Sytuacja uchodźców koczujących w Usnarzu Górnym jest dramatyczna / Briefing z Europy

usnarz-stan-wyjątkowy-polska-bialorus-afganistan-pandemia-covid19-usa-ue-orban-tvn-tk

Jak poinformowała Straż Graniczna, w ciągu ostatniego weekendu na granicy polsko-białoruskiej znaleziono łącznie zwłoki czterech osób. Pogranicznicy poinformowali, że przyczyną zgonów było wyziębienie organizmów. / Foto via [EPA-EFE/ARTUR RESZKO]

Sytuacja uchodźców koczujących w Usnarzu Górnym jest dramatyczna | KRRiT wciąż bez decyzji ws. koncesji TVN24 | Polski rząd przekonuje: Mamy nowy, lepszy budżet na ten rok | Europosłanka opuszcza partię Matteo Salviniego | W Finlandii  zakup nowych myśliwców może mieć charakter polityczny | Czechy zwracają się do Komisji Europejskiej o ponowne przemyślenie nowych norm emisji dla samochodów | Finisz kampanii wyborczej w Niemczech | Afganistan priorytetowy dla rządu austriackiego | W Słowenii opozycja jest gotowa rzucić wyzwanie rządowi Janeza Janšy | Między innymi o tym piszemy w środowym briefingu z Europy |

 

 

WARSZAWA

Dramatyczna sytuacja uchodźców. Jak poinformowała Straż Graniczna, w ciągu ostatniego weekendu na granicy polsko-białoruskiej znaleziono łącznie zwłoki czterech osób. Pogranicznicy poinformowali, że przyczyną zgonów było wyziębienie organizmów. Ofiarami zimna była trójka mężczyzn i jedna kobieta w wieku od 20 do 40 lat.

Jak informuje Fundacja Ocalenie (FO), sytuacja uchodźców koczujących od ponad 40 dni w Usnarzu Górnym, na polsko-białoruskiej granicy, jest dramatyczna.

„Warunki, w jakich przetrzymywane są osoby w Usnarzu, zagrażają ich zdrowiu i życiu. Wiemy o pierwszych ofiarach śmiertelnych na polskiej granicy. Nie da się tego zmienić, ale nadal można sprawić, że nie będzie kolejnych. Apelujemy do polskich władz, aby natychmiast udzieliły niezbędnej pomocy potrzebującym migrantom i migrantkom – tym z Usnarza i tym przebywającym w innych miejscach wzdłuż granicy – zanim dojdzie do kolejnej nieodwracalnej tragedii!”, poinformowała cytowana przez białostocką „Gazetę Wyborczą” FO.

Od 2 września w przygranicznym pasie z Białorusią w części woj. podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek rządu. Stan wyjątkowy przestanie obowiązywać 3 października. O ile nie zostanie przedłużony.

17 września przyjęto ustawę, która zezwala na odmówienie prośby o azyl i zawrócenie uchodźców do linii granicznej. Bo SG po polskiej stronie granicy już oficjalnie stosuje procedurę push-back, czyli odpychania migrantów od granicy – co w praktyce oznacza łapanie tych, którzy już weszli na terytorium Polski i deklarują chęć złożenia tu wniosków o ochronę międzynarodową – wywożenie ich z powrotem na granicę z Białorusią lub zmuszanie do jej przekroczenia.

Sytuację na granicy polski rząd postrzega jako zagrożenie bezpieczeństwa, a nie kryzys humanitarny. „Mamy do czynienia z próbą wykorzystania szlaku migracyjnego do zdestabilizowania najpierw granicy białorusko-litewskiej, białorusko-łotewskiej, a teraz białorusko-polskiej” – stwierdził w pisemnym oświadczeniu rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

„Z naszych ustaleń wynika, że ​​na Białorusi jest co najmniej kilkanaście tysięcy migrantów przywiezionych przez Łukaszenkę. Białoruś poszukuje nowych kierunków transportu migrantów do UE”, przekonuje Żaryn. Przewiduje on, że kryzys może trwać jeszcze przez kilka miesięcy.

„Polska jest zobowiązana do zabezpieczenia granicy polsko-białoruskiej, która jest jednocześnie zewnętrzną granicą Unii Europejskiej i NATO. Polski rząd podejmuje decyzje mające na celu neutralizację działań Białorusi i Rosji przeciwko Unii Europejskiej”, zaznaczył.

Jak informowała we wtorek (21 września) korespondentka radia RMF FM w Brukseli Katarzyna SzymańskaBorginon, reakcją Unii Europejskiej na śmierć czterech osób na granicy polsko-białoruskiej ma być chęć wysłania tam żołnierzy Frontexu, czyli Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej.

Jednak jak potwierdziły źródła EURACTIV, do tej pory rząd polski nie zwracał się o pomoc do Frontexu, który już monitoruje sytuacje na granicach litewskich i łotewskich.

(Piotr Maciej Kaczyński, Kamila Wilczyńska | EURACTIV.pl)

Zwłoki przy granicy z Białorusią efektem działań reżimu Łukaszenki?

19 września po południu straż graniczna poinformowała o znalezieniu w rejonie przygranicznym z Białorusią zwłok trzech osób.

Pat ws. TVN24. Członkom Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji kolejny raz nie udało się wczoraj ani przyznać, ani odmówić koncesji dla TVN24. Kolejne głosowanie zaplanowano na dziś. KRRiT zastrzegła jednak, że nawet ewentualne udzielenie koncesji nie uchroni stacji przed wszczęciem postępowania ws. dostosowania struktury właścicielskiej spółki TVN do zapisów ustawy medialnej. Szczegóły poniżej. 

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

KRRiT wciąż bez decyzji ws. koncesji TVN24

Członkom Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji kolejny raz nie udało się wczoraj ani przyznać, ani odmówić koncesji dla TVN24. Kolejne głosowanie zaplanowano na dziś.

Lepszy budżet. Nawet o 78,5 mld zł więcej niż planowano może w tym roku wpłynąć do państwowej kasy, poinformował premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że przyjęta właśnie przez rząd nowelizacja tegorocznego budżetu zapewni dalsze wsparcie wzrostu gospodarczego Polski. Szczegóły poniżej. 

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Rząd: Mamy nowy, lepszy budżet na ten rok

Nawet o 78,5 mld zł więcej niż planowano może w tym roku wpłynąć do państwowej kasy, poinformował premier Mateusz Morawiecki.

BERLIN

Angela Merkel na ratunek. Na poziomie federalnym chadecy z CDU/CSU nadal ustępują socjaldemokratom przed zaplanowanymi na niedzielę (26 września) wyborami do Bundestagu. SPD z 25 proc. poparcia wyprzedza CDU/CSU. Chadecy moga liczyć na 3 pkt proc. poparcia mniej, wynika z najnowszego sondażu instytutu INSA przeprowadzonego na zlecenie „Bilda”.

Ostatnią nadzieją na odwrócenie złych sondaży kandydata CDU/CSU na kanclerza – Armina Lascheta – jest wsparcie kanclerz Angeli Merkel, która ma wesprzeć chadeków na finiszu kampanii m.in. w Nadrenii Północnej Westfalii.

W niedzielę poza wyborami federalnymi, odbędą się w Niemczech także wybory do parlamentów dwóch krajów związkowych: Berlina i Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Podobnie jak w sondażach dotyczących wyborów ogólnopaństwowych, tak i w tych landach największym poparciem cieszy się SPD. Socjaldemokraci w Meklemburgii mogą liczyć nawet na 40 proc. głosów przy 15 proc. dla CDU.

(Nikolaus J. Kurmayer  | EURACTIV.de | tłum. Mateusz Kucharczyk)

Niemcy: Koalicja SPD-Zieloni przesądzona? „Nadszedł czas, aby CDU przeszła do opozycji”

Kandydat SPD na kanclerza Olaf Scholz mówi o przekonaniu „większości wyborców” do koalicji socjaldemokratów z Zielonymi.

WIEDEŃ

Afganistan priorytetowy dla rządu austriackiego. Rząd zainicjował we wtorek (21 września) dwa wydarzenia w Waszyngtonie i Wiedniu, aby omówić sytuację humanitarną w Afganistanie i potencjalne wyzwania związane z migracją i bezpieczeństwem.

Pierwsze wydarzenie zorganizowali kanclerz Sebastian Kurz i minister spraw zagranicznych Alexander Schallenberg w Waszyngtonie, gdzie obecnie obraduje Zgromadzenie Ogólne i ONZ. W okrągłym stole wzięli udział szefowie państw i cudzoziemcy z wielu krajów, takich jak Dania, Katar, Tadżykistan, Kazachstan i Grecja, by omówić trwający kryzys humanitarny w Afganistanie.

„ONZ i społeczność międzynarodowa nie mogą wycofać się w obliczu alarmujących wydarzeń w Afganistanie” – powiedział Kurz w oświadczeniu przed spotkaniem, dodając, że należy zrobić więcej, aby zapewnić przestrzeganie praw człowieka i kobiet w Afganistanie.

Jednocześnie minister spraw wewnętrznych Karl Nehammer zainicjował warsztaty UE z Komisją Europejską w Wiedniu, aby omówić obecną sytuację w Afganistanie i jej implikacje dla środowiska bezpieczeństwa w regionie, a także jej wpływ na migracje.

„Celem jest pomoc w terenie i zapobieganie negatywnym skutkom dla Austrii i UE” – powiedział Nehammer w oświadczeniu prasowym. W warsztatach wezmą udział państwa członkowskie UE i inni partnerzy, tacy jak UNHCR lub Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji, podało ministerstwo spraw wewnętrznych w oświadczeniu.

Nehammer ma nadzieję, że jego inicjatywa doprowadzi do szybszego wdrożenia afgańskiej deklaracji ministrów spraw wewnętrznych UE, która została przyjęta 31 sierpnia, aby zapobiec przepływom migracyjnym do Europy i powtórce kryzysu uchodźczego z 2015 r.

Te dwa wydarzenia  reprezentują obosieczne podejście austriackiej polityki wobec Afganistanu: podczas gdy Austria naciska na większe zaangażowanie humanitarne w regionie, na pierwszym miejscu stawia również zapobieganie potencjalnym przepływom migracyjnym do UE.

(Oliver Noyan | EURACTIV.de | tłum. Kinga Wysocka)

Afganistan: Talibowie nakazali chłopcom powrót do szkół średnich, ale dziewczętom wciąż nie

Rządzący Afganistanem talibowie ponownie otworzyli szkoły średnie, ale wezwali do powrotu do nich jedynie chłopców oraz nauczycieli-mężczyzn. Wydane przez nich rozporządzenie nie wspomina natomiast o dziewczętach.

 

Szkolnictwo średnie w Afganistan obejmuje uczniów w wieku 13-18 lat. Zdecydowana większość ze szkół nie …

DUBLIN 

Irlandia odmawia zaangażowania się w globalny plan dotyczący minimalnego podatku od osób prawnych. Irlandzki premier Micheál Martin odmówił zajęcia konkretnego stanowiska, czy kraj utrzyma 12,5-proc. stawkę podatku od osób prawnych, w obliczu rosnącej presji na przyłączenie się do planu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) dotyczącego minimalnej globalnej stawki podatku od osób prawnych w wysokości 15 proc.

Jeśli chodzi o zamiary podatkowe Irlandii wobec amerykańskich firm, Martin powiedział, że nie będzie niczego obiecywał, dopóki rozmowy z OECD nie zostaną rozwiązane.

Irlandia jest jednym z dziewięciu krajów wstrzymujących się z podpisaniem umowy, która została zawarta w lipcu tego roku. Niska stawka podatku dochodowego od osób prawnych była przez długi czas głównym elementem polityki podatkowej tego kraju i miała kluczowe znaczenie dla uczynienia z Irlandii atrakcyjnej siedziby dla europejskich central wielu międzynarodowych przedsiębiorstw.

Amerykańska Izba Handlowa w Irlandii, która reprezentuje amerykańskich gigantów takich jak Facebook, Google i Pfizer, już wypowiedziała się w tej sprawie, mówiąc irlandzkiemu ministrowi finansów Paschalowi Donohoe, że byłoby nierozsądne, gdyby Irlandia pozostała poza globalną umową podatkową.

Donohoe czeka jednak na decyzję Kongresu USA w sprawie umowy, zanim się do niej zobowiąże, donosi Irish Times. Minister stara się również usunąć zapis o „minimalnej” stawce 15 proc., aby uniknąć nacisków Brukseli na wyższą kwotę.

Po spotkaniu z unijnym komisarzem ds. gospodarki Paolo Gentilonim, Donohoe powiedział, że obecnie „nie jest właściwe”, by Irlandia przystąpiła do umowy i że pomimo trwających negocjacji może tak być nadal.

(Molly Killeen | EURACTIV.com | tłum. Martyna Kompała)

Irlandia: Po raz pierwszy od 170 lat populacja kraju przekroczyła oficjalnie 5 mln

Ostatni raz ponad pięć milionów ludzi mieszkało w Irlandii w… 1851 r.

HELSINKI

Zakup nowych myśliwców może mieć charakter polityczny. Wybór między pięcioma ofertami myśliwców, które zastąpią obecną flotę Hornet w Finlandii za 9,4 mld euro, staje się dla rządu coraz bardziej polityczny po tym, jak Australia zrezygnowała z zamówienia francuskich okrętów podwodnych na rzecz porozumienia z Waszyngtonem i Londynem.

Obecnie brane pod uwagę są Boeing F/A-18 Super Hornet (USA), Dassault Rafale (Francja), Eurofighter Typhoon (Wielka Brytania), Lockheed Martin F-35 (USA) i Saab Gripen (Szwecja). Rząd musi zdecydować, którego producenta wybrać przed końcem tego roku.

Risto E. J. Penttilä, dyrektor generalny firmy doradczej ds. spraw globalnych i think tanku Nordic West Office, powiedział w swojej rozmowie z kanałem MTV3, że transakcja będzie miała różne skutki w zależności od wybranej oferty.

Według Penttilä wybór amerykańskiego producenta oznaczałby zbliżenie się do sieci USA-NATO, a wybór francuskiego myśliwca służyłby aspiracjom prezydenta Emmanuela Macrona w zakresie europejskiego przemysłu obronnego i sił zbrojnych.

Szwedzka opcja może zaś wzmocnić i tak już bliski sojusz między sąsiednimi krajami. Parlament będzie musiał podjąć decyzję w tej sprawie w grudniu.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com | tłum. Kinga Wysocka)

Finlandia: Rząd przetrwał spór o politykę klimatyczną

Według szacunków osiągnięcie założonego sobie celu neutralności emisyjnej do 2035 r. wymagać będzie od Finlandii redukcji emisji gazów cieplarnianych o 11 megaton rocznie.

RZYM

Europosłanka Francesca Donato opuszcza Ligę. Eurosceptyczka Francesca Donato ogłosiła, że​​ odchodzi ze skrajnie prawicowej Ligi Matteo Salviniego po tym, jak ugrupowanie poparło szereg rządowych środków dotyczących walki z pandemią COVID-19, w tym decyzję z zeszłego tygodnia, na mocy której posiadanie certyfikatu zdrowotnego jest obowiązkowe dla wszystkich pracowników.

„Dokonałam wyboru po tym, jak obserwowałam wartości, w które mocno wierzę – równość, wolność jednostki i godność człowieka – coraz bardziej deptane przez działania podejmowane przez włoski rząd, które Liga wspiera od kilku miesięcy”, poinformowała Donato.

Jednak eurodeputowana powiedziała, że ​​nadal będzie częścią prawicowej grupy Tożsamość i Demokracja (ID) w Parlamencie Europejskim i będzie działać niezależnie „w obronie mniejszości Włochów, którzy są określani jako antyszczepionkowcy i którzy są w kraju mocno dyskryminowani i atakowani”.

W wywiadzie dla gazety „la Repubblica”, Donato stwierdziła, że Liga podąża śladem członków rządu takich jak minister rozwoju gospodarczego Giancarlo Giorgetti, który mocno naciskał na wprowadzenie obowiązkowych certyfikatów COVID-19, a nie Salviniego.

Skrajnie prawicowy przywódca opowiedział się przeciwko certyfikatom, ale stanowisko Giorgettiego zwyciężyło. Zapytany o odejście Donato, Salvini powiedział, że nie obawia się o jedność swojej partii.

Tymczasem trzech na dziesięciu włoskich przedsiębiorców nie wie, na czym polega Krajowy Plan Odbudowy przygotowany przez rząd premiera Mario Draghiego, chociaż zbliża się termin składania wniosków o dofinansowanie – wynika z sondażu opublikowanego przez instytut badań rynku Format Research, który przeprowadził ankietę wśród 900 włoskich menedżerów i przedsiębiorców.

Ponieważ Włochy są największym beneficjentem unijnego Funduszu Odbudowy względem wartości bezwzględnej, plan naprawy ma na celu ożywienie gospodarki kraju po pandemii koronawirusa, koncentrując się na zrównoważonym rozwoju i cyfryzacji.

Jak wyjaśniają eksperci, małe przedsiębiorstwa, które stanowią znaczny procent krajowego sektora produkcyjnego „nie uważają, że mogą być zaangażowani w ten proces”. Eksperci jednocześnie podkreślają znaczenie kierowania komunikacji integracyjnej do właścicieli małych i bardzo małych firm.

Przedsiębiorcy stojący na czele średnich i dużych firm są bardziej świadomi możliwości, jakie niesie ze sobą rządowy plan naprawczy.

Wśród nich 93 proc. wyraża chęć ukierunkowania swoich inwestycji na efektywność energetyczną, 87 proc. stwierdziło, że priorytetowo zwrócą się na energię odnawialną, a 77 proc. potwierdziło zainteresowanie modernizacją systemów gospodarowania odpadami przemysłowymi.

(Viola Stefanello| EURACTIV.it | tłum. Monika Mojak)

Włochy: Skrajna prawica umacnia się na prowadzeniu w sondażach / Briefing z Europy

Codzienny briefing z europejskich stolic – 9 września.

ATENY

Burmistrzowie Aten i Stambułu mówią o współpracy. Burmistrzowie Aten i Stambułu wierzą, że mogą nawiązać współpracę oraz wspólnie rozwiązać problemy, z którymi mierzą się ich kraje.

We wtorek burmistrz Aten Costas Bakoyannis spotkał się z burmistrzem Istambułu Ekrem Imamoglou w ateńskim ratuszu.

Imamoglou odbywa dwudniową wizytę do Aten, po tym jak otrzymał oficjalne zaproszenie od Bakoyannisa, który w maju odwiedził Turcję, gdzie doszło do podpisania memorandum ws. współpracy w na polu kultury i turystyki.

Grecki burmistrz poruszył również temat potrzeby połączenia sił „przeciwko złym mocom cynizmu, nietolerancji”, a jednocześnie chwalił „symboliczną współpracę” zmarłego niedawno Mikisa Theodorakisa z tureckimi intelektualistami, takimi jak: Aziz Nesin, Yasar Kemal oraz Zulfu Livaneli.

Imamoglou również wspomniał o Mikisie Theodorakisie, mówiąc, że jego śmierć zasmuciła jego rodaków, ponieważ „wraz z dźwiękiem jego utworów biły serca Turków”. „Dano nam zadanie, okropną odpowiedzialność, która nakazuje nam rozwiązać problemy dwóch dużych miast, metropolii” – podkreślił.

(Kostas Argyros  | EURACTIV.gr, tłum. Paulina Gosk)

Zmarł Mikis Theodorakis. Autor muzyki do "Greka Zorby", polityk oraz wielki orędownik pokoju i demokracji

Theodorakis, który jest uważany za najwybitniejszego greckiego kompozytora w historii i ikonę miejscowego ruchu oporu, zmarł z powodu problemów z sercem w wieku 96 lat.

PRAGA

Czechy zwracają się do Komisji Europejskiej o ponowne przemyślenie nowych norm emisji dla samochodów. Nadchodzące rozporządzenie o normach emisji „Euro 7” dla wszystkich pojazdów benzynowych i wysokoprężnych „wydaje się prawie niemożliwe do wdrożenia”, napisał wicepremier Czech Karel Havlíček do Komisji Europejskiej.

W liście, do którego dotarł EURACTIV.cz, Havlíček przekonuje, że propozycja nowych norm emisji musi być proporcjonalna, opłacalna i wykonalna. W przeciwnym razie jedynym skutkiem będzie ograniczona oferta nowych pojazdów i znaczny wzrost cen – napisał Havlíček w liście skierowanym do wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa i komisarza Thierry’ego Brentona.

Komisja Europejska zaproponuje „Euro 7” do końca 2021 r. Według branży motoryzacyjnej, planowane rozporządzenie może dosłownie zabić samochody z silnikami spalinowymi od 2025 r. – czyli 10 lat przed planowanym w UE zakazem sprzedaży nowych samochodów benzynowych, przewidzianym w pakiecie Fit for 55.

Według czeskiego rządu zaostrzenie przepisów i wyższe ceny nowych pojazdów zmuszą ludzi do zatrzymania starych samochodów – jest to scenariusz, który może mieć negatywny wpływ na środowisko. „Przyjęcie zarówno rozporządzenia Euro 7, jak i zaostrzenie norm emisji CO2 dla nowych samochodów osobowych i nowych lekkich samochodów dostawczych w tym krótkim czasie bez dokładnej oceny ich łącznych skutków grozi szkodliwym wpływem zarówno na konsumenta, jak i na przemysł samochodowy” – powiedział wicepremier odpowiedzialny za przemysł, handel i transport.

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz | tłum. Kinga Wysocka)

Francja: Paryż zmusza samochody do zwolnienia, ale ograniczanie do 30 km/h niekoniecznie dobre dla środowiska?

Paryż to nie pierwsze europejskie miasto, w którym władze wprowadziły takie ograniczenie.

BRATYSŁAWA

Słowackie ministerstwo zdrowia milczy na temat instrukcji od Sputnika o trzeciej dawce. Ministerstwo zdrowia ogłosiło, że 20 tys. osób, które otrzymały szczepionkę Sputnik na Słowacji, otrzyma preparat firmy Pfizer jako trzecią dawkę. Organ nie odpowiedział jednak EURACTIV na pytanie, czy otrzymał konkretne instrukcje od rosyjskiego producenta na temat trzeciej dawki.

Podawanie trzeciej dawki rozpocznie się „wkrótce”, powiedziało ministerstwo zdrowia, dodając, że ludzie mogą zarejestrować się po otrzymaniu wiadomości tekstowej.

Ministerstwo planuje używać tylko szczepionki Pfizer/BioNtech dla trzeciej dawki, mimo że w kraju używano już szczepionek firm: Pfizer, AstraZeneca, Moderna, Johnson & Johnson i Sputnik.

Minister zdrowia Vladimír Lengvarský potwierdził, że planowane podanie trzeciej dawki powinno nastąpić na początku września, a odstęp czasowy między drugą a trzecią dawką wyniesie prawdopodobnie osiem miesięcy.

Na Słowacji szczepienia Sputnikiem zakończyły się 31 sierpnia. Kraj zakupił dwa miliony dawek w marcu na mocy jednostronnej decyzji ówczesnego premiera Igora Matoviča, który witał przybycie pierwszej paczki z 200 tys. dawek na lotnisko w Koszycach.

Działania Matoviča wywołały również kryzys w rządzie, który ostatecznie doprowadził do jego dymisji. Były minister zdrowia Marek Krejčí, który popierał Matoviča, również podał się do dymisji. Państwowy Instytut Kontroli Leków, który później zbadał szczepionkę, skarżył się na brak dokumentacji, która nigdy nie została dostarczona przez rosyjskiego producenta.

Nowy minister zdrowia Vladimir Lengvarský zgodził się na udostępnienie szczepionek, jeśli ludzie zdecydują się ich użyć. Jednak popyt nigdy nie osiągnął oczekiwanego poziomu i Słowacja zdecydowała się sprzedać niewykorzystane szczepionki z powrotem do Rosji.

(Michal Hudec | EURACTIV.sk | tłum. Martyna Kompała)

Słowacja: Rząd dopuszcza przywileje dla zaszczepionych

Ma to zmotywować obywateli do szczepień.

ZAGRZEB

100 tys. Chorwatów cierpi na demencję, najpopularniejsza choroba Alzheimera. Szacuje się, że 100 tys. osób w Chorwacji cierpi na demencję, a 70 proc. z nich ma chorobę Alzheimera, przekazał we wtorek (z okazji Światowego Dnia Choroby Alzheimera) doktor Ninoslav Mimica. Podkreślił, że konsekwencje tej choroby dotykają życie 250 tys. osób w rodzinach pacjentów i wezwał władze do przyjęcia narodowej strategii walki z demencją.

W ubiegłym roku chorwacka parlamentarna komisja zdrowia zaproponowała powołanie grupy zadaniowej, której celem byłoby opracowanie właśnie narodowej strategii walki z demencją, ale plan zatrzymał się w tym miejscu.

Można się spodziewać, że u coraz większej liczby pacjentów zostanie zdiagnozowana ta choroba, biorąc pod uwagę fakt, że średnia długość życia wydłuża się i zwiększa się udział osób starszych w populacji. Na całym świecie na demencję cierpi 55 milionów ludzi.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr | tłum. Paweł Natorski)

Trąd: Chorzy martwi za życia. Zakażeni walczą z chorobą, ale i ze stereotypami

Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń do Walki z Trądem szacuje, że obecnie istnieje 130 regulacji dotyczących osób chorych na trąd. Utrzymują je 23 państwa.

LUBLANA

Centrolewicowa opozycja finalizuje porozumienie o współpracy po wyborach. Cztery słoweńskie centrolewicowe partie opozycyjne sfinalizowały porozumienie o współpracy po wyborach, w celu stworzenia zjednoczonego lewicowego bloku, który rzuci wyzwanie Demokratom (SDS) premiera Janeza Janšy.

Liderzy Listy Marjana Šareca (LMŠ), socjaldemokratów (SD), Lewicy i Partii Alenki Bratušek (SAB) 21 września ustalili warunki porozumienia i podpiszą je w przyszłym tygodniu, po zatwierdzeniu przez organy decyzyjne każdej z partii.

Treść porozumienia nie została jeszcze ujawniona, ale w ostatnich tygodniach pojawiły się sygnały, że będzie ono w dużej mierze oparte na sprzeciwie wobec polityki prowadzonej przez rząd Janšy.

,,Po COVID-19, terrorze rządu, ignorancji wobec rządów prawa oraz dziurze, jaką udało im się wykopać w finansach publicznych, Słowenia będzie potrzebowała normalizacji. Jesteśmy pewni, że zapewnimy ją po wyborach”, powiedziała Alenka Bratušek, której partia jako pierwsza w pełni poparła porozumienie.

Pomysł na powyborczy sojusz wysunął w połowie sierpnia lider LMŠ Marjan Šarec. Stwierdził on, że taki pakt jest konieczny, aby ,,przywrócić Słowenię do normalności i demokracji”.

Cztery partie, z których trzy wchodziły w skład poprzedniego rządu, który rozpadł się w wyniku wzajemnej wrogości, w ciągu ostatniego półtora roku podjęły kilka prób obalenia rządu Janšy, składając wnioski o wotum nieufności, a nawet wniosek o impeachment przeciwko Janšie.

Choć wysiłki doprowadziły do utraty przez rząd większości w parlamencie, zawarcie paktu powyborczego może oznaczać, że opozycja porzuciła starania o wymuszenie przedterminowych wyborów.

(Sebastijan R. Maček | STA, tłum. Ewelina Załuska)

Kraj "małego Orbana" na czele UE. Słowenia chce "szerzyć praworządność oraz unijne wartości"

Dla 2-milionowej Słowenii „kierowanie” 450-milionową Unią Europejską to wielkie wydarzenie i duże wyzwanie logistyczno-administracyjne.

SARAJEWO | ZAGRZEB

Milanović spotyka się z światowymi przywódcami w celu rozmów nad prawem wyborczym w Bośni i Hercegowinie (BiH). Prezydent Chorwacji Zoran Milanović spotkał się z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoğanem w kuluarach Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku, a głównym tematem rozmowy była sytuacja w BiH.

Natomiast w sobotę do Ankary, również w celu rozmowy z Erdoğanem o BiH, pojechał prezydent Serbii Aleksandar Vučić. Z kolei w Zagrzebiu spotkali się chorwacki premier Andrej Plenković i wysoki przedstawiciel społeczności międzynarodowej w BiH Christian Schmidt.

29 sierpnia serbski członek prezydencji BiH Milorad Dodik wezwał Zorana Milanovicia do roli mediatora wraz z prezydentami Turcji i Serbii w rozmowach na temat przyszłości Bośni i Hercegowiny, mówiąc, że nie ufa już międzynarodowym urzędnikom mającym reprezentować interesy Bośniaków.

Jednakże spotkania prezydentów nie są bezpośrednio związane z apelem Dodika, są tylko częścią zdynamizowanej polityki dotyczącej zmian w prawie wyborczym w BiH.

Partie chorwackie w Zagrzebiu i także te działające w BiH wzywają do zmiany ordynacji wyborczej przed wyborami w 2022 r., aby zapobiec przegłosowaniu Chorwatów przez liczniejszych Bośniaków na wszystkich szczeblach władzy.

Z drugiej strony partie bośniackie podkreślają priorytet wdrażania orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który stwierdził, że BiH dyskryminuje obywateli, którzy nie są Chorwatami, Serbami ani Bośniakami, uniemożliwiając im kandydowanie na prezydenta.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr | tłum. Paweł Natorski)

Serbowie dzielą się szczepionkami z Bośniakami. "Zawiodły mechanizmy międzynarodowe”

Przywódcy państwa rozmawiali o opóźnieniach w programie COVAX z szefem WHO i zagrozili, że pozwą inicjatywę, jeśli uzgodnienia nie zostaną zrealizowane na czas.

 

SKOPJE

Lider północnomacedońskiej opozycji do Orbána: Wkrótce wrócimy do władzy i będę rządzić. Delegacja największej partii opozycyjnej Macedonii Północnej, VMRO-DPMNE, kierowana przez przewodniczącego ugrupowania Hristijana Mickoskiego i jego zastępcę Aleksandara Nikoloskiego, spotkała się z premierem Węgier Viktorem Orbánem, aby omówić sytuację związaną z pandemią COVID-19, kryzys migracyjny na Bałkanach i proces przystąpienia Macedonii do UE, poinformował portal Republika.mk.

Macedonia Północna i jej mieszkańcy zasługują na otwarcie rozmów akcesyjnych z UE, a reformistyczne siły polityczne kierowane przez WMRO-DPMNE wkrótce będą w stanie podjąć szybkie i pilnie potrzebne kroki, aby zbliżyć nasz kraj do standardów europejskich, oświadczył podczas spotkania Mickoski. Wraz z Orbánem rozmawiali także o dalszej współpracy VMRO-DPMNE z partią Fidesz.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr | tłum. Paweł Natorski)

UE: Czego potrzeba do odblokowania negocjacji akcesyjnych z Macedonią Północną?

Czego potrzeba do rozwiązania kryzysu w relacjach Bułgarii z Macedonią Północną.

PODGORICA

Ekologiczna rekonstrukcja TPP: opłacalne i racjonalne rozwiązanie. Ekologiczna rekonstrukcja zasilanej węglem Elektrowni Cieplnej (TPP) w Pljevlji jest opłacalnym i niezwykle racjonalnym rozwiązaniem, zwłaszcza w sytuacji, gdy państwo nie stworzyło jeszcze alternatywnych rozwiązań i modeli, które odpowiednio zrekompensowałyby produkcję energii elektrycznej, powiedział dyrektor wykonawczy kopalni Rudnik Uglja, Milan Lekić.

Elektrownia jądrowa w Pljevlji produkuje praktycznie połowę energii elektrycznej w całym kraju, a jej ewentualne zamknięcie wpędziłoby Czarnogórę w poważne problemy finansowe.
Lekić stwierdził, że zgodnie z pewnymi wskaźnikami, w ciągu dziesięciu lat, tak długo jak TPP będzie działać po odbudowie ekologicznej, Czarnogóra zaoszczędzi ponad 1 mld euro na imporcie energii elektrycznej.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr | tłum. Martyna Kompała)