W nadziei na unijną pomoc, Merkel omawia sprawy migracyjne ze swoimi koalicyjnymi partnerami

Kanclerz Niemiec Angela Merkel, źródło: Bundesregierung/Denzel

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i jej hiszpański odpowiednik uzgodnili wczoraj (26 czerwca), że będą współpracować w zakresie polityki migracyjnej, podkreślając przy tym, że tylko podejście europejskie do tej kwestii będzie krokiem naprzód. Tymczasem jej bawarscy sojusznicy wywierają na nią naciski, aby już w tym tygodniu zawarła porozumienie w tej kwestii.

 

Po spotkaniu z premierem Pedro Sánchezem Angela Merkel spotkała się w swoim berlińskim biurze z prawicowymi partnerami koalicyjnymi, aby spróbować załagodzić spór o imigrację, który grozi upadkiem jej funkcjonującego od 3 miesięcy rządu, tuż przed szczytem przywódców UE, którzy również są w tej kwestii podzieleni.

Merkel, która jest kanclerzem Niemiec od prawie 13 lat, musi osiągnąć jakieś porozumienie na spotkaniu UE w dniach 28-29 czerwca, aby utrzymać swój sojusz z bawarskimi konserwatystami z CSU. Jeżeli nie uda jej się zawrzeć przynajmniej umów dwustronnych, aby zmniejszyć migracyjne obciążenie Niemiec, minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer, który jest jednocześnie szefem CSU, powiedział, że sprzeciwi się Merkel i sam wprowadzi kontrole graniczne. Może to oznaczać koniec jej koalicji, bowiem Merkel jest zdania, że taka kontrola byłaby odwróceniem jej liberalnej polityki migracyjnej i zadałaby cios działaniu strefy Schengen.

Pomimo oznak zdenerwowania ze strony niektórych członków CSU w związku z ich sporem z CDU, Merkel wysłała do CSU komunikat pojednawczy, określający 70-letni sojusz z jej Chrześcijańskimi Demokratami (CDU) jako „dar losu”. Merkel podkreśliła przy tym, że nie spodziewa się zawarcia ogólnounijnego porozumienia w tym tygodniu.

W rzeczywistości projekt konkluzji ze szczytu w sprawie migracji pokazuje jedynie, że nie udało się zreorganizować nieskutecznego systemu azylowego z Dublina. Projekt przewiduje „regionalne umowy o przyjmowaniu statków z migrantami” poza terytorium UE w połączeniu z zorganizowaniem ośrodków dla migrantów stworzonych przez państwa UE dobrowolnie, co w rzeczywistości kładzie kres systemowi obowiązkowych kwot.

„Nie będzie rozwiązania w kwestii całego pakietu azylowego” – powiedziała wcześniej Merkel na konferencji prasowej z udziałem hiszpańskiego premiera, dodając jednak, że osiągnięto porozumienie w kilku innych kwestiach.

Tydzień prawdy dla kanclerz Niemiec

Obecna, prawdopodobnie ostatnia kadencja kanclerz Angeli Merkel wydaje się najtrudniejsza w jej karierze. Po 100 dniach urzędowania jej program polityczny przyćmiewają w mediach groteskowe wystąpienia niemieckiego ministra spraw wewnętrznych Horsta Seehofera (CSU) i jego partyjnych kolegów.
 
Włochy i państwa Grupy …

„Coś za coś”

Merkel i Sánchez rozmawiali o tym, jak wspierać państwa Afryki Północnej w ograniczaniu liczby migrantów przybywających do Europy. „Chodzi o to, by dawać coś za coś, tak jak to ma miejsce w przypadku porozumienia UE-Turcja” – powiedziała Merkel. Sanchez dodał, że „ważne jest, abyśmy mieli wspólną odpowiedź na wspólne wyzwanie”.

Polityka otwartych drzwi dla imigrantów prowadzona przez Merkel, która od początku 2015 r. doprowadziła do przyjazdu ponad 1,6 miliona imigrantów do Niemiec, jest powszechnie wskazywana jako przyczyna wzrostu znaczenia skrajnie prawicowej Alternatywy dla Niemiec (AfD).

Kryzys w koalicji

Wiodące niemieckie grupy przemysłowe wezwały do szybkiego rozwiązania problemów koalicyjnych. Prezes stowarzyszenia rzemieślników Hans Peter Wollseifer powiedział dziennikowi „Sueddeutsche Zeitung”, że upadek rządu będzie miał „niewyobrażalnie trudne skutki społeczne i gospodarcze”.

Niewiele wskazuje na przełom w rozmowach z UE. We wtorek wieczorem Merkel, która szefuje CDU, rozpoczęła trudne rozmowy z przywódcami dwóch innych koalicyjnych ugrupowań – CSU i socjaldemokratycznej SPD. „Jesteśmy zjednoczeni w naszych celach, pozostaje tylko kwestia procedury działania. Nie rozumiem oporu wobec moich planów i jestem tym zakłopotany” – powiedział Seehofer magazynowi „Focus”.

Jeżeli w przyszłym tygodniu Seehofer zrealizuje swój plan, aby zawracać na niemieckiej granicy migrantów, którzy już złożyli wnioski o azyl w innych państwach UE, będzie to bezpośredni afront wobec Merkel. Wiele osób w CDU uważa, że kanclerz będzie musiała odwołać szefa MSW. Alternatywą dla CSU i CDU byłoby rozwiązanie ich bloku parlamentarnego, a to 70-letni sojusz. W ten sposób Merkel zostałaby pozbawiona większości w Bundestagu.

CSU, dążąc do powstrzymania wzrost poparcia dla AfD przed październikowymi wyborami do lokalnego parlamentu w Bawarii, czeka na zakończenie szczytu, zanim podejmie decyzję, co zrobić. „W niedzielę liderzy partyjni będą konsultować się w sprawie oceny wyników szczytu i poczynionych postępów” – powiedział bawarski premier Markus Soeder. Wielu członków jego partii wzywa przywódców do wycofania się w konfrontacji z Merkel po tym, jak w poniedziałek, po opublikowaniu badań opinii publicznej, okazało się, że owa konfrontacja nie cieszy się popularnością nawet wśród bawarskich wyborców, których CSU próbuje pozyskać.

Merkel i Macron chcą odrębnego budżetu dla strefy euro

Prezydent Francji przekonał kanclerz Niemiec do przyspieszenia prac nad wspólnym budżetem dla państw strefy euro. Mógłby on zacząć funkcjonować już od 2021 r., o ile zgodzi się na to reszta krajów posługujących się wspólną europejską walutą.
 
Emmanuel Macron i Angela Merkel …