Szef dyplomacji Węgier: Dekrety rządu tylko dla ratowania zdrowia obywateli

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Minister spraw zagranicznych Węgier wątpi czy europosłowie zapoznali się z węgierskim ustawodawstwem na czas pandemii. Kiedy Włosi przestaną zakażać się koronawirusem? W jaki sposób austriacki minister finansów postrzega europejską solidarność? Między innymi o tym piszemy we wtorkowej edycji „The Capitals”.

 

 

BUDAPESZT

Czytajcie, a znajdziecie. „Byłbym szczęśliwy, gdyby europosłowie przeczytali prawo przyjęte przez węgierski parlament, które skrytykowano w piątkowej (17 kwietnia) rezolucji Parlamentu Europejskiego. Podejrzewam, że cała dyskusja odbyła się przed zapoznaniem się z węgierskim ustawodawstwem”, powiedział węgierski minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó

Szef węgierskiego MSZ odniósł się w ten sposób do rezolucji PE, w której określono prawo zawieszające parlament jako „niezgodne z wartościami europejskimi”.

„Prezentowanie węgierskiego ustawodawstwa tak, jakby było nadzwyczajne, jest po prostu fałszywe. Istnieje co najmniej kilka państw członkowskich, które mają podobne przepisy, a rząd węgierski może wydawać dekrety tylko w celu ochrony narodu przed pandemią”, podsumował Szijjártó.

PE skrytykował Węgry za wprowadzenie stanu wyjątkowego na czas nieokreślony, osłabienie przez to roli parlamentu i umożliwienie rządowi sprawowania władzy dekretami. Europosłowie wezwali KE, aby „pilnie oceniła, czy wprowadzane teraz środki nadzwyczajne są zgodne z unijnym prawem”. A jeśli będzie trzeba, aby sięgnęła po sankcje finansowe wobec Polski i Węgier.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

PE przyjął rezolucję ws. pandemii koronawirusa. Dostało się przy okazji Polsce i Węgrom

Podczas drugiego w historii zdalnego posiedzenia Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie pandemii koronawirusa.

RZYM

Optymistyczna prognoza. Coraz mniejsza liczba nowych zakażeń wirusem SARS-CoV-2 nie zmienia stanowiska rządu w sprawi „odmrożenia” gospodarki przed 4 maja. Rząd Giuseppe Conte przestrzega przed zbyt szybkim luzowaniem obostrzeń. Po wyznaczonej dacie, w pierwszej kolejności spodziewane jest otwarcie fabryk, a po 17 maja restauracji i barów.

Narodowe Obserwatorium Zdrowia przy uniwersytecie Sacro Suore w Mediolanie przewiduje, że od wtorku w regionach Umbria i Bazylikata przestaną pojawiać się kolejne przypadki zachorowań. W kolejnych tygodniach od koronawirusa mają „wyzwolić” się następne regiony. Najpóźniej epidemia ma zniknąć w Lombardii (26 czerwca) i Marche – dzień później.

(Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

WIEDEŃ

Solidarność po wiedeńsku. „Nie rozumiem, dlaczego powinniśmy wspierać inne kraje pieniędzmi austriackich podatników, podczas gdy zabrania nam się wspierania rodzimych przedsiębiorców”, powiedział minister finansów Gernot Blümel (Austriacka Partia Ludowa; ÖVP). W zamian polityk proponuje zawieszenie unijnych reguł pomocy publicznej. „To byłby akt solidarności z takimi krajami, jak Austria”, dodał Blümel.  

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

WARSZAWA

Sądowy taniec. Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie zdecydował, że uchwała połączonych trzech Izb SN: Cywilnej, Karnej i Pracy, jest niezgodna z konstytucją i prawem międzynarodowym. Wyrok nie był jednak jednomyślny, bo trzech z 14 sędziów wyraziło zdanie odrębne.

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

TK: Uchwała trzech Izb SN niezgodna z konstytucją i prawem UE

Prof Safjan: Scenariuszem skrajnym, choć niestety takim, który także się nasuwa, jest wyjście z UE

BERLIN

Trzeba zachować dyscyplinę. „Nie możemy sobie pozwolić na zlekceważenie zagrożenia. Jest zdecydowanie za wcześnie na zbyt szybkie łagodzenie restrykcji”, powiedział Angela Merkel podczas poniedziałkowej (20 kwietnia) konferencji prasowej. Kanclerz dała w ten sposób wyraz niezadowoleniu, w jaki niektóre kraje związkowe reagują na zmniejszającą się liczbę zachorowań na koronawirusa.

W czwartek (30 kwietnia) odbędzie się kolejna wideokonferencja rządu federalnego z przedstawicielami krajów związkowych.

W poniedziałek Merkel odniosła się także do sytuacji w UE. Szefowa niemieckiego rządu zapewniła, że jej kraj będzie solidarny z państwami, które są najmocniej dotknięte kryzysem związanym z koronawirusem. Niemiecka kanclerz nie wykluczyła, że należy pomyśleć o zwiększeniu budżetu UE w latach 2021-2027.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de

Koronawirus: Niemcy przedłużają restrykcje, ale część z nich łagodzą

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała przedłużenie większości epidemicznych obostrzeń do 3 maja.

LIZBONA

Nowe ognisko wirusa. Władze zdecydowały się na ewakuacje mieszkańców hostelu w stolicy kraju – Lizbonie. Decyzję podjęto po tym, jak wśród ponad 100 osób – w większości migrantów ubiegających się o azyl – testy dały pozytywny wynik na obecność wirusa SARS-CoV-2.

(Lusa.pt)

Koronawirus: Portugalia przedłuża stan wyjątkowy

Portugalia przedłuża stan wyjątkowy do 2 maja. Wprowadza jednak pierwsze ulgi i stopniowo będzie wybudzać gospodarkę.

BRUKSELA

Ciąg ku normalności. Rada Bezpieczeństwa Narodowego (CNS) przedstawi w piątek (24 kwietnia) wytyczne dotyczące strategii zakończenia tzw. „lockdownu”. Zakończenia ograniczeń przyjętych na czas pandemii pragnie zwłaszcza Flandria.

(Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)

PARYŻ

Miliardy strat. Francuska gospodarka straciła już ponad 120 mld euro podczas ośmiu tygodni „lockdownu”, informuje Obserwatorium ds. koniunktur ekonomicznych (OFCE). „W czasie minionych tygodni „zamrożenie” gospodarki odpowiada zmniejszeniu rocznego PKB o 5 proc.”, napisano w komunikacie OFCE.

Rząd szacuje zmniejszenie francuskiego PKB w br. o 8 proc z powodu kryzysu wywołanego epidemią koronawirusa. Prognozuje się także wzrost deficytu budżetowego o 9 proc. PKB.

(EURACTIV.FR)

HELSINKI

Glifosat jeszcze niebezpieczniejszy? Środek chwastobójczy opatentowany przez nieistniejącą już firmę Monsanto (przejęta przez niemiecki koncern Bayer) jest najczęściej stosowanym herbicydem na świecie. Do tej pory uważano, że jest niebezpieczny tylko dla roślin, jednak z badań naukowców z Uniwersytetu w Turku wynika, że glifosat może być szkodliwy także dla zwierząt.

Testy przeprowadzono na przepiórkach, a wyniki pokazały, że pozostałości glifosatu wykryto w jajach ptaków i np. w wątrobie. Naukowcy przekonują, że wyniki badań są argumentem za kontynuacją badań. „Jestem biologiem, a nie lekarzem. Wiemy, że glifosat wpływa na zwierzęta. Nie wiemy jednak, jakie są konkretne skutki jego działania”, powiedział Marjo Helander z Uniwersytety w Turku. 

Światowa Organizacja Zdrowia już w 2015 r. stwierdziła, że stosowanie glifosatu jest prawdopodobnie przyczyną raka u ludzi. Dwa lata później UE była bliska wprowadzenia zakazu sprzedaży tego środka. Ostatecznie dopuszczono jego stosowanie do 2022 r., gdy sprawa ponownie zostanie rozpatrzona. „Potwierdzenie naszych badań postawi w niebezpieczeństwie światowe łańcuchy żywnościowe”, podkreślił Marjo Helander. 

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

BRATYSŁAWA

Proeuropejski kurs. „Jest więcej niż prawdopodobne, że pod presją okoliczności pojawią się pokusy, aby osłabić podstawowe ramy funkcjonowania jednolitego rynku UE i szukać narodowych odpowiedzi w walce z kryzysem”, napisano w deklaracji programowej rządu Igora Matoviča (OĽaNO). Rząd Słowacji ocenia, że ograniczenia muszą mieć charakter przejściowy. 

W agendzie spraw europejskich nowy rząd zapowiedział silną orientację proeuropejską i transatlantycką. Rząd zobowiązał się do wspierania działań wspólnotowych na forum UE oraz wzmacnianie praworządności. 

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

PRAGA

Kto zaatakował? W poniedziałek (20 kwietnia) media poinformowały o odpowiedzialności Rosji za przeprowadzenie cyberataków na czeskie szpitale i placówki opieki zdrowia. Rosyjska ambasada natychmiast odrzuciła oskarżenia. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o cyberatakach w czwartek (16 kwietnia). Według przedstawicieli resortu zdrowia wszystkie one zakończyły się niepowodzeniem.

Niekonstytucyjny zakaz. Trybunał Konstytucyjny rozpatruje zakaz podróży dla obywateli nałożony 14 marca przez rząd. Czechom zabroniono podróżowania za granicę w ramach środków zastosowanych w walce z koronawirusem. Według ekspertów, zakaz podróżowania narusza Kartę Praw Podstawowych i Wolności. Rząd argumentuje, że zakaz wprowadziły wszystkie kraje europejskie.

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

SOFIA

Lockdown stolicy. Władze zdecydowały w czwartek (16 kwietnia) o zamknięciu dla ruchu kołowego stolicy kraju – Sofii. Z miasta nie można wyjechać ani wjechać do niego bez ważnego powodu. Wprowadzenie tej decyzji tuż przed Świętami Wielkanocnymi wywołało niezadowolenie Bułgarów.

Wielu z nich opuściło miasto stołeczne tuż przed północną 16 kwietnia. W stolicy kraju odnotowano większość z ponad 900 przypadków zachorowań na koronawirusa. Policja informuje, że dokładnie sprawdzi wszystkie osoby, które wrócą po świętach do miasta. Ci, którzy opuścili je bez powodu mogą spodziewać się surowych kar. W poniedziałek (20 kwietnia) kierowcy, którzy nie mieli dobrego powodu, aby wrócić do Sofii, nie zostali wpuszczeni.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)