnie nierzetelną i wprowadzającą w błąd.

Węgry: Viktor Orbán wyśle list do każdego wyborcy w kraju

Napisany przez premiera list otrzymają wszyscy wyborcy przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Ma być to kolejny element prowadzonej przez węgierski rząd kampanii informacyjnej na temat „planowanego przez Brukselę zwiększenia imigracji”.
 

O planach rządu poinformował sekretarz stanu do spraw komunikacji międzynarodowej Zoltán Kovács. Jak …

Szansa dla Orbana na przeprosiny

„Oczekuję przeprosin od Viktora Orbana”, zapowiada Weber.

Należące do EPL partie z siedmiu róznych państw zapowiedziały, że poprą wniosek o wydalenie Fideszu ze swojego grona. Wniosek w tej sprawie ma zostać poruszony podczas spotkania frakcji już 20 marca.

„Węgierski rząd gotowy jest na przyjęcie krytyki, jednakże ważniejsze niż dyscyplina narzucana przez EPL jest zdanie węgierskich obywateli”, napisał Kovács w zamieszczonych w sobotę tweetach.

W wywiadzie opublikowanym w sobotę na stronie Welt am Sonntag, Orban zasygnalizował , że plakaty z wizerunkiem Junckera zostaną usunięte 15 marca. Na ich miejsce mają trafić inne, przedstawiające wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa.

Orban twierdzi, że dzieje sie tak nie bez przyczyny. „Rola George’a Sorosa w europejskiej polityce nie może być dłużej ignorowana, wszyscy mają prawo wiedzieć, że Timmermans jest otwarcie jego sojusznikiem” mówi węgierski premier.

„W kolejnym etapie kampanii wyborczej, zobaczycie na plakatach nową postać Pana Timmermansa”, zapewnia.

Juncker za wyrzuceniem Fideszu z EPP

Partia węgierskiego premiera Viktora Orbána powinna opuścić Europejską Partię Ludową, twierdzi przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, porównując przy tym Orbána do Marine Le Pen.
 

Słowa zostały wypowiedziane podczas wystąpienia Junckera w Stuttgarcie po tym, jak węgierski rząd ogłosił nowa kampanię plakatową, …

Orban od dawna atakuje Timmermansa, który pełni funkcję przewodniczącego frakcji Socjalistów i Demokratów (S&D). Premier Węgier określa Duńczyka jako „pro imigranckiego” oraz „kandydata Sorosa”.

Zapytany o komentarz w sprawie podjętych działań w sprawie wyrzucenia Fideszu z EPL Orban stwierdził, że w rzeczywistości atak pochodzi z lewej strony, a jego celem jest osłabienie europejskiego ugrupowania.

Swoich krytyków w łonie frakcji nazwał „naiwnymi”. Oskarżył ich także o sprzyjanie interesom jej przeciwników. W udzielonym przez Orbana wywiadzie pod adresem krytyków pada też określenie „użyteczni idioci” lewicy.

W odpowiedzi belgijski polityk Benoît Lutgen, członek partii CDH, będącej jedną z 7 partii apelujących o wydalenie ugrupowania Fidesz z EPP, zamieścił na Twitterze cytat pisarza i satyryka Georga Courteline’a: „Być traktowanym jak idiota przez głupca, jest uczuciem podobnym kulinarnej rozkoszy”.