Weber: Orban byłby poza Europejską Partią Ludową, gdyby nie pandemia / STOLICE

EPL, EPP, Manbfred Weber, Fidesz, praworządność, Tusk, Węgry

„Z powodu pandemii nie możemy zorganizować spotkania w sprawie wykluczenia Fideszu. W innych okolicznościach decyzja zostałaby już dawno podjęta”, twierdzi szef frakcji Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim Manfred Weber. / Foto via [EPA/OLIVIER HOSLET]

Pandemia przeszkodziła wykluczeniu Fideszu z Europejskiej Partii Ludowej? Kogo Serbowie uważają za największego przyjaciela swojego kraju? Madryt otoczony kordonem sanitarnym. Między innymi o tym piszemy w poniedziałkowej edycji „Stolic Europy”.

 

BUDAPESZT

„Gdyby nie doszło do epidemii koronawirusa, centroprawicowa Europejska Partia Ludowa (EPP) zdecydowałaby o wykluczeniu Fideszu Viktora Orbána„, powiedział Flamandzkiemu „De Standaard”, lider EPP w Parlamencie Europejskim, Manfred Weber.

„Z powodu pandemii nie możemy zorganizować spotkania w sprawie wykluczenia Fideszu. W innych okolicznościach decyzja zostałaby już dawno podjęta”, powiedział Weber.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

Węgry: Europejska Partia Ludowa wciąż podzielona w sprawie Fideszu Orbána

Przyszłość węgierskiego Fideszu Viktora Orbana w strukturach Europejskiej Partii Ludowej wciąż jest nie znana.

BELGRAD

Serbia bez głowy Kościoła. Głowa Serbskiego Kościoła Prawosławnego patriarcha Ireneusz zmarł w związku z zakażeniem koronawirusem – poinformował prezydent Serbii Aleksandar Vuczić. W czwartek serbska Cerkiew ogłosiła, że stan 90-letniego patriarchy pogorszył się i musiał on być intubowany.

Duchowny uzyskał pozytywny wynik testu na COVID-19 po tym, jak uczestniczył 1 listopada w pogrzebie metropolity czarnogórskiego Amfilochiusza, który także zmarł wskutek zakażenia. Pogrzeb patriarchy Ireneusza odbył się w niedzielę.

Najlepsi przyjaciele. Serbowie postrzegają Rosję i Chiny jako „najlepszych przyjaciół” kraju, a ponad połowa obywateli nie popiera kandydatury Serbii do członkostwa w UE – wynika z opublikowanego w piątek badania opinii publicznej przeprowadzonego przez Belgradzkie Centrum Polityki Bezpieczeństwa (BCBP).

Chociaż członkostwo w UE jest jednym ze strategicznych celów Serbii, tylko 9 proc. ankietowanych uważa, że ​​jest to główny priorytet polityki zagranicznej kraju. Z sondażu wynika, że ​​większość (51 proc.) nie popiera kandydatury Serbii do UE. „Za” akcesją jest 46 proc. badanych. Jednocześnie tylko 3 proc. uznaje fakt, że UE jest najlepszym sojusznikiem Serbii.

Serbowie uważają utrzymanie Kosowa jako części Serbii, budowanie więzi z sąsiadami i Rosją za najważniejsze priorytety polityki zagranicznej.

40 proc. Serbów uważa Rosję za najlepszego przyjaciela Serbii, a 72 proc. uważa, że ​​Rosja miała pozytywny wpływ na rozwój ich kraju. 2 proc. uważa, że ​​stosunek Rosji do Serbii jest wrogi. 16 proc. respondentów stwierdziło, że najlepszym przyjacielem Serbii są Chiny.

(EURACTIV.rs | betabriefing.com)

Serbia pod presją UE? Belgrad zmienia decyzję ws. ćwiczeń wojskowych na Białorusi

Serbia nie weźmie udziału w białoruskich manewrach przy polskiej granicy.

MADRYT

Kordon, aby ratować święta? Władze wspólnoty autonomicznej Madrytu, zapowiedziały wprowadzenie w grudniu kordonu sanitarnego. Decyzję ogłoszono w piątek. Między 4 a 14 grudnia wprowadzony zostanie kordon sanitarny wokół całej stołecznej aglomeracji. Wjazd i wyjazd z niej będzie dozwolony tylko w uzasadnionych przypadkach, np. podjęcia pracy, studiów lub nagłego zdarzenia.

Choć Madryt był wspólnotą autonomiczną najmocniej przeciwstawiającą się surowym restrykcjom epidemicznym sugerowanym przez rząd Hiszpanii, to w ostatnich tygodniach władzom medycznym stołecznej aglomeracji udało się znacząco obniżyć dynamikę zachorowań.

Rządzący wspólnotą Madrytu gabinet Isabel Diaz Ayuso utrzymuje, że mimo wyhamowania epidemii w regionie, w dalszym ciągu będzie utrzymywał obostrzenia w najbardziej zaatakowanych COVID-19 częściach stołecznej aglomeracji.

W ciągu ostatnich czternastu dni w regionie Madrytu odnotowano wskaźnik zachorowalności na koronawirusa wynoszący 297 przypadków na 100 tys. mieszkańców.

(EUROEFE)

Hiszpania: Na Wyspach Kanaryjskich powstanie obóz dla migrantów na 7 tys. osób

Od kilku miesięcy na Wyspy Kanaryjskie przypływają z nieodległej Afryki tysiące tzw. nieregularnych migrantów.

BERLIN

Zieloni maja wieloletnią strategię. Po trzydniowej wideokonferencji, Niemieccy Zieloni uchwalili nowy wieloletni program, obejmujący m.in. zobowiązanie do realizacji celów zgodnych z paryskim porozumieniem klimatycznym oraz dążenie do osiągnięcia 100 proc. źródeł energii odnawialnej w miksie energetycznym Niemiec.

Przyjęty program nie jest jeszcze szczegółowym planem na przyszłoroczne wybory parlamentarne, ale agendą najważniejszych spraw, które Partia Zielonych zamierza realizować w ciągu najbliższych lat.

Jedna z głównych zmian w dotychczasowej strategii dotyczy wycofania sprzeciwu wobec inżynierii genetycznej, chociaż ugrupowanie nadal pozostaje sceptyczne wobec tej technologii. W ostatnich sondażach Zieloni zajmują niezmiennie drugie miejsce za CDU/CSU kanclerz Angeli Merkel.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

Niemcy: "Stabilność i dobrobyt w Europie bez NATO i USA to iluzja"

Minister Kramp-Karrenbauer wezwała do przedstawienia nowej administracji USA pod kierownictwem Joego Bidena wspólnej oferty ze strony Europejczyków.

PARYŻ

W obronie wolności? Parlament przyjął ustawę penalizującą rozpowszechnianie zdjęć policjantów interweniujących w czasie demonstracji. Przeciwko ustawie protestowało w sobotę w Paryżu kilka tysięcy osób. Zwolennicy ustawy twierdzą, że policjanci i ich rodziny potrzebują ochrony przed nękaniem, a zakaz publikacji ich wizerunku byłby tego gwarancją.

W przegłosowanym w piątek (20 listopada) wieczorem projekcie przewidziano karę nawet roku więzienia oraz 45 tys. euro grzywny za opublikowanie zdjęcia lub danych osobowych funkcjonariuszy. Przeciwko pomysłowi protestuje francuska lewica, a także część mediów.

(Louise Rozès Moscovenko | EURACTIV.FR)

Czy Francja jest skazana na konflikt ze światem islamu?

W antyfrancuskiej retoryce przoduje przede wszystkim prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.  

WIEDEŃ

Kiedy koniec lockdownu? „Nie ma pewności czy lockdown zakończy się 7 grudnia, jak początkowo przewidywano, powiedział w wywiadzie dla ORF wicekanclerz Austrii Werner Kogler (Zieloni).

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

Koronawirus: Austria przeprowadzi masowe testy, jak Słowacja

Wzorem Słowacji Austria przetestuje znaczną część swoich mieszkańców na SARS-CoV-2.

LONDYN

Umowa przejściowa. Wielka Brytania i Kanada zawarły w sobotę tymczasową umowę o wolnym handlu. Zapewni ona zachowanie handlu między krajami na obecnych zasadach po zakończeniu okresu przejściowego po brexicie.

Zgodnie z osiągniętym w sobotę porozumieniem, postanowienia umowy o wolnym handlu między Kanadą a Unią Europejską (CETA) – którymi Wielka Brytania jest związana do końca 2020 r. – pozostaną w mocy w handlu między Wielką Brytanią a Kanadą także po zakończeniu okresu przejściowego, aż do czasu zawarcia właściwej umowy.

(Benjamin Fox | EURACTIV.com)

Wielka Brytania: Szefowa MSW Priti Patel oskarżona o zastraszanie współpracowników

Patel jako eurosceptyczka była jedną z czołowych postaci kampanii zwolenników opuszczenia Unii Europejskiej przed referendum w 2016 r.

RZYM

Możliwe poluzowanie restrykcję na święta. Jeśli sytuacja epidemiczna we Włoszech poprawi się, przed świętami mogą być zniesione ograniczenia w podróżach między regionami – powiedziała w sobotę wiceminister zdrowia Sandra Zampa. Jej zdaniem Boże Narodzenie można spędzić maksymalnie w gronie 5-6 osób.

Jednocześnie wiceminister Zampa ogłosiła, że w wieczór sylwestrowy we Włoszech będzie obowiązywać zakaz zgromadzeń na placach i imprez.

Tymczasem eksperci opracowali plan sezonu narciarskiego czasów epidemii. W strefach czerwonych, w tym w masowo odwiedzanych przez narciarzy regionach Lombardia, Piemont i Dolina Aosty, na razie wszelkie sporty zimowe będą zabronione.

Nie wyklucza się, że wraz z poprawą sytuacji epidemicznej mapa stref zostanie zmieniona, a obszar, na którym można będzie jeździć na nartach może być poszerzony.

W opracowanym planie, który będzie przedmiotem prac rządu i konferencji regionów, zapisano, że ograniczenia liczby osób nie powinny dotyczyć wyciągów narciarskich; mogą być zajęte w 100 proc.

(Alessandro Follis | EURACTIV.it)

Włochy: Homofobia stanie się przestępstwem?

Ustawę krytykuje opozycja i przekonuje, że rząd ma pilniejsze sprawy, jak walka z koronawirusem oraz ochrona gospodarki.

WARSZAWA

Amerykanie już w Poznaniu. W piątek w Poznaniu rozpoczęło działalność wysunięte dowództwo V Korpusu Sił Lądowych USA w Polsce. Docelowo w jednostce będzie służyć ponad 200 żołnierzy amerykańskich, z dowódcą w randze generała dywizji.

Wysunięte dowództwo V Korpusu Sił Lądowych USA w Polsce będzie jedyną strukturą tego szczebla dowodzenia rozmieszczoną w Europie. Jego głównym zadaniem będzie koordynacja działań i nadzór nad siłami lądowymi USA dyslokowanymi w Europie, planowanie operacyjne oraz współpraca i synchronizacja działań sił amerykańskich z wojskami innych państw NATO.

Z Polski dowodzone będą amerykańskie siły lądowe rozmieszczone w całej Europie. Dowództwo będzie też odgrywać kluczową rolę w integracji wojsk amerykańskich rozmieszczonych w Polsce oraz synchronizacji ich współdziałania z naszymi siłami zbrojnymi.

(Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

Prezydent ratyfikował umowę o wzmocnionej współpracy obronnej Polska-USA

Zwiększenie liczby amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Polsce i utworzenie w Poznaniu wysuniętego dowództwa V Korpusu Wojsk Lądowych USA przewiduje polsko-amerykańska umowa o wzmocnionej współpracy obronnej, którą ratyfikował wczoraj prezydent Andrzej Duda.

PRAGA

Czeski atom nie dla Chin i Rosji? Przed poniedziałkowym posiedzeniem Rady Bezpieczeństwa Narodowego środowisko ekspertów ds. bezpieczeństwa, włącznie z ministerstwem spraw zagranicznych i spraw wewnętrznych, ostrzegło, że chińskie i rosyjskie firmy – „zidentyfikowane jako ryzykowne” – powinny zostać wyłączone z przetargu na budowę nowych bloków elektrowni atomowej Dukovany.

Minister spraw zagranicznych Tomáš Petříček potwierdził już portalowi Seznam Zprávy, że jest gotowy poprzeć rekomendację grupy ekspertów.

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

Czechy i Słowacja: Praworządność jedną z fundamentalnych wartości UE

Czechy i Słowacja, inaczej niż Polska i Węgry, nie zamierzają blokować przyjęcia unijnego budżetu.

BRATYSŁAWA

Dyplomacja 2.0. „Chińscy dyplomaci próbują nawiązać kontakty z posłami i wyższymi urzędnikami administracji, oferując im usługi prostytutek i bezpłatne wyjazdy do Chin”, powiedział dyrektor słowackiego wywiadu (SIS) Vladimír Pčolinský.

„To żenujące. Przestrzegamy tych posłów”, powiedział Pčolinský, wyjaśniając, że celem Chińczyków nie jest szantaż, ale wymiana informacji, nawiązywanie relacji i kontaktów biznesowych.

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

Słowacja: Akcja "Czyściec", czyli zatrzymania byłych szefów służb mundurowych

Funkcjonariusze specjalnej słowackiej jednostki policyjnej zajmującej się zwalczaniem zorganizowanej przestępczości wkroczyli do mieszkań byłych szefów kilku najważniejszych służb policyjnych i śledczych. Może być to najszerzej zakrojona tego typu akcja w historii Słowacji.

 

Policjanci z Narodowej Agencji Kryminalnej (NAKA), która zajmuje się zbieraniem …

SOFIA

Lockdownu i tak nie będzie. Z najnowszych danych europejskiego Centrum ds. Kontroli i Prewencji Chorób wynika, że w ciągu 14 dni liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców w Bułgarii wynosi obecnie 660,2.

Jednocześnie w piątek Bułgaria znalazła się prawie na szczycie listy śmiertelności na jednego mieszkańca w UE z 17,1 zgonów na 100 tys. osób i zajęła drugie miejsce po Bośni i Hercegowinie.

W ciągu ostatniego tygodnia w kraju liczącym mniej niż 7 mln mieszkańców umierało dziennie ponad 100 osób. Ponadto każdego dnia rejestruje się około 4 tys. zarażonych osób. Premier Bojko Borysow odmawia wprowadzenia lockdownu pomimo wysokiej śmiertelności, co świadczy o problemach, z jakimi boryka się system opieki zdrowotnej.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

UE: Bułgaria nie ustąpi ws. rozpoczęcia rozmów akcesyjnych Macedonii Północnej?

Minister spraw zagranicznych Bułgarii Ekaterina Zachariewa poinformowała we wtorek, że Sofia nie poparła rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych Unii Europejskiej z Macedonią Północną. Premier Bojko Borysow zapowiada, że jego rząd ws. sporu o historię z Macedonią nie może pójść na żadne kompromisy.

 

 

Jak …

SARAJEWO

Bz nogowania Srebernicy. Po tym, jak Joe Biden został wybrany na prezydenta USA, można się spodziewać silniejszego zaangażowania społeczności międzynarodowej w BiH.

Jednym z pierwszych kroków rządu ma być wprowadzenie prawa zakazującego zaprzeczenia ludobójstwu w Srebrenicy – powiedział w wywiadzie dla Al Jazeera Balkan Wysoki przedstawiciel dla Bośni i Hercegowiny, którego rolą jest nadzorowanie i kontrola ustaleń z Dayton z 1995 r., Valentin Inzko.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)