Viktor Orban: Postępowanie KE przeciwko Polsce niszczy unijną jedność

viktor-orban-andrzej-duda-budapeszt-komisja-europejska-tsue-kary-finansowe-wegry-polska

Według Orbana postępowanie Komisji Europejskiej wobec Polski rozbija jedność UE. [facebook/orbanviktor]

Premier Węgier Viktor Orban zapewnił prezydenta Andrzeja Dudę o solidarności i pełnym poparciu ze strony rządu w Budapeszcie w sporze Warszawy z Brukselą. Z kolei węgierska minister sprawiedliwości stwierdziła, że Komisja Europejska „nie zwraca uwagi” na to, co mówią państwa członkowskie.

 

Wczoraj premier Orban i prezydent Duda spotkali się w węgierskiej stolicy.

„Atak Komisji Europejskiej był ważnym tematem spotkania, bo KE swą wtorkową decyzją w bezprecedensowy sposób nadużyła swojej władzy: zaatakowała ustrój konstytucyjny i tożsamość suwerennego państwa członkowskiego, jakim jest Polska”, powiedział rzecznik Orbana, Bertalan Havasi.

Komisja Europejska zwróciła się we wtorek do Trybunału Sprawiedliwości UE o nałożenie kar finansowych na Polskę za nieprzestrzeganie środków tymczasowych wprowadzonych przez TSUE.

14 lipca unijny Trybunał nakazał Polsce zawieszenie niektórych uprawnień Izby Dyscyplinarnej w Sądzie Najwyższym. KE zaznacza, że Warszawa nie zastosowała się do wyroku. TSUE zdecyduje teraz czy konieczna jest w związku z tym kara finansowa i jaka powinna być jej ewentualna wysokość.

Według Orbana postępowanie to jest niedopuszczalne i rozbija jedność Unii Europejskiej. Havasi dodał też, że rząd Węgier zdecydował, że w uchwale poprze Polskę i przeanalizuje możliwość wsparcia Warszawy w postępowaniach przed TSUE.

Węgierska minister sprawiedliwości Judit Varga napisała na Twitterze, że Komisja „przekroczyła granicę, o której wcześniej myśleliśmy, że nigdy tego nie zrobi”. Zarzuciła też unijnej egzekutywie, że nigdy nie zwraca uwagi na to, co mówią państwa członkowskie.

W zeszłym miesiącu polskie władze zadeklarowały, że Izba Dyscyplinarna zostanie zlikwidowana w obecnym kształcie, ale Komisja twierdzi, że ta obietnica nie była wystarczająco jasna. „Bruksela nie otrzymała żadnych informacji na temat tego, jak należy to zrobić, ani na przykład do kiedy”, powiedział jeden z unijnych urzędników.