Pandemia przeszkodziła wykluczeniu Fideszu z Europejskiej Partii Ludowej? Kogo Serbowie uważają za największego przyjaciela swojego kraju? Madryt otoczony kordonem sanitarnym. Między innymi o tym piszemy w poniedziałkowej edycji „Stolic Europy”.
BUDAPESZT
„Gdyby nie doszło do epidemii koronawirusa, centroprawicowa Europejska Partia Ludowa (EPP) zdecydowałaby o wykluczeniu Fideszu Viktora Orbána„, powiedział Flamandzkiemu „De Standaard”, lider EPP w Parlamencie Europejskim, Manfred Weber.
„Z powodu pandemii nie możemy zorganizować spotkania w sprawie wykluczenia Fideszu. W innych okolicznościach decyzja zostałaby już dawno podjęta”, powiedział Weber.
(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)
BELGRAD
Serbia bez głowy Kościoła. Głowa Serbskiego Kościoła Prawosławnego patriarcha Ireneusz zmarł w związku z zakażeniem koronawirusem – poinformował prezydent Serbii Aleksandar Vuczić. W czwartek serbska Cerkiew ogłosiła, że stan 90-letniego patriarchy pogorszył się i musiał on być intubowany.
Duchowny uzyskał pozytywny wynik testu na COVID-19 po tym, jak uczestniczył 1 listopada w pogrzebie metropolity czarnogórskiego Amfilochiusza, który także zmarł wskutek zakażenia. Pogrzeb patriarchy Ireneusza odbył się w niedzielę.
Najlepsi przyjaciele. Serbowie postrzegają Rosję i Chiny jako „najlepszych przyjaciół” kraju, a ponad połowa obywateli nie popiera kandydatury Serbii do członkostwa w UE – wynika z opublikowanego w piątek badania opinii publicznej przeprowadzonego przez Belgradzkie Centrum Polityki Bezpieczeństwa (BCBP).
Chociaż członkostwo w UE jest jednym ze strategicznych celów Serbii, tylko 9 proc. ankietowanych uważa, że jest to główny priorytet polityki zagranicznej kraju. Z sondażu wynika, że większość (51 proc.) nie popiera kandydatury Serbii do UE. „Za” akcesją jest 46 proc. badanych. Jednocześnie tylko 3 proc. uznaje fakt, że UE jest najlepszym sojusznikiem Serbii.
Serbowie uważają utrzymanie Kosowa jako części Serbii, budowanie więzi z sąsiadami i Rosją za najważniejsze priorytety polityki zagranicznej.
40 proc. Serbów uważa Rosję za najlepszego przyjaciela Serbii, a 72 proc. uważa, że Rosja miała pozytywny wpływ na rozwój ich kraju. 2 proc. uważa, że stosunek Rosji do Serbii jest wrogi. 16 proc. respondentów stwierdziło, że najlepszym przyjacielem Serbii są Chiny.
(EURACTIV.rs | betabriefing.com)
MADRYT
Kordon, aby ratować święta? Władze wspólnoty autonomicznej Madrytu, zapowiedziały wprowadzenie w grudniu kordonu sanitarnego. Decyzję ogłoszono w piątek. Między 4 a 14 grudnia wprowadzony zostanie kordon sanitarny wokół całej stołecznej aglomeracji. Wjazd i wyjazd z niej będzie dozwolony tylko w uzasadnionych przypadkach, np. podjęcia pracy, studiów lub nagłego zdarzenia.
Choć Madryt był wspólnotą autonomiczną najmocniej przeciwstawiającą się surowym restrykcjom epidemicznym sugerowanym przez rząd Hiszpanii, to w ostatnich tygodniach władzom medycznym stołecznej aglomeracji udało się znacząco obniżyć dynamikę zachorowań.
Rządzący wspólnotą Madrytu gabinet Isabel Diaz Ayuso utrzymuje, że mimo wyhamowania epidemii w regionie, w dalszym ciągu będzie utrzymywał obostrzenia w najbardziej zaatakowanych COVID-19 częściach stołecznej aglomeracji.
W ciągu ostatnich czternastu dni w regionie Madrytu odnotowano wskaźnik zachorowalności na koronawirusa wynoszący 297 przypadków na 100 tys. mieszkańców.
(EUROEFE)
BERLIN
Zieloni maja wieloletnią strategię. Po trzydniowej wideokonferencji, Niemieccy Zieloni uchwalili nowy wieloletni program, obejmujący m.in. zobowiązanie do realizacji celów zgodnych z paryskim porozumieniem klimatycznym oraz dążenie do osiągnięcia 100 proc. źródeł energii odnawialnej w miksie energetycznym Niemiec.
Przyjęty program nie jest jeszcze szczegółowym planem na przyszłoroczne wybory parlamentarne, ale agendą najważniejszych spraw, które Partia Zielonych zamierza realizować w ciągu najbliższych lat.
Jedna z głównych zmian w dotychczasowej strategii dotyczy wycofania sprzeciwu wobec inżynierii genetycznej, chociaż ugrupowanie nadal pozostaje sceptyczne wobec tej technologii. W ostatnich sondażach Zieloni zajmują niezmiennie drugie miejsce za CDU/CSU kanclerz Angeli Merkel.
(Sarah Lawton | EURACTIV.de)
PARYŻ
W obronie wolności? Parlament przyjął ustawę penalizującą rozpowszechnianie zdjęć policjantów interweniujących w czasie demonstracji. Przeciwko ustawie protestowało w sobotę w Paryżu kilka tysięcy osób. Zwolennicy ustawy twierdzą, że policjanci i ich rodziny potrzebują ochrony przed nękaniem, a zakaz publikacji ich wizerunku byłby tego gwarancją.
W przegłosowanym w piątek (20 listopada) wieczorem projekcie przewidziano karę nawet roku więzienia oraz 45 tys. euro grzywny za opublikowanie zdjęcia lub danych osobowych funkcjonariuszy. Przeciwko pomysłowi protestuje francuska lewica, a także część mediów.
(Louise Rozès Moscovenko | EURACTIV.FR)
WIEDEŃ
Kiedy koniec lockdownu? „Nie ma pewności czy lockdown zakończy się 7 grudnia, jak początkowo przewidywano, powiedział w wywiadzie dla ORF wicekanclerz Austrii Werner Kogler (Zieloni).
(Philipp Grüll | EURACTIV.de)
LONDYN
Umowa przejściowa. Wielka Brytania i Kanada zawarły w sobotę tymczasową umowę o wolnym handlu. Zapewni ona zachowanie handlu między krajami na obecnych zasadach po zakończeniu okresu przejściowego po brexicie.
Zgodnie z osiągniętym w sobotę porozumieniem, postanowienia umowy o wolnym handlu między Kanadą a Unią Europejską (CETA) – którymi Wielka Brytania jest związana do końca 2020 r. – pozostaną w mocy w handlu między Wielką Brytanią a Kanadą także po zakończeniu okresu przejściowego, aż do czasu zawarcia właściwej umowy.
(Benjamin Fox | EURACTIV.com)
RZYM
Możliwe poluzowanie restrykcję na święta. Jeśli sytuacja epidemiczna we Włoszech poprawi się, przed świętami mogą być zniesione ograniczenia w podróżach między regionami – powiedziała w sobotę wiceminister zdrowia Sandra Zampa. Jej zdaniem Boże Narodzenie można spędzić maksymalnie w gronie 5-6 osób.
Jednocześnie wiceminister Zampa ogłosiła, że w wieczór sylwestrowy we Włoszech będzie obowiązywać zakaz zgromadzeń na placach i imprez.
Tymczasem eksperci opracowali plan sezonu narciarskiego czasów epidemii. W strefach czerwonych, w tym w masowo odwiedzanych przez narciarzy regionach Lombardia, Piemont i Dolina Aosty, na razie wszelkie sporty zimowe będą zabronione.
Nie wyklucza się, że wraz z poprawą sytuacji epidemicznej mapa stref zostanie zmieniona, a obszar, na którym można będzie jeździć na nartach może być poszerzony.
W opracowanym planie, który będzie przedmiotem prac rządu i konferencji regionów, zapisano, że ograniczenia liczby osób nie powinny dotyczyć wyciągów narciarskich; mogą być zajęte w 100 proc.
(Alessandro Follis | EURACTIV.it)
WARSZAWA
Amerykanie już w Poznaniu. W piątek w Poznaniu rozpoczęło działalność wysunięte dowództwo V Korpusu Sił Lądowych USA w Polsce. Docelowo w jednostce będzie służyć ponad 200 żołnierzy amerykańskich, z dowódcą w randze generała dywizji.
Wysunięte dowództwo V Korpusu Sił Lądowych USA w Polsce będzie jedyną strukturą tego szczebla dowodzenia rozmieszczoną w Europie. Jego głównym zadaniem będzie koordynacja działań i nadzór nad siłami lądowymi USA dyslokowanymi w Europie, planowanie operacyjne oraz współpraca i synchronizacja działań sił amerykańskich z wojskami innych państw NATO.
Z Polski dowodzone będą amerykańskie siły lądowe rozmieszczone w całej Europie. Dowództwo będzie też odgrywać kluczową rolę w integracji wojsk amerykańskich rozmieszczonych w Polsce oraz synchronizacji ich współdziałania z naszymi siłami zbrojnymi.
(Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)
PRAGA
Czeski atom nie dla Chin i Rosji? Przed poniedziałkowym posiedzeniem Rady Bezpieczeństwa Narodowego środowisko ekspertów ds. bezpieczeństwa, włącznie z ministerstwem spraw zagranicznych i spraw wewnętrznych, ostrzegło, że chińskie i rosyjskie firmy – „zidentyfikowane jako ryzykowne” – powinny zostać wyłączone z przetargu na budowę nowych bloków elektrowni atomowej Dukovany.
Minister spraw zagranicznych Tomáš Petříček potwierdził już portalowi Seznam Zprávy, że jest gotowy poprzeć rekomendację grupy ekspertów.
(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)
BRATYSŁAWA
Dyplomacja 2.0. „Chińscy dyplomaci próbują nawiązać kontakty z posłami i wyższymi urzędnikami administracji, oferując im usługi prostytutek i bezpłatne wyjazdy do Chin”, powiedział dyrektor słowackiego wywiadu (SIS) Vladimír Pčolinský.
„To żenujące. Przestrzegamy tych posłów”, powiedział Pčolinský, wyjaśniając, że celem Chińczyków nie jest szantaż, ale wymiana informacji, nawiązywanie relacji i kontaktów biznesowych.
(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)
SOFIA
Lockdownu i tak nie będzie. Z najnowszych danych europejskiego Centrum ds. Kontroli i Prewencji Chorób wynika, że w ciągu 14 dni liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców w Bułgarii wynosi obecnie 660,2.
Jednocześnie w piątek Bułgaria znalazła się prawie na szczycie listy śmiertelności na jednego mieszkańca w UE z 17,1 zgonów na 100 tys. osób i zajęła drugie miejsce po Bośni i Hercegowinie.
W ciągu ostatniego tygodnia w kraju liczącym mniej niż 7 mln mieszkańców umierało dziennie ponad 100 osób. Ponadto każdego dnia rejestruje się około 4 tys. zarażonych osób. Premier Bojko Borysow odmawia wprowadzenia lockdownu pomimo wysokiej śmiertelności, co świadczy o problemach, z jakimi boryka się system opieki zdrowotnej.
(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)
SARAJEWO
Bz nogowania Srebernicy. Po tym, jak Joe Biden został wybrany na prezydenta USA, można się spodziewać silniejszego zaangażowania społeczności międzynarodowej w BiH.
Jednym z pierwszych kroków rządu ma być wprowadzenie prawa zakazującego zaprzeczenia ludobójstwu w Srebrenicy – powiedział w wywiadzie dla Al Jazeera Balkan Wysoki przedstawiciel dla Bośni i Hercegowiny, którego rolą jest nadzorowanie i kontrola ustaleń z Dayton z 1995 r., Valentin Inzko.
(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)