W Madrycie jak w Andaluzji: skrajnie prawicowy Vox zapewnia rządy prawicy

Nowa premier rządu lokalnego we wspólnocie autonomicznej Madrytu, Isabel Díaz Ayuso / Zdjęcie via twitter @IdiazAyuso

Rząd w najważniejszej wspólnocie autonomicznej Hiszpanii przypadł w udziale prawicy pomimo wyborczego zwycięstwa socjalistów. Przeważyły głosy skrajnie prawicowej partii Vox. Po raz pierwszy w najnowszej historii Hiszpanii Madrytem będzie współrządziło ugrupowanie o takim profilu ideologicznym.

 

 

Wspólnota autonomiczna Madrytu z nowym rządem. Na jego czele stanie reprezentująca Partię Ludową (PP) Isabel Díaz Ayuso. To efekt współpracy PP z centrowymi Obywatelami (Ciudadanos – Cs) i skrajnie prawicową partią Vox. Rządu nie udało się stworzyć socjalistom, mimo że zdobyli najwięcej głosów w majowych wyborach. Podczas gdy socjaldemokratom i lewicy (Unidas Podemos) trudno jest osiągnąć porozumienie na poziomie krajowym, partie z prawej strony sceny politycznej zacieśniają współpracę, która może im pozwolić – w przypadku powtórzonych wyborów – zebrać wystarczającą liczbę głosów potrzebną do stworzenia pierwszego stabilnego rządu od 2015 r.

Hiszpania: Kolejne nieudane próby sformowania rządu

Nic nie zmieniły dwa dodatkowe dni negocjacji między socjalistami a lewicową Unidas Podemos. Pedro Sanchez po raz kolejny przegrał głosowanie nad wotum zaufania dla swojego rządu. Hiszpanie czekają na stworzenie stabilnej większości w parlamencie od grudnia 2015 r.
 

 

Amerykanie mają swój …

Powtórka z Andaluzji

Polityka lokalna, jak wszędzie, nieco różni się od układów zawieranych na poziomie centralnym. Pojawienie się trzech nowych ugrupowań na hiszpańskiej scenie politycznej jeszcze bardziej skomplikowało proces tworzenia powyborczych koalicji. W niemal każdej z 17 wspólnot autonomicznych (odpowiednik polskich województw) tradycyjnie silne są partie regionalne lub nacjonalistyczne, które niejednokrotnie współtworzą lokalne rządy.

W przypadku wspólnoty Madrytu został zrealizowany inny scenariusz, przećwiczony przez wyżej wymienione partie w grudniu ubiegłego roku, tuż po wyborach w Andaluzji. Wówczas nagły wzrost popularności partii Vox Santiago Abascala, budującej popularność m.in. za pomocą dyskursu antymigracyjnego oraz nacjonalistycznego pozwolił odebrać rządy socjalistom w ich mateczniku po raz pierwszy od 1982 r. Od tego czasu Partia Ludowa, Obywatele i Vox coraz częściej współpracują. Jednym z symboli zbliżenia jest lutowa demonstracja na placu Kolumba w Madrycie przeciwko polityce rządu Pedro Sancheza.

Skrajnie prawicowa hiszpańska partia Vox dołączy do Prawa i Sprawiedliwości w PE

Skrajnie prawicowa partia Vox wystąpiła wczoraj o członkostwo w kierowanej przez Prawo i Sprawiedliwość frakcji w Parlamencie Europejskim. Paradoksalnie, Hiszpanie domagający się surowego ukarania katalońskich separatystów spotkają się w grupie Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) z przedstawicielami flamandzkich niepodległościowców wspierających …

Porozumienia lokalne a scena krajowa

Koalicja złożona z PP, Obywateli i Vox-u sprawuje rządy w trzech z siedemnastu wspólnot autonomicznych (Andaluzja, Murcia i Madryt) i choć zdarzają się sytuację, takie jak w Ceucie, że lokalne struktury PP nie chcą współpracować ze skrajną prawicą to na poziomie krajowym oba ugrupowania zajmują bliskie stanowisko w wielu kwestiach, tak gospodarczych, jak i politycznych. Najważniejszą z nich jest stosunek do sytuacji w Katalonii.

To właśnie sprzeciw wobec separatyzmu katalońskiego jest obok krytycznej postawy wobec rządu socjalistów głównym spoiwem nieformalnego triumwiratu, w którego skład zalicza się także liberalnych Obywateli. Nieformalnego, ponieważ nie istnieje żadne oficjalne porozumienie między liderami ugrupowań, a struktury lokalne podejmują decyzję we własnym zakresie. Ponadto Obywatele odżegnują się od bliższej współpracy z Vox-em. Do tej pory nie podejmowali żadnych (oficjalnych) bezpośrednich rozmów z przedstawicielami ugrupowania Abascala ze względu na „zbyt duże różnice ideologiczne”.

Hiszpania: Nie będzie koalicji Socjalistów z Unidas Podemos?

Hiszpański premier Pedro Sanchez poinformował, że załamały się negocjacje koalicyjne, jakie jego Partia Socjalistyczna i Robotnicza (PSOE) prowadziła z lewicową partią Unidas Podemos. Według Sancheza to potencjalny koalicjant zerwał negocjacje. Do głosowania nad wotum zaufania pozostał zaledwie tydzień.
 

Do zatwierdzenia rządu …

Tłumaczenia liberałów

Jednak rzeczywistość polityczna weryfikuje tłumaczenia liberałów, krytykowanych za współpracę ze skrajną prawicą przez siostrzane ugrupowania europejskie. Przedstawiciel Cs w lokalnym parlamencie, Ignacio Jesús Aguado, uznał propozycje przedstawione na początku sierpnia przez Rocío Monasterio z Vox „za akceptowalne”. Przewidują one m.in. skasowanie praw dla społeczności LGBT czy odesłanie do krajów pochodzenia migrantów z nieuporządkowaną sytuacją prawną, przebywających we wspólnocie autonomicznej Madrytu. Szczególnie ta pierwsza sprawa jest sprzeczna z praktyką Obywateli, którzy dotąd określali się, jako ugrupowanie otwarte, wspierające osoby ze wszystkich środowisk.

Ostatni sondaż zlecony przez CIS wskazał, że gdyby wybory odbyły się w lipcu to ich zwycięzcą zostaliby socjaliści (41,3 proc.), zdecydowanie wyprzedzając pozostałe formacje. Druga Partia Ludowa mogłaby liczyć na niemal 14 proc. poparcie. Z sondażowej matematyki nie wynika więc, by partie prawicowe mogły zdystansować PSOE, jednak badanie przeprowadzono przed drugim nieudanym podejściem Pedro Sancheza w celu zbudowania koalicji rządzącej. Niewykluczone, że w przypadku przedłużającego się klinczu politycznego wyborcy przerzucą swoje sympatie na partie, które w przeciwieństwie do socjaldemokratów i lewicy są w stanie osiągnąć porozumienie.

Hiszpania: Socjaliści ze wzrostem poparcia. Nowe wybory opłacą się Sanchezowi?

Rządząca za sprawą mniejszościowego gabinetu Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza (PSOE) zyskała według najnowszego sondażu 12,6 punktów procentowych poparcia. Gdyby wybory odbyły się teraz, to socjaliści nie musieliby szukać koalicjantów do rządzenia.
 

W kwietniowych wyborach PSOE uzyskało 28,7 proc. poparcia, co przełożyło …