Kontrowersje wokół węgierskiego kandydata do TSUE / STOLICE

Węgry, Orban, TSUE, Varga, Polska, Wawrzyk, koronawirus, pandemia, COVID, Rosja

Wybrany bez konkursu? Portal Telex informuje, że wybór Zoltána Csehi na nowego członka Trybunału Sprawiedliwości UE dokonany przez węgierską minister sprawiedliwości Judit Vargę  nie został poprzedzony procedurą konkursową. / Foto via [EPA/EFE-VIRGINIA MAYO]

Węgierski kandydat do TSUE wybrany dzięki koneksjom?  Nowa mutacja koronawirusa w Finlandii? W Polsce nadal bez wyboru nowego Rzecznika Praw Obywatelskich.  Między innymi o tym piszemy w piątkowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

BUDAPESZT

Wybrany bez konkursu? Portal Telex informuje, że wybór Zoltána Csehi na nowego członka Trybunału Sprawiedliwości UE dokonany przez węgierską minister sprawiedliwości Judit Vargę  nie został poprzedzony procedurą konkursową.

Telex twierdzi, że Csehi był prawnikiem w kancelarii poprzednika Vargi do 2016 r. i miał niewielkie doświadczenie w prawie europejskim, zanim został powołany do TSUE.

W poniedziałek portal Atv.hu napisał, że Varga mianuje w imieniu rządu Zoltána Csehi, na węgierskiego członka TSUE na sześcioletnią kadencję. Nominacja podlega zatwierdzeniu przez komisję parlamentarną.

Według informacji portalu Telex, Judit Varga podjęła jednostronną decyzję w sprawie nominacji Csehi, który został formalnie przesłuchany przez parlamentarną komisję do spraw europejskich w poniedziałek, ale według relacji świadków nie sprawdzono w wystarczający sposób jego kompetencji merytorycznych.

Csehi, urodzony w 1965 r., był w przeszłości prawnikiem w kancelarii byłego ministra sprawiedliwości i obecnego posła László Trócsányi’ego.

Trócsányi był pierwszym węgierskim kandydatem na komisarza w Komisji Ursuli von der Leyen w 2019 r., ale jego kandydatura została odrzucona przez Parlament Europejski z powodu „konfliktu interesów”, co zmusiło Budapeszt do zmiany kandydata.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

Polska to nie Węgry. Upadek demokracji w Polsce byłby katastrofalny dla całej Unii Europejskiej [WYWIAD]

Polska to nie Węgry. To nie jest mały kraj na peryferiach Europy. To ważny członek tej złożonej jedności, jaką jest Unia Europejska. Jeśli dojdzie do całkowitego upadku demokracji, to zagrozi to całej wspólnocie – mówi Bartosz T. Wieliński z Gazety …

BERLIN

Mija rok odkąd prawicowy ekstremista zabił w Hanau dziewięć osób. Rok temu, 19 lutego 2020 r., Niemcami wstrząsnął najpoważniejszy prawicowo-ekstremistyczny, motywowany rasistowsko zamach od czasów II wojny światowej.

W miasteczku Hanau w Hesji psychicznie chory 43-letni zamachowiec zastrzelił dziewięć osób z pochodzeniem migracyjnym. Podejrzewa się, że następnie zabił też swoją matkę, a potem popełnił samobójstwo.

W rok po tragedii Niemcy zastanawiają się nad problemem rasizmu. Niemcy mają „problem rasizmu”, powiedział w rozmowie z Tagesschau sekretarz generalny SPD Lars Klingbeil, dodając, że „walka z neonazistami musi odbywać się na wielu płaszczyznach”.

W czwartek grupa prominentnych polityków Partii Zielonych opublikowała stanowisko wzywające do zmian w niemieckiej ustawie zasadniczej. Chcą oni polepszenia sytuacji dyskryminowanych grup w Niemczech, informuje „Die Zeit”.

Politycy wzywają również do utworzenia nowego federalnego „Ministerstwa Spójności Społecznej”, które miałoby zajmować się walką z różnymi rodzajami dyskryminacji, w tym wobec imigrantów, kobiet i osób LGBTQ.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

Atak pod Frankfurtem. Sprawca zastrzelił co najmniej 9 osób

W liczącym 100 tys. mieszkańców mieście Hanau około 20 km na wschód od Frankfurtu nad Menem doszło do ataków na dwa bary. Sprawca zastrzelił przynajmniej 9 osób, a 4 ranił. Potem zbiegł z miejsca zdarzenia, ale ostatecznie najpewniej popełnił samobójstwo.

 

Do …

WARSZAWA

Senat odrzucił kandydaturę. Senat nie zgodził się na powołanie Piotra Wawrzyka na stanowisko rzecznika praw obywatelskich. Za kandydaturą sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych głosowało 48 senatorów, 51 było przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.

W trakcie dyskusji Wawrzyk zapowiedział, że jeśli zostanie wybrany na Rzecznika Praw Obywatelskich, rozbuduje biura terenowe RPO tak, aby znajdowały się we wszystkich miastach wojewódzkich, oprócz Warszawy

(Monika Mojak | EURACTIV.pl)

Polska: Kandydatura Rokity przełamie impas ws. nowego RPO?

Kandydaturę Jana Rokity na nowego Rzecznika Praw Obywatelskich przedstawił wczoraj prezydent Andrzej Duda.

WIEDEŃ

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych grozi pozwaniem działacza. Austriackie ministerstwo spraw wewnętrznych grozi wniesieniem sprawy o zniesławienie przeciwko prawnikowi i działaczowi społecznemu. Rudolf Fussi za pośrednictwem portalu Youtube regularnie krytykuje rząd, a zwłaszcza policję i ministra spraw wewnętrznych Karla Nehammera (ÖVP) za używanie nieproporcjonalnych środków wobec protestujących w trakcie pandemii. Opozycja postrzega ten ruch jako próbę uciszenia krytycznego głosu.

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

Austria: Afera hazardowa. Podejrzanym minister finansów. Współpracownik kanclerza Kurza

Skrajnie prawicowa FPÖ potwierdziła, że ​​wystąpi z wnioskiem o wotum nieufności wobec ministra.

HELSINKI

Nowa mutacja. Naukowcy z Vita Laboratories w Helsinkach wykryli nowy wariant koronawirusa, poinformowały w czwartek fińskie władze medyczne. Patogen Fin-796H ma cechy wcześniej wykrytych wariantów – brytyjskiego (B.1.1.7) i południowoafrykańskiego (B.1.352), ale jego „linia ewolucyjna jest inna”.

Mutację „trudniej też wykryć” w zalecanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) niektórych testach PCR, napisano w komunikacie.

„Nie mówiłbym jeszcze o fińskim wariancie wirusa”, ocenił na cotygodniowej konferencji prasowej dotyczącej przeglądu sytuacji epidemicznej Taneli Puumalainen, naczelny lekarz w Fińskim Instytucie Zdrowia i Spraw Socjalnych (THL).

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Szwecja chce ściślejszej współpracy wojskowej z Finlandią

Finowie do końca roku wybiorą zwycięzcę przetargu na kilkadziesiąt myśliwców nowej generacji.

TALLINN

Estonia ratyfikuje traktat graniczny z Rosją? Nowy rząd Estonii wykazuje gotowość do formalnego rozwiązania sporu granicznego z Rosją. Estonia jest jedynym krajem UE bez traktatu granicznego z Rosją, pisze Pekka Vänttinen z EURACTIV.com.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Jedyny kraj UE bez umowy granicznej z Rosją ratyfikuje w końcu stosowne porozumienie?

Estonia jest jedynym państwem UE i NATO, które nie ratyfikowało traktatu granicznego z Rosją.

RZYM

Drugie wotum zaufania. Rząd premiera Mario Draghiego otrzymał wotum zaufania Izby Deputowanych. Dzień wcześniej udzielił mu go włoski Senat. Za wotum było 535 deputowanych, przeciw zagłosowało 56.

Z poparcia wyłamała się mała grupa parlamentarzystów Ruchu Pięciu Gwiazd, w którym doszło do podziałów na tle powołania nowego gabinetu.

(Daniele Lettig | EURACTIV.it)

MADRYT

Rekordowy dług. Z powodu pandemii COVID-19 dług publiczny Hiszpanii sięgnął na koniec 2020 r. rekordowego poziomu 1,31 bln euro, poinformował w środę bank centralny.

Banco de Espana (BdE) wskazał, że co prawda stwierdzono również nienotowany wcześniej poziom długu publicznego względem PKB – pod koniec grudnia 2020 roku wyniósł on 117 proc. – to jednak przewidywano, że wyniesie on 118,8 proc. PKB.

Z opublikowanego dokumentu BdE wynika, że w ciągu zaledwie 12 miesięcy zadłużenie publiczne Hiszpanii wzrosło o ponad 120 mld euro.

(EUROEFE)

Hiszpania: Gwałtowne protesty po zatrzymaniu rapera Pablo Haséla. Rozgorzał spór o wolność słowa

Haséla skazano m.in. za obrazę rodziny królewskiej oraz pochwały działań terrorystycznych.

ATENY

„Grecja-UE: razem 40 lat silniejsi”. W 2021 r. Przypada 200. rocznica wojny o niepodległość Grecji opiewanej później w utworach literackich m.in. przez Lorda Byrona – to wówczas Europa na nowo „odkryła” Grecję. Tymczasem w czwartek rozpoczęły się inne obchody – 40-lecia Grecji w Unii Europejskiej.

We wspólnym oświadczeniu Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej i Biuro Parlamentu Europejskiego w Atenach wraz z greckim ministerstwem spraw zagranicznych i parlamentem zaprezentowały specjalne logo przygotowane z tej okazji wraz ze filmem przedstawiającym najważniejsze wydarzenia ostatnich czterech dekad.

Podkreślono w nim rolę UE jako „wspólnoty narodów opartej na niewymuszonej zgodzie i współpracy, wzajemnym szacunku i solidarności”, jak powiedział przewodniczący greckiego parlamentu Konstanty Tassoulas.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Margaritis Schinas nazwał członkostwo Grecji „największym historycznym osiągnięciem Greków”.

(Theodore Karaoulanis | EURACTIV.gr)

PRAGA

Problemy szefa dyplomacji. Przez restrykcje na granicy z Czechami wprowadzone przez Berlin szef dyplomacji Czech Tomáš Petříček, będzie miał problem z dotarciem 2 marca do Brukseli na zaplanowane spotkanie.

Niemiecki zakaz wjazdu dla Czechów – uchylany tylko w określonych przypadkach, który wszedł w życie w sobotę potrwa co najmniej do 7 marca. Dyplomaci i politycy nie są wyłączeni spod przepisów.

Petříček zdecydował się na podróż do Brukseli samochodem, ponieważ nie może latać za granicę rządowym samolotem, ze względu na zakaz towarzyszenia mu delegacji w związku z restrykcjami spowodowanymi COVID-19. Lot samolotem jest w tej sytuacji nieopłacalny. Dodatkowo od kilku miesięcy brakuje komercyjnych lotów z Pragi do Brukseli.

Strona czeska próbuje przekonać Niemcy, by przepuściły Petříčka, wydaje się jednak, że minister spraw zagranicznych będzie musiał zmienić swoje plany, jak poinformował w czwartek tygodnik „Respekt”.

(Ondřej Plevák | EURACTIV.cz)