Wakacyjny urlop: Luksus nie dla wszystkich Europejczyków / Briefing z Europy

wakacje, urlop, turystyka, unia europejska, polska, związki zawodowe, pandemia, białoruś, Cimanouska, Litwa, migracje

Ponad 35 mln nisko opłacanych osób w UE nie może sobie pozwolić na wakacje, wynika z badania Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych (ETUC). / Foto via unsplash [@ethanrobertson]

W Polsce 3,1 mln osób nie może sobie pozwolić na urlop | Pierwsze wypłaty z Funduszu Odbudowy dla trzech państw UE | Lekkoatletka Kryscina Cimanouska poleciała do Wiednia zamiast do Warszawy | Strzelanina w Szwecji | We Włoszech pracowników zwolniono przez Whatsapp | W Czechach w wyborach do Izby Poselskiej wystartują 22 partie | Między innymi o tym piszemy w środowym briefingu z Europy |

 

 

BRUKSELA

Luksus nie dla wszystkich. Ponad 35 mln nisko opłacanych osób w UE nie może sobie pozwolić na wakacje, wynika z badania Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych (ETUC).

Według konfederacji, która reprezentuje około 45 mln członków związków zawodowych w 38 krajach europejskich, 35 mln ludzi w UE nie ma wystarczającej ilości pieniędzy na wakacje. Wśród nich jest wielu słabo opłacanych pracowników, szacuje ETUC. W analizie wykorzystano dane unijnej agencji statystycznej Eurostat.

Według ETUC dane pokazują, że korzyści ze wzrostu gospodarczego w Europie w ostatniej dekadzie nie zostały sprawiedliwie podzielone.

Według badania 28 proc. obywateli UE w wieku 16 lat i starszych nie ma środków finansowych na tygodniowy wyjazd na wakacje. W przypadku osób zagrożonych ubóstwem, czyli zarabiających mniej niż 60 proc. średniego dochodu krajowego lub otrzymujących emeryturę, odsetek ten wzrasta do 59,5 proc.

Statystycznie najgorzej ta sytuacja wygląda w Grecji, gdzie 88,9 proc. obywateli zagrożonych ubóstwem nie stać na wakacje. Następne w kolejności są Rumunia – 86,8 proc., Chorwacja – 84,7 proc. i Cypr – 79,2 proc..

Najniższy odsetek osób zagrożonych ubóstwem ma Finlandia – 30 proc., za nią plasuje się Luksemburg – 30,8 proc. i Dania – 31,7 proc.

W liczbach bezwzględnych najwięcej takich osób jest we Włoszech – 7 mln, w Hiszpanii – 4,7 mln, w Niemczech – 4,3 mln, we Francji – 3,6 mln i w Polsce – 3,1 mln, co w przypadku naszego kraju odpowiada 63,4 proc. osób zagrożonych ubóstwem.

„Wakacje nie powinny być luksusem dla nielicznych”, komentuje prezes ETUC Esther Lynch,

(Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

BRUKSELA

Pierwsze wypłaty. Portugalia, Luksemburg i Belgia, jako pierwsze kraje w Unii Europejskiej, otrzymały wypłaty z Funduszu Odbudowy po pandemii koronawirusa, wartego 750 mld euro. Na tyle Komisja Europejska w imieniu UE zaciągnie pożyczki na rynkach kapitałowych w cenach z 2018 r. Portugalii wypłacono 2,2 mld euro, Belgii 770 mln euro a Luksemburgowi 12,1 mln euro.

„Zaliczki pomogą wdrożyć podstawowe działania inwestycyjne i reformy opisane w krajowych planach odbudowy i odporności. Komisja zatwierdzi dalsze płatności na podstawie realizowania inwestycji i reform zaproponowanych w tych planach”, poinformowała KE. Wartość całego krajowego planu odbudowy Portugalii wynosi 16,6 mld euro, Belgii 5,9 mld euro i Luksemburga 93,4 mln euro.

(Paulina Borowska | EURACTIV.pl)

Dzisiaj zatwierdzono Krajowe Plany Odbudowy czterech kolejnych państw. A co z Polską?

Wiele wskazuje na to, że pieniądze trafią do nas dopiero jesienią.

MIŃSK | TOKIO

Zmiana planów. Białoruska lekkoatletka Kryscina Cimanouska, która otrzymała polską wizę humanitarną i miała dziś (4 sierpnia) lecieć samolotem rejsowym LOT do Warszawy, w ostatniej chwili zmieniła plany i poleci do Wiednia liniami Austrian Airlines. Szczegóły poniżej. 

(Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

Lekkoatletka Kryscina Cimanouska ma być wieczorem w Warszawie

Wcześniej białoruscy urzędnicy próbowali siłą wywieźć ją z igrzysk olimpijskich w Tokio.

KIJÓW

Ukraina pomoże mężowi białoruskiej biegaczki. Ukraiński rząd pozostaje w kontakcie z mężem białoruskiej olimpijki Krysciny Cimanouskiej, poinformował minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba.

Cimanouska otrzymała pomoc w ambasadzie Polski w Tokio, gdzie przebywała dotychczas na Igrzyskach Olimpijskich. Polskie władze przyznały jej wizę humanitarną. Jej mąż Arsenij Żdanewicz zbiegł natomiast na Ukrainę.

“Będziemy mu udzielać niezbędnego wsparcia podczas jego pobytu na Ukrainie i zrobimy wszystko, aby zapewnić mu bezpieczeństwo, nawet w obliczu ostatnich szokujących informacji”, oznajmił szef ukraińskiej dyplomacji, odwołując się do odnalezienia wczoraj (3 sierpnia) w Kijowie powieszonego białoruskiego aktywisty.

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

MKOL wszczął dochodzenie w sprawie próby wywiezienia białoruskiej lekkoatletki z Igrzysk Olimpijskich

Międzynarodowy Komitet Olimpijski rozpoczął śledztwo, które ma wyjaśnić okoliczności próby przymusowego wywiezienia z Japonii białoruskiej sprinterki, która skrytykowała działaczy sportowych ze swojego kraju.

 

Rzecznik Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Mark Adams poinformował, że dochodzenie „ma ustalić wszystkie fakty”. „Dlatego chcemy porozmawiać ze wszystkimi osobami …

MOSKWA

Sąd ukarał współpracowniczkę Nawalnego. Rosyjski sąd zasądził wczoraj (3 sierpnia) karę ograniczenia wolności wobec bliskiej sojuszniczki opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, Liubowi Sobol. Jest to kara za rzekome łamanie przeciwepidemicznych restrykcji podczas protestów w obronie Nawalnego. Szczegóły poniżej. 

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Rosja: Sąd skazał Lubow Sobol. To bliska współpracowniczka Aleksieja Nawalnego

Jest to kara za rzekome łamanie przeciwepidemicznych restrykcji podczas protestów w obronie Nawalnego.

RZYM

Pracownicy zwolnieni przez Whatsapp. 90 pracowników zatrudnionych w likwidowanym magazynie grupy Logista Italia w Bolonii otrzymało wiadomość za pomocą komunikatora Whatsapp, w której zostali poinformowani, że zostają zwolnieni z pracy.

Logista to międzynarodowa firma zajmująca się dystrybucją wyrobów tytoniowych, która zatrudnia około 3 tys. osób we Włoszech. Firma wykonawcza, która zarządza większością pracowników, wyjaśniła, że ​​po rozwiązaniu (ze skutkiem od 1 września) umowy przez klienta Logista Italia, działalność przeładunkowa i logistyczna oddziału w Bolonii ustanie.

Z tego powodu, bez czekania na negocjacje, do pracowników wysłano komunikat o rozwiązaniu umowy o pracę. Sposób działania firmy i jej komunikacji z pracownikami wywołał oburzenie prezydenta regionu Emilia-Romania Stefano Bonacciniego. 

„To niedopuszczalne, że w ciągu kilku sekund, za pomocą wiadomości na Whatsappie, firma zwalnia swoich pracowników”. Prezydent poinformował, że zamierza interweniować w tej sprawie: „Wraz ze zwolnionymi pracownikami, związkami zawodowymi i Miastem Metropolitalnym Bolonia zrobimy wszystko, aby zapobiec puczowi, który depcze przede wszystkim godność kobiet i mężczyzn. Zaangażujemy również Ministerstwo Pracy”.
 
Z kolei Logista wyjaśniła, że menadżerowie firmy ​​spotkali się z pracownikami osobiście w poniedziałek (2 sierpnia) i „poinformowali ich o stopniowym ograniczaniu działalności operacyjnej w zakładzie w Bolonii, który ma zostać zamknięty 31 sierpnia 2021 r.“.

Firma broniła się twierdząc, że w związku ze zmienionymi potrzebami operacyjnymi zakładu wysłano ponadto wiadomość do pracowników, informującą o obecnej sytuacji, jednak nie była ona rozwiązaniem umowy o pracę.

(Monika Mojak | EURACTIV.pl)

Władze USA pozwały Facebooka za praktyki monopolistyczne. Instagram i WhatsApp zostaną oddzielone?

Jeśli zapadnie decyzja o konieczności rozbicia internetowego giganta, serwis społecznościowy może być zmuszony do sprzedaży Instagrama i WhatsAppa.

BUDAPESZT

Nowy szef Muzeum Narodowego. Członek konserwatywnej partii Fidesz László LSimon zostanie nowym dyrektorem generalnym węgierskiego Muzeum Narodowego. W poniedziałek (2 sierpnia) Simon otrzymał nominację od Miklósa Káslera, ministra zasobów ludzkich.

Ponieważ wywodzi się on z partii rządzącej, wybory uzupełniające nie będą potrzebne. Przyszły dyrektor ma jednak 30 dni na rezygnację z mandatu w Parlamencie, gdyż łączenie tych funkcji jest niezgodne z prawem.

Premier Victor Orban spotkał się w poniedziałek (2 sierpnia) z Tuckerem Carlsonem, jednym z najbardziej rozpoznawalnych prezenterów telewizyjnych w USA. Carlson jest gospodarzem stacji FOX News i niejednokrotnie chwalił politykę premiera Węgier.

(Kamila Wilczyńska | EURACTIV.pl)

BELGRAD | SARAJEWO

Spotkanie Dodika z Vuciciem. Kierownictwo Republiki Serbskiej (RS) wraz z liderami partii parlamentarnych z tej części składowej Bośni i Hercegowiny (BiH) będą dzisiaj (4 sierpnia) rozmawiać w Belgradzie z władzami Serbii o złożonej sytuacji politycznej w BiH, donosi Radio-Telewizja Republiki Serbskiej. Ze strony RS przybędzie nad Sawę m.in. przewodniczący Serbów do Prezydium BiH Milorad Dodik, a ze strony Belgradu zjawi się m.in. prezydent Aleksandar Vucić.

W agendzie spotkania znajdzie się kontrowersyjna, odrzucona przez bośniackich Serbów, ustawa kryminalizująca negowanie ludobójstwa, nazywana od nazwisku jej inicjatora, byłego Wysokiego przedstawiciela ds. BiH, „ustawą Inzko”, a także dyskusja nt. wspólnych projektów, które realizują obie strony.

(Paweł Natorski | EURACTIV.pl)

Czas na Otwarte Bałkany. Za 2 lata bez granic pomiędzy Albanią, Macedonią Północną i Serbią

Do projektu nie chcą dołączyć Kosowo, Bośnia i Hercegowina oraz Czarnogóra.

SZTOKHOLM

Strzelanina na południu kraju. Co najmniej trzy osoby zostały ranne w strzelaninie, do której doszło wczoraj (3 sierpnia) mieście Kristianstad na południu Szwecji. Według stanu na wtorkowy wieczór nie zatrzymano jeszcze żadnych podejrzanych.

Policja przyjechała na miejsce zdarzenia po południu, gdy otrzymała zgłoszenie o odgłosach strzałów w jednej z dzielnic miasta. Na razie wiadomo o trzech osobach, które odniosły ciężkie rany. Są to dwaj młodzi mężczyźni i sześćdziesięcioparoletnia kobieta, informują funkcjonariusze.

Służby próbują obecnie ustalić dokładną lokalizację strzelaniny. Doniesienia mówiły bowiem o wystrzałach zarówno w centrum miasta, jak i na obrzeżach. Jak przekazała gazeta “Expressen”, jeden ze sprawców opuścił miejsce zdarzenia na motocyklu. Policjanci nie potwierdzają jednak tej informacji.

Nie wiadomo też nic o przyczynach bójki z użyciem broni. Szwedzka agencja prasowa TT przekazuje, że strzały w Kristianstad słyszano także dzień wcześniej, w poniedziałek wieczorem.

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Szwecja: Stefan Löfven ponownie premierem. Na horyzoncie poważne wyzwanie

Jesienią nowy rząd czeka jednak poważna próba, jaką będzie głosowanie nad budżetem.

LONDYN

Szczepienia dla uczniów. Osoby w wieku 16 i 17 lat otrzymają szczepionki przeciw COVID-19 przed powrotem do szkół, poinformował „The Sun”. Plan szczepienia 16 i 17-latków jest wynikiem rosnących obaw przed nową falą zachorowań na koronawirusa.

Wspólny Komitet ds. Szczepień i Immunizacji ma udzielić zgodę na szczepienia nastolatków w ten weekend, podaje brytyjski dziennik. Wdrożenie szczepień ma być natychmiastowe.

Około 1,4 mln nastolatków zostanie objętych nowym programem. Obecnie szczepienia oferowane są osobom powyżej 12 r.ż. z grup wysokiego ryzyka. Jedyną obecnie zatwierdzoną szczepionką dla osób poniżej 18 r.ż. w Wielkiej Brytanii jest szczepionka Pfizer/BioNTech.

(Martyna Kompała | EURACTIV.pl)

Millions of children due to COVID-19 pandemic not vaccinated against other dangerous diseases

At least 23 million children worldwide did not receive the required routine vaccinations.

WILNO

Straż graniczna ma odsyłać imigrantów – choćby siłą. Litewskie władze poleciły straży granicznej zatrzymywanie migrantów na granicy z Białorusią – nawet z użyciem siły, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Litewskie MSW poinformowało wczoraj (3 sierpnia) o trzech dużych grupach imigrantów, jakie zostały zatrzymane w gęstych lasach na granicy. Zostali oni odesłani z powrotem na Białoruś. Szczegóły poniżej. 

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Litwa: Straż graniczna ma odsyłać imigrantów – choćby siłą

Litewskie władze poleciły straży granicznej zatrzymywanie migrantów na granicy z Białorusią – nawet z użyciem siły, jeśli zajdzie taka potrzeba.

PRAGA

W wyborach do Izby Poselskiej wystartują 22 partie. Ponad dwadzieścia komitetów wyborczych zgłosiło swój start w październikowych wyborach do Izby Poselskiej, niższej izby czeskiego parlamentu. To trzykrotnie mniej ugrupowań, niż wzięło udział w głosowaniu przed czterema laty. Termin rejestracji komitetów upłynął wczoraj (3 sierpnia) po południu.

Największy wybór stoi przed mieszkańcami stolicy, gdzie na karcie do głosowania znajdą się nazwiska kandydatów aż z 21 komitetów. Najmniej partii – po 17 – wystartuje w Karlowych Warach, Uściu nad Łabą, Libercu i Hradcu Kralowe. W wyborach wezmą udział wszystkie partie znajdujące się obecnie w parlamencie.

Tymczasem z opublikowanego przed miesiącem sondażu dla Czeskiego Radia wynika, że w jesiennym głosowaniu większość Czechów będzie podejmować decyzje w oparciu o program danego ugrupowania. Założenia i obietnice danej partii są najważniejsze dla 49 proc. ankietowanych. 38 proc. zwraca największą uwagę na lidera ugrupowania, jego zdolności przywódcze, wiarygodność i wiedzę. 30 proc. jako ważny czynnik wskazuje też osobowość samego kandydata. 16 proc. deklaruje, że przy urnie sugerować się będzie historią poszczególnych partii.

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Czechy zbojkotują konferencję ONZ przeciwko rasizmowi

Już wcześniej decyzję o bojkocie podjęły Austria i Holandia.

SOFIA

Początek czwartej fali. Wczoraj w Bułgarii odnotowano najwyższą dobową liczbę zakażeń koronawirusem od 26 maja – 393 przypadki. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że wzrasta też liczba osób hospitalizowanych – obecnie w szpitalach jest ok. 100 więcej osób niż w poprzednim tygodniu i są to przeważnie osoby niezaszczepione na COVID-19.

Główny inspektor sanitarny Angeł Kunczew stwierdził, że Bułgaria znajduje się już w początkowej fazie czwartej fali epidemii. „Do końca tygodnia należy spodziewać się 500 nowych przypadków na dobę“, powiedział i wskazał, że jego zdaniem w wrześniu dobowa liczba zakażeń koronawirusem może sięgać nawet 3 tys.

(Paulina Borowska | EURACTIV.pl)

Bułgaria: Wyznaczono pretendenta na stanowisko premiera, ale poparcie dla jego kandydatury jest niepewne

Ugrupowanie „Są Tacy Ludzie” musi do piątku utworzyć gabinet i uzyskać poparcie parlamentu.

ZAGRZEB

Generałowie bojkotują prezydenta? W przeddzień uroczystości upamiętniających operację Burza (chor.Oluja) pojawiają się coraz częstsze głosy ze strony chorwackich wojskowych planujących zbojkotować centralne wydarzenia w Kninie z udziałem prezydenta Zorana Milanovicia.

„Duża część moich przyjaciół, generałów bojkotuje prezydenta”, oświadczył generał biorący udział w Burzy, Ljubo Ćesić Rojs. Nie przybędzie m.in. przewodniczący Związku Kombatantów Wojennych, Josip Djakić, który stwierdził, że „po tym wszystkim co się wydarzyło, prezydent nie ma nic do zaoferowania”. Natomiast emerytowany generał Josip Stojković stwierdził, że „nie ma bojkotu”. Uroczystości w Kninie odbędą się 5 sierpnia.

(Paweł Natorski | EURACTIV.pl)

30 lat od rozpadu Jugosławii. Czy na Bałkanach tęsknią za wspólnym państwem?

Tam, gdzie teraz na mapie znajduje się siedem państw, kiedyś było jedno – Jugosławia. Czy w XXI w. miałoby szansę powrócić?