Węgry wzywają ambasadora Ukrainy. Powodem rzekome blokowanie umowy z Rosją

Péter Szijjártó, Węgry

Minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Péter Szijjártó / Zdjęcie: Facebook [Szijjártó Péter]

Węgierski MSZ wezwał ambasadora Ukrainy w związku z zarzutami, jakoby Kijów blokował umowę Budapesztu z Moskwą na dostawy gazu. Minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó oskarżył ukraiński rząd o próbę ingerencji w wewnętrzne sprawy Węgier.

 

Péter Szijjártó stwierdził, że swoją postawą i „blokowaniem dostaw gazu na Węgry” Ukraina „narusza węgierską suwerenność“. Chodzi o sprzeciw ukraińskiego rządu wobec podpisanego wczoraj (27 września) przez Węgry piętnastoletni kontrakt na zakup gazu z Rosji.

„Rosyjsko-węgierska współpraca w energetyce wnosi znaczący wkład w zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Węgier”, ocenił minister porozumienie zawarte między węgierskim MVM Zrt a Gazpromem. Kontrakt obejmuje zakup 4,5 mld metrów sześciennych gazu rocznie.

Ukraina: Umowa z Rosją szkodzi ukraińsko-węgierskim relacjom

Ukraiński resort dyplomacji wyraził „zaskoczenie i rozczarowanie” transakcją na tranzyt gazu z pominięciem Ukrainy. „Uważamy, że jest to decyzja wyłącznie polityczna, nieuzasadniona ekonomicznie, podjęta na korzyść Kremla i ze szkodą dla narodowych interesów Ukrainy oraz relacji ukraińsko-węgierskich”, podało ministerstwo.

Według Kijowa kontrakt nie jest zgodny z zasadami ukraińsko-węgierskiego traktatu podpisanego 6 grudnia 1991 r. Ukraina zapowiada też, że zwróci się w tej sprawie do KE, aby zbadała czy węgiersko-rosyjska umowa jest zgodna z europejskimi zasadami energetycznymi.

Stosunki między Budapesztem a Kijowem od lat pozostają napięte, m.in. ze względu na spór o prawa językowe ok. 150-tysięcznej węgierskiej mniejszości zamieszkującej ukraińskie Zakarpacie. W 2017 r., jeszcze za poprzedniej administracji, Ukraina przyjęła ustawę oświatową, ograniczającą nauczanie w językach mniejszości. Od tego czasu Węgry blokują ukraińskie wysiłki na rzecz integracji z NATO i UE.