Unia Europejska bezradna wobec Polski i Węgier ws. praworządności? / STOLICE

Węgry, Polska, Unia Europejska, praworządność, Art.7, Komisja Europejska, Rada UE, pandemia, Orban, Moraiwecki, Kaczyński, Ziobro, Kowalski

Portugalska sekretarz stanu ds. europejskich Ana Paula Zacarias (na zdj.) powiedziała w styczniu br., że procedura oceny naruszeń praworządności w Polsce i na Węgrzech może zostać opóźniona z powodu pandemii COVID-19. / Foto via [EPA/EFE-JOHN THYS]

Procedura z art. 7 TUE jest nieskuteczna, przekonuje portugalska sekretarz ds. europejskich. Viktor Orban stawia ultimatum Europejskiej Partii Ludowej. Przed Polską pośpieszne konsultacje ws. Krajowego Planu Odbudowy, finansowanego z unijnego Funduszu Odbudowy. Między innymi o tym piszemy w poniedziałkowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

LIZBONA

Sparaliżowani. Portugalska sekretarz stanu ds. europejskich Ana Paula Zacarias (Portugalia sprawuje rotacyjną prezydencję w Radzie UE) przyznała, że Lizbona napotka w UE trudności w nakładaniu sankcji na Węgry i Polskę za łamanie praworządności.

Zacarias powiedziała, że ​​Portugalia zaplanowała debatę na temat uruchomienia procedury z art. 7. TUE (Stwierdzenie przez Radę ryzyka poważnego naruszenia przez Państwo Członkowskie wartości Unii) dotyczącej Polski i Węgier na majowej Radzie ds. Ogólnych w celu zbadania sytuacji w obu krajach pod kątem rządów prawa.

„Przyjrzymy się temu, co dzieje się na Węgrzech i w Polsce, ale ponieważ mamy do czynienia z dwoma toczącymi się jednocześnie procesami, nigdy nie osiągniemy jednomyślności, aby wdrożyć procedurę”, powiedziała portugalska minister, przyznając, że UE jest w „bardzo skomplikowanej sytuacji”.

„Na pewno nie będzie jednomyślności, aby zastosować jakąkolwiek sankcję. Tak się nie stanie, bo Polska popiera Węgry, a Węgry Polskę. Więc nigdy nie będziemy mieć jednomyślności”, podkreśliła. Brak jednomyślności – czyli skuteczne blokowanie procedury przez Budapeszt lub Warszawę, oznacza że wymogi procedury są w praktyce trudne do osiągnięcia

Mimo to Zacarias zaznaczyła, że Lizbona będzie „kontynuować debatę i wywierała naciski, aby usprawnić działanie mechanizmu praworządności zapisanego w art. 7.  Komisja Europejska uruchomiła wobec Polski procedurę z art. 7 w 2017 r. Przewiduje ona sankcje dla państw członkowskich w przypadku wyraźnego ryzyka poważnego naruszenia wartości unijnych. W 2018 r. procedurę uruchomiono wobec Węgier.

W rozmowie z początku lutego z agencją Lusa, unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders powiedział, że oczekuje „pewnych postępów” podczas prezydencji portugalskiej w sprawach Polski i Węgier.

(Beatriz Céu | Lusa.pt)

BUDAPESZT

Ultimatum Viktora Orbana. W liście do lidera frakcji Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim Manfreda Webera premier Węgier Viktor Orban ostrzegł, że jego ugrupowanie – Fidesz – woli opuścić centroprawicę w europarlamencie, niż zaakceptować nowe ustalenia, które mają zostać przyjęte w środę.

W ubiegłym tygodniu Weber i inni liderzy EPL opracowali nowe zasady co do procedury zawieszenia poszczególnych członków frakcji. Ma ona zakładać karę dla całej partii, a nie – jak dotychczas – dla pojedynczego europosła.

Fidesz zawieszono w prawach członka EPL w marcu 2019 r. Wciąż jednak ma on 11 europarlamentarzystów należących do frakcji w europarlamencie.

W liście do Webera Orban stwierdził, że Fidesz nie zamierza czekać na rozstrzygnięcie w sprawie nowych zasad, lecz woli opuścić frakcję. „Chcę pana poinformować, że jeśli klauzule ustalone 26 lutego na spotkaniu liderów zostaną poddane pod głosowanie i wprowadzone w życie, Fidesz opuści EPL”, napisał Orban.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

Polska to nie Węgry. Upadek demokracji w Polsce byłby katastrofalny dla całej Unii Europejskiej [WYWIAD]

Polska to nie Węgry. To nie jest mały kraj na peryferiach Europy. To ważny członek tej złożonej jedności, jaką jest Unia Europejska. Jeśli dojdzie do całkowitego upadku demokracji, to zagrozi to całej wspólnocie – mówi Bartosz T. Wieliński z Gazety …

WARSZAWA

Czas na konsultacje. Premier Mateusz Morawiecki przedstawił w piątek (26 lutego) podstawowe założenia Krajowego Planu Odbudowy. Pięć filarów KPO to: odporność i konkurencyjność gospodarki, zielona energia i zmniejszenie energochłonności, transformacja cyfrowa, efektywność, dostępność i jakość systemu ochrony zdrowia, a także zielona, inteligentna mobilność.

„Prace nad KPO do tej pory były zupełnie nietransparentne, nie mieliśmy szansy ani dowiedzieć się, co dokładnie znajdzie się w tym dokumencie, ani w żaden sposób wpłynąć na jego zawartość – mimo że chodzi o dokument absolutnie kluczowy dla przyszłości polskiej gospodarki, a zwłaszcza dalszych losów polskiej transformacji energetycznej. W tej chwili zostało zaledwie kilka tygodni na przeprowadzenie dialogu ze społeczeństwem i uwzględnienie uwag i propozycji, nim plan trafi do Brukseli. Ten czas musi być wykorzystany na prawdziwe, rzetelne konsultacje, które doprowadzą do uwzględnienia głosu ekologów, organizacji społecznych, biznesu i innych grup. My jako organizacje społeczne i biznesowe wykonaliśmy pracę domową, przedstawiliśmy premierowi konkretne propozycje, teraz chcemy o nich porozmawiać”, napisała w stanowisku przesłanym redakcji EURACTIV.pl Izabela Zygmunt z Polskiej Zielonej Sieci.

Środki na KPO mają pochodzić z Unii Europejskiej w ramach Funduszu Odbudowy UE (Next Generation EU). Rząd planuje przeznaczyć 20 mld zł na poprawę jakości służby zdrowia, 25 mld zł na wsparcie transportu, niemal 20 mld zł na zwiększenie efektywności pracy. Łącznie KPO opiewać będzie na 108 mld zł. Wraz z ogłoszeniem założeń KPO ruszyły konsultacje, które potrwają do 2 kwietnia.

Polsce w ramach tego funduszu przypada do wykorzystania w sumie 57 mld euro. Dla porównania w całym budżecie unijnym (Wieloletnie Ramy Finansowe) – 72,2 mld euro. Z KPO 37 proc. wszystkich środków ma być przeznaczonych na niskoemisyjną transformację gospodarki i 20 proc. na cyfryzację. Całość ma “nie szkodzić” ogólnym celom środowiskowym. Komisja Europejska wskazuje, że już 18 państw przedstawiło swoje Plany Odbudowy.

„Konieczna jest zwłaszcza rozmowa o poziomie klimatycznych i energetycznych ambicji tego dokumentu. Jedno z najpilniejszych zadań stojących przed Polską, tj. rozbudowa odnawialnych źródeł energii, które zastąpią coraz kosztowniejszy, chwiejący się węglowy system energetyczny, jest w projekcie KPO potraktowane marginalnie, jako drobny dodatek do innych, nie zawsze dobrze uzasadnionych działań. To świadczy o braku strategicznej orientacji tego dokumentu i niedostrzeganiu roli, jaką w transformacji może odegrać rozproszona energetyka budowana oddolnie rękami obywateli, samorządów czy małego biznesu. Świadczy też o wielkim ryzyku, że zmarnujemy jedną z ostatnich dużych szans na wyjście z energetycznego zapóźnienia”, dodała Zygmunt.

(Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

Grupa Wyszehradzka po pandemii: Co zmienić, aby nie zmarnować kryzysu COVID-19?

Co muszą zrobić kraje V4, aby wyjść wzmocnione z pandemii COVID-19?

PARYŻ

Rząd nie wdraża postulatów obywateli? Rząd kierowany przez prezydenta Emmanuela Macrona nie radzi sobie z „wdrażaniem” żadnego z pięciu głównych obszarów wypracowanych przez konwent obywatelski ws. klimatu.

Dotyczą one zmian w obszarach przemieszczania się, konsumpcji, zakwaterowania, przemysłu/pracy oraz pożywienia. Konwent obywatelski zaprezentował je w czerwcu 2020 r. Obywatele przy pomocy ekspertów wypracowali 150 rekomendacji dla rządu, w tym m.in przeprowadzenie referendum ws. uznania ekobójstwa za przestępstwo.

W styczniu br. Macron zapowiedział przeprowadzenie w kraju referendum w sprawie włączenia do konstytucji kwestii ochrony klimatu i środowiska naturalnego. Pomimo tego dotychczasowe działania rządu są oceniane surowo przez konwent.

(Mathieu Pollet | EURACTIV.fr)

Francja: Konwent obywatelski ws. klimatu chce uznania ekobójstwa za przestępstwo

Konwent obywatelski ws. klimatu wypracował 150 rekomendacji dla rządu, w tym m.in przeprowadzenie referendum ws. uznania ekobójstwa za przestępstwo.

LUKSEMBURG

Druga szansa. Mieszkańcy, którzy nie stawili się jak dotąd na szczepienia, będą mieli drugą szansę. Luksemburg jak na razie jest w tyle unijnej stawki pod względem szczepień per capita. Dlatego władze chcą, by osoby, które nie stawiły się na szczepienie, otrzymały taką możliwość po raz drugi. Władze mają nadzieję, że takie podejście przyspieszy kampanię szczepień.

(Anne Damiani | EURACTIV.fr)

Szczepienia przeciwko koronawirusowi w Polsce, Europie i na świecie – Zestawienie

Szczepienia przeciwko koronawirusowi – jak Polska wypada na tle Europy i świata?

HELSINKI

Czasowe wycieszenie. Od niedzieli (8 marca) na okres trzech tygodni zostanie ogłoszony lockdown. Powodem jest wzrost liczby zakażeń koronawirusem.

„Szybko rozprzestrzeniający się brytyjski wariant wirusa wymaga podjęcia dodatkowych działań ograniczających wzrost zakażeń, a obecne narzędzia takie jak m.in. zamknięcie granic kraju „nie są wystarczające”, podkreśliła na czwartkowej konferencji prasowej premier Sanna Marin.

Brytyjski szczep SARS-CoV-2 stanowi około 30 proc. nowych przypadków zakażeń. Premier Marin oraz szefowa MSW Maria Ohisalo zgodnie przyznały, że o ile Finlandii udało się utrzymać „lepszą” – na tle Europy i reszty krajów – sytuację epidemiczną (m.in. dzięki wcześniejszemu podjęciu „prewencyjnych środków zaradczych”), to konieczne jest wprowadzenie także i obecnie twardszych ograniczeń.

Od 8 marca na okres trzech tygodni, na obszarach gdzie sytuacja jest najpoważniejsza, wprowadzony zostanie „lockdown” – oświadczyła Marin. Oznacza to m.in. przejście na zdalne nauczanie na poziomie szkół ponadpodstawowych oraz zawieszenie zajęć grupowych dla młodzieży i dorosłych, czy zamknięcie przestrzeni publicznych.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Parlament Europejski wypytywał szefów koncernów farmaceutycznych o zakłócenia w dostawach szczepionek

Ze względu na duże opóźnienia w dostawach, odbiorcą największej ilości pytań był dyrektor generalny koncernu AstraZeneca.

RZYM

Miłośnik petrodolarów? Politycy we Włoszech apelują do byłego premiera Matteo Renziego, by wytłumaczył się ze swoich relacji z następcą tronu Arabii Saudyjskiej Mohammadem ibn Salmanem, który według wywiadu USA zlecił zabicie dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego.

Jak pisze „La Repubblica”, Renzi krytykę pod swoim adresem uznał za „nieuzasadnione ataki”. Lider ugrupowania Italia Viva, a w latach 2014-2016 premier Włoch z ramienia centrolewicowej Partii Demokratycznej (PD), pod koniec stycznia br. pojechał do Arabii Saudyjskiej i przeprowadził wywiad z saudyjskim następcą tronu, za który miał według mediów otrzymać… 80 tys. dolarów.

W trakcie rozmowy Renzi wychwalał saudyjską monarchię i księcia ibn Salmana, a Arabię Saudyjską nazwał „krajem nowego Odrodzenia”. Renzi miał wytłumaczyć okoliczności swojej wizyty w Arabii Saudyjskiej po zakończeniu kryzysu rządowego we Włoszech, który… sam sprowokował.

Jednak polityk nadal milczy za co jest krytykowany przez przedstawicieli wszystkich ugrupowań. W sobotę (27 lutego) Renzi wydał oświadczenie, w którym zarzucił innym ugrupowaniom, że „instrumentalnie wykorzystują tragedię”, jaką było zabicie Chaszodżdżiego w saudyjskiej ambasadzie w Stambule.

Polityk dodał, że w przeszłości potępił tę zbrodnię. „Arabia Saudyjska jest bastionem przeciwko islamskiemu ekstremizmowi i od dziesięcioleci jednym z głównych sojuszników Zachodu”, dodał polityk.

(Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

Włochy: Kryzys rządowy. Partia Matteo Renziego opuszcza koalicję

Pozostałe partie rządzące nie kryją irytacji postawą koalicjanta. „To błąd, za który zapłacą wszyscy”, uważa wiceszef Partii Demokratycznej Andrea Orlando.

Na kłopoty Conte? Były premier Giuseppe Conte, który jeszcze do niedawna walczył o plan odbudowy gospodarczej Włoch po pandemii koronawirusa, teraz otrzymał zadanie wyprowadzenia z kryzysu partii, której zawdzięcza polityczną karierę. Czy jak spekulują media, Conte zastąpi Vito Crimiego na stanowisku lidera Ruchu Pięciu Gwiazd? Szczegóły poniżej. 

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Włochy: Na kłopoty Conte? Były premier ma "odbudować" Ruch Pięciu Gwiazd

Według sondaży Conte jest jednym z najbardziej cenionych przez Włochów postaci na włoskiej scenie politycznej.

MADRYT

Paszport szczepionkowy zwiększy nierówności? Prezydent Hiszpańskiego Stowarzyszenia Szczepień (AEV), Amos Garcia, stanowczo sprzeciwia się europejskim (i międzynarodowym) regulacjom, które dawałby przywileje podróżne osobom zaszczepionym przeciwko SARS-CoV-2, ponieważ mogłoby to poszerzyć istniejące już „nierówności społeczne” między bogatymi i biednymi krajami nie tylko w Europie, ale także na świecie.

(EUROEFE)

Kanclerz Austrii chce ratować sezon turystyczny "zielonymi paszportami"

To kolejna propozycja, która ma na celu znalezienie rozwiązania dla ratowania branży turystycznej.

 

PRAGA

List do przyjaciół ze wschodu. Prezydent Czech Milos Zeman poinformował w niedzielę rano, że wysłał – po konsultacji z premierem Andrejem Babišem – do Władimira Putina list z prośba o dostawę szczepionek Sputnik V „w możliwie jak najkrótszym terminie”.

Prezydent oświadczył, że do stosowania szczepionki Sputnik V w Czechach będzie niezbędny certyfikat. „Oczywiście, będzie potrzebny. Ale niekoniecznie od Europejskiej Agencji Leków. Wystarczy mi certyfikat Czeskiego Państwowego Instytutu Kontroli Leków (SUKL)”, powiedział Zeman w rozmowie z telewizją CNN Prima News.

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

PRISZTINA | BELGRAD

Władze Kosowa oskarżają Rosję. Rosja ingeruje w sprawy regionu w złej wierze i stara się od samego początku zapobiec porozumieniu między rządami w Belgradzie i Prisztinie, poinformowało w niedzielę ministerstwo spraw zagranicznych Kosowa.

MSZ Kosowa odpowiedziało na zdjęcie zamieszczone przez rzeczniczkę rosyjskiego resortu dyplomacji Marię Zacharową z podpisem: „Kosowo to Serbia”. „Próby przyspieszenia normalizacji stosunków między Belgradem a Prisztiną były destrukcyjne”, dodał Zacharowa.

(EURACTIV.rs | betabriefing.com)

Kosowo: Opozycyjna partia Vetevendosje wygrywa wybory parlamentarne

Szef ugrupowania Albin Kurti deklaruje walkę z korupcją oraz zdecydowane stanowisko wobec relacji z Serbią.

PRISZTINA

Listy do premiera. Desygnowany na premiera Albin Kurti, którego partia wygrała 14 lutego wybory parlamentarne, otrzymał dwa listy dotyczące decyzji Prisztiny o otwarciu ambasady w Jerozolimie: jedno z Izraela i jedno z Turcji.

W liście do Kurtiego premier Izraela Benjamin Netanjahu wspomniał o niedawnym porozumieniu między Kosowem a Izraelem w sprawie nawiązania stosunków dyplomatycznych oraz decyzji Prisztiny o otwarciu ambasady w Jerozolimie.

Netanjahu pogratulował Kurtiemu zwycięstwa w wyborach, dodając, że nie może się doczekać, aby go gościć w celu otwarcia ambasady. „Wasze zaangażowanie w rozwiązywanie kwestii żydowskich, w tym zwrotu mienia, jest bardzo cenne” – napisał Netanjahu.

Drugi list był od prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdoğana. Z zadowoleniem przyjmuję gotowość Kosowa do ponownego rozważenia decyzji o otwarciu ambasady w Jerozolimie. „Uważam, że warto byłoby uniknąć takiego posunięcia, które spowodowałoby poważne straty dla Kosowa”, podkreślił Erdogan.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)