Węgry ograniczają prawa osób LGBT. Wkrótce decyzja ws. szczepionek Pfizer i BioNTech w UE / STOLICE

Węgry, viktor Orban, polityka rodzinna,

Decyzję węgierskiego parlamentu krytycznie oceniła Amnesty International. „Jesteśmy głęboko zasmuceni decyzją węgierskiego parlamentu o przyjęciu ustawy ograniczającej prawa osób LGBTI. / Foto via [EPA/FRANCISCO SECO]

Węgierski parlament przyjął ustawę, zakazującą adopcji dzieci przez pary jednopłciowe. Wkrótce spotkanie Europejskiej Agencji Leków ws. szczepionek firm Pfizer i BioNTech.  Włochy wprowadzą twardy lockdown jak Niemcy? Między innymi o tym piszemy w środowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

BUDAPESZT

Wzorcowa rodzina. Parlament przyjął ustawę, zakazującą adopcji dzieci przez pary jednopłciowe. Jej projekt przedłożył rząd premiera Viktora Orbána. Według przepisów adopcji mogą dokonywać przede wszystkim małżeństwa, ale też osoby samotne za specjalna zgodą resortu ds. rodzin. Parlament przyjął również 12 poprawek do konstytucji, w tym definicję rodziny jako związku, w którym ojcem jest mężczyzna, a matką – kobieta.

Decyzję węgierskiego parlamentu krytycznie oceniła Amnesty International. „Jesteśmy głęboko zasmuceni decyzją węgierskiego parlamentu o przyjęciu ustawy ograniczającej prawa osób LGBTI. Stajemy po stronie Węgrów, którzy opowiadają się za swoim prawem do życia w wolności, godności i równości”, napisała organizacja na Twitterze.

(EURACTIV.pl)

Węgry: Minister ds. rodziny przekonuje kobiety, że nie muszą zarabiać tyle co mężczyźni

Kobiety na Węgrzech zarabiają mniej o 15,6 proc. niż mężczyźni.

AMSTERDAM

Bliżej zatwierdzenia szczepionki. 21 grudnia odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Komitetu do spraw Leków Stosowanych u Ludzi Europejskiej Agencji Leków (EMA), które będzie dotyczyło zatwierdzenia szczepionki przeciw SARS-CoV-2. „Komitet zakończy działania w najszybszym możliwym momencie”, przekazała unijna instytucja.

Europejska Agencja Leków (EMA) jest odpowiedzialna za zatwierdzanie szczepionek w Unii Europejskiej. O dacie zebrania się Komitetu do spraw Leków Stosowanych u Ludzi agencja poinformowała w komunikacie.

Jak przekazano, Komitet do Spraw Leków Stosowanych u Ludzi (CHMP) zajmie się szczepionką firm Pfizer i BioNTech 21 grudnia. Według wcześniejszych zapowiedzi posiedzenie miało odbyć się 29 grudnia.

(EURACTIV.pl)

Koronawirus: Sputnik V szczepionką “antyalkoholową”?

Szefowa Rospotrebnadzoru, który koordynuje w Rosji walkę z epidemią koronawirusa, Anna Popowa oświadczyła, że Rosjanie nie powinni spożywać alkoholu przynajmniej dwa tygodnie przed przyjęciem szczepionki Sputnik V  i 42 dni po szczepieniu.

RZYM

Włochy pójdą drogą Niemiec? We Włoszech konieczne jest zaostrzenie restrykcji w ramach walki z pandemią, by za wszelką cenę uniknąć jej trzeciej fali, oświadczył premier Giuseppe Conte w opublikowanym we wtorek wywiadzie dla dziennika „La Stampa”.

Rząd Contego, zaalarmowany niedawnymi obrazkami tłumów z ulic Mediolanu, Turynu, Rzymu czy Florencji zapowiada zaostrzenie restrykcji. Będzie więcej antycovidowych obostrzeń na święta.

W poniedziałek opinię wydał komitet doradców naukowo-technicznych przy rządzie. Brzmiała: niezwłocznie wprowadzić lockdown w całym kraju. Apel wystosowano po tym, gdy w miniony weekend w wielu włoskich miastach zanotowano niespotykane od tygodni tłumy na ulicach i – mimo pandemii koronawirusa – typowy klimat gorączkowych przedświątecznych zakupów, bez przestrzegania dystansu społecznego.

Szczegóły dotyczą formy i skali restrykcji, odnośnie których musza dogadać się ministrowie. Oczekuje się, że nowe decyzje dotyczące zaostrzenia rozporządzeń zostaną ogłoszone w najbliższych dniach.

(Alessandro Follis | EURACTIV.it)

Włochy: Salvini ponownie przed sądem. "Ratowaliśmy życie ludzi i broniliśmy kraju"

Salvini oskarżony jest o przetrzymywanie ludzi na statku u wybrzeży Włoch.

WARSZAWA

Pułapka średniego dochodu? Według badań Eurostatu przed dwoma laty 15 proc. pracowników w UE było opłacanych nisko, czyli zarabiało poniżej dwóch trzecich średniej krajowej. W Polsce jest to nieco ponad 20 proc. Jak jednak pokazuje jedno z opublikowanych ostatnio badań, średnia płaca za godzinę w Polsce znacząco odbiega od tych najwyższych w UE.

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Eurostat: Polska stawka godzinowa wśród najniższych w UE. Duże różnice w zarobkach

Średnia płaca za godzinę pracy w Polsce jest ponad czterokrotnie niższa od najwyższej w UE.

PARYŻ

Kultura w depresji. ”Jesteśmy w depresji”, pod takim hasłem demonstrowali we wtorek w Paryżu pracownicy sektora kultury, domagając się otwarcia teatrów, muzeów, sal koncertowych i kin, zamkniętych przez rząd z powodu epidemii koronawirusa.

W demonstracji na Placu Bastylii wzięło udział kilka tysięcy osób. Zablokowali oni wejście do Opery Bastille. To kolejna demonstracja w tym tygodniu; w poniedziałek na ulice Paryża wyszli restauratorzy i hotelarze.

We wtorek wiece ludzi kultury odbyły się w około 15 miastach Francji, m.in. Nicei, Breście, Strasburgu i Bordeaux.

(Lucie Duboua-Lorsch  | EURACTIV.fr)

Francja nakłada duże kary finansowe na Amazona i Google

Oba koncerny zapewne odwołają się od decyzji CNIL Francuskiej Krajowej Komisji ds. Informatyki i Wolności.

WIEDEŃ

Nowe przepisy antyterrorystyczne. Dziś należy spodziewać się zaprezentowania pakietu ustaw antyterrorystycznych, przygotowanych w następstwie ataku terrorystycznego z 2 listopada w Wiedniu.

Dokładna zawartość pakietu pozostaje nieznana, jednak jak informuje dziennik Der Standard prawdopodobnie zostanie wprowadzony m.in. obowiązkowy rejestr imamów aktywnych w Austrii.

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

Austria: Trybunał Konstytucyjny uchylił zakaz aktywnej eutanazji

Z decyzją nie zgadza się Kościół katolicki, który obawia się, że przyzwolenie na eutanazję zwiększy presję na osoby chore.

HELSINKI

Minister zachował stanowisko. We wtorek w parlamencie odbyło się głosowanie dotyczące wotum zaufania dla ministra spraw zagranicznych Pekki Haavisto. Polityk zachował stanowisko. Za jego pozostaniem w rządzie opowiedziało się 101 parlamentarzystów. 68 było przeciwko.

Jesienią 2019 r. Haavisto zwolnił urzędnika w podległym mu resorcie, który odmówił repatriacji dzieci i kobiet z obozu dla uchodźców al-Hol w Syrii. Kilka tygodni temu komisja konstytucyjna zdecydowała, że chociaż minister podjął decyzję wbrew prawu, jednak nie stanie przed sądem.

Haavisto to jeden z najpopularniejszych polityków w kraju. Już dwukrotnie kandydował na prezydenta. Uważa się, że ma spore szanse na sukces w wyborach w 2024 r.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Finlandia: Usterka w elektrowni jądrowej Olkiluoto bez konsekwencji

Fińska agencja do spraw bezpieczeństwa jądrowego (STUK) poinformowała, że w elektrowni jądrowej Olkiluoto na zachodzie kraju wzrósł poziom promieniowania.

MADRYT

Hiszpański rząd przygotuje listę „bezpiecznych” operatorów komórkowych 5G. Hiszpański rząd sporządzi listę „bezpiecznych” dostawców technologii mobilnych dla przyszłej sieci komórkowej 5G, aby ocenić ich poziom ryzyka.

Ma to pozwolić w podjęciu ostatecznej decyzji odnośnie wybory operatora, a także ominąć wydanie wyraźnego zakazu dla startu w przetargach na budowę sieci chińskiemu koncernowi Huawei.

(EUROEFE)

Hiszpania: Władze zamkną obóz dla imigrantów na Wyspach Kanaryjskich

Poniedziałkową operację poprzedziło skierowanie przybyszów do ośrodków wczasowych opustoszałych z powodu epidemii.

ATENY

Zadowoleni z sankcji. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Grecji z zadowoleniem przyjęło nałożenie przez USA sankcji na Turcję za zakup rosyjskich systemów przeciwlotniczych S-400.

Ateny uważają zakup przez Turcję systemów obrony powietrznej S-400 jako wymierzony przeciwko interesom NATO. Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na Sekretariat Przemysłu Obronnego Turcji i jego szefa Ismaila Demira, a także na trzy inne osoby w Turcji, poinformował Departament Skarbu USA. Sankcje obejmują zamrożenie aktywów jakie urzędnicy mogą posiadać w jurysdykcjach amerykańskich i zabraniają im wjazdu do USA.

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo powiedział, że Stany Zjednoczone w pełni wdrożą sankcje na mocy ustawy „O zwalczaniu przeciwników Ameryki poprzez sankcje” (CAATSA) za współpracę krajów trzecich z rosyjskim sektorem obronnym.

(Alexandros Fotiadis, Theodore Karaoulanis | EURACTIV.gr)

Kraje NATO murem za Grecją w sporze z Turcją? Ostry spór na spotkaniu szefów dyplomacji

Posiedzenie szefów dyplomacji krajów NATO zostało zdominowane przez ostrą wymianę zdań między USA a Turcją.

PRAGA

Rząd zlecił firmie EY stworzenie strategii szczepień. Ministerstwo zdrowia zleciło firmie konsultingowej Ernst & Young opracowanie strategii szczepień przeciwko SARS-CoV-2.

Firma została poproszona o opracowanie strategii dystrybucji, systemu informatycznego do kontroli szczepień, a także strategii komunikacji dla opinii publicznej. Firma powinna przedstawić rządowi raport przed końcem roku.

Chęć zaszczepienia przeciwko nowemu koronawirusowi deklaruje 39 proc, 45 proc. jest przeciwnych szczepieniom, a pozostali są niezdecydowani.

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

Ekspert: W relacjach z Rosją Czechy na pierwszym miejscu stawiają na interes ekonomiczny

Praga nie opowiada się przeciwko gazociągowi Nord Stream 2. W słowach premiera Babisza, można wyczytać transakcyjne podejście dotyczące źródeł surowców naturalnych. W konsekwencji czeski premier na pierwszym miejscu stawia interes ekonomiczny w relacjach z Rosją, mówi w rozmowie z EURACTIV.pl …

BRATYSŁAWA

Lockdown czy testy? Według najnowszego sondażu gdyby Słowacy mieli dokonać wyboru, woleliby wprowadzenie twardego lockdownu zamiast kolejnych masowych testów na obecność SARS-CoV-2. Rząd ma podjąć decyzję w sprawie lockdownu jeszcze dziś.

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

Słowacja: Zaprezentowano projekt nowej strategii bezpieczeństwa. 2 proc. PKB na obronność już w tym roku?

We wtorek zaprezentowano projekt nowej strategii bezpieczeństwa i obrony Słowacji. Wynika z niego, że Rosja jest głównym wyzwaniem dla bezpieczeństwa obszaru euroatlantyckiego. Autorzy zwrócili także uwagę na rosnącą siłę militarną Chin.

 

 

Projekt strategii bezpieczeństwa i obrony, który ma przyjąć …

SOFIA

Coraz mniej szarej strefy. Szara strefa w Bułgarii wynosi około 60 mld euro – tj. równowartość 21 proc. PKB kraju, wynika z obliczeń Stowarzyszenia Kapitału Przemysłowego w Bułgarii (BICA), które przedstawiło swój roczny indeks na 2019 r.

Dla porównania, szara strefa w UE obejmuje 12-15 proc. całej gospodarki. Do 2023 r. szara strefa ma wynieść około 18 proc., czyli nadal będzie wyższa niż średnia w krajach UE.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

Bułgaria: 49 proc. osób przeciwko szczepieniom na SARS-CoV-2, ale zdaniem lekarzy to… optymistyczny wynik

49 proc. Bułgarów jest zdecydowanie przeciwnych poddaniu się szczepieniu przeciwko SARS-CoV-2.

ZAGRZEB

Bank w akcji. Chorwacki Bank Narodowy (HNB) zainterweniował we wtorek po raz pierwszy od marca na rynku walutowym, kupując od banków 130 mln euro. Celem było utrzymanie kursu wymiany kuny do euro.

Do systemu finansowego wprowadzono 980 mln kun. Poprzednia interwencja banku centralnego miała miejsce pod koniec marca, w szczycie pierwszej fali pandemii koronawirusa.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

UE: Bułgaria i Chorwacja przyjęte do "przedsionka" strefy euro. Kiedy przyjmą wspólną walutę?

W piątek (10 lipca) lew bułgarski i chorwacka kuna stały się częścią mechanizmu kursu walutowego ERM II. Jest to bezpośredni „przedsionek” strefy euro, która liczy obecnie 19 członków. Kiedy oba kraje przejdą na wspólną europejską walutę?

BELGRAD

Rosja popiera politykę Serbii. Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział we wtorek w Belgradzie, że Moskwa popiera „zrównoważoną” politykę Serbii, zmierzającą do budowania wzajemnie korzystnych więzi ze wszystkimi zainteresowanymi państwami.

„Z zadowoleniem przyjmujemy przywiązanie Belgradu do neutralności wojskowej i politykę nienakładania sankcji na Rosję. Neutralność polityczna Serbii pomaga promować pokój i stabilność na Bałkanach oraz pomaga nam stawić czoła tendencjom do nasilenia konfrontacji w regionie, który tak bardzo został doświadczony przez historię”, podkreślił Ławrow na wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Serbii Aleksandarem Vučiciem.

Vučić zaznaczył, że Serbia nie nałoży sankcji na Rosję w przeciwieństwie np. do Czarnogóry, dodając, że jest wdzięczny Rosji za wspieranie suwerenności i integralności terytorialnej Serbii.

Ławrow powtórzył, że Rosja popiera rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1244 jako podstawę każdego możliwego porozumienia między Belgradem a Prisztiną. Rosyjski minister wspomniał również o roli UE jako mediatora w dialogu Belgrad-Prisztina, mówiąc, że Unia musi być bezstronna”.

(EURACTIV.rs | betabriefing.com)

Serbia pod presją UE? Belgrad zmienia decyzję ws. ćwiczeń wojskowych na Białorusi

Serbia nie weźmie udziału w białoruskich manewrach przy polskiej granicy.

SARAJEWO

Członkowie prezydencji chorwackiej i bośniackiej odmawiają spotkania z Ławrowem. Bośniacki i chorwacki członek trójstronnej prezydencji Bośni i Hercegowiny – Šefik Džaferović i Željko Komšić – odmówili we wtorek spotkania z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem ze względu na jego oświadczenia dotyczące drogi Bośni i Hercegowiny do NATO i nalegania na zniesienie stanowiska Wysokiego Przedstawiciela w BiH. Ławrow spotkał się z członkiem prezydencji serbskiej Miloradem Dodikiem. 

Rosja sprzeciwia się rewizji porozumień z Dayton z 1995 r., które zakończyły wojnę w Bośni i Hercegowinie, zaznaczył Ławrow, dodając, że próby podważenia porozumień mogą mieć konsekwencje dla BiH. UE i Stany Zjednoczone twierdzą, że porozumienia z Dayton muszą zostać zreformowane ze względu na rozwój BiH.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)