W Niemczech maski ochronne obowiązkowe tylko w jednym landzie

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

W Niemczech maski ochronne obowiązkowe tylko w jednym kraju związkowym. Węgry przygotowują się na szczyt zachorowań. Ursula von der Leyen jest zwolenniczką letniego wypoczynku, pod warunkiem zachowania środków ostrożności. Między innymi o tym piszemy w poniedziałkowej edycji „The Capitals”.

 

 

BERLIN

Bez obowiązkowych masek. Podczas gdy w Polsce zakrywanie ust i nosa w przestrzeni publicznej jest obowiązkowe od czwartku (16 kwietnia), w Niemczech nie zdecydowano się na ten krok. Powód? „Aby zobowiązać wszystkich obywateli do noszenia masek w miejscach publicznych potrzebujemy od 8 do 12 mld masek rocznie”, powiedział w wywiadzie dla „Bild am Sonntag” minister gospodarki Peter Altmaier (CDU).

Rząd federalny zaleca noszenie masek w komunikacji publicznej lub podczas robienia zakupów, ale jedynym krajem związkowym, w którym posiadane maski jest obowiązkowe – od poniedziałku (20 kwietnia) – jest Saksonia. Podobnie jak w Polsce zamiast maski można używać apaszki lub szalika.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

Koronawirus: Niemcy przedłużają restrykcje, ale część z nich łagodzą

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała przedłużenie większości epidemicznych obostrzeń do 3 maja.

BUDAPESZT

Przygotowani na szczyt zachorowań. Premier Viktor Orban, powołując się na specjalistów, powiedział że szczyt zachorowań na Węgrzech może nastąpić na początku maja.

„W opinii specjalistów szczyt zachorowań na COVID-19 nadejdzie 3 maja. Będziemy wówczas dysponowali liczbą 5 tys. respiratorów. To już bezpieczny poziom. W kolejnych tygodniach ich liczba wzrośnie do 8 tys.”, przekazał Viktor Orban, który w niedzielę odwiedził szpital w miejscowości Ajka.

Lokalne media informowały, że w ubiegłym tygodniu szpitale publiczne musiały zwolnić 60 proc. wszystkich dostępnych łóżek, aby przygotować 36 tys. miejsc na wypadek znacznego podniesienia się krzywej zachorowań. Niejednokrotnie doprowadziło to do konieczności wcześniejszego wypisania pacjentów do domu. Do niedzieli (19 kwietnia) na Węgrzech odnotowano 1916 przypadków koronawirusa.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

BRUKSELA

Inteligentne wakacje. „Myślę, że znajdziemy rozwiązanie, które pozwoli obywatelom państw UE skorzystać z tegorocznych wakacji. Z pewnością będą się one różniły od poprzednich z powodu środków ostrożności i zachowania dystansu społecznego. Jestem jednak przekonana, że znajdziemy sposób na spędzenie letniego wypoczynku w inteligentny sposób”, powiedziała szefowa KE Ursula von der Leyen w wywiadzie dla niemieckiej telewizji SIC TV.

Jeszcze w ubiegłym tygodniu przewodnicząca Komisji była znacznie ostrożniejsza w składaniu podobnych deklaracji. Niemka poinformowała także, że nie dojdzie do cięć w polityce spójności w nowym budżecie UE.

(EURACTIV.com)

WARSZAWA

Test na odpowiedzialność. Od dziś można już wchodzić do parków i lasów, a młodzież powyżej 13. roku życia może samodzielnie wychodzić z domu (dotychczas takie prawo miały wyłącznie osoby pełnoletnie). Zwiększony zostaje ponadto limit osób mogących przebywać w tym samym czasie w sklepach i kościołach.

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Koronawirus: Od dziś łagodniejsze ograniczenia

Od dziś można już wchodzić do parków i lasów, a młodzież powyżej 13. roku życia może samodzielnie wychodzić z domu.

Chmura znad Czarnobyla to fake news. W internecie od kilku dni krąży wiadomość o radioaktywnej chmurze, jaka ma nadciągać nad Polskę w związku z pożarami w okolicy Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Choć pożary są faktem, o tyle żadnej radioaktywnej chmury nie ma.

(Anna Wolska | EURACTIV.pl)

Radioaktywna chmura znad Czarnobyla nad Polską to fake news

W internecie od kilku dni krąży wiadomość o radioaktywnej chmurze, jaka ma nadciągać nad Polskę w związku z pożarami w okolicy Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Choć pożary są faktem, o tyle żadnej radioaktywnej chmury nie ma.

 

Internetowy łańcuszek krąży w serwisach społecznościowych …

PRAGA

Zbyt zależni od Chin. Unijna komisarz Vera Jourova powiedziała w niedzielę w trakcie telewizyjnej debaty z Tomásem Petříčkiem, czeskim ministrem spraw zagranicznych, że UE jest zbyt mocno uzależniona od dostaw leków, sprzętu i odzieży ochronnej z Chin.

„Kryzys udowodnił, że jesteśmy patologicznie uzależnieni od Chin i Indii w zakresie dostawy leków. To nas naraża na niebezpieczeństwo. Musimy to zmienić”, powiedziała Jourova. Unijna komisarz dodała, że KE przygotuje do końca kwietnia plan zwiększenia samowystarczalności Wspólnoty w zakresie produkcji lekarstw.

(Ondřej Plevák | EURACTIV.cz)

SOFIA

Świąteczne życzenia. Premier Bojko Borysow poinformował przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen o zamiarze przystąpienia jego kraju do mechanizmu kursów walutowych (ERM II), zwanego poczekalnią do strefy euro.

Szefowa Komisji zadzwoniła do Borysowa w niedzielę z okazji Prawosławnej Wielkanocy. Biuro prasowe premiera poinformowało po rozmowie, że von der Leyen pochwaliła Bułgarię za wprowadzenie obostrzeń związanych z ograniczaniem rozprzestrzeniania się koronawirusa. W Bułgarii jak dotąd odnotowano 894 przypadki koronawirusa. Zmarły 43 osoby.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

PARYŻ

Plan za 15 dni. Podczas niedzielnej (19 kwietnia) konferencji prasowej premier Eduard Philippe oraz minister zdrowia Oliver Verlan mówili o stopniowym powrocie do życia sprzed epidemii koronawirusa. Jeżeli pozwolą na to warunki epidemiologiczne, Francja zacznie stopniowo luzować obostrzenia społeczne od 11 maja. Za 15 dni premier przedstawi szczegółowy polan działania.

(EURACTIV.fr)

LONDYN

Problemy z dostawą. Rząd znalazł się w ogniu krytyki po tym, jak okazało się, że po raz kolejny doszło do opóźnienia w dostawie sprzętu i odzieży ochronnej dla pracowników publicznej służby zdrowia (NHS).

Dziennikarze i eksperci zwracają uwagę, że brak masek ochronnych z filtrem zwiększa ryzyko zachorowań na koronawirusa wśród personelu medycznego. Wielka Brytania zdecydowała się uzupełniać zapasy sprzętu i odzieży ochronnej na wolnym rynku, mimo że miała możliwość dołączenia do zakupów, które nadzoruje Unia Europejska.

W niedzielę (19) kwietnia spodziewano się dostarczenia ponad 400 tys. sztuk specjalistycznej odzieży ochronnej dla pracowników NHS, w tym tak potrzebnych kombinezonów. Szpitale ostrzegają, że na oddziałach intensywnej terapii może zabraknąć odzieży ochronnej.

(Benjamin Fox | EURACTIV.com)

DUBLIN

Domy opieki pod ścisłym nadzorem. Władze podjęły się oszacowania wpływu epidemii koronawirusa na domy opieki. Zgodnie z zaleceniem Ministerstwa Zdrowia testom na obecność patogenu zostaną poddani pracownicy oraz mieszkańcy placówek.

(Samuel Stolton | EURACTIV.com)

RZYM

Nieugięty premier. W wywiadzie dla niemieckiego dziennika „Süddeutsche Zeitung” premier Giuseppe Conte powiedział, że UE potrzebuje solidarności, aby poradzić sobie z najgorszym kryzysem w Europie od czasu II wojny światowej.

Conte uważa, że emisja koronaobligacji będzie sygnałem o spójności strefy euro, podczas gdy Europejski Mechanizm Stabilności (ESM) zbytnio przypomina kolejne transze pomocowe dla zadłużonej w poprzednim kryzysie Grecji. „Przypomnijmy sobie, z jakim poświęceniem Ateny zdobyły środki na ratowanie gospodarki. Powtórzenie tego błędu będzie fatalnym sygnałem dla światowych rynków”, powiedział włoski szef rządu.

(Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

HELSINKI

Na fali wznoszącej. Ostatnie sondaże wskazują na wzrost poparcia dla Socjaldemokratycznej Partii Finlandii (SDP). Z tego ugrupowania wywodzi się obecna premier Sanna Marin. SDP cieszy się poparciem 20,4 proc. społeczeństwa, o 3,3 proc. więcej niż miesiąc temu. Na drugie miejsce w sondażach spadła populistyczna Partia Finów, która straciła w ostatnich 30 dniach 1,4 proc. poparcia. Obecnie wynosi ono 20,2 proc.

Analitycy uważają, że SDP zyskuje w badaniach kosztem innych ugrupowań tworzących rządową koalicję. Popularność tracą solidarnie Zieloni, Sojusz Lewicy oraz Szwedzka Partia Ludowa. Drugim ugrupowaniem, które zanotowało wzrost poparcia jest Partia Centrum z 12,6 proc. Rządząca koalicja cieszy się łącznie akceptacją 55,8 proc. badanych. To o 3,3 proc. więcej niż miesiąc temu.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

ZAGRZEB

Dostawa z Chin. Rząd poinformował w sobotę (18 kwietnia) o przedłużeniu „lockdownu” o 15 dni. Chorwacja znajduje się w społecznej izolacji od miesiąca. Zamknięte są bary, restauracje i szkoły. Otwarte są niektóre sklepy, apteki oraz stacje benzynowe. Minister spraw wewnętrznych Davor Božinović potwierdził, że rząd rozważa różne scenariusze poluzowania restrykcji, aby pomóc gospodarce.

Jednym z pierwszych środków może być zniesienie zakazu opuszczania domów, jednak bez możliwości przemieszczania się do innych miast w kraju. Szef MSW nie podał żadnych ewentualnych dat poluzowania obostrzeń. Na czwartek 23 kwietnia zaplanowano posiedzenie rządu, które będzie debatowało nad zniesieniem niektórych z zakazów.

W niedzielę (19 kwietnia) do Chorwacji przybył samolot z Szanghaju z 70 tonami sprzętu medycznego na pokładzie. Tydzień temu z Chin przywieziono 60 ton sprzętu. W kolejnych dniach spodziewane są kolejne dostawy.

(Karla Junicic, EURACTIV.hr)

ATENY

Niedługo weryfikacja. „Rozwój epidemii koronawirusa zostanie oceniony pod koniec kwietnia. Jeżeli pozwolą na to warunki, zaczniemy stopniowo znosić ograniczenia”, powiedział minister Takis Theodorikakos w rozmowie ze SKAI TV. Minister, wzorem Łukasza Szumowskiego powiedział, że całkowity powrót do normalności będzie możliwy dopiero po wynalezieniu szczepionki. 

(EURACTIV.gr)