Węgierskie wzorce amerykańskiej prawicy: Znany prezenter Fox News popularyzuje Orbana / Briefing z Europy

Węgry, Orban, Carlson, Fox News, Ordo Iuris, prawica, Budapeszt, pandemia, szczepienia, pożary, USA,

Jeden z najpopularniejszych prawicowych prezenterów telewizyjnych z USA Tucker Carlson przebywa obecnie na Węgrzech, gdzie spotkał się z premierem Viktorem Orbanem, a w weekend wystąpi na konferencji konserwatystów. Z Budapesztu nadaje też swój program w stacji Fox News. / Foto via flickr (CC BY 2.0) [European People's Party]

Najbardziej znany dziennikarz prawicowych mediów w USA Tucker Carlson nadaje w tym tygodniu z Budapesztu | Czołowi białoruscy opozycjoniści Maryja Kalesnikawa i Maksim Znak przed sądem | We Włoszech bez unijnego certyfikatu COVID dla zaszczepionych Sputnikiem | Mark Brzezinski nowym ambasadorem USA w Polsce | Nagła śmierć ambasadora Serbii w Rosji | Katastrofa kolejowa w Czechach | Kontrowersje wokół występu Gorana Bregovicia w Albanii | Między innymi o tym piszemy w czwartkowym briefingu z Europy |

 

 

BUDAPESZT

Węgierskie wzorce amerykańskiej prawicy. Jeden z najpopularniejszych prawicowych prezenterów telewizyjnych z USA Tucker Carlson przebywa obecnie na Węgrzech, gdzie spotkał się z premierem Viktorem Orbanem, a w weekend wystąpi na konferencji konserwatystów. Z Budapesztu nadaje też swój program w stacji Fox News.

„Jeśli obchodzi was zachodnia cywilizacja, demokracja, rodzina i wściekły atak na nie ze strony przywódców naszych globalnych instytucji, powinniście wiedzieć, co się tu teraz dzieje”, mówił w poniedziałek do widzów za oceanem.

Carlson to zwolennik Donalda Trumpa, często krytykujący imigrację. Jak pisze „GW”, już w 2019 r. mówił, że „zamiast porzucać młodych Węgrów na pastwę twardego libertarianizmu George’a Soroda i Fundacji Clintonów, Orban zdecydował się pomóc rozkwitać węgierskim rodzinom”.

W sobotę prezenter wystąpi na festiwalu MCC Feszt, w panelu zatytułowanym “Świat według Tuckera Carlsona”. Wydarzenie organizowane jest przez Mathias Corvinus Collegium (MCC), instytucję edukacyjną, otrzymującą wsparcie węgierskiego rządu, której celem jest kształcenie konserwatywnych elit w kraju.

Podczas festiwalu przewidziana jest także debata pt. „Jaki rodzaj edukacji jest potrzebny w XXI wieku?“, w której weźmie udział m. in. wiceprezes Ordo Iuris Tymoteusz Zych.

(Paulina Borowska)

MIŃSK

Maryja Kalesnikawa przed sądem. Czołowi białoruscy opozycjoniści Maryja Kalesnikawa, i Maksim Znak stanęli wczoraj (4 sierpnia) przed sądem. Oskarżonym działalność ekstremistyczną i próbę siłowego przejęcia władzy Kalesnikawej i Znakowi grozi do 12 lat więzienia.

Zarówno Kalesnikawa, jak i Znak należeli do sztabu niedoszłego kandydata na prezydenta Białorusi w ubiegłorocznych wyborach Wiktara Babaryki. Po zatrzymaniu Babaryki Kalesnikawa dołączyła do sztabu Swiatłany Cichanouskiej, która wysunęła swoją kandydaturę w zastępstwie za zatrzymanego męża, blogera Siarhieja Cichanouskiego. Babarykę skazano w tym roku na 14 lat kolonii karnej za rzekome malwersacje finansowe.

W komentarzu dla niezależnego kanału Dożd opozycjonistka określiła zarzuty jako “absurdalne” i oceniła, że jej proces świadczy o “nieporządku prawnym w państwie policyjnym”. “Władze boją się otwartego procesu, na którym każdy zobaczy, że głównym zagrożeniem dla Białorusinów, Białorusi i bezpieczeństwa narodowego są one same (władze – red.)”, stwierdziła. Dodała, że rozmawiając z państwowymi organami, kieruje się czterema zasadami: “nie wierzyć, nie bać się, o nic nie pytać i śmiać się”.

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Ukraina: Śmierć białoruskiego aktywisty Witala Szyszowa

Policja nie wyklucza, że przyczyną śmierci było morderstwo.

WARSZAWA

RZYM

Bez unijnego certyfikatu COVID dla zaszczepionych Sputnikiem. Obywatele San Marino i Włoch, którzy zostali zaszczepieni rosyjską szczepionką Sputnik V, nie otrzymają unijnego cyfrowego paszportu szczepień wydanego przez włoskie władze, ponieważ szczepionka nie została jeszcze zatwierdzona przez Europejską Agencję Leków (EMA).90 proc. mieszkańców San Marino zostało do tej pory zaszczepionych szczepionką Sputnik V.

W San Marino pracuje również około 15 tys. włoskich obywateli, którzy na stałe mieszkają na terenie Włoch. Oni również zostali zaszczepienie rosyjską szczepionką. Burmistrzowie Coriano i San Leo (miejscowości leżących na granicy Włoch i San Marino -red.), Domenica Spinelli i Leonardo Bindi,  potępili „surrealistyczny bałagan”, który został stworzony na terytoriach granicznych z powodu nieuznania rosyjskiej szczepionki przez włoskie władze, a tym samym spowodował problemy z przemieszczaniem się włoskich obywateli pomiędzy terytorium Włoch i San Marino.

„W tej chwili nie jesteśmy w stanie wydać zielonego certyfikatu dla osób zaszczepionych rosyjską szczepionką, ponieważ nie została ona jeszcze zatwierdzona przez EMA”, tłumaczył z kolei minister zdrowia Roberto Speranza.Ale podsekretarz jego departamentu, Pierpaolo Sileri, oświadczył, że walczy o to, by osoby zaszczepione preparatami nie zatwierdzonymi w UE również mogły otrzymać certyfikat szczepień.

(Monika Mojak)

TIRANA

Występ Gorana Bregovicia budzi kontrowersje. Piosenkarz, były lider jugosłowiańskiego zespołu Bijelo Dugme, znany również w  Polsce, ma wystąpić jako gość specjalny na Festiwalu Piwa w albańskiej Korczy.

„Oprócz albańskich artystów, DJ-ów i najpopularniejszych albańskich zespołów muzycznych, kulminacją koncertu będzie finałowy występ wokalisty Gorana Bregovicia”, poinformowali w komunikacie organizatorzy imprezy.

Pojawienie się na festiwalu urodzonego w Sarajewie piosenkarza wzbudziło kontrowersje w albańskich mediach. Portal gazetaexpress.com podaje za abcnews.al, że Bregović był „inspiratorem serbskich mitów i masakry w Kosowie, głównie za sprawą jego piosenki „Kałasznikow”.

Takie sformułowania skrytykowały serbskie media, nie widzące w utworze deklarującego brak zaangażowania w bałkańską politykę piosenkarza ani jawnych, ani ukrytych antyalbańskich treści.

(Paweł Natorski)

30 lat od rozpadu Jugosławii. Czy na Bałkanach tęsknią za wspólnym państwem?

Tam, gdzie teraz na mapie znajduje się siedem państw, kiedyś było jedno – Jugosławia. Czy w XXI w. miałoby szansę powrócić?

BELGRAD

Nagła śmierć ambasadora. Serbskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało w środę (4 sierpnia) o nagłej śmierci Miroslava Lazanskiego, ambasadora kraju w Rosji. Były dziennikarz i korespondent wojenny objął stanowisko w czerwcu 2019 r., wcześniej przez trzy lata zasiadał w parlamencie jako osoba bezpartyjna z poparciem rządzącej Serbskiej Partii Postępowej.

Lazanski krytykowany był przez niektórych w Serbii jako zbyt prorosyjski. „To niesamowite, jak tylko coś powiesz, natychmiast stajesz się prorosyjski. Jestem zwolennikiem wyważonej polityki i pragmatyzmu, myślę, że na tym polega wielkość polityki prowadzonej przez Aleksandara Vucica”, stwierdził Lazanski w 2016 r.

(Paweł Natorski)

Czas na Otwarte Bałkany. Za 2 lata bez granic pomiędzy Albanią, Macedonią Północną i Serbią

Do projektu nie chcą dołączyć Kosowo, Bośnia i Hercegowina oraz Czarnogóra.

SZTOKHOLM

Policja otrzyma większy do dostęp do telefonów obywateli. Szwedzka policja uzyska większe uprawnienia w zakresie dostępu do danych z telefonów obywateli. Celem jest skuteczniejsza walka z przestępczością zorganizowaną, zwłaszcza w dużych miastach, wyjaśniły wczoraj (4 sierpnia) władze.

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Francja zmieni procedury cyberbezpieczeństwa państwa. To skutek afery Pegasusa i podsłuchiwania prezydenta

Wywiad Maroko mógł inwigilować prywatnego smartfona prezydenta Emmanuela Macrona oraz telefony innych członków francuskich władz.

PRAGA

Katastrofa kolejowa w Milavczach. Dwa pociągi – pociąg pośpieszny z Monachium do Pragi oraz regionalny pociąg osobowy – zderzyły się wczoraj (4 sierpnia) w pobliżu miejscowości Milavcze, między stacjami Domażlice i Bliżejov w kraju pilzneńskim na zachodzie Czech. Do katastrofy doszło krótko po godz. 8.

Według stanu na środowy wieczór liczba ofiar wzrosła do trzech, informuje agencja Reutera. Zginęli maszyniści obu składów i jeden pasażer. Ostatnie informacje mówią o trzech ciężko rannych osobach, którzy w stanie krytycznym znajdują się w czeskich szpitalach. Lżejsze obrażenie odniosło 48 osób. Zostały one przetransporowane do szpitali na dodatkowe badania, przekazuje PAP.

W akcji ratunkowej wzięli udział ratownicy medyczni z Pilzna i sąsiednich regionów oraz dziesięć zespołów z sąsiednich Niemiec, skąd wysłano także autobus do opatrywania większej liczby rannych. Jak poinformował przedstawiciel tamtejszego pogotowia Tobias Muhr, niemieckie zespoły przewiozły 10 niemieckich pacjentów do szpitali w Ratyzbonie, Chamie i Schwandorfie.

Nie wiadomo jeszcze dokładnie, ilu cudzoziemców podróżowało międzynarodowym i jakich są oni narodowości, przekazała rzeczniczka policji w kraju pilzneńskim Dagmar Brożowa. Nie ma też informacji, czy są wśród nich Polacy, powiedziała z kolei polskim mediom.

Kolizję wyjaśniają policja i Inspekcja Transportu Kolejowego. Według wstępnych ustaleń, przekazanych na Twitterze przez czeskiego ministra transportu Karela Havlíčka, maszynista pociągu relacji Monachium-Praga zignorował żółty znak ostrzegawczy i opuszczony semafor, nakazujący zatrzymanie się.

Dochodzenie ma dać odpowiedź na pytanie, czy był to błąd ludzki, czy zawiniła technika, powiedział rzecznik Inspekcji Transportu Kolejowego Martin Drapal.

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Rosną przychody Skody. Pomimo pandemii czeski producent samochodów Škoda Auto zwiększył swoje przychody w tym roku. Ze sprzedaży w tym roku zarobił 10,2 mld euro. Dostawy na całym świecie wzrosły o jedną piątą w porównaniu do roku zeszłego – poinformował dyrektor generalny Thomas Schäfer.

Do tej pory czeski producent dostarczył blisko 515,300 samochodów w 2021 r. Największy wzrost dostaw odnotowano na rynku rosyjskim i w Europie Wschodniej.

(Kamila Wilczyńska | EURACTIV.pl)

Czechy walczą z COVID-19, ale pokonały odrę

Poprzednia dekada była w Czechach czasem rosnącej zachorowalności na odrę.

WIEDEŃ

Rząd ogłosił plany dotyczące rozpoczęcia roku szkolnego. Zawiera on czteropunktowy plan, obejmujący identyfikację osób zarażonych, regularne testy, szczepienia, inwestycje w urządzenia oczyszczania powietrza i nakaz noszenia masek ochronnych przez pierwsze 14 dni w szkołach.

We Francji w szkołach po wykryciu zakażenia nauka zdalna będzie przeznaczona tylko dla niezaszczepionych uczniów. Szczegóły poniżej. 

(Kamila Wilczyńska | EURACTIV.pl)

Francja: W szkołach po wykryciu zakażenia nauka zdalna tylko dla niezaszczepionych uczniów

W szkołach podstawowych klasy mają być zamykane po wykryciu już pierwszego przypadku koronawirusa.

Białoruska biegaczka przyleciała do Wiednia, a stamtąd do Warszawy. Sprinterka Kryscina Cimanouska, uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w Tokio, która otrzymała od Polski wizę humanitarną, przyleciała w środę z Japonii do Austrii, skąd wieczorem odleciała do Warszawy.

Austriackie ministerstwo spraw zagranicznych potwierdziło wcześniej medialne doniesienia, że Cimanouska wbrew pierwotnym planom nie poleci z Tokio rejsem LOT-u prosto do Warszawy, a uda się najpierw samolotem linii Austrian Airlines do Wiednia, skąd następnie dostanie się do stolicy Polski. Trasa została zmieniona ze względów bezpieczeństwa i uzgodniona z pracownikami polskiego konsulatu, przekazały austriacka agencja prasowa APA i agencja Reutera.

Samolot z lekkoatletką wylądował w Wiedniu około 15:00. Jak poinformował austriacki MSZ, w podróży z Japonii zawodniczce towarzyszyli polscy urzędnicy, a po przylocie do Austrii została ona przetransportowana w bezpieczne miejsce, zaś później wyleciała do stolicy Polski.

“Kriscina Cimanouska wylądowała bezpiecznie w Warszawie”, poinformował przed 21:00 wiceszef polskiego MSZ Marcin Przydacz. Więcej o przylocie Krysciny Cimanouskiej do Polski pisaliśmy wczoraj TUTAJ.

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Cimanouska już bezpieczna w Warszawie

Białoruska lekkoatletka Kryścina Cimanouska wylądowała wczoraj bezpiecznie na lotnisku w Warszawie.

LONDYN

Koncertowanie w Europie bez wiz. Brytyjscy artyści mogą koncertować w 19 krajach europejskich bez wizy, ogłosił w środę (4 sierpnia) brytyjski rząd.

19 krajów UE zezwalających brytyjskim artystom na bezwizowe podróże podczas krótkich tras to: Austria, Belgia, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Węgry, Irlandia, Włochy, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Holandia, Polska, Słowacja , Słowenia i Szwecja.

Departament Cyfryzacji, Kultury, Mediów i Sportu (DCMS) powiedział, że obecnie „aktywnie współpracuje z pozostałymi państwami członkowskimi UE, które nie zezwalają na turystykę bezwizową, wzywając je do dostosowania swoich ustaleń do przepisów obowiązujących w Wielkiej Brytanii, które pozwalają koncertującym wykonawcom i personelowi pomocniczemu przyjechać do Zjednoczonego Królestwa na okres do trzech miesięcy bez wizy”.

Jak podaje Euronews, długość zezwolenia na ruch bezwizowy zależy od poszczególnych krajów, przy czym niektóre z 19 państw członkowskich zezwalają na pobyt do trzech miesięcy.

(Martyna Kompała | EURACTIV.pl)

Wielka Brytania: Spór o zwalnianie niezaszczepionych pracowników. Rząd nie ma nic przeciwko, opozycja krytykuje

Przeciwnicy argumentują, że wymóg szczepień oznacza ingerencję w ciało pracownika.

DUBLIN

Nierówne traktowanie? Duchowni rzymskokatoliccy buntują się przeciwko wprowadzonemu przez rząd zakazowi ceremonii Pierwszej Komunii i Bierzmowania. Obrzędy te w Irlandii pozostają zakazane przez obawy o wzrost liczby przypadków spowodowanych wariantem Delta koronawirusa.

Arcybiskup Dublina Dermot Farrell powiedział, że rząd dyskryminuje katolików w sytuacji, gdy inne spotkania są dozwolone. Udzielanie sakramentu chrztu od czwartku (5 sierpnia) zostanie wznowione. „Należy jednak przestrzegać wszystkich środków ochronnych, a później unikać spotkań towarzyskich”, podkreślono w rządowym komunikacie.

Farrel w liście do księży, powiedział, że wytyczne rządowe „ograniczają celebrację sakramentów z  tego powodu, że mogą one prowadzić do spotkań rodzinnych, co może naruszać wytyczne zdrowia publicznego”.

„Żadne podobne zakazy nie dotyczą wydarzeń sportowych, obywatelskich czy rodzinnych, takich jak obchody urodzin i rocznic, śluby i pogrzeby”, stwierdził, uznając przepisy za dyskryminujące.

(Martyna Kompała)

Koronawirus szaleje na Słowacji. Minister postuluje otwarcie kościołów. Przypomina wydarzenia sprzed 300 lat

Słowacja wysunęła się właśnie na czoło światowego rankingu najwyższej śmiertelności z powodu zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2

HELSINKI

“Afera śniadaniowa”: Premier spłaca zjedzone posiłki. Premier Sanna Marin zapłaciła już dwie trzecie sumy, której zwrot zadeklarowała w związku ze skandalem dotyczącym przysługujących jej i jej rodzinie darmowych posiłków, poinformował w środę m.in. dziennik “Ilta-Sanomat” za grupą medialną Uutissuomalainen. Szczegóły poniżej. 

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

MOSKWA

Wybory do Dumy bez obserwatorów OBWE. Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) poinformowała, że po raz pierwszy od 1993 r. nie wyśle swoich obserwatorów na wybory do rosyjskiej Dumy Państwowej, które odbędą się w dniach 17-19 września. Rezygnacja wiąże się ograniczeniem przez Rosję możliwości udziału zagranicznych obserwatorów – oficjalnie z przyczyn epidemicznych. Szczegóły poniżej. 

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Rosja: Wybory do Dumy bez obserwatorów OBWE. Po raz pierwszy od 1993 r.

Rezygnacja wiąże się ograniczeniem przez Rosję możliwości udziału zagranicznych obserwatorów – oficjalnie z przyczyn epidemicznych.

LUBLANA

Rząd zwraca uwagę na przemysł lotniczy. Słoweński wicepremier i minister rozwoju gospodarczego i technologii Zdravko Počivalšek oznajmił, że rząd szuka sposobu na zastąpienie byłego narodowego przewoźnika Adria Airways. Planowana jest również poprawa połączeń lotniczych w kraju.

W 2021 r. mijają dwa lata od upadku Adrii, który nastąpił we wrześniu 2019 r. To wydarzenie oznaczało początek gwałtownego spadku liczby pasażerów na lotnisku w Lublanie, pogłębionego dodatkowo przez pandemię koronawirusa.

„Jeżeli chcemy mieć lepszą łączność lotniczą w Słowenii, będziemy musieli coś zrobić w tym sektorze i znaleźć sposób, aby umożliwić postęp we współpracy z prywatnym interesariuszem. Obecnie nie mamy narodowego przewoźnika, a ruch lotniczy jest poważnie dotknięty pandemią”, ocenił Počivalšek.

(Paweł Natorski)

Słowenia: Zielone światło dla nowego bloku w słoweńskiej elektrowni jądrowej

W Słowenii energia elektryczna odpowiada obecnie za 40 proc. zapotrzebowania na prąd.

KIJÓW

Ukraina przeanalizuje środki ochrony uchodźców z Białorusi. Po znalezieniu we wtorek (3 sierpnia) w kijowskim parku ciała białoruskiego aktywisty Witala Szyszowa prezydent Wołodymyr Zełenski zlecił wczoraj Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) i resortowi spraw wewnętrznych rozpoczęcie analizy poziomu bezpieczeństwa uciekinierów z Białorusi na Ukrainie przeglądu środków podejmowanych w celu zapewnienia im tego bezpieczeństwa.

Zwłoki aktywisty zostały odnalezione na drzewie w parku nieopodal jego domu w Kijowie. Ukraińska policja wszczęła dochodzenie w sprawie, z art. 115 Kodeksu Karnego Ukrainy, dotyczącego morderstwa z premedytacją. Szyszow był działaczem Domu Białoruskiego na Ukrainie. Więcej o sprawie pisaliśmy TUTAJ.

“Każdy Białorusin, który może stać się celem przestępców w związku z zajmowaną pozycją polityczną musi otrzymać specjalną i rzetelną ochronę. SBU i MSW muszą opracować jasny algorytm oceny możliwych niebezpieczeństw (dla przebywających na Ukrainie białoruskich działaczy – red.), a także system reagowania na te niebezpieczeństwa”, oznajmił Zełenski, cytowany w oświadczeniu kancelarii prezydenta.

“Prezydent oczekuje wszechstronnego zbadania wszystkich okoliczności śmierci Witala Szyszowa, sprawnej i pełnej weryfikacji informacji oraz regularnego i pełnego informowania społeczeństwa o postępach dochodzenia przez przedstawicieli państwowej policji”, głosi komunikat.

Tymczasem SBU poinformowała, że już w ubiegłym miesiącu trzyletnim zakazem wjazdu na Ukrainę objęty został wiceszef tamtejszego Domu Białoruskiego Radziwonowi Batulinowi, zastępca Witala Szyszowa. Zakaz wydano 23 lipca „na podstawie uzasadnionych przesłanek, że dana osoba może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Ukrainy”.

Według SBU Batulin jest znany ze swoich „radykalnych poglądów i prowokacyjnych działań podczas akcji protestacyjnych na Ukrainie”. „Podczas tych akcji między innymi udało się zapobiec próbom ze strony radykałów sprowokowania siłowych starć z funkcjonariuszami”, oświadczył rzecznik służby.

Jak przekazał Dom Białoruski na Ukrainie, po tym, jak rozniosła się wiadomość o śmierci Szyszowa, Batulin wyruszył do Kijowa, skąd w połowie lipca wyjechał do UE w sprawach służbowych. Jednak na polsko-ukraińskim przejściu granicznym Zosin-Uściług poinformowano go o zakazie wjazdu na Ukrainę. Ukraińska straż graniczna Ukrainy odmówiła ujawnienia przyczyny wydania zakazu, powołując się na „tajemnicę SBU”.

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Prezydent Zełenski chce zapewnić bezpieczeństwo białoruskim opozycjonistom na Ukrainie

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyznał, że każdy Białorusin może stać się celem przestępstwa.

PRISZTINA

Afera podsłuchowa na najwyższym szczeblu. Minister finansów Hekuran Murati ogłosił we wtorek dymisję szefa jednostki analityki finansowej Darda Nuhiu po tym, jak do mediów wyciekły nagrania, w których ten omawiał plany przejęcia i kontrolowania mediów w celu wywarcia presji na różne osoby publiczne, w tym Prokuratora Generalnego. Nuhiu oznajmił przez telefon nieznanej mediom osobie, że jeśli ktoś kogoś nęka, to on będzie mógł wykorzystać „swoje media”. Były zarządzający jednostką analityki finansowej stwierdził też, że był już w trakcie rozmów o pozyskaniu 50 proc. akcji „dwóch silnych portali”.

Minister sprawiedliwości Albulena Haxhiu ogłosiła w środę, że w świetle nagrań i możliwego nacisku na prokuraturę nie ma innej alternatywy, niż rozpoczęcie dokładnej lustracji w sądownictwie. „Kosowo potrzebuje [systemu] lustracji, a Ministerstwo Sprawiedliwości nad tym pracuje”, oznajmiła.

(Paweł Natorski)

Kosowo ma nowego premiera. Jego celem jest rozwiązanie sporu z Serbią

Kurti dodał jednak, że głównym warunkiem jest uznanie niepodległości Kosowa przez Belgrad.

SARAJEWO

Nie dla wychwalania zbrodniarzy wojennych. Nowy wysoki przedstawiciel Narodów Zjednoczonych dla Bośni i Hercegowiny Christian Schmidt przemawiał wczoraj (4 sierpnia) podczas inauguracyjnej konferencji prasowej w Sarajewie.

Na spotkaniu podkreślił, że nie akceptuje czczenia zbrodniarzy wojennych – nie ma na to usprawiedliwienia. Dodał także, że chce “pomóc Bośni i Hercegowinie być „normalnym” państwem i dobrym partnerem na arenie międzynarodowej”.

(Kamila Wilczyńska | EURACTIV.pl)

Bośnia i Hercegowina upamiętniła 26. rocznicę masakry w Srebrenicy

Kolejne ofiary spoczęły w Centrum Pamięci Potočari.