USA naciska na państwa członkowskie NATO w sprawie dalszego zwiększania wydatków na obronność

Czołgi; Źródło: http://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/O2AktkpTURBXy8yNGE5N2JiZWUxZWI5OTU3NmY0OGYxMTE4NTljZGFjMy5qcGeRkwIAzQHk

Niedługo po tym jak kilka dni temu Donald Trump ogłosił, że USA przeznaczą o 30 proc. więcej środków w stosunku do roku ubiegłego na obronność w Europie amerykański prezydent wezwał  kraje europejskie do tego samego.

 

Ostatnie dwa lata to okres, w którym kraje europejskie rewidują swoje polityki obronne w stronę zwiększania wydatków na obronność. Nie jest tajemnicą, że od kilku już lat NATO zaleca by państwa członkowskie wydawały na obronność równowartość 2 proc. PKB rocznie. Zdecydowana jednak większość do tej pory  nie stosowała się do tej zasady. W większości państw wydatki wahały się na poziomie 0,8 do 1,4 proc PKB w zależności od roku.

Na chwilę obecną wciąż wiele państw nie tylko nie zwiększa wydatków na obronność, ale wręcz wciąż je obniża. Należy jednak zauważyć, że przez ostatnie dwa lata trend ten się odwraca.

Raport Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa: Unia i NATO przed coraz większym zagrożeniem wybuchu niespodziewanego konfliktu

Rozpad porozumień o zbrojeniach, rozmieszczanie dodatkowych wojsk i sprzętu czy niepokoje wywołane prowokacyjnymi manewrami podnoszą ryzyko wojny między Europą a Rosją – stwierdza najnowszy monachijski raport bezpieczeństwa.
 

Opublikowany 8 lutego raport o tytule „W stronę krawędzi i z powrotem”  wskazuje na …

Rosja znowu groźna

Na zwiększenie wydatków na obronność wpływ ma wiele czynników. Do głównych powodów należy coraz agresywniejsza polityka Rosji. Rosja w ciągu ostatnich kilku lat znacznie przyspieszyła modernizację armii, nawet kosztem innych sektorów gospodarki. Co więcej, Moskwa wróciła w swych działaniach do retoryki ekspansjonistycznej i mocarstwowej. Przykładem tego jest aneksja Krymu, który to nadal znajduje się pod rosyjską okupacją.

Globalne wydatki na wojskowość wzrastają

Po czterech latach spadku, łącza liczba pieniędzy przeznaczonych na świecie na zbrojenie w 2015 roku wzrosła o 1 proc. – podaje w swoim najnowszym raporcie szwedzki Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI). Liderami rankingu wydatków pozostają USA (523 mld euro) i …

Nie jest również tajemnicą, wsparcie jakiego Rosja udziela pro-rosyjskim separatystom na wschodzie Ukrainy, wsparcie zarówno pieniężne jak i sprzętowe, nawet w postaci regularnych oddziałów wojsk rosyjskich. Również w Syrii, Rosja bezprecedensowo zaangażowała się w wsparcie reżimu Baszara Al-Asada wysyłając na miejsce swoje wojska.

Na zmanię postaw państw europejskich ma wpływ również wciąż niespokojna sytuacja w Syrii. Syria od kilku lat pogrążona jest w krwawej wojnie co przyczynia się do wzrostu postaw radykalnych i sprzyja popularności organizacji terrorystycznych, które działają również w Europie.

Europejska współpraca obronna zdubluje NATO?

Dziś w Brukseli spotykali się ministrowie obrony narodowej państw Unii Europejskiej. Głównym tematem było wzmocnienie współpracy obronnej, która ma być dobrowolna między zainteresowanymi krajami.
 

Dziś (18 maja) Rada Unii Europejskiej spotkała się w konfiguracji ministrów obrony. Zajmowali się głównym dokumentem strategicznym …

Więcej pieniędzy dla wojska

Donald Trump już w czasie kampanii wyborczej obiecywał zwiększenie wydatków na wojsko. Jego obecne działania zdają się to potwierdzać. Teraz USA wymaga tego samego od swoich europejskich sojuszników.

Wciąż wiele państw europejskich ma problem z osiągnieciem standardu 2 proc. PKB. 15 z 28 państw zamierza osiągnąć ten pułap w odpowiedzi na rosyjską aneksję Krymu z 2014 r. Jednakże większość z nich zakłada, że nie uda im się to przed 2025 r.

Należy jednak wspomnieć, że kraje takie jak Grecja, Turcja, Polska Wielka Brytania czy państwa bałtyckie już osiągnęły ten poziom wydatkowania. Również Francja niedługo dołączy do tego grona.

Ukraina szuka drogi do NATO

Ukraina rozpocznie rozmowy z Sojuszem Północnoatlantyckim w sprawie planu działań przybliżających ją do członkostwa w tej organizacji
 

Prezydent Petro Poroszenko powiedział w poniedziałek (10 lipca), że jego kraj będzie pracować nad reformami w armii tak, aby do 2020 r. spełnić standardy …

Na chwilę obecną USA odpowiedzialne są za 70 proc. funduszy całego NATO. W związku z coraz większym zagrożeniem ze strony Rosji  przy jednoczesnych innych zobowiązaniach (region Azji południowo-wschodniej) Waszyngton liczy na wzrost funduszy z krajów europejskich. Sekretarz Obrony USA Jim Mattis stwierdza, że pułap 2 proc. jest nienegocjowalny i musi zostać osiągnięty przez wszystkie państwa NATO.Brytyjski minister obrony dodaje Gavin Williamson, że 2 proc. PKB na obronność powinno być jedynie minimum a faktyczne wydatki powinny być jeszcze wyższe.