Protesty w USA prowokują debatę w Belgii na temat kolonializmu

W Belgii natomiast rozgorzała debata na temat dziedzictwa kolonialnego tego kraju.

W Belgii natomiast rozgorzała debata na temat dziedzictwa kolonialnego tego kraju.

Belgowie domagają się usunięcia pomników Leopolda II. Państwa Europy Środkowej domagają się więcej środków z Funduszu Odbudowy dla mniej zamożnych krajów. Francuzi chcą zmiany rządu, ale niekoniecznie premiera. Między innymi o tym piszemy w piątkowej edycji „The Capitals”.

 

 

BRUKSELA

Zamieszki w USA sprowokowane przez śmierć George’a Floyda przyczyniły się do wybuchu protestów przeciwko brutalności policji m.in. we Francji. W Belgii natomiast rozgorzała debata na temat dziedzictwa kolonialnego tego kraju. Ofiarą sytuacji stały się pomniki króla Belgów w latach 1865-1909 Leopolda II, a także właściciela Konga. Leopolda oskarża się o skonstruowanie systemu niewolniczej pracy, który pozbawił życia co najmniej kilka milionów mieszkańców Konga.

W ciągu kilku ostatnich dni doszło do zdewastowania posągów Leopolda II w całym kraju. Belgowie domagają się usunięcia ich wszystkich, o czym napisało w czwartek m.in. „Le Soir”. Czy do rozliczenia się z trudnym dziedzictwem przeszłości Belgowie potrzebowali impulsu w postaci zamieszek w USA?

(Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)

Francja: Protesty przeciwko brutalnym działaniom policji

Po Stanach Zjednoczonych także we Francji dochodzi do ulicznych protestów w związku ze śmiercią człowieka po policyjnej interwencji. W tym przypadku również chodzi o czarnoskórego mężczyznę.

BRUKSELA

Czekają nas długie rozmowy. Na wczorajszym posiedzeniu Komitetu Stałych Przedstawicieli krajów członkowskich przy Radzie UE w Brukseli (COREPER) kilka państw: Bułgaria, Czechy, Litwa, Słowacja, Słowenia i Węgry, zaapelowały o przeznaczenie większej części proponowanego Funduszu Odbudowy UE na kraje członkowskie o mniejszych dochodach.

Nieoficjalnie wiadomo, że podczas obrad państwa członkowskie zgłosiły wiele zastrzeżeń odnośnie propozycji KE, od wielkości funduszu poczynając, na kwestii jego struktury kończąc. Spór ma dotyczyć tego, ile ze środków przeznaczyć na bezpośrednie granty dla poszczególnych państw, a ile w formie pożyczek.

Biorąc pod uwagę rozbieżności, nikt w Europie nie powinien spodziewać się osiągnięcia kompromisu podczas zaplanowanego na 19 czerwca unijnego szczytu. Niemcy będą miały nad czym pracować podczas rozpoczynającej się 1 lipca prezydencji w Radzie UE…

(Sarantis Michalopoulos | EURACTIV.com)

Polska największym beneficjentem Funduszu Odbudowy UE? Do ostatecznych rozstrzygnięć jeszcze daleko

Premier Szwecji, Stefan Lövfen, krytykuje kwotę 500 mld w formie grantów w ramach unijnego funduszu odbudowy ze względu na brak wymogów dotyczących spłaty.

PARYŻ

Żądanie zmian, ale nie rewolucyjnych. Pandemia koronawirusa, trzy miesiące izolacji społecznej oraz trudna sytuacja ekonomiczna znajdują odzwierciedlenie w opiniach Francuzów. Z badania przeprowadzonego przez pracownię Odoxa wynika, że większość badanych zapatruje się pesymistycznie na przyszłość swoją i kraju. 73 proc. badanych chciałoby, aby prezydent Emmanuel Macron zmienił swoją politykę jeszcze przed końcem kadencji, a 64 proc. opowiada się za zmianą rządu. Jednocześnie 65 proc. nie chce dymisji premiera Édouarda Philippe’a. 

(EURACTIV.FR)

Bez tradycyjnej defilady. W tegoroczne najważniejsze francuskie święto narodowe – w przypadający na 14 lipca Dzień Bastylii – nie będzie w Paryżu tradycyjnej wojskowej parady z udziałem prezydenta. Zamiast tego zostanie oddany państwowy hołd pracownikom służby zdrowia.

(Anna Wolska | EURACTIV.pl)

Francja: Przez koronawirusa nie będzie parady w Dzień Bastylii

W tegoroczne najważniejsze francuskie święto narodowe – w przypadający na 14 lipca Dzień Bastylii – nie będzie w Paryżu tradycyjnej wojskowej parady z udziałem prezydenta.

HELSINKI

Veto dla Funduszu Odbudowy. Rząd zapowiedział w czwartek (4 czerwca) odrzucenie projektu Komisji Europejskiej w sprawie projektu Funduszu Odbudowy UE. Helsinki zapowiedziały w ubiegłym tygodniu, po wystąpieniu przewodniczącej Komisji Ursuli von der Leyen, że przedstawią oficjalne stanowisko po kilku dniach analiz.

Finlandia odrzuci Fundusz Odbudowy UE w obecnym kształcie. Inne państwa też chcą zmian

Czego Finowie nie akceptują w propozycji Komisji Europejskiej dotyczącej ratowania europejskiej gospodarki?

Partia szefowej rządu zyskuje. Z sondażu przeprowadzonego na zlecenie fińskiej firmy telewizji publicznej (YLE) wynika, że 23,3 proc. badanych zagłosowałoby w najbliższych wyborach parlamentarnych na Socjaldemokratyczną Partię Finlandii (SDP) premier Sanny Marin. To więcej o 1,1 proc. niż przed miesiącem. 

Od czasu stworzenia rządu pół roku temu SDP zyskało około 10 punktów proc. Inaczej wygląda sytuacja w drugim największym ugrupowaniu tworzącym pięciopartyjną koalicję rządową w Finlandii.

Partia Centrum minister kultury Katri Kulmuni traci poparcie. Obecnie zagłosowałoby na nią 10,7 proc. To mniej od Zielonych – 11,9 proc. Na drugim miejscu w sondażu znalazła się populistyczna Partia Finów – 18,1 proc.

Niewykluczone, że w najbliższych miesiącach Partia Centrum, w związku z malejącym poparciem, spróbuje odróżnić się od rządu, co może doprowadzić do tarć w koalicji rządowej. Okazji nie z pewnością nie zabraknie. Jednym z testów dla koalicji będzie kwestia Funduszu Odbudowy UE. Finowie są przeciwni propozycji Komisji Europejskiej w obecnym kształcie.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

WARSZAWA

Sejm uchwalił ustawę o dodatku solidarnościowym, przyznawanym w celu przeciwdziałania skutkom pandemii COVID-19. Za zgłoszonym przez prezydenta Andrzeja Dudę projektem ustawy głosowało 430 posłów, przeciw było 15, a 9 wstrzymało się od głosu.

Dodatek solidarnościowy ma być przyznawany maksymalnie przez trzy miesiące – od 1 czerwca do 31 sierpnia tego roku (ale może być przedłużony), i wynosić 1400 zł miesięcznie. Więcej o tym, komu będzie przysługiwał, niżej.

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Koronawirus: Sejm uchwalił ustawę o dodatku solidarnościowym 

Sejm uchwalił ustawę o dodatku solidarnościowym, przyznawanym w celu przeciwdziałania skutkom pandemii COVID-19.

BERLIN

Tarcza dla klimatu. Zatwierdzona przez niemiecki rząd tarcza antykryzysowa ma przyczynić się do poprawy sytuacji rodzin i podtrzymania konsumpcji. Prawie połowa ze 130 mld euro zostanie jednak przeznaczona na inwestycje w przyszłościowe branże oraz klimat.

(Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

Niemcy: Tarcza antykryzysowa o wartości 130 mld euro. 50 mld na klimat

Na co konkretnie niemiecki rząd zamierza przeznaczyć kolejne miliardy euro pomocy?

WIEDEŃ

Kosztowna kampania. Zwycięska kampania w wyborach parlamentarnych Austriackiej Partii Ludowej (ÖVP) z jesieni 2019 r. – ugrupowania kanclerza Sebastiana Kurza – mogła przekroczyć 7 mln euro limitu określonego przez prawo, wynika z raportu senackiej komisji dotyczącego transparentności partii.

Chociaż nie ma wydanego wciąż oficjalnego komunikatu w tej sprawie, to autorka sprawozdania, Barbara Sommerer, poinformowała, że istnieje niewielka szansa, by ÖVP zmieściło się w granicach wydatków. 

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

Austria: Francusko-niemiecki plan odbudowy unijnej gospodarki jest nie do przyjęcia

Dlaczego Austria i pozostałe kraje „oszczędnej czwórki” sprzeciwiają się francusko-niemieckiemu planowi odbudowy unijnej gospodarki?

RZYM

Opalanie w maskach. Włoski Narodowy Instytut Zdrowia (ISS) opublikował w czwartek (4 czerwca) wytyczne dotyczące korzystania z plaż. Najważniejsze z nich to konieczność utrzymywania dystansu 1 metra pomiędzy plażowiczami, również w wodzie, w przypadku, gdy nie mieszkają oni razem. Jeżeli utrzymanie zalecanej odległości okaże się niemożliwe, ISS zaleca noszenie masek ochronnych. 

Z plaż, według ISS, powinny korzystać osoby o temperaturze ciała nie przekraczającej 37,5 stopni Celsjusza. Instytut kategorycznie zabrania organizowania jakichkolwiek imprez i większych zgromadzeń w obrębie kąpielisk. ISS sugeruje, by plaże oraz kąpieliska sprzedawały bilety wyłącznie elektronicznie oraz przechowywały dane klientów przez co najmniej 14 dni, aby móc kontrolować ruch osób zakażonych koronawirusem.

(Alessandro Follis | EURACTIV.it)

MADRYT

Bohaterowie z nagrodą. Hiszpańscy pracownicy służby zdrowia otrzymali tegoroczną Nagrodę Księżnej Asturii w dziedzinie „Zgoda między narodami”. Nagroda jest najbardziej prestiżowym wyróżnieniem w Hiszpanii. W ubiegłym laureatem w tej samej dziedzinie było miasto Gdańsk. Jednak sami zainteresowani apelują o lepsze warunki pracy w służbie zdrowia.

(EuroEFE.EURACTIV.es)

Hiszpania: Medycy wśród najczęściej zakażonych koronawirusem. Domagają się lepszych warunków pracy

Pracownicy służby zdrowia w Hiszpanii za swój trud otrzymali tegoroczną Nagrodę Księżnej Asturii. Apelują jednak o poprawę warunków pracy.

PRAGA

Otwarte granice. Rząd usunął od dziś (5 czerwca) wszystkie ograniczenia podróży między Czechami, Austrią, Niemcami i Węgrami, poinformował w czwartek po południu (4 czerwca) premier Andrej Babiš. Granicę ze Słowacją Czesi otworzyli całkowicie o północy ze środy (3 czerwca) na czwartek.

(Lukáš Hendrych | EURACTIV.cz)

Czechy: Polska bezpieczna epidemiologicznie?

Rząd określił poziom bezpieczeństwa epidemiologicznego innych państw. W jakiej grupie znalazła się Polska?

BUDAPESZT

Bliżej końca. Stan zagrożenia do końca połowy czerwca. Minister Gergely Gulyas powiedział, że stan zagrożenia na Węgrzech prawdopodobnie skończy się po 16 czerwca, wraz z planowanym otwarciem kin, muzeów i teatrów. 

Ministerstwo Zdrowia poinformowało 4 czerwca o śmierci 5 osób na COVID-19. Wykryto 23 nowe zakażenia. Do tej pory zmarło na Węgrzech 539 osób chorych na Covid-19 i stwierdzono 3954 zakażenia. 2205 osób uznano za wyleczone.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

Węgry chcą zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych o 40% do 2030 r.

Parlament węgierski przyjął ustawę o ochronie klimatu. Zakłada ona m.in, że Węgry osiągną neutralność klimatyczną do 2050 r.

SOFIA

Powrót do zamknięcia granicy. Bułgaria zdecydowała się na zamknięcie granicy z Macedonią Północną w związku ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem w tym kraju. W Macedonii potwierdzono w czwartek (4 czerwca) 120 nowych infekcji koronawirusem w ciągu minionych 24 godzin. Granicę nadal mogą przekroczyć obywatele Bułgarii oraz pracownicy medyczni, ale będą poddawani 14-dniowej kwarantannie.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

Bułgaria: Premier obiecuje przyspieszenie budowy rosyjskiego gazociągu Turkish Stream

Kiedy zostanie zakończona bułgarska nitka rosyjskiego gazociągu Turecki Potok?

BELGRAD

Współpraca energetyczna. W czwartek (4 czerwca) doszło w Budapeszcie do spotkania szefa węgierskiej dyplomacji Pétera Szijjártó oraz serbskiego ministra górnictwa i energetyki Aleksandara Antića. Obaj politycy podkreślili konieczność utworzenia regionalnej giełdy energii. Budapeszt i Belgrad chciałyby „większej przewidywalności” w dostawach energii. Od 2021 r. na Węgry dotrze gaz od strony Serbii. To kolejny przykład zacieśniania współpracy tych dwóch państw.

(EURACTIV.rs  betabriefing.com)

Zacieśnia się węgiersko-serbska współpraca energetyczna i gazowa

Belgrad i Budapeszt planują także utworzenie regionalnej giełdy energii.