Były dyplomata USA: Agresywność Putina szansą dla Niemiec / STOLICE

USA, Niemcy, Rosja, Nord Stream 2, pandemia, COVID19, Polska, Merkel, Putin, superliga, Komisja Europejska

Ewentualna rosyjska ofensywa przeciwko Ukrainie w zasadzie uniemożliwi Niemcom utrzymanie obecnego stanowiska w sprawie Nord Stream 2, przekonuje Daniel Fried. / Foto via [EPA/MARTIAL TREZZINI]

Ambasador Daniel Fried krytykuje postawę Niemiec wobec gazociągu Nord Stream 2. Władze w Berlinie domagają się od Komisji Europejskiej większej dyscypliny w wydatkach publicznych członków UE jako warunku wypłat w ramach programu odbudowy gospodarczej. Angielskie kluby rezygnują z piłkarskiej Superligi. Między innymi o tym piszemy w środowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

WARSZAWA

Nord Stream 2 to hańba i Niemcy o tym wiedzą. Ewentualna rosyjska ofensywa przeciwko Ukrainie w zasadzie uniemożliwi Niemcom utrzymanie obecnego stanowiska w sprawie Nord Stream 2, podkreśla Daniel Fried, były ambasador USA w Polsce, dyplomata, który pracował w administracjach czterech prezydentów Stanów Zjednoczonych. Szczegóły poniżej.

(Karolina Zbytniewska | EURACTIV.pl)

Daniel Fried: Nord Stream 2 to hańba i Niemcy o tym wiedzą. Agresywność Putina daje im pretekst, by wyjść z twarzą

Ewentualna rosyjska ofensywa przeciwko Ukrainie w zasadzie uniemożliwi Niemcom utrzymanie obecnego stanowiska w sprawie Nord Stream 2, przekonuje Daniel Fried.

BERLIN

Merkel za rosyjskim gazem. W trakcie wczorajszego (20 kwietnia) posiedzenia Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Angela Merkel przyznała, że jest świadoma kontrowersji związanych z gazociągiem, jednak „Niemcy są za jego budową. Szczegóły poniżej. 

(EURACTIV.pl)

Angela Merkel o Nord Stream 2: Niemcy są za jego budową

Kanclerz Niemiec zaznaczyła, że gaz nim płynący nie jest gorszy od tego, który płynie z Rosji przez Ukrainę czy Turcję.

MADRYT

Hiszpania apeluje o „elastyczność” Brukseli. Hiszpański rząd szuka w Brukseli poparcia ws. „elastyczności” w temacie pomocy państwa, aby pomóc pokrzywdzonym firmom dotkniętych kryzysem COVID-19. Rząd Pedro Sancheza zamierza ujawnić w przyszłym tygodniu szczegóły Krajowego Planu Odbudowy finansowanego ze środków unijnych w ramach Funduszu Odbudowy UE.

„Elastyczność” Komisji Europejskiej jest uważana przez rząd w Madrycie za niezbędny element do wdrożenia hiszpańskiego planu naprawy, podkreśliła niedawno minister gospodarki tego kraju Nadia Calviño.

Jeśli Hiszpania przyspieszy wdrażanie ambitnych reform strukturalnych, do końca roku mogłaby otrzymać pierwszą z dwóch lub trzech transz z łącznej wartości 140 mld euro z unijnego FO, pisze agencja EFE. Połowa pieniędzy, które mają zostać wypłacone w ciągu najbliższych trzech lat, będzie wypłacona w formie bezzwrotnych grantów, reszta – niskooprocentowanych pożyczek.

Tymczasem jak informuje hiszpański dziennik „El Pais”, władze Niemiec domagają się od KE dyscypliny w wydatkach publicznych członków UE jako warunku wypłat w ramach programu odbudowy gospodarczej.

W ocenie madryckiego dziennika “El Pais” RFN po próbie uzależnienia wypłat od praworządności będzie teraz dążyć do narzucenia surowej dyscypliny budżetowej członkom UE podczas walki z koronakryzysem.

Gazeta, powołując się na dokument niemieckiej delegacji z marcowego szczytu OECD, wskazuje, że w planach Berlina jest całkowicie odmienny program działań służących poprawie sytuacji gospodarczej w Unii po koronakryzysie niż plany państw Południa, takich jak Hiszpania. Przewiduje on m.in. konieczność ograniczenia wydatków budżetowych i posiadanie długu publicznego na poziomie niższym niż 120 proc. PKB.

(EUROEFE)

Czy długa praca jest powodem do dumy? Hiszpania przetestuje czterodniowy tydzień pracy

Badania pokazują, że długie godziny pracy prowadzą do depresji i chorób krążenia.

ATENY

Miliardy na zbrojenia. W Grecji w poniedziałek (19 kwietnia) wystartowały międzynarodowe ćwiczenia „Iniochos 2021”. Bierze w nich udział kilka państw z regionu Morza Śródziemnego. Udział biorą także Zjednoczone Emiraty Arabskie i Stany Zjednoczone. Ćwiczenia potrwają kilka dni.

„Iniochos” to ćwiczenia lotnicze, które są jednymi z największych prowadzonych w rejonie basenu Morza Śródziemnego. Odbywają się na terenie Grecji od 1988 r. Jedną z głównych baz, w której stacjonują sojusznicze maszyny, jest baza Andravida w północno-zachodniej części półwyspu Peloponeskiego.

Grecki premier Kyriakos Mitsotakis odwiedził wczoraj (20 kwietnia) bazę Andravida. „Nie możemy być naiwni. Mamy do czynienia z nowymi zagrożeniami”, podkreślił Mitsotakis. „Nasz świat jest niezwykle złożony, a nasze sąsiedztwo niestety staje się coraz bardziej niestabilne. Grecja będzie nadal wzmacniać zdolności obronne i modernizować siły zbrojne”, dodał grecki premier.

Wobec narastającego kryzysu w relacjach z Turcją Grecja realizuje program modernizacji armii o wartości 11,5 mld euro rozłożony na najbliższe 5 lat. Izrael i Grecja poinformowały 18 kwietnia o zawarciu umowy obronnej o wartości 1,65 mld dolarów. W jej ramach izraelski koncern Elbit Systems stworzy centrum szkoleniowe dla lotnictwa Grecji i zmodernizuje grecką flotę powietrzną.

Umowa z Izraelem jest kolejną tego typu w ostatnich miesiącach zrealizowaną przez rząd w Atenach. Grecki parlament ratyfikował w tyczniu grecko-francuski kontrakt na zakup 18 myśliwców Rafale. Grecja modernizuje swoje siły zbrojne w związku z narastającym konfliktem z Turcją. Rząd planuje także wydłużyć służbę wojskową.

Transakcja ma mieć wartość 2,5 mld euro i objąć sześć fabrycznie nowych samolotów i 12 używanych samolotów eksploatowanych obecnie przez francuskie siły powietrzno-kosmiczne. Szczegóły poniżej. 

(Theodore Karaoulanis | EURACTIV.gr)

Obronność: Grecja zawarła największy kontrakt w historii z Izraelem

Izrael i Grecja poinformowały wczoraj (18 kwietnia) o zawarciu umowy obronnej o wartości 1,65 mld dolarów. W jej ramach izraelski koncern Elbit Systems stworzy centrum szkoleniowe dla lotnictwa Grecji i zmodernizuje grecką flotę powietrzną.

 

 

„Jestem pewien, że ten program podniesie możliwości …

BRUKSELA

Wstępne porozumienie. Dziś (21 kwietnia) osiągnięto wstępne porozumienie negocjatorów Parlamentu Europejskiego i unijnych krajów w sprawie pakietu klimatycznego. Dotyczy zwiększenia redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. z 40 do 55 proc. Uzgodniono także, że Komisja Europejska zaproponuje pośredni cel klimatyczny na 2040 r. Szczegóły poniżej. 

(Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

Europejskie prawo klimatyczne: Dziś osiągnięto wstępne porozumienie ws. redukcji emisji do 2030 r.

Uzgodniono także, że Komisja Europejska zaproponuje pośredni cel klimatyczny na 2040 rok. 

LONDYN

Wielka ucieczka. Wczoraj (20 kwietnia) sześć klubów angielskiej Premier League – najwyższa klasa rozgrywek piłkarskich w Anglii – zrezygnowało z udziału w piłkarskiej Superlidze, w której miało się znaleźć kilkanaście drużyn z Włoch i Hiszpanii.

Po protestach kibiców, zawodników, menedżerów i rządów, a także pojawieniu się gróźb ze strony krajowych i światowych organizacji – w tym UEFA i FIFA – angielskie kluby skapitulowały i zrezygnowały z udziału w rozgrywkach Superligi.

„Powiedziałem wczoraj, że to godne podziwu przyznanie się do błędu”, przekazał prezydent UEFA Aleksander Ceferin. „Teraz wracają do gry i wiem, że mają wiele do zaoferowania nie tylko naszym rozgrywkom, ale całej europejskiej piłce”, dodał.

Jako pierwszy wycofał się Manchester City, kilka godzin później dołączyły Arsenal, Manchester United, Liverpool, Tottenham Hotspur i Chelsea. Superliga w wydanym oświadczeniu zasugerowała, że projekt może zostać zawieszony, ale nie ogłosiła całkowitego porzucenia planu stworzenia nowych rozgrywek. Organizacji rozgrywek przeciwni byli także europejscy politycy. Szczegóły poniżej. 

(Benjamin Fox | EURACTIV.com)

Europejscy politycy zjednoczeni w sprzeciwie wobec powstania piłkarskiej Superligi

Politycy zgodnie opowiadają się przeciwko powołaniu nowych elitarnych rozgrywek dla kilkunastu najbogatszych klubów w Europie – Superligi. 

RZYM

Priorytetem zmniejszenia zadłużenia. „Wiemy, że w nadchodzących latach wsparcie UE będzie stopniowo zmniejszane”, powiedział wczoraj (20 kwietnia) włoski minister finansów Daniele Franco na posiedzeniu komisji budżetowej, dodając, że po poluzowaniu reguł fiskalnych z uwagi na pandemię COVID-19, Włochy „będą musiały przestrzegać” europejskich przepisów budżetowych. Polityk zaznaczył, że „potrzeba refleksji nad tym, jak zmniejszyć obecną sytuację włoskiego nadmiernego zadłużenia”.

(Daniele Lettig | EURACTIV.it)

Włosi nie zdążą z krajowym planem odbudowy? Zastrzeżenia Brukseli przyczyną opóźnienia

Powodem opóźnień mają być zastrzeżenia Komisji Europejskiej do włoskiego planu w jego obecnym kształcie.

WARSZAWA

Manewry nad polskim niebem. Do Polski przyleciało kilkadziesiąt samolotów bojowych F-15 i F-16. Amerykańskie samoloty uczestniczą w ćwiczeniach przerzutu sił powietrznych w Europie.

Amerykańskie samoloty przyleciały do Polski w ramach kolejnej zmiany wspólnego szkolenia Aviation Detachment. Resort doprecyzował później, że przyleciały dwadzieścia cztery maszyny.

„To są standardowe ćwiczenia. To nie jest szczególna reakcja na to, co dzieje się na granicy Ukrainy z Rosją lub na Krymie. Jest to dość rutynowa operacja, robimy to stale. Obecność naszych sił w Polsce jest rotacyjna, co bardzo sobie cenimy i chwalimy. Jest to część tego programu”, powiedział w poniedziałek wieczorem rzecznik Pentagonu John Kirby na konferencji prasowej.

Amerykańskie samoloty będą operować w polskiej przestrzeni powietrznej, wykonując w ramach wspólnych szkoleń misje bezpośredniego wsparcia wojsk lądowych, walki powietrznej i tankowania z samolotu KC-135. Program szkolenia obejmuje również wskazywanie pilotom celów z ziemi, przekazywanie im danych dotyczących pozycji oraz sposobu przeprowadzenia ataku na wyznaczony cel.

(Monika Mojak | EURACTIV.pl)

Norwegia podpisała z USA umowę o aktywności wojskowej na terenie kraju

„Porozumienie stanowi potwierdzenie naszych bliskich stosunków ze Stanami Zjednoczonymi i kluczowej pozycji Norwegii na północnej flance NATO”, stwierdziła szefowa norweskiej dyplomacji Ine Eriksen Søreide.

SOFIA

Spięć ciąg dalszy. Rosja wydala dwóch bułgarskich dyplomatów, poinformował wczoraj (20 kwietnia) resort spraw zagranicznych w Sofii. O decyzji rosyjskiego MSZ został powiadomiony bułgarski ambasador Atanas Krystin, którego wezwano do resortu.

Jako przyczynę rosyjski MSZ wskazał wydalenie dwóch rosyjskich pracowników dyplomatycznych 22 marca za działania niezgodne z Konwencją Wiedeńską.

W marcu, po zatrzymaniu grupy obecnych i byłych pracowników bułgarskiego wywiadu wojskowego, którym zarzuca sią szpiegowanie na rzecz Rosji, bułgarski MSZ podał, że otrzymał od prokuratury krajowej pismo informujące, że dwaj rosyjscy dyplomaci prowadzili na terenie Bułgarii działalność niezgodną z Konwencją Wiedeńską. Dowody na tę niezgodną z prawem aktywność Rosjan zebrała Państwowa Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (kontrwywiad).

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

Rosja "broni" Bułgarii przed krytyką USA / STOLICE

Codzienny briefing z europejskich stolic – 2 kwietnia.

PRISZTINA

Apel u wzajemne uznanie. „Stany Zjednoczone będą nadal wspierać wysiłki na rzecz zapewnienia trwałego pokoju poprzez owocny dialog między Kosowem a Serbią. Kompleksowe porozumienie normalizacyjne między dwoma krajami powinno koncentrować się na wzajemnym uznaniu”, napisał prezydent USA Joe Biden w liście gratulacyjnym dla nowej prezydentki Kosowa Vjosy Osmani.

„Normalizacja stosunków z Serbią jest niezbędna, aby Kosowo zrealizowało swój potencjał i w pełni zintegrowało się z instytucjami euroatlantyckimi”, zaznaczył Biden, informuje portal Gazeta Express.

Prezydent USA podkreślił, że nie może się doczekać współpracy z Osmani „nad wspólnymi priorytetami dla Kosowa, w tym wzmocnieniem praworządności; zwalczaniem korupcji; ochroną praw mniejszości etnicznych i religijnych; odbudową po pandemii COVID-19; wspieraniem rozwoju gospodarczego; i bezpieczeństwo zrównoważonej przyszłości energetycznej”.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)