Słowenia: W połowie maja koniec epidemii. Teraz powrót restrykcji. Polacy z krótszym prawem pobytu. Co z urlopem?

W Słowenii od środy (24 czerwca) ponownie obowiązkowe jest noszenie masek ochronnych w zamkniętych przestrzeniach publicznych oraz komunikacji miejskiej. / The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

W Słowenii od środy (24 czerwca) ponownie obowiązkowe jest noszenie masek ochronnych w zamkniętych przestrzeniach publicznych oraz komunikacji miejskiej. / The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Powrót epidemii w Słowenii? Niemiecka aplikacja koronawirusowa okazała się sukcesem. Czechy zapowiadają wielomilionowe wsparcie dla branży medialnej. Między innymi o tym piszemy w czwartkowej edycji „The Capitals”.

 

 

LUBLANA

Powrót masek. Słowenia jako pierwszy kraj oficjalnie ogłosił w połowie maja koniec epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 w całym kraju. Jednak w ostatnich dniach przybyło nowych zakażeń, dlatego władze zdecydowały o przywróceniu niektórych z restrykcji. Od środy (24 czerwca) ponownie obowiązkowe jest noszenie masek ochronnych w zamkniętych przestrzeniach publicznych oraz komunikacji miejskiej. Minister zdrowia Tomaž Gantar poinformował, że władze dają sobie 14 dni na ocenę skuteczności wprowadzonych środków. 

W środę (24 czerwca) potwierdzono w Słowenii 7 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Łącznie to już 1541. Zginęło 109 osób. Liczba przypadków na 1 mln mieszkańców jest obecnie porównywaną z Polską: w Słowenii – 741 na 1 mln mieszkańców. W Polsce – 867.

Ze Słowenii płyną także złe informacje dla Polaków. Rząd zdecydował o skróceniu naszym rodakom czasu na pobyt w kraju. Poinformowała o tym przed kilkoma dniami Ambasada RP w Lublanie. Polacy mogą przebywać na terenie Słowenii – bez przechodzenia kwarantanny – 12 godzin, podczas gdy wcześniej ten czas wynosił 24 godziny.

(Zoran Radosavljevic, EURACTIV.com)

Słowenia jako pierwsza w Europie ogłasza koniec epidemii koronawirusa

Rząd Słowenii oficjalnie ogłosił w całym kraju koniec epidemii koronawirusa SARS-CoV-2.

WARSZAWA

Jakie konkrety? Efektem kilkugodzinnej wizyty polskiego prezydenta w Waszyngtonie jest wspólne oświadczenie Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa oraz dwie polsko-amerykańskie deklaracje dotyczące zacieśnienia współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa.

We wspólnym oświadczeniu prezydenci Andrzej  Duda i Donald Trump zadeklarowali m.in. pogłębianie współpracy obronnej, w tym dalszą modernizację polskiej armii z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu amerykańskiego, oraz wolę współpracy na rzecz odbudowy gospodarek obu państw po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa, zobowiązując się do bliskiej współpracy przy opracowywaniu terapii i szczepionek.

Więcej o szczegółach wizyty prezydenta w USA poniżej.

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Wizyta Andrzeja Dudy w USA: Wspólne oświadczenie prezydentów i dwie deklaracje

Efektem kilkugodzinnej wizyty polskiego prezydenta w Waszyngtonie jest wspólne oświadczenie Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa oraz dwie polsko-amerykańskie deklaracje dotyczące zacieśnienia współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa.

BELGRAD

Zaszczyt i honor. W Moskwie odbyła się w środę (24 czerwca) Defilada Zwycięstwa upamiętniająca zwycięstwo Związku Radzieckiego nad Niemcami podczas II wojny światowej. Parada, pierwotnie zaplanowana na 9 maja, odbyła się pomimo wysokiej liczby zakażeń koronawirusem w kraju.

Spośród grona znamienitych gości, m.in. przywódców krajów byłego ZSRR, Białorusi, Kazachstanu, Kirgizji, Mołdawii i Tadżykistanu oraz członka Prezydencji Bośni i Hercegowiny Milorada Dodika, tylko dwóch prezydentów: Aleksandar Vučić oraz Shavkat Mirziyoyev z Uzbekistanu, otrzymali możliwość odbycia dwustronnych rozmów z prezydentem Władimirem Putinem.

„To wspaniała rzecz”, ocenił prezydent Serbii. Vučić przekazał dziennikarzom towarzyszącym mu podczas wizyty, że Serbia była najbardziej eksponowanym krajem w rosyjskich mediach co było „szczególnym wyróżnieniem” ze strony gospodarzy.

Dziś (25 czerwca) Vučić zamieni głośną od huku honorowych salw armatnich Moskwę na spokojniejszą Brukselę. Prezydent przyznał, że spodziewa się już niedługo „rozpoczęcia dialogu z Kosowem. „To kwestia dni, a nie tygodni czy miesięcy”, przyznał polityk, którego następnym przystankiem będzie… Waszyngton. Ale czy na pewno?

Już w sobotę (27 czerwca) Vučić miał rozmawiał z inicjatywy Donalda Trumpa z przedstawicielem Kosowa. W środę (24 czerwca) okazało się jednak, że dojdzie do poważnej zmiany w delegacji Kosowa, prezydenta Thaciego miał zastąpić premier Hoti, ale ten ostatni poinformował w czwartek rano o nagłej zmianie planów.

(Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

Defilada Zwycięstwa w Moskwie: Parada na Placu Czerwonym w cieniu koronawirusa

W środę, 24 czerwca w Rosji odbyła się Defilada Zwycięstwa upamiętniająca zwycięstwo Związku Radzieckiego nad Niemcami podczas II wojny światowej. Parada, pierwotnie planowana na 9 maja, odbyła się pomimo wysokiej liczby zachorowań w kraju.

PRISZTINA

Prezydent oskarżony o zbrodnie wojenne. Prezydent Kosowa Hashim Thaci, został oskarżony w środę (24 czerwca) przez międzynarodowy sąd w Hadze o popełnienie zbrodni wojennych. Wraz z prezydentem oskarżono 9 osób. Thaci miał w sobotę rozmawiać w Waszyngtonie z prezydentem Serbii Aleksandarem Vučiciem.

W jego miejsce miał udać się premier Avdullah Hoti, ale i do tej wizyty nie dojdzie do skutku, ponieważ premier poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych, że do Waszyngtonu nie pojedzie. Więcej o zarzutach dla prezydenta i powodach rezygnacji premiera Hotiego z rozmów w Waszyngtonie piszemy poniżej.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr; EURACTIV.rs)

Kosowo: Prezydent Thaci oskarżony o zbrodnie wojenne. Premier Hoti nie jedzie do USA

Prezydent Kosowa Hashim Thaci został oskarżony o popełnienie zbrodni wojennych. Polityk miał w sobotę rozmawiać w Waszyngtonie z prezydentem Serbii Aleksandarem Vučiciem.

BERLIN

Udany start. W ciągu tygodnia od momentu udostępnienia aplikacji ostrzegającej przed koronawirusem (Corona-Warn-App), odnotowano już ponad 12 milionów pobrań. Instytut Roberta Kocha poinformował o dokładnie 12,6 milionach pobrań, co oznacza, że już 15 procent Niemców korzysta z aplikacji rządowej. Eksperci uważają, że właśnie taki procent użytkowników jest niezbędny, aby dało się odczuć jej pozytywny wpływ na ograniczenie rozprzestrzeniania się pandemii. Warunkiem jest jednak przestrzeganie restrykcji społecznych: zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych oraz zachowanie dystansu społecznego.

Jak dotąd około 20-30 osób wprowadziło w aplikacji informację o dodatnim wyniku testu na koronawirusa. Dla porównania francuską aplikację StopCovid, która ma za zadanie powiadamiać o potencjalnym zagrożeniu zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, ściągnięto jak dotąd 1,8 mln razy. W ciągu trzech tygodni od uruchomienia aplikacja wysłała… 14 powiadomień. „To porażka rządu”, twierdzą francuskie media.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de

Niemcy: Nowe ognisko koronaiwrusa. Władze przywracają lockdown.

Nowym ogniskiem koronawirusa SARS-CoV-2 w Niemczech są zakłady mięsne w powiecie Guetersloh.

BRUKSELA

Belgijska Rada Bezpieczeństwa Narodowego pod przewodnictwem premier Sophie Wilmes ustaliła w środę (24 czerwca) warunki czwartej fazy łagodzenia restrykcji wprowadzonych na czas pandemii koronawirusa. W środę 1 lipca Belgia otworzy baseny, kina, parki rozrywki, sauny, centra odnowy biologicznej i kasyna. Możliwe będzie organizowanie także np. wesel, ale pod warunkiem uczestnictwa maksymalnie 50 gości. Więcej szczegółów luzowania restrykcji w Belgii tutaj

(Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)

Belgia łagodzi restrykcje, ale do normalności jeszcze daleko

Jakie konkretnie zmiany czekają Belgów od 8 czerwca?

WIEDEŃ

Armia na nowe czasy. Austriackie ministerstwo obrony rozpocznie reorganizację wojsk. Nowymi priorytetami armii będzie ćwiczenie różnych wariantów na wypadek cyberataków, walki z pandemiami oraz katastrofami naturalnymi. 

Takie scenariusze są bardziej prawdopodobne niż inwazja czołgów i samolotów, poinformowali dziennikarzy przedstawiciele ministerstwa. 

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

Trzy państwa nordyckie planują zwiększyć współpracę wojskową

Norwegia, Finlandia i Szwecja zamierzają zwiększyć współpracę w zakresie obronności.

HELSINKI

O poprawę debaty publicznej. W środę (24 czerwca) w parlamencie rozpoczęła się dyskusja dotycząca wolności wypowiedzi parlamentarzystów i parlamentarzystek. Sprowokowały ją wypowiedzi niektórych polityków, np. Juhy Mäenpää, który w 2019 r. porównał osoby ubiegające się o azyl do inwazji. Wypowiedź ta została uznana za podżegającą do nienawiści rasowej, a prokuratura wystąpiła z wnioskiem o zniesienie immunitetu. 

Wolność wypowiedzi jest chroniona konstytucyjnie. Parlamentarzystów nie można ścigać prawnie za wyrażanie swoich poglądów w parlamencie. Istnieje możliwość odebrania im immunitetu, ale musi ją zatwierdzić 167 z 200 członków parlamentu. Ugrupowanie Mäenpää, Partia Finów, posiada 38 mandatów, co skazuje inicjatywę na porażkę. 

Ostatni raz parlament głosował w podobnej sprawie w latach siedemdziesiątych XX w. 

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Niemcy: Jakie są granice wolności słowa? Szef MSW chce pozwać gazetę za obraźliwy tekst o policjantach

Szef MSW Niemiec Horst Seehofer uważa, że porównanie policjantów do śmieci przekracza granicę wolności słowa.

RZYM

Statek dobry na kwarantannę. U 28 migrantów z 209 przebywających obecnie na pokładzie statku Moby Zazà potwierdzono pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Statek został wynajęty przez rząd od Moby Lines, aby migranci uratowani na wodach międzynarodowych przez organizację pozarządową Sea Watch mogli odbyć obowiązkową kwarantannę przed zejściem na ląd. Statek jest obecnie zakotwiczony w pobliżu Porto Empedocle na Sycylii.

Włoskie władze argumentują, że nie było innego wyboru jak umieszczenie uratowanych migrantów w takim miejscu ze względu na bezpieczeństwo epidemiologiczne na Sycylii i we Włoszech.

(Alessandro Follis | EURACTIV.it)

Uchodźcy w Europie i na świecie: Ponad 1 proc. ludzkości uciekło ze swoich domów

Uchodźców na całym świecie jest dziś prawie 80 mln. To niemal dwa razy więcej niż 10 lat temu. Tylko w ubiegłym roku przybyło ich aż 9 mln. Dziś uchodźcy to ponad 1 proc. mieszkańców Ziemi.

LIZBONA

Są rezerwy. Prezydent Marcelo Rebelo de Sousa podkreślił w środę (24 czerwca), że sytuacja w służbie zdrowia jest daleka od katastrofalnej. O północy w nocy z wtorku na środę weszły w życie restrykcje w regionie metropolitalnym Lizbony mające na celu walkę z koronawirusem.

Region ten od dawna jest centrum pandemii koronawirusa w kraju. Notowana jest tam największa liczba nowych zakażeń.

(Sara Madeira and Rosário Salvado, Lusa.pt)

Portugalia: Sytuacja epidemiologiczna w Lizbonie nie poprawia się. Rząd podejmuje działania

Sytuacja epidemiologiczna w stolicy Portugalii nie ulega poprawie. Rząd podjął decyzję o wprowadzeniu środków, mających na celu skuteczniejszą walkę z koronawirusem SARS-CoV-2.

PRAGA

Wsparcie dla mediów. Z informacji portalu Neovlini.cz wynika, że rząd pracuje nad programem wsparcia dla czeskich mediów, które ucierpiały z powodu ekonomicznych skutków pandemii koronawirusa. Według portalu Neovlini.cz do podziału jest 75 mln euro. 

Minister kultury Lubomír Zaorálek (Czeska Partia Socjaldemokratyczna) wyjaśnił, że jest zbyt wcześnie, aby mówić o konkretnych liczbach, ale minister finansów Alena Schillerova potwierdziła, że ​​pomysł programu wsparcia jest na zaawansowanym etapie prac. Według niej wsparcie finansowe powinno być rozdzielane na wszystkie media, niezależnie od ich wielkości.

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

Czechy: Premier Andrej Babiš zarzuca Parlamentowi Europejskiemu ingerowanie w wewnętrzne sprawy kraju

Premier Andrej Babiš uważa, że rezolucja Parlamentu Europejskiego ingeruje w sprawy, które znajdują się w wyłącznej kompetencji krajowych organów.

SOFIA

Co z tą epidemią? Epidemia koronawirusa nie odpuszcza w Bułgarii. W ostatnich dniach w kraju zamieszkiwanym przez około 7 mln osób notuje się średnio po około 100 kolejnych nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Władze zdecydowały się na przedłużenie do połowy lipca stanu nadzwyczajnej sytuacji epidemicznej. Bułgaria należy do państw, gdzie wykonuje się najmniejsza liczbę testów na koronawirusa w UE. Więcej o sytuacji w Bułgarii piszemy poniżej.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

Bułgaria: Epidemia koronawirusa nie ustępuje. Obywatele lekceważą restrykcje.

Stan nadzwyczajnej sytuacji epidemicznej w Bułgarii został przedłużony do 15 lipca.

ZAGRZEB

Kto wygra, kto przegra? Z sondażu przed zaplanowanymi na 5 lipca przedterminowymi wyborami parlamentarnymi wynika, że na szczycie poparcia ugrupowań politycznych utrzymany został status quo. Na czele niezmiennie rządząca Chorwacka Wspólnota Demokratyczna (HDZ) – około 30 proc. – premiera Andreja Plenkovicia przed Socjaldemokratyczną Partią Chorwacji (SDP) – z około 27 proc., z której wywodzi się m.in obecny prezydent Zoran Milanović.

Trzecią jest partia Ojczyzna znanego piosenkarza Miroslava Škoro. Z sondaży wynika więc, że chociaż Chorwaci są niezadowoleni z tradycyjnych ugrupowań, to nadal dają im największe szanse na rządzenie.

(Tea Trubić Macan, EURACTIV.hr)

Chorwacja: Wybory parlamentarne w lipcu, a nie na jesieni. Dlaczego?

Prezydent Zoran Milanović ogłosił, że wybory parlamentarne w Chorwacji odbędą się 5 lipca.