Orban: Serbia kluczem do stabilności na Bałkanach Zachodnich

Victor Orban, Węgry, Serbia, Unia Europejska, Belgrad

„Dopóki Serbia nie będzie zintegrowana, dopóty Bałkany Zachodnie nie będą zintegrowane", powiedział węgierski premier. / fot. via flickr [European People's Party]

Serbia jest kluczem do stabilności na Bałkanach Zachodnich, powiedział w czwartek (8 lipca) w Belgradzie premier Węgier Victor Orban.

„Każdy region ma swój kraj centralny. Mieliśmy kraj, który był kluczowy w momencie integracji – Polskę. Dlatego popieram Serbię i jej członkostwo w UE, ponieważ stoją za nią całe Bałkany Zachodnie”, powiedział dziennikarzom Victor Orban po spotkaniu z serbskim prezydentem Aleksandarem Vučiciem.

„Dopóki Serbia nie będzie zintegrowana, dopóty Bałkany Zachodnie nie będą zintegrowane. Serbia jest kluczowym krajem i UE musi zdać sobie z tego sprawę”, dodał Orban.

Premier Węgier dodał, że stabilność regionu to nie tylko kwestia gospodarcza i polityczna, ale także kwestia współpracy.

„Każdy może napisać biografię, ale liczby nie kłamią. A jeśli spojrzeć na liczby Serbii z ostatnich siedmiu lat, każdy może zobaczyć, że tworzy się tam historia sukcesu”, stwierdził.

Węgierski premier powiedział również, że wraz ze słabnącą pandemią, to „sprawi, że migracja ponownie znajdzie się w centrum uwagi”.

„Niebezpieczeństwo puka do drzwi – masowa migracja. Znów będziemy mierzyć się z dobrze znanym problemem. Jeśli śledzą Państwo wiadomości z Afganistanu, z powodu dramatycznej zmiany sytuacji kraj ten opuściły już setki tysięcy ludzi. Bez przeszkód docierają do Turcji, a następnym krokiem są Bałkany”, ostrzegł Orban.

Po spotkaniu Orbana i Vučića, minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto został odznaczony Orderem Serbskiej Flagi za „szczególne zasługi w rozwijaniu i umacnianiu współpracy i przyjaźni między Serbią i Węgrami”.