Spotkanie Biden-Merkel, czyli diabeł tkwi w szczegółach / Briefing z Europy

USA, Niemcy, Rosja, Chiny, Unia Europejska, Nord Stream 2, Biden, Merkel, Polska, FRancja, szczepienia

W czwartek (15 lipca) kanclerz Angela Merkel rozpocznie wizytę w USA, podczas której pierwszy i zapewne ostatni raz występując w roli szefowej rządu Niemiec zostanie przyjęta w Białym Domu przez obecnego prezydenta USA Joego Bidena. / Foto via [EPA/ANDREAS GEBERT]

W czwartek (15 lipca) kanclerz Angela Merkel rozpocznie wizytę w USA. Czego można się po niej spodziewać? | Na Węgrzech seniorzy zaszczepieniu preparatem Sinopharm bez przeciwciał | Spotkanie Morawiecki-von der Leyen | Niemcy w kosmosie | Francuzi masowo ruszyli się szczepić | Kokaina w bananach w Albanii Między innymi o tym piszemy w środowym briefingu z Europy |

BERLIN

W czwartek (15 lipca) kanclerz Angela Merkel rozpocznie wizytę w USA, podczas której pierwszy i zapewne ostatni raz występując w roli szefowej rządu Niemiec zostanie przyjęta w Białym Domu przez obecnego prezydenta USA Joego Bidena. Po rozpisanych na koniec września wyborach do Bundestagu, Merkel pożegna się ze stanowiskiem kanclerza Niemiec.

Wśród celów wizyty wymienia się potrzebę poprawy relacji między Waszyngtonem a Berlinem po kadencji Donalda Trumpa. Z pewnością nie zabraknie rozmów na temat strategii Zachodu wobec Chin i przyszłości gazociągu Nord Stream 2. 

Podczas niedawnego spotkania w Berlinie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim kanclerz Niemiec wyraziła wątpliwości, że jej czwartkowa wizyta w Białym Domu doprowadzi do porozumienia z USA w dzielącej oba kraje kwestii gazociągu Nord Stream 2.

W maju Departament Stanu przedstawił Kongresowi obowiązkowy raport z listą podmiotów podlegających wymierzonym w Nord Stream 2 przepisom sankcyjnym PEESCA zawartym w ustawie obronnej na rok 2021. Na liście znalazła się spółka Nord Stream AG i jej prezes Matthias Warnig.

Jednak praktycznie natychmiast sekretarz stanu Antony Blinken podjął decyzję o wyłączeniu wspomnianej firmy i jej prezesa oraz zarządzającej nią kadry spod sankcji, uzasadniając ten krok interesem narodowym USA. Chodziło o to, by uniknąć pogorszenia relacji z Berlinem, na których zależy amerykańskiej dyplomacji. Dało to obu stronom czas na osiągnięcie porozumienia. Waszyngton i Berlin od tygodni negocjują, jak rozwiązać spór, ale harmonogram rozwiązania problemu jest nadal niejasny.

Z punktu widzenia Merkel gazociąg jest sposobem na utrzymanie „otwartych drzwi” dla Rosji i zabezpieczenie dostaw energii, podczas gdy Biden, podobnie jak wcześniej Trump, jest przekonany, że projekt ten uzależni Niemcy i Europę od rosyjskiego gazu, jednocześnie osłabiając Ukrainę jako kraj tranzytowy.

Według Kadri Liik, doradczyni ds. polityki w Europejskiej Radzie Stosunków Zagranicznych (ECFR), Berlin nie chce, aby Nord Stream 2 zepsuł stosunki z nową administracją USA. „Wydaje mi się, że Merkel zamierza jeszcze przed opuszczeniem urzędu zawrzeć jakieś porozumienie” – powiedziała.

Ekspertka uważa, że anulowanie inwestycji na tym etapie – przy ponad 95 proc. ukończenia prac – będzie dość trudne, mimo że nikt w niemieckim establishmentu politycznym nie popiera całkowicie projektu.

Liik dodała, że ​​niemieccy Zieloni mogą się wprawdzie nie zgadzać na istnienie Nord Stream 2, ale trudno im będzie w tej sprawie cokolwiek zmienić. 

Michael Bloss, poseł do Parlamentu Europejskiego reprezentujący frakcję Zielonych twierdzi, że „ochrona klimatu rurociągiem z gazem ziemnym z Rosji „nigdy nie będzie miała sensu […] Powinniśmy szybko zakończyć to szaleństwo” – powiedział. Polityk dodał, że ani Polska, ani Francja nie rozumieją, co robi obecny niemiecki rząd i przewiduje, że „drogo zapłacimy za kompromis z USA”.

Innym z zagadnień będzie sprawa Chin. Unia Europejska i Chiny osiągnęły porozumienie polityczne w sprawie umowy inwestycyjnej, chociaż ostatecznie w maju Komisja Europejska zdecydowała o zawieszeniu jego ratyfikowania.

Na początku stycznia br. na spotkaniu unijnych ambasadorów w Brukseli część krajów, w tym Polska, Włochy i Hiszpania, skrytykowała przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela, Niemcy i Francję za sposób, w jaki ogłoszono jej podpisanie.

Według źródeł unijnych, krytyce zostało poddane nadzwyczajne przyspieszenie prac nad umową pod koniec ubiegłego roku, żeby została przyjęta politycznie jeszcze w czasie sprawowania prezydencji unijnej przez Niemcy. Kontrowersje wzbudziło zwłaszcza pominięcie kwestii łamania praw człowieka przez Chiny w Hongkongu oraz wobec muzułmańskiej mniejszości w Sinciangu.

Jürgen Hardt, rzecznik do spraw zagranicznych grupy parlamentarnej CDU/CSU, powiedział, że ścisła koordynacja między USA, UE i ważnymi partnerami w regionie Indo-Pacyfiku, takimi jak Japonia czy Australia, jest kluczem do stawienia czoła chińskiej hegemonii.

Wyraził też nadzieję, że Merkel osobiście zobowiąże się w imieniu CDU/CSU do realizacji zobowiązań NATO w kolejnej kadencji, w tym obietnicy wyższych wydatków na obronność. „Powinno to dać sygnał, że tylko wspólna strategia transatlantycka może odnieść sukces w stosunku do Chin i Rosji” – powiedział EURACTIV.

(Alexandra Brzozowski, Oliver Noyan EURACTIV.de | Aleksandra Krzysztoszek, EURACTIV.pl | Sarantis Michalopoulos, EURACTIV.com)

Francja i Niemcy chcą szczytu UE-Rosja z udziałem Władimira Putina

Do spotkania przedstawicieli Unii Europejskiej z Rosją nie doszło od 2014 r., a więc od czasu aneksji Krymu.

BUDAPESZT

Osoby starsze zaszczepione chińską szczepionką nie mają przeciwciał. Badania przeprowadzone w Budapeszcie wykazały, że jedna czwarta osób w wieku powyżej 60 lat, zaszczepionych chińską szczepionką Sinopharm, nie ma żadnych przeciwciał, informuje Telex. Szczegóły poniżej. 

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com with Telex | tłum. Paulina Borowska)

Węgry: Część zaszczepionych przeciwko COVID-19 chińskim preparatem Sinopharm nie ma przeciwciał

Węgry są jedynym krajem w UE, który stosuje chińską szczepionkę.

TIRANA

Kokaina w bananach. We wtorek (13 lipca) w porcie w Durres przeprowadzono operację policyjną, podczas której znaleziono ponad 11 kilogramów kokainy. Minister spraw wewnętrznych Bledi Çuçi poinformował, że w ciągu ostatnich czterech miesięcy przechwycono już około 1 tony kokainy.

Jednocześnie Çuçi zapewnił, że albańska policja we współpracy z innymi organami ścigania w kraju i za granicą będzie nadal pracować nad tym, by Albania stała się bezpieczniejsza.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.it | tłum. Monika Mojak)

Handel narkotykami: Rynek odporny na COVID-19. Coraz większe obroty w internecie

Około 275 mln ludzi na całym świecie zażywało narkotyki w 2020 r.

WARSZAWA

Nie tylko o klimacie. Wieczorne spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego i szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen poświęcone było przede wszystkim Europejskiemu Zielonemu Ładowi i jego realizacji. Rozmowy dotyczyły jednak również praworządności. Szczegóły poniżej. 

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Spotkanie Morawiecki-von der Leyen nie tylko ws. Zielonego Ładu

Rozmowy dotyczyły również praworządności.

BERLIN

Niemcy w kosmosie. W Kalkar-Uedem w Nadrenii Północnej-Westfalii rozpoczęło wczoraj (13 lipca) działalność nowo utworzone Dowództwo Kosmiczne. Nowe dowództwo łączy różne obszary, które do tej pory zajmowały się problematyką kosmiczną w ramach Bundeswehry. Szczegóły poniżej. 

(Nikolaus J. Kurmayer  | EURACTIV.de) 

Niemcy uruchamiają Dowództwo Kosmiczne

Łączy ono różne obszary, które do tej pory zajmowały się problematyką kosmiczną w ramach Bundeswehry.

PARYŻ

Francuzi masowo ruszyli się szczepić. Po poniedziałkowym (12 lipca) wystąpieniu prezydenta Emmanuela Macrona Francuzi masowo ruszyli się szczepić. Ponad 1,9 mln osób zarejestrowało się na szczepienie przeciwko COVID-19 na wieść o utracie od sierpnia możliwości wstępu do barów, kawiarni, restauracji, czy centrów handlowych a także komunikacji bez certyfikatów szczepień. Szczegóły poniżej. 

(Magdalena Pistorius | EURACTIV.fr)

Francja: Rekordowe zapisy na szczepienia przeciwko COVID-19 po orędziu prezydenta Macrona

Do zmiany strategii zmusiła rząd spowalniająca akcja szczepień.

WIEDEŃ

Austria niezadowolona z nowej dyrektywy w sprawie opłat drogowych. Komisja Transportu Parlamentu Europejskiego zatwierdziła we wtorek zrewidowane przepisy dotyczące opłat drogowych – tak zwaną eurowinietę. Władze w Wiedniu nie są jednak zadowolone z przyjętego rozwiązania.

Dyrektywa ma na celu przejście z systemu opłat opartych na czasie na system opłat na podstawie odległości. To może pogorszyć sytuację na drogach w Tyrolu, gdzie przebiega tranzyt między Niemcami a Włochami. Minister klimatu Leonore Gewessler określiła dyrektywę „sporym rozczarowaniem” dla Austrii, „szczególnie w odniesieniu do tyrolskich dróg”.

Dyrektywa w założeniu ma być elementem unijnych działań na rzecz transformacji ekologicznej transportu. Jednak zdaniem austriackiej minister „nie rozwiązuje ona podstawowego problemu”.

Gewessler zwróciła uwagę, że „Tyrolczycy potrzebują ulgi od hałasu, zanieczyszczeń powietrza i korków”. Nowe prawo skrytykował też starosta krajowy Tyrolu Günther Platter, który stwierdził, że europarlamentarzyści nie poświęcają wystarczającej uwagi problemom tyrolskiej ludności. Dodał, że dyrektywa w obecnym kształcie „utrudni wysiłki” Tyrolu przejścia z transportu drogowego na kolejowy i w konsekwencji osiągnięcia unijnych celów w zakresie klimatu.

Gewessler nalega z kolei, by kiedy jesienią ostatecznie trafi ona do Parlamentu Europejskiego, uwzględnić w dokumencie austriackie obawy. „UE musi również wziąć pod uwagę bardzo specyficzną sytuację Brenner (miejscowości w południowej części Tyrolu, pełniącej ważną rolę tranzytową – red.)”, podkreśliła.

(Oliver Noyan | EURACTIV.de | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Austria wyklucza zniesienie podatku cyfrowego pomimo nacisków USA

Austriacki podatek cyfrowy był wielokrotnie krytykowany przez Waszyngton.

DUBLIN

Spory o otwieranie restauracji. Komisja Zdrowia parlamentu głosowała za uchyleniem przedlegislacyjnej kontroli nowego projektu ustawy zezwalającej na przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach, co przyspieszy jego przejście przez Parlament, donosi RTE.

Opozycja głosowała przeciw. Lider Partii Pracy Alan Kelly skrytykował rząd za pośpiech w „bardzo złożonym i bezprecedensowym ustawodawstwie”, które, jak powiedział „jest pełne złych pomysłów”.

„To jest bałagan. Kompletny bałagan, nie będziemy tolerować dyskryminacji”, powiedział, dodając, że o wiele lepszym rozwiązaniem byłoby użycie unijnego certyfikatu COVID-19, by ponownie umożliwić restauracjom przyjmowanie gości wewnątrz pomieszczeń.

(Paula Kenny | EURACTIV.com | tłum. Martyna Kompała)

Irlandia: Atak hakerski sparaliżował publiczną służbę zdrowia

System został wyłączony, co poważnie zakłóciło funkcjonowanie opieki zdrowotnej.

RZYM

Krajowy Plan Odbudowy zatwierdzony. We wtorek (13 lipca), po uzyskaniu zielonego światła od Komisji Europejskiej, unijna Rada do Spraw Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN) zatwierdziła włoski plan odbudowy.

W ciągu najbliższych tygodni Włochy otrzymają z unijnego Funduszu Odbudowy pierwszą transzę w wysokości 25 mld euro. Do Rzymu ma łącznie trafić 191,5 mld euro. Szczegóły poniżej. 

(Daniele Lettig | EURACTIV.it | tłum. Monika Mojak)

PRAGA | LUBLANA

Borut Pahor: UE powinna docelowo przyjąć całe Bałkany Zachodnie. Prezydent Słowenii Borut Pahor, który uczestniczył we wtorek 13 lipca na szczycie europejskim w Pradze, stwierdził, że Unia Europejska nie będzie kompletna bez rozszerzenia o Bałkany Zachodnie.

Zaapelował o przyspieszenie procesów akcesyjnych państw regionu. 9 lipca premierzy Czech, Węgier, Polski i Słowacji uzgodnili w Lublanie ze słoweńskim premierem Janezem Jansą, że UE powinna docelowo objąć całe Bałkany Zachodnie.

Premier Czech Andrej Babis powiedział następnie, że nie może zrozumieć, dlaczego kraje takie jak Bułgaria, Chorwacja i Rumunia nie zostały włączone do strefy Schengen.

Z kolei minister spraw zagranicznych tego kraju Jakub Kulhanek przekazał niedawno państwowej agencji informacyjnej CTK, że postęp w negocjacjach akcesyjnych z krajami Bałkanów Zachodnich będzie jednym z główne priorytety czeskiej prezydencji w Radzie UE w drugiej połowie 2022 roku. Jego zdaniem sukcesem będzie przyjęcie orientacyjnej daty unijnej akcesji Serbii i Czarnogóry.

(Aneta Zachová, EURACTIV.cz | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Chiny sięgają po Bałkany Zachodnie. Unia Europejska powinna się niepokoić?

W jaki sposób powinna zareagować Unia Europejska na coraz większą obecność Chin w krajach regionu?

BRATYSŁAWA

Odsunięty od władzy premier Słowacji odwiedza Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej (KE) i zamierza spotkać się Věrą Jourovą. Były premier Robert Fico, który zrezygnował z urzędu po zabójstwie dziennikarza Jána Kuciaka w 2018 r., odwiedził przedstawicielstwo KE w Bratysławie i omówił dekret Urzędu Zdrowia Publicznego Słowackiej Republiki w sprawie reżimu granicznego, który pozwoli zaszczepionym uniknąć kwarantanny po powrocie na Słowację. Mówił też o praworządności.

W odniesieniu do kilku toczących się na Słowacji procesów korupcyjnych, które mają rzekomo odnosić się do niego i osób ze stanowisk kierowniczych wysokiego szczebla, nominowanych przez jego partię, Fico mówi, że “oczekuje na ostateczną datę” swojego spotkania z wiceprzewodniczącą Komisji Věrą Jourovą. Twierdzi, że zamierza omówić z nią kwestie praworządności w Słowacji a także prowadzenie tych spraw.

Opozycyjna partia Ficy, Smer-SD (Kierunek-Socjalna Demokracja), obecnie najlepiej wypadająca w sondażach, złożyła niedawno skargę do Sądu Konstytucyjnego Republiki Słowackiej ws. rządowego dekretu dotyczącego reżimu na granicach. Partia uważa podjęte środki za niekonstytucyjne i dyskryminujące. Uznała także, że nadaje się do oceny Komisji Europejskiej.

Składając wniosek, Fico chce potwierdzić swoje twierdzenie, że dekret jest “bezpośrednio sprzeczny” z rozporządzeniem Rady Europejskiej (RE), ponieważ stanowi, że kraje muszą zapobiegać bezpośredniej lub pośredniej dyskryminacji osób, które nie są zaszczepione.

Fico stwierdził, że dostarczył Stałemu Przedstawicielstwu KE “istotnych informacji na temat niszczenia praworządności” w kraju. Przewodniczący partii Smer-SD określił trwający i uważnie śledzony proces korupcyjny byłego prokuratora specjalnego, Dušana Kováčika, nominowanego przez rząd Ficy, jako polityczny.

Analitycy i media uważają, że sprawa, a także kilka innych trwających procesów byłych prokuratorów, sędziów i innych urzędników wysokiego szczebla, nominowanych przez Smer, może bezpośrednio wpłynąć na Fico.

Po spotkaniu Fico potwierdził zamiar spotkania się z wiceprzewodniczącą KE ds. Wartości i Przejrzystości, Věrą Jourovą. “Czekam na ostateczną datę spotkania, na którym będziemy mogli porozmawiać bardziej szczegółowo” – powiedział.

(Lucia Yar | EURACTIV.sk | tłum. Kinga Wysocka)

Słowacja nałoży surowsze kontrole graniczne na osoby nieszczepione

Ma to na celu zatrzymanie rozprzestrzeniania się wariantu Delta.

SOFIA

Były premier wezwany na przesłuchanie. Były premier Bojko Borysow oznajmił że został wezwany na przesłuchanie przez tymczasowego ministra spraw wewnętrznych Bojko Raszkowa w związku z rzekomymi groźbami kierowanymi pod adresem bułgarskiego biznesmena.

Raszkow stwierdził niedawno, że Borysow powinien zostać przesłuchany po wyborach parlamentarnych, które to odbyły się w ostatnią niedzielę. Przywołał stare, zapomniane przez prokuraturę zeznania, w których zarzucił Borysowowi, że ten uchronił swojego ministra przed karą więzienia, wywierając presję na świadka w sprawie z 2010 r., czyli rok po przejęciu władzy przez pierwszy gabinet Borysowa.

Według ministra Raszkowa były premier miał grozić anonimowemu świadkowi słowami: „Masz żonę i dzieci, które nie będą wiedziały, czy jedzą twoje mięso”. Ze względu na ten cytat, sprawa stała się znana jako „sprawa kanibali”.

Borysow zaprzecza zarzutom ministra i twierdzi, że jego działania są motywowane politycznie. Stwierdził też, że jak dotąd nie został oskarżony jedynie o to, że jest gotów zjeść człowieka

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg | tłum. Paulina Borowska)

Bułgaria: Partia Bojko Borysowa wygrywa wybory parlamentarne, ale czy będzie rządzić?

Drugie miejsce zajęła populistyczna partia Są Tacy Ludzie.

BUKARESZT

Rumunia ma jeszcze wiele do zrobienia, zanim skorzysta z funduszy spójności. Rumunia jest jednym z głównych beneficjentów polityki spójności UE, ale ma jeszcze wiele do zrobienia w zakresie swoich programów operacyjnych, zanim będzie mogła skorzystać z jakichkolwiek środków w perspektywie budżetowej na lata 2021-2027.

Rumuński rząd skupia się głównie na nowych funduszach naprawczych, ale musi jeszcze uzyskać zgodę od Komisji Europejskiej na przyjęcie swojego planu odbudowy. Z kolei fundusze na rozwój regionalny zostały odłożone na bok.

Minister ds. inwestycji i projektów unijnych Cristian Ghinea powiedział, że prace nad programami operacyjnymi rozpoczęły się jeszcze w 2020 r. i rozmowy z KE na ten temat nadal trwają. Jednak ich zatwierdzenie nie jest prawdopodobne w najbliższej przyszłości.

(Bogdan Neagu | EURACTIV.ro | tłum. Paulina Borowska)

Charles Michel: Unijne regiony muszą być bardziej zaangażowane w tworzenie Krajowych Planów Odbudowy

„Bez was nie uda nam się osiągnąć sukcesu”, podkreślił przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

ZAGRZEB

Chorwackie Ministerstwo Finansów chce rozmawiać z sektorem gastronomicznym. We wtorek (13 lipca) właściciele kawiarni i restauracji wezwali rząd do obniżenia podatku VAT na napoje do 13 proc. lub traktowania kosztów pracy jako odliczenia podatkowego, co pomogłoby sektorowi hotelarskiemu rozwinąć i zwiększyć płace. Zaapelowali także do krajowego zespołu COVID-19, by zezwolił kawiarniom przyjmować gości także w pomieszczeniach.

“Jesteśmy przygotowani do rozmów” – powiedział minister finansów Zdravko Marić. Wyjaśnił, że unijne dyrektywy nie pozwalają na zwolnienie czegokolwiek z podstawy VAT, w tym kosztów pracy.

Zapytany o to, czy podatek VAT zostanie obniżony do 13 proc. dla sektora hotelarskiego, Marić powiedział: „dialog będzie kontynuowany, podejście i oczekiwania firm cateringowych są dla mnie właściwe, jednak nie możemy wyróżnić jednego segmentu”.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr | tłum. Kinga Wysocka)

Chorwacja: Prawo forsowane przez rząd zagrozi ekologicznej produkcji rolnej?

Chorwackie ministerstwo rolnictwa proponuje przepisy, które zdaniem krytyków zagrażają m.in. bioróżnorodności w rolnictwie.

BELGRAD | PRISZTINA

Serbski prezydent i premier Kosowa spotkają się w Brukseli. Prezydent Serbii Aleksandar Vučić i premier Kosowa Albin Kurti spotkają się 19 lipca w Brukseli w ramach nowej rundy dialogu między Belgradem a Prisztiną, z udziałem wysokiego przedstawiciela UE Josepa Borrella i przy wsparciu specjalnego przedstawiciela UE ds. dialogu na Bałkanach Miroslava Lajčaka.

Poinformował o tym rzecznik Borrella, Peter Stano, który powiedział również, że osiągnięto pewien postęp podczas ostatniego dialogu, a także podczas poprzednich spotkań.

Stano podkreślił, że celem dialogu jest zapewnienie „wzajemnie akceptowalnego konsensusu i kompromisu w celu osiągnięcia prawnie wiążącego porozumienia w sprawie normalizacji stosunków”.

(EURACTIV.rs | betabriefing.com | tłum. Martyna Kompała)

Orban: Serbia kluczem do stabilności na Bałkanach Zachodnich

„Dopóki Serbia nie będzie zintegrowana, dopóty Bałkany Zachodnie nie będą zintegrowane”, powiedział węgierski premier.

SARAJEWO

Ograniczony postęp w reformach. Po 4. posiedzeniu Rady Stabilizacji i Stowarzyszenia z Bośnią i Hercegowiną, wysoki przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Joseph Borrell powiedział, że od zeszłego roku nastąpiły pewne postępy w BiH.

Podkreślił, że prowadzenie wyborów w Mostarze, “pokazało, że Bośnia i Hercegowina może przeprowadzać trudne reformy, gdy jest wola polityczna. Jednak większość istotnych kwestii pozostaje nierozstrzygniętych, a postęp w reformach jest ograniczony”.

W dokumencie końcowym stwierdzono, że “biorąc pod uwagę mechanizmy instytucjonalne, które zostały określone w Porozumieniu Pokojowym z Dayton, Bośnia i Hercegowina musi podjąć dalsze reformy konstytucyjne i wyborcze w celu zapewnienia równości i niedyskryminacji obywateli”.

Reforma wyborcza musi się zakończyć w tym roku, ponieważ w 2022 r. powinny odbyć się wybory. Przy starym prawie wyborczym znów miałyby wynik wywołujący napięcia polityczne.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr | tłum. Kinga Wysocka)

Bośnia i Hercegowina upamiętniła 26. rocznicę masakry w Srebrenicy

Kolejne ofiary spoczęły w Centrum Pamięci Potočari.

PODGORICA

Sekretarz USA wzywa do tolerancyjnego i integracyjnego państwa. Sekretarz stanu USA Anthony Blinken, w wiadomości z gratulacjami z okazji poniedziałkowego Dnia Państwowości Czarnogóry, podkreślił, że tolerancyjna i integracyjna Czarnogóra, głęboko zakorzeniona we wspólnocie euroatlantyckiej, przyczyni się do bardziej dostatniej i bezpieczniejszej przyszłości dla narodu czarnogórskiego.

W tym roku, jak podkreśla Blinken, świętujemy 15 lat silnych stosunków dwustronnych i 4 lata od przystąpienia Czarnogóry do NATO, a USA wspierają wszystkich, którzy są zaangażowaniu we wdrażanie reform niezbędnych do przyspieszenia przystąpienia Czarnogóry do Unii Europejskiej.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr | tłum. Martyna Kompała)