Węgry prowadzą zrównoważoną politykę zagraniczną? „Jesteśmy lojalnym członkiem UE i NATO, ale mamy swoje interesy” / STOLICE

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Polityka zagraniczna Węgier koncentruje się na promowaniu interesów gospodarczych kraju, powiedział w środę (26 sierpnia) minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó (na zdj.). / The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Węgry prowadzą zrównoważoną i patriotyczną politykę zagraniczną? Dymisja unijnego komisarza.  Czechy chcą iść do sądu z powodu wadliwego sprzętu ochronnego sprowadzonego z Czech. Między innymi o tym piszemy w czwartkowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

BRUKSELA/DUBLIN

Pandemiczna dymisja. Phil Hogan zrezygnował ze stanowiska unijnego komisarza ds. handlu, poinformował w środę wieczorem jego rzecznik. Przyczyną był udział Irlandczyka w kolacji towarzystwa golfowego, zorganizowanej bez poszanowania epidemiologicznych restrykcji. Więcej szczegółów poniżej.

(Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

Unijny komisarz rezygnuje. Phil Hogan zlekceważył pandemiczne obostrzenia?

W związku ze skandalem do małego trzęsienia ziemi doszło także w irlandzkim rządzie.

BUDAPESZT

Zrównoważona polityka zagraniczna. Polityka zagraniczna Węgier koncentruje się na promowaniu interesów gospodarczych kraju, powiedział minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó na spotkaniu węgierskich ambasadorów, podczas którego nazwał także węgierską politykę zagraniczną „zrównoważoną i patriotyczną”.

Szijjártó dodał, że celem kraju jest przyciągnięcie inwestycji technologicznych do kraju ze Wschodu, a nie tylko z Zachodu. Węgry są lojalnym sojusznikiem UE i NATO, ale ich polityka zagraniczna „nie będzie się ograniczać do wąskiego pola działania”, podkreślił minister.

Na potwierdzenie słów węgierskiego ministra w poniedziałek (24 sierpnia) miało miejsce spotkanie szefów dyplomacji Węgier i Chin. Rozmowy dotyczyły zacieśnienia dalszej współpracy gospodarczej.

Węgry i Chiny zaczęły intensywną współpracę na przełomie 2017 i 2018 r. Jest to efekt spotkania na szczycie w Budapeszcie w 2017 r. w ramach inicjatywy współpracy Chin z państwami Europy Środkowo-Wschodniej (format 17+1).

Węgierski minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó zapowiedział nową chińską inwestycję. Przedsiębiorstwo chemiczne Wanhua planuje zainwestować 300 mld forintów (853,8 mln euro) na Węgrzech w ciągu najbliższych pięciu lat. Inwestycja ma dotyczyć infrastruktury rurociągowej w kraju. Więcej szczegółów poniżej. 

(Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

Chiny i Węgry zacieśniają współpracę. W planach duże inwestycje

Wizyta węgierskiego ministra spraw zagranicznych w Chinach była okazją do zacieśnienia dwustronnej współpracy obu państw.

Sprawdzeni przyjaciele. Kraje Europy Środkowej potrzebują w obecnych warunkach geopolitycznych sprawdzonych przyjaciół, a taką przyjaźń dają Węgry – napisał w liście do uczestników tegorocznego Polsko-Węgierskiego Letniego Uniwersytetu prezydent Andrzej Duda.

„Od dłuższego czasu oba nasze kraje prowadzą politykę mającą na celu wzmocnienie suwerenności w interesie narodowym”, podkreślił prezydent.

(Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

Węgry: MSZ wzywa niemieckiego ambasadora. Powodem antysemickie zarzuty wobec węgierskiego rządu

Niemiecki minister ds. europejskich Michael Roth miał zarzucać węgierskiemu rządowi postawy antysemickie.

PRAGA

Do sądu za maski. Po tym, jak chińskie firmy odmówiły podjęcia jakichkolwiek działań w związku ze skargą Czech dotyczącą niskiej jakości masek ochronnych typu FFP2 (wychwytują one co najmniej 94 proc. zawartych w filtrowanym powietrzu zawiesin) zakupionych w pierwszej fazie pandemii koronawirusa, Czechy zdecydowały się skierować sprawę do sądu – potwierdził minister zdrowia Adam Vojtěch. Jego ministerstwo obecnie oblicza szkody finansowe.

„Republika Czeska nie jest wyjątkiem w tej kwestii. Inne kraje – Belgia, Holandia, Hiszpania – mają podobne doświadczenia ze słabej jakości sprzętem ochronnym z Chin. Naszym obowiązkiem jest ochrona interesów Republiki Czeskiej i podejmowanie wszelkich niezbędnych działań prawnych przeciwko chińskim firmom”, dodał Vojtěch.

W marcu Chiny jak wiele państw Europy zakupiły wiele ton sprzętu medycznego z Chin. Jednak w wielu przypadkach okazało się, że był on wadliwy lub nie spełniał wyśrubowanych norm.

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

Koronawirus: Wybory w trakcie pandemii. Czechy dopuszczą głosowanie korespondencyjne?

Pandemia wymusiła wprowadzenie poprawek do ordynacji wyborczej. Koronawirus mógłby pozbawić prawa głosu kilka tysięcy osób. 

BERLIN

Bez masek nie ma protestu. Organizatorzy protestu z 1 sierpnia przeciwko ograniczeniom wprowadzonym przez rząd w związku z pandemią koronawirusa nie otrzymają od władz Berlina pozwolenia na kolejną demonstrację.

Przyczyną jest lekceważenie obowiązku noszenia masek ochronnych i zachowywania dystansu społecznego podczas poprzedniego marszu.

Kierujący resortem spraw wewnętrznych Berlina Andreas Geisel poinformował, że władze miasta postanowiły odwołać zaplanowany na najbliższą sobotę (29 sierpnia) marsz.

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Berlin zakaże kolejnego protestu przeciwników polityki rządu ws. pandemii. Powodem lekceważenie restrykcji

Organizatorzy protestu z 1 sierpnia przeciwko ograniczeniom wprowadzonym przez rząd w związku z pandemią koronawirusa nie otrzymają od władz Berlina pozwolenia na kolejną demonstrację.

PARYŻ

Pochwały dla Europy. Francuski premier Jean Castex powiedział w wywiadzie dla France Inter, że spośród 100 mld euro zaplanowanych na kolejny plan naprawy gospodarczej kraju, 40 miliardów będzie pochodzić z funduszy unijnych.

„Gdybyśmy mieli takie możliwości w trakcie poprzednich kryzysów, wszystko wyglądałoby inaczej”, powiedział Castex, dodając, że „należy mówić o zasługach Europy, gdy wykonuje swoją pracę, a tym razem Europa spisała się na medal”. Szczegóły zostaną zaprezentowane 3 września.

Francuska tarcza antykryzysowa będzie dotyczyła m.in. polepszeniu sytuacji na rynku pracy. Według najnowszych danych w lipcu 2,4 mln pracowników sektora prywatnego we Francji było nadal objętych mechanizmem częściowego bezrobocia, czyli tzw. postojowym, poinformowało w środę ministerstwo pracy. To o 2 mln mniej niż w czerwcu.

Pod koniec lipca sześciu na 10 pracowników we Francji chodziło do pracy, a co dziesiąty pracował wciąż zdalnie – podał resort.

7,9 mln pracowników pozostawało na postojowym w maju, 8,8 mln w kwietniu i 7,2 mln w marcu w związku z epidemią SARS-CoV-2.

(Anne Damiani | EURACTIV.FR)

Francja: Facebook zapłaci zaległy podatek od dochodów

Francja znajduje się w gronie państw, które naciskają na zmianę międzynarodowych przepisów podatkowych dotyczących firm cyfrowych, takich jak Google czy Facebook.

WIEDEŃ

Ustawa do poprawy. Po tym, jak Trybunał Konstytucyjny orzekł, że poprzednie obostrzenia dotyczące pandemii koronawirusa były częściowo niezgodne z prawem, minister zdrowia Rudolf Anschober (Zieloni) obiecał przygotować przepisy, które nie będą budziły kontrowersji.

Austriacki rząd przygotowuje nowe przepisy na wypadek, gdyby kraj musiał wrócić do jakiejś formy lockdownu z powodu spodziewanej drugiej fali koronawirusa. Tym razem ministerstwo zdrowia będzie miało szersze uprawnienia, co spotkało się z krytyką ze strony opozycji.

W nowych przepisach napisano, że wejście do „niektórych miejsc (także publicznych) może być w całości regulowane stosownym dekretem, o ile będzie to konieczne, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się COVID-19”.

Zapis znalazł się w projekcie zmian przepisów mimo że Trybunał Konstytucyjny orzekł, że pierwsza ustawa była zbyt daleko idąca w kwestii zakazu dostępu do przestrzeni publicznej.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

Austria: Kanclerz i prezydent potępiają antysemicki atak w mieście Graz

W 2019 r. w Austrii miało miejsce 550 incydentów o podłożu antysemickim – to prawie o 10 proc. więcej niż dwa lata wcześniej.

HELSINKI

Niech UE nie podąża tą drogą. Prezydent Finlandii Sauli Niinistö wyraził we wtorek (25 sierpnia) rosnące zaniepokojenie sposobem, w jaki UE przesuwa granice swoich traktatów i „podąża niebezpieczną drogą zbyt daleko idących interpretacji unijnego prawa”.

Niinistö, prawnik i były minister finansów, przemawiał na spotkaniu z ambasadorami. Polityk  zwrócił uwagę, że istnieje rosnąca przepaść między traktatami UE a faktycznymi środkami, które Unia przyjmuje. Niinistö w ten sposób odniósł się do sposobu, w jaki uzgodniono plan naprawy europejskich gospodarek (Fundusz Odbudowy UE) o wartości 750 mld euro.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Finlandia: Premier Sanna Marin przejęła władzę w Partii Socjaldemokratycznej

„Jestem niezwykle dumna z Finlandii. Tutaj dziecko z biednej rodziny może uzyskać wysokie wykształcenie i dużo osiągnąć w swoim życiu”, podkreśla Sanna Marin.

RZYM

Spór o szkoły. W środę (26 sierpnia) we Włoszech odbył się szczyt ministrów z przedstawicielami lokalnych władz dotyczący ponownego otwarcia szkół. Jak na razie ministerstwo edukacji Włoch opublikowało szczegóły wielu protokołów bezpieczeństwa na nowy rok szkolny, chociaż kilka punktów nie zostało jeszcze wyjaśnionych.

O ile minister edukacji Lucia Azzolina przekonuje, że wszystko będzie gotowe do pierwszego dzwonka w szkołach, o tyle samorządowcy boją się chaosu po powrocie dzieci i młodzieży do szkół

Eksperci są również podzieleni co do tego, czy szkoły powinny wymuszać noszenie masek przez uczniów. Szef mediolańskiego szpitala chorób zakaźnych, Massimo Galli, powiedział, że noszenie masek przez uczniów przez pięć godzin bez przerwy jest „niemożliwe”.

„Nie jest możliwe to, by dzieci mogły je nosić przez pięć godzin, ja też nie daję rady”- powiedział Galli. Jego zdaniem ten ośrodek ochronny potrzebny jest przy wejściu i wyjściu ze szkoły. „Podczas przerwy trudno jednak zjeść drugie śniadanie z maseczką na twarzy”- podkreślił.

Włochy: Sycylia wywiera presję na rząd ws. imigracji. "Należy przenieść wszystkich migrantów z wyspy"

Władze Sycylii wzywają włoski rząd do podjęcia działań ws. nielegalnej imigracji.

Ogromne straty. Z powodu pandemii Włochy straciły w sierpniu 70 procent zagranicznych turystów i 2 mld euro, ogłosił w środę Instytut Badań Demoskopika. Największy spadek liczby obcokrajowców zanotowano w historycznych miastach, odwiedzanych dotąd przez miliony ludzi.

W sierpniu zeszłego roku w Italii było na wakacjach ponad 5 mln cudzoziemców, którzy wydali w tym kraju 4 mld  euro. W tym roku według dotychczasowych obliczeń przyjechało o 3,6 mln obcokrajowców mniej. Tym samym przychody branży turystycznej były niższe o 2 mld euro. Szczególnie sektor ten ucierpiał w miastach takich jak Rzym, Wenecja czy Florencja.

(Valentina Iorio | EURACTIV.it)

Włochy chcą pośredniczyć między UE a Chinami? Współpraca Rzymu i Pekinu „pozytywnym sygnałem dla świata”

Pekin i Rzym obchodzą w tym roku 50. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych.

MADRYT

Dla dobra kraju. Premier Pedro Sánchez (PSOE) spotka się w parlamencie z szefami głównych sił opozycyjnych, podały w środę oficjalne źródła. Celem rozmów będzie współpraca rządu z opozycją w obliczu pandemii koronawirusa. 

Sánchez spotka się 2 września z liderem Partii Ludowej (PP), Pablo Casado. Tego samego dnia Sánchez planuje spotkać się z liderką centrowo-liberalnych Obywatele (Ciudadanos), Inés Arrimadas. 

Wśród wielu zagadnień na pierwszy plan wysuwają się m.in. pilne uzgodnienie budżetu na przyszły rok, który musi sprostać ewentualnej drugiej fali SARS-CoV-2.

Zgodnie z poniedziałkową propozycją Komisji Europejskiej Hiszpania mogłaby otrzymać łącznie 21,3 mld euro niskooprocentowanych pożyczek z programu SURE, aby przeciwdziałać negatywnym skutkom pandemii na rynku pracy.

Z informacji dziennika „El Confidencial” wynika, że od 2 do 4 mln osób w Hiszpanii pracuje całkowicie lub częściowo w szarej strefie, a co najmniej połowa z nich z powodu pandemii koronawirusa znalazła się w sytuacji bez środków do życia.

(EUROEFE)

Hiszpania: Jaka jest wykrywalność koronawirusa? Co z początkiem roku szkolnego?

Z szacunków ministerstwa zdrowia Hiszpanii wynika, że pomiędzy majem a sierpniem nastąpił znaczący spadek wieku zainfekowanych osób.

SOFIA

Dłuższy stan. Rząd Bułgarii postanowił w środę (26 sierpnia) przedłużyć nadzwyczajną sytuację epidemiczną w kraju w związku z pandemią koronawirusa do końca września; nie przewidziano na razie jednak zaostrzenia restrykcji sanitarnych.

 

Dymisja po protestach. W 49. dniu antyrządowych protestów w Bułgarii do dymisji podał się minister sprawiedliwości Danaił Kiriłow. Kiriłow, który osobiście poinformował kilka dni temu, że jest jednym z autorów projektu nowej konstytucji, był surowo krytykowany za bardzo niską jakość tego dokumentu.

Jeśli dymisja Kiriłowa zostanie przyjęta, będzie piątym ministrem odchodzącym z rządu od początku antyrządowych protestów, które destabilizują kraj od początku lipca.

Bułgaria: Kolejny dzień antyrządowych protestów, w stolicy pojawiły się blokady dróg

Już ponad trzy tygodnie trwają w Bułgarii antyrządowe protesty, które wybuchły w związku z ujawnieniem niejasnych powiązań rządu z oligarchami. Manifestanci domagają się przede wszystkim dymisji premiera oraz prokuratora generalnego. W Sofii pojawiły się nawet uliczne blokady.

BELGRAD

Solidarna Serbia. Ambasadorowie UE i USA w Belgradzie, odpowiednio Sem Fabrizi i Anthony Godfrey, z zadowoleniem powitali wczorajsze przystąpienie Serbii do europejskiej deklaracji w sprawie wyborów prezydenckich na Białorusi.

UE przyjęła 11 sierpnia deklarację o wyborach prezydenckich na Białorusi, w której napisano m.in., że obywatele Białorusi w czasie kampanii wyborczej wykazali „chęć demokratycznych zmian”, ale „wybory nie były ani wolne, ani uczciwe”.

(EURACTIV.rs  betabriefing.com)

Serbia: Vučić zarzuca państwom NATO wspieranie militarne Kosowa

Prezydent Serbii jest przekonany, że tylko poprzez zbrojenia jego kraj będzie w stanie zachować status państwa „neutralnego militarnie”.

SKOPJE

Szkoła zacznie się później. Rok szkolny dla szkół podstawowych i średnich w Macedonii Północnej rozpocznie się 1 października, zdecydował w środę rząd.

W ciągu ostatnich 24 godzin w kraju odnotowano 119 nowych zakażeń SARS-COV-2, a pięciu pacjentów zmarło w wyniku powikłań choroby COVID-19.

Macedonia Północna ma obecnie 2829 aktywnych przypadków, całkowita liczba zakażeń koronawirusem osiągnęła 13914 od początku pandemii, podczas gdy 10 507 wyzdrowiało, a 578 zmarło.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)