Węgry: Zwrot akcji w prawyborach opozycji na premiera. Dwójka kandydatów łączy siły / Briefing z Europy

wegry-karacsony-dobrev-orban-prawybory-fidesz-pis-ziobro-kaczynski-pandemia-covid19-balkany-Márki-Zay

Gergely Karacsony, burmistrz Budapesztu i jeden z faworytów do wygranej w prawyborach opozycji, których stawka jest nominacja na kandydata na premiera w zaplanowanych na wiosnę 2022 r. wyborach parlamentarnych. / Foto via [EPA-EFE/Balazs Mohai]

Na Węgrzech zwrot akcji w opozycyjnych prawyborach na premiera | Gazprom zaczął tłoczyć gaz do pierwszej nitki rurociągu Nord Stream2 | Wielka Brytania chce całkowicie zdekarbonizować energetykę do 2035 r. | W Czechach policja bada zakup przez Andreja Babiša francuskiego zamku | Austriacki kanclerz chce rychłej unijnej akcesji Bałkanów Zachodnich | Turcja pomoże Polsce rozwiązać kryzys na granicy z Białorusią | Włoski sąd wstrzymuje sprawę Carlesa Puigdemonta w oczekiwaniu na decyzję Sądu UE | We Włoszech kandydaci centrolewicy wygrywają pierwszą turę wyborów samorządowych. Między innymi o tym piszemy we wtorkowym briefingu z Europy |

 

BUDAPESZT

Kandydaci opozycji na premiera łączą siły, by pokonać Orbana. Burmistrz Budapesztu i współprzewodniczący liberalno-ekologicznej partii Dialog, Gergely Karacsony oraz startujący jako niezależny Péter Márki-Zay obiecali współpracować podczas prawyborów opozycji i przyszłorocznych wyborów parlamentarnych, informuje portal Telex.

W ostatnich dniach kandydaci opozycji na premiera – w ubiegłym tygodniu razem z przedstawicielką lewicowej Koalicji Demokratycznej Klarą Dobrev przeszli do II tury prawyborów – odbyli intensywne rozmowy w Hódmezővásárhely, gdzie Márki-Zay jest burmistrzem od 2018 r.,

Obaj politycy powiedzieli, że chcieliby przygotować polityczną ofertę, która będzie do przyjęcia zarówno dla wyborców centroprawicy, jak i centrolewicy.

Karácsony i Márki-Zay nie zdecydowali jeszcze, kto z tego duetu miałby w przypadku ewentualnego sukcesu w prawyborach objąć funkcję premiera, a kto wicepremiera. Burmistrz Budapesztu podkreślił jednak, że razem z burmistrzem miasta Hódmezővásárhely wystartują w II turze prawyborów w ramach jednej kandydatury i poproszą komisję odpowiedzialną za organizację opozycyjnych prawyborów o umieszczenie ich obu obok siebie w głosowaniu.

„Zrozumieliśmy, że tylko razem możemy wygrać [najpierw – red.] prawybory, a następnie wybory (parlamentarne – red.)”, powiedział Márki-Zay. Być może politycy skorzystają z przykładów znanych z innych państw. Podobnie postąpili koalicjanci w Irlandii czy nie tak dawno w Izraelu, zapowiadając sprawowanie funkcji szefów rządu swoich państw przez połowę przewidzianego w ramach danej kadencji czasu.

Tymczasem, jak poinformował w niedzielę portal Telex, termin drugiej tury prawyborów kandydata zjednoczonej opozycji węgierskiej na premiera został przeniesiony na dni 10-16 października.

Decyzję o przełożeniu terminu drugiej tury, która pierwotnie miała się odbyć w dniach 4-10 października, podjęli przywódcy wszystkich partii wchodzących w skład zjednoczonej opozycji. O takiej ewentualności słychać było już od jakiegoś czasu, gdyż pojawiały się głosy, że potrzeba więcej czasu na przygotowanie kart do głosowania i dostarczenie ich wraz z urnami do punktów wyborczych oraz dostosowanie systemu informatycznego.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com z Teleksem | tłum. Kinga Wysocka)

Węgry: Kogo obawia się Viktor Orban i dlaczego prawybory są dobre dla opozycji? [WYWIAD]

Na Węgrzech trwają historyczne prawybory opozycji. Wyłonią przeciwnika Viktora Orbana.

BERLIN

Napełnianie gazem pierwszej nitki rurociągu Nord Stream 2. Podczas gdy ceny gazu w Europie notują kolejne historyczne rekordy, rozpoczęło się napełnianie gazem pierwszej nitki rurociągu Nord Stream 2. Wstępne napełnienie jest konieczne przed rozpoczęciem właściwego transportu gazu. Eksperci spodziewają się, że gaz mógłby być dostarczany nowym rurociągiem jeszcze w tym miesiącu. Gazprom planuje do końca roku przepompować 5,6 mld metrów sześciennych gazu. Szczegóły poniżej.

(Nikolaus J. Kurmayer  | EURACTIV.de, Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

Rosja tłoczy gaz do Nord Stream 2

Krytycy Nord Stream 2 argumentują m.in., że projekt ten zwiększy zależność Europy od rosyjskiego gazu oraz rozszerzy wpływ Kremla na politykę europejską.

PARYŻ

Francja ma nadzieję zostać światowym liderem w dziedzinie ekologicznego wodoru. „Wierzę, że możemy być światowym liderem w dziedzinie ekologicznego wodoru” – ogłosił 30 września minister finansów Bruno Le Maire podczas ostatniego posiedzenia Narodowej Rady Wodorowej.

„Mamy technologie, publiczne pieniądze, przemysłowców i wspólną wolę: to jest gwarancja sukcesu i jestem pewien, że jeśli chodzi o zielony wodór, odniesiemy sukces” – powiedział dziennikarzom Le Maire.

Francja dąży do produkcji wodoru bez emisji CO2 za pomocą elektrolizy, procesu, w którym prąd elektryczny jest wykorzystywany do ekstrakcji wodoru z cząsteczki wody H2O. Według francuskiego rządu 90 proc. produkcji wodoru nadal generuje emisje gazów cieplarnianych, wynoszące 9 mln ton CO2 rocznie.

Rząd chce do 2030 r. rozwinąć przemysłowy potencjał elektrolizy do mocy 6,5 GW. „Możemy doskonale wyobrazić sobie całkowicie zintegrowane ekosystemy, w których mielibyśmy elektrownię jądrową, produkcję zdekarbonizowanej energii elektrycznej, która byłaby umieszczana w zakładach elektrolizy, w których miałaby miejsce elektroliza, oraz pobliski teren przemysłowy, w którym przemysł byłby zdekarbonizowany” – dodał Le Maire.

Zgodnie ze strategią wodorową Francja dąży również do dekarbonizacji sektora transportu – obecnie pierwszego źródła emisji CO2 w kraju (30,1 proc.), przed rolnictwem (19,6 proc.), mieszkalnictwem (18,5 proc.) i przemysłem (18 proc.).

„Jestem przekonany, że dla transportu publicznego wodór jest właściwym rozwiązaniem. Będzie to rozwiązanie dla całkowicie zdekarbonizowanych samolotów” – powiedział również minister.

Jeśli chodzi o sektor kolejowy, „pociągi wodorowe już istnieją” i „działają bardzo dobrze w warunkach rentowności i maksymalnego bezpieczeństwa”, powiedział Le Maire, dodając, że „wodór może być również rozwiązaniem dla małych i średnich pojazdów użytkowych”.

(Magdalena Pistorius | EURACTIV.fr | tłum. Kinga Wysocka)

Europejscy producenci energii elektrycznej domagają się cła węglowego na import wodoru

Chcą chronić europejską produkcję neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla wodoru przed konkurencją ze strony krajów trzecich.

WIEDEŃ

Wsparcie dla Bałkanów. Przed rozpoczynającym się dziś (5 października) w słoweńskim Kranju szczytem UE-Bałkany Zachodnie kanclerz Austrii Sebastian Kurz zaapelował do Unii Europejskiej do stworzenia państwom bałkańskim „realnej perspektywy” akcesji do Wspólnoty. Szczegóły poniżej. 

(Oliver Noyan | EURACTIV.de | Tłumaczenie Aleksandra Krzysztoszek)

Austria: Kanclerz Kurz chce rychłej unijnej akcesji Bałkanów Zachodnich

Szef austriackiego rządu zgodził się z priorytetem trwającej słoweńskiej prezydencji w Radzie UE, jakim jest przyłączenie do końca dekady do UE terytorium Bałkanów Zachodnich.

LONDYN

Ambitne plany Johnsona. Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson powiedział, że do 2035 roku zmniejszy emisje CO2 z energetyki do zera w drodze do neutralności klimatycznej kraju.

Wielka Brytania, która będzie gospodarzem szczytu klimatycznego COP26 w przyszłym miesiącu, zobowiązała się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla o 78 proc. do 2035 r., co jest według Johnsona najbardziej ambitnym na świecie celem w zakresie zmian klimatu, który postawiłby kraj na drodze do stania się producentem o zerowej emisji netto w 2050.

Wielka Brytania jest światowym liderem w morskiej energetyce wiatrowej. Ma ku temu warunki – długą linię brzegową oraz wietrzne Morze Północne.

(Benjamin Fox | EURACTIV.com, tłum. Mateusz Kucharczyk)

Komisja Parlamentu Europejskiego za przedłużeniem dopłat do paliw kopalnych do 2027 r.

Europosłowie komisji ITRE osiągnęli wspólne stanowisko w sprawie rewizji kontrowersyjnego rozporządzenia TEN-E, które reguluje finansowanie infrastruktury energetycznej.

RZYM

Kandydaci centrolewicy wygrywają pierwszą turę wyborów samorządowych. Komisje wyborcze w dziesiątkach włoskich miast zostały zamknięte w poniedziałek (4 października) o godz. 15:00.

Pierwsze wyniki głosowania wskazują na zwycięstwo większości centrolewicowych kandydatów na burmistrza – w tym w centrum finansowym kraju, Mediolanie.

Beppe SalaGaetano Manfredi i Matteo Lepore wygrali odpowiednio w Mediolanie, Neapolu i Bolonii. Stefano Lo Russo, centrolewicowy kandydat na burmistrza Turynu, również wyprzedził swojego centroprawicowego przeciwnika Paolo Milano.

W wyborach samorządowych w Rzymie i Turynie w 2016 r. wygrali kandydaci Ruchu Pięciu Gwiazd.  Przegrana członków tego ugrupowania, może oznaczać kłopoty dla byłego premiera i obecnego lidera Ruchu Pięciu Gwiazd Giuseppe Conte. Wcześniej Conte odrzucił propozycję centroprawicy, aby wystawić wspólnego kandydata na burmistrza Rzymu.

Obecnie urzędująca w Rzymie burmistrz Virginia Raggi (Ruch Pięciu Gwiazd) uplasowała się na trzecim miejscu za kandydatem prawicy Enrico Michettim i Roberto Gualtierim z centrolewicy.

Komentatorzy zwracają uwagę, że w wyborach samorządowych w Rzymie i Mediolanie wzięła udział mniejsza liczba obywateli. Tylko mniej niż połowa uprawnionych do głosowania oddała swój głos.

(Viola Stefanello| EURACTIV.it | tłum. Monika Mojak)

Włochy otwierają narodowe centrum walki z dezinformacją

Unia Europejska powołuje kolejne ośrodki do walki z fałszywymi informacjami.

MADRYT

W zawieszeniu. Sąd Apelacyjny w Sassari na Sardynii zawiesił wczoraj postępowanie w sprawie ekstradycji do Hiszpanii byłego premiera Katalonii Carlesa Puigdemonta, przekazują EFE i EURACTIV.esSzczegóły poniżej. 

(Fernando Heller | euroefe.euractiv.es | Tłumaczenie Aleksandra Krzysztoszek)

Włochy: Były premier Katalonii zatrzymany na Sardynii

O jego wydaniu Hiszpanii zdecyduje sąd w sardyńskim mieście Sassari.

WARSZAWA

Turcja oferuje pomoc. Szef tureckiej dyplomacji Mevlüt Çavuşoğlu obiecał  podczas wczorajszego (4 października) spotkania z szefem polskiego MSZ Zbigniewem Rau, że władze w Ankarze pomogą Polsce ws. obywateli państw arabskich, którzy usiłują nielegalnie przedostać się z Białorusi na teren UE. Tureckiego polityka, który w poniedziałek był z wizytą w Warszawie, przyjął także prezydent Andrzej DudaSzczegóły poniżej. 

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Çavuşoğlu: Turcja pomoże Polsce rozwiązać kryzys na granicy z Białorusią  

Szef tureckiej dyplomacji Mevlüt Çavuşoğlu obiecał, że władze w Ankarze pomogą Polsce ws. kryzysu na granicy z Białorusią.

Miejsce pobytu migrantów deportowanych na Białoruś wciąż nieznane. Miejsce pobytu 20 migrantów, w tym ośmiorga dzieci, które zostały deportowane z powrotem na Białoruś 28 września po pierwszym eskortowaniu ich do tymczasowego ośrodka w Michałowie we wschodniej Polsce, pozostaje nieznane.

Według Straży Granicznej migranci „zostali eskortowani zgodnie z procedurą do granicy”.

Jednak 4 października portal Oko.press poinformował, że przynajmniej jedna rodzina z dwójką małych dzieci przebywa ponownie na terenie Polski i jest bezpieczna.

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek odwiedził pogranicze, które pozostaje pod ścisłą kontrolą bez pozwolenia na wjazd dziennikarzy, lekarzy czy organizacji pozarządowych. Zaapelował do rządu o „respektowanie zakazu masowych deportacji” oraz o poszanowanie godności ludzkiej migrantów.

Rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak poinformował natomiast, że „nie odnotował przypadków stosowania przez polską Straż Graniczną metody push back”. Dodał, że migranci „chcą przedostać się do Niemiec, aby tam ubiegać się o status uchodźcy”.

(Piotr Maciej Kaczyński | EURACTIV.pl | tłum. Paweł Natorski)

Aleksander Łukaszenka w CNN atakuje polski rząd. I odmawia przeproszenia za łamanie praw człowieka na Białorusi

Białoruski dyktator zaprzeczał też jakoby w jego kraju były więzienia dla opozycjonistów oraz wykluczał aneksję jego kraju przez Rosję.

PRAGA

Policja bada sprawę premiera. Po tym, jak światło dzienne ujrzały dokumenty finansowe, określone jako Pandora Papers i dotyczące majątków m.in. polityków i gwiazd show-biznesu, czeska policja zajmie się sprawą premiera Andreja Babiša, który potajemnie nabył posiadłość we Francji za pośrednictwem spółek rejestrowanych w rajach podatkowych. Szczegóły poniżej. 

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz | Tłumaczenie Aleksandra Krzysztoszek)

Czechy: Policja bada zakup przez Andreja Babiša francuskiego zamku

Babiš przyznał, że sposób, w jaki kupił nieruchomość, był niegodny polityka. Zastrzegł jednak, że transakcja miała miejsce w 2009 roku, a więc zanim wszedł do polityki.

SOFIA

Bułgarska eurodeputowana wnosi sprawę przeciwko państwu. Europejski Trybunał Praw Człowieka postanowił nadać priorytet sprawie dziennikarki i eurodeputowanej Eleny Jonczewej z Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów przeciwko rządowi Bułgarii. Polityczka oskarżyła go o wszczęcie przeciwko niej sprawy o pranie brudnych pieniędzy w celu represjonowania i zdyskredytowania jej pracy.

Trybunał przyznał pierwszeństwo sprawie Jonczewej, powołującej się na prawa wynikające z art. 18 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, ponieważ jest to tak zwana „wpływowa sprawa”. Według prawnika eurodeputowanej sytuacja jest wyjątkowa, ponieważ Bułgarka jest zarówno polityczką opozycji, jak i dziennikarką.

W skardze do Trybunału europosłanka oświadczyła, że po ujawnieniu możliwych zachowań korupcyjnych przez rządzącą partię GERB w 2018 r., działacze tej partii zwrócili się do prokuratury, która wszczęła śledztwo ws. Jonczewej.

Jak można przeczytać w jej wniosku, z powodu systemowych i strukturalnych wad prawa krajowego, postępowanie przygotowawcze w Bułgarii jest często wykorzystywane nie jako proceduralny sposób wykrywania i karania przestępstw, ale jako środek groźby, kontroli i wymuszeń. Tak również miało być w tym przypadku.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg | tłum. Paweł Natorski)

PRISZTINA

Kosowo wdraża umowę dotyczącą tablic rejestracyjnych. Kosowo rozpoczęło realizację porozumienia podpisanego z Serbią w Brukseli 30 września, przewidującego wzajemne traktowanie symboli państwowych na tablicach rejestracyjnych samochodów z obu państw.

Straż graniczna Kosowa używa naklejek do zakrywania symboli państwowych Serbii – akronimu kraju i flagi – na tablicach rejestracyjnych samochodów wjeżdżających do Kosowa.

Środek ten został uzgodniony pomiędzy Kosowem a Serbią na czas sześciu miesięcy, aż do znalezienia trwałego rozwiązania.

W północnym Kosowie trwa deeskalacja konfliktu. W ostatni weekend zostały usunięte, stworzone przez lokalnych Serbów,  barykady drogowe, a kosowska policja specjalna opuściła teren. Oddziały KFOR będą monitorować sytuację przez najbliższe dwa tygodnie, a wspólna grupa wspomagana przez Unię Europejską będzie pracować przez najbliższe sześć miesięcy nad nowym, lepszym rozwiązaniem.

(Bledar Qalliu | Exit.al | tłum. Paweł Natorski)