Sytuacja w Afganistanie niepokoi Unię Europejską. Bruksela obawia się nowej fali migracyjnej / Briefing z Europy

USA, Afganistan, migracje, Unia Europejska, Biden, Turcja, Polska, TK. Przyłębska

Kilka miesięcy temu prezydent USA Joe Biden zapowiedział, że do 11 września, czyli do dnia 20. rocznicy zamachów na World Trade Center i Pentagon, amerykańskie siły zostaną wycofane z Afganistanu po niemal dwudziestoletnim zaangażowaniu w konflikt w regionie. W ślad za USA poszły inne państwa NATO, które również wyprowadzają swoje siły. / Foto via [Shutterstock/Amors photos]

Unia Europejska obawia się nowej fali migracyjnej | Komisja Europejska nadal analizuje węgierski plan odbudowy | We Francji obowiązkowe szczepienia dla medyków | We Włoszech coraz więcej zakażeń koronawirusem | Między innymi o tym piszemy we wtorkowym briefingu z Europy |

 

BRUKSELA

Bruksela obawia się nowej fali migracyjnej. Unia Europejska obawia się nowej fali migracyjnej, powiedział w rozmowie z EURACTIV unijny dyplomata. Powodem jest sytuacja w Afganistanie związana z opuszczaniem wojsk USA po niemal 20-letniej obecności w regionie. Nastąpi ono 31 sierpnia o czym poinformował 8 lipca prezydent Joe Biden.

Kilka miesięcy temu prezydent USA Joe Biden zapowiedział, że do 11 września, czyli do dnia 20. rocznicy zamachów na World Trade Center i Pentagon, amerykańskie siły zostaną wycofane z Afganistanu po niemal dwudziestoletnim zaangażowaniu w konflikt w regionie. W ślad za USA poszły inne państwa NATO, które również wyprowadzają swoje siły.

Jednak wraz z wycofywaniem się z Afganistanu wojsk zachodniej koalicji (głównie z USA i innych państw NATO), talibowie przejmują kontrolę nad kolejnymi obszarami na północy kraju. Rządowe wojska cofają się zaś przed nimi.

W ubiegły czwartek talibowie przejęli kontrolę nad częścią terytorium w zachodnim Afganistanie, gdzie znajduje się duże przejście graniczne z Iranem, poinformowały afgańskie służby bezpieczeństwa.

„Afganistan po opuszczeniu wojsk USA stwarza poważne wyzwania w odniesieniu do migracji, ponieważ spodziewamy się rosnącej liczby osób próbujących uciec przed talibami”, podkreślił unijny dyplomata.

Oczekuje się, że sytuacja pogorszy się po decyzji Pakistanu o zamknięciu dużego przejścia granicznego z Afganistanem, ze względu na pandemię COVID-19. Unijny dyplomata powiedział, że ci ludzie będą szukać drogi na Zachód – do państw UE – a to oznacza, że po raz kolejny, jak w 2015 i 2016 r. – kluczowa może okazać się się postawa Turcji.

UE zawarła umowę migracyjną z Turcją w 2016 r., która pomogła wówczas powstrzymać kryzys migracyjny. UE przekazała wtedy Ankarze 6 mld euro.

Unia Europejska była krytykowana za zawarcie porozumienia „pieniądze za pilnowanie granic” z powodu kontrowersji wokół polityki wewnętrznej wobec opozycji oraz zagranicznej prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdoğana, jednak Ankara pozostaje ważnym partnerem dla Wspólnoty z powodu niechęci europejskich społeczeństw wobec przyjmowania imigrantów.

Unijny dyplomata wyjaśnił, że Ankara do tej pory zatrzymywała na swoim terytorium Syryjczyków i przesuwała w kierunku granicy z UE inne narodowości, np. Afgańczyków, podając jako przykład sytuację na granicy grecko-tureckiej w lutym ubiegłego roku, a także na granicy białorusko-litewskiej w ostatnich dniach.

W rozmowie z EURACTIV minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis powiedział, że kilku Afgańczyków nielegalnie przekroczyło granicę z Litwą, co oznacza, że ​​trasa jest już wykorzystywana.

„Według naszej wiedzy ułatwia to nie tylko Białoruś, ale być może także Rosja”, powiedział. „Jest to również coraz bardziej narastające zmartwienie, ponieważ wiemy, że odkąd wojska państw NATO opuszczają Afganistan, istnieje możliwość ogromnego napływu migrantów, którego już jesteśmy świadkami w Tadżykistanie. Przy pomocy Rosji mogliby oni dotrzeć do granic UE przez Litwę, a nawet Łotwę, Estonię, a nawet Finlandię i inne państwa, z którymi Rosja graniczy – powiedział.

(Alexandra BrzozowskiSarantis Michalopoulos | EURACTIV.com | tłum. Mateusz Kucharczyk)

Afganistan: Ponad 1 tys. rządowych żołnierzy uciekło przed talibami do Tadżykistanu

Pentagon nie wyklucza więc spowolnienie wyjazdu amerykańskich żołnierzy.

BUDAPESZT

Komisja nadal analizuje węgierski plan odbudowy. Węgierski plan odbudowy i wniosek o przyznanie 7,2 mld euro dotacji z Brukseli na odbudowę gospodarczą po pandemii są nadal analizowane przez urzędników UE, ogłosiła Komisja Europejska.

W poniedziałek upłynął dwumiesięczny termin udzielenia zgody przez KE, w którym Komisja musi wydać swoją ocenę Planu. Węgierski dokument przedłożony został 12 maja. „Obecnie jesteśmy w trakcie analizowania najnowszych odpowiedzi, które otrzymaliśmy od Węgier, a które nadeszły w ostatni piątek”, powiedział dziennikarzom rzecznik KE.

“Pracujemy konstruktywnie, aby zakończyć naszą ocenę tak szybko, jak to możliwe. Jeśli ocena będzie wymagała więcej tygodni niż dni, zaproponujemy Węgrom uzgodnienie przedłużenia dwumiesięcznego terminu”, dodał.

W ubiegłym tygodniu w Niemczech prasa informowała, że Komisja wstrzymała zatwierdzenie węgierskiego planu naprawczego z powodu niezadowalających zabezpieczeń antykorupcyjnych. Jednak komisarz ds. wartości i przejrzystości Vera Jourova zaprzeczyła temu podczas środowej debaty w Parlamencie Europejskim.

Podkreśliła, że “nie wstrzymujemy węgierskiego funduszu naprawczego – proces ten jest w toku. Niemiecka prasa nie miała racji”. Węgierska minister sprawiedliwości Judit Varga określiła te doniesienia “fake newsami”, ale przyznała też, że “Komisja sformułowała nowe żądania od czasu przyjęcia ustawy o ochronie dzieci”, lepiej znanej w Europie jako ustawa anty-LGBTQI+.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com with Telex | tłum. Paulina Borowska)

Węgry ułatwiają zatrudnianie osób spoza UE. Powodem brak siły roboczej

Minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó stwierdził, że działania rządu mają na celu wsparcie gospodarki po koronakryzysie.

PARYŻ

Obowiązkowe szczepienia dla medyków. Wczoraj (12 lipca) prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział w telewizyjnym przemówieniu m.in. wprowadzenie obowiązku szczepień dla personelu medycznego. Ogłosił również, z jakimi niedogodnościami będą musiały mierzyć się osoby niezaszczepione. Szczegóły poniżej. 

(Magdalena Pistorius | EURACTIV.fr | tłum. Mateusz Kucharczyk)

Francja: Obowiązkowe szczepienia dla medyków. Transport publiczny oraz rozrywka dostępne dla posiadających certyfikat

Władze chcą przekonać Francuzów do korzyści płynących z przyjęcia preparatu przeciwko COVID-19.

RZYM

Coraz więcej zakażeń. Po pięciu tygodniach od złagodzenia restrykcji związanych z pandemią COVID-19, liczba zakażeń we Włoszech zaczęła ponownie rosnąć – w poniedziałek (12 lipca) odnotowano 1391 nowych zachorowań i 7 zgonów.

Włoski rząd bierze pod uwagę ponowne wprowadzenie środków przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa, ponieważ 24 mln obywateli nie zostało jeszcze zaszczepionych, zwłaszcza osoby z młodszych grup wiekowych.

“Włochy odnotowują wzrost zakażeń wywołanych wariantem Delta koronawirusa. Wariant ten prowadzi do wzrostu liczby zachorowań w innych krajach, również tych o wysokim stopniu wyszczepialności, dlatego zaleca się prowadzenie szeroko zakrojonego monitorowania i sekwencjonowania nowych przypadków zakażeń” – napisał włoski Narodowy Instytut Zdrowia (ISS) w swoim najnowszym raporcie, o którym donosi Corriere della Sera.

“Na podstawie zebranych danych o ogniskach wywołanych przez wariant Delta we Włoszech oraz aktualnego stopnia wyszczepialności włoskiego społeczeństwa, zaleca się zachowanie wysokiego poziomu ostrożności, jak również stosowanie i przestrzeganie środków niezbędnych do uniknięcia rozprzestrzeniania się koronawirusa”.

Środki zapobiegawcze rozważane przez włoski rząd przewidują wystawianie certyfikatów szczepień wyłącznie dla osób w pełni zaszczepionych, a nie jak ma to miejsce obecnie, również dla tych, którzy otrzymali tylko pierwszą dawkę szczepionki; obowiązek 5-dniowej kwarantanny dla osób przybywających do Włoch z krajów o wysokim wskaźniku zakażeń, takich jak Hiszpania i Portugalia (środek ten został już wprowadzony w odniesieniu do podróżujących z Wielkiej Brytanii); obowiązek przeprowadzania przez włoskie regiony określonej liczby testów, aby móc pozostać w “białej strefie”(czyli najbardziej bezpiecznej z epidemiologicznego punktu widzenia – przyp.red.). Ponadto zaostrzone zostaną kontrole noszenia maseczek w miejscach uznanych za obowiązkowe.

(Daniele Lettig | EURACTIV.it | tłum. Monika Mojak)

Włochy: Szczepienie młodzieży przeciw COVID-19 przed rozpoczęciem roku szkolnego

Włochy – podobnie jak Polska – zamierzają zaszczepić jak najwięcej dzieci oraz młodzieży szkolnej w wieku 12-18 lat jeszcze przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego. 

WARSZAWA

Dziś decyzja. Trybunał Konstytucyjny ma dziś (13 lipca) zdecydować, czy i kiedy w Polsce przestrzegane będzie prawo unijne. Wniosek o uznanie wyższości nad nim polskiej konstytucji złożył do TK premier Mateusz Morawiecki. Z kolei w środę Trybunał będzie rozstrzygał pytanie ws. wykonywania środków tymczasowych unijnego trybunału. Szczegóły poniżej. 

(Paulina Borowska | Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

Dziś Trybunał Konstytucyjny zajmie się wnioskiem premiera ws. wyższości prawa unijnego nad krajowym

Trybunał Konstytucyjny ma dziś (13 lipca) zdecydować, czy i kiedy w Polsce przestrzegane będzie prawo unijne.

DUBLIN

Trzeba akceptować wszystkie szczepionki. Ponowiono apel o pomoc państwa dla obywateli Irlandii mieszkających za granicą, którzy chcą wrócić do kraju, ale otrzymali szczepionkę niezatwierdzoną przez Europejską Agencję Leków (EMA), donosi Irish Times.

Ugrupowanie Fianna Fail i senator Michael Byrne podkreślili, że szczepionki zatwierdzone przez WHO powinny być również brane pod uwagę – istnieje wiele szczepionek zatwierdzonych przez WHO, ale nie przez EMA.

„Jest to szczególnie problematyczne dla obywateli Irlandii pracujących na ogół jako nauczyciele lub inżynierowie na Bliskim Wschodzie i w innych częściach świata, którzy musieliby poddać się obowiązkowej kwarantannie po przybyciu do kraju”, powiedział Byrne.

„Przykładowo Hiszpania zaakceptuje wszystkie szczepionki zatwierdzone przez EMA oraz te zatwierdzone przez WHO, co daje łącznie osiem szczepionek. Grecja i Estonia przyjmą szczepionki, które są uznawane w kraju wyjazdu.

Dodał, że oznacza to, że są w stanie sprowadzić osoby z Dubaju, które otrzymały inne szczepienia niż te zatwierdzone przez EMA.

(Paula Kenny | EURACTIV.com | tłum. Martyna Kompała)

Szczepienia przeciwko koronawirusowi w Polsce, Europie i na świecie – Zestawienie

Szczepienia przeciwko koronawirusowi – jak Polska wypada na tle Europy i świata?

LIZBONA

Cztery lata na powrót do stanu sprzed pandemii. Wraz z nadejściem pandemii koronawirusa Portugalia straciła w 2020 r. ponad 70 proc. turystów, czyli najwięcej w historii tego kraju, wynika z szacunków Krajowego Urzędu Statystycznego (INE) w Lizbonie.

W 2020 r. do Portugalii dotarło 6,5 mln zagranicznych turystów, czyli o 73,7 proc. mniej niż w 2019 r. Władze INE wskazały, że rok 2019 był ostatnim, podczas którego widoczny był wzrost liczby wczasowiczów – o 7,9 proc.

Jednak według prezesa portugalskiej rady turystycznej Luísa Araújo, sektor turystyczny w Portugalii powinien osiągnąć liczbę z 2019 r. do 2023 r.

(Inês Linhares Dias, Lusa.pt | tłum. Mateusz Kucharczyk)

Ponad normę. W zeszłym tygodniu w kontynentalnej części Portugalii podano około miliona szczepionek przeciwko COVID-19, przekraczając docelowy poziom 850 tys., ogłosiła w poniedziałek (12 lipca) grupa zadaniowa odpowiedzialna za proces szczepień, poinformowała agencja Lusa.pt.

(João Godinho, Lusa.pt | tłum. Mateusz Kucharczyk)

Portugalia: Najwięcej zakażeń koronawirusem od lutego. Wariant Delta się rozprzestrzenia

Dzienna liczba nowych zakażeń przekracza w Portugalii od pięciu dni 1,5 tys.

BRATYSŁAWA | BRUKSELA

Słowacy niezadowoleni z belgijskiego śledztwa w sprawie śmierci słowackiego obywatela. Podczas wizyty w Brukseli w Radzie Spraw Zagranicznych (FAC), słowacki minister spraw zagranicznych, Ivan Korčok, zaapelował o spotkanie z belgijską minister spraw zagranicznych, Sophie Wilmès. Wyraził przy tym prośbę o szybkie śledztwo w sprawie słowackiego obywatela, Jozefa Chovanca.

Pod koniec czerwca Belgia ogłosiła, że André Desenfants, drugi najwyższy rangą funkcjonariusz policji federalnej kraju, zostanie ukarany w toczącym się śledztwie, ale Słowacy domagają się należytego postępowania w sprawie “okrucieństwa policji w stylu George’a Floyda”.

“Zdajemy sobie sprawę, że procesy administracyjne związane z badaniem sprawy zajmują trochę czasu. Jednak po trzech latach spodziewamy się konkretnych wyników śledztwa w sprawie przyczyny śmierci i postawienia ewentualnych sprawców przed wymiarem sprawiedliwości” – napisał Korčok po spotkaniu ze swoją belgijską odpowiednik.

Przypomniał, że jego rozmowa z Wilmès była jedną z kilkudziesięciu interwencji, jakie Słowacja skierowała do strony belgijskiej, zarówno na poziomie roboczym, jak i politycznym, od czasu śmierci Chovanca.

“Ministerstwo Spraw Zagranicznych będzie nadal apelować do swoich belgijskich partnerów i wykorzystywać wszelkie dostępne środki, aby pomóc w zamknięciu tej tragicznej sprawy” – podkreślił, odnosząc się do ubiegłotygodniowego przemówienia ambasadora Belgii w Wiedniu, który poinformował słowackich posłów w siedzibie Komisji Spraw Zagranicznych Słowackiej Rady Narodowej o najnowszych wydarzeniach w tej sprawie.

Po zatrzymaniu przez belgijską policję federalną na lotnisku Charleroi w lutym 2018 r., Jozef Chovanec był przez kilka minut był przetrzymywany przez funkcjonariuszy z głową owiniętą kocem, co spowodowało jego śmierć.

Po tym, jak zeszłego lata do mediów wyciekło nagranie ukazujące jego brutalne zatrzymanie, a także policjantkę, która rzekomo wykonywała nazistowski salut, wielu porównało to do przypadku zatrzymania George’a Floyda. Wywołało to także falę oburzenia, zarówno w Belgii, jak i na Słowacji.

(Łucja Jar | EURACTIV.sk | tłum. Kinga Wysocka)

Słowacja: Nie będzie referendum ws. skrócenia kadencji parlamentu

Zwolennicy referendum przekonywali, że jest ono konieczne ze względu na kompromitację obozu władzy.

SOFIA

Showman chce wysłać bułgarskich astronautów w kosmos. Showman i lider antysystemowej partii „Są Tacy Ludzie” Sławi Trifonow przedstawił pomysł, jakim jest wysłanie w kosmos trzech astronautów, dwóch z Bułgarii i jednego Macedończyka.

„Czas spojrzeć na gwiazdy, a nie na Ziemię“, powiedział Trifonow. Prace nad projektem mogłyby się rozpocząć, jeśli bułgarski parlament powoła rząd zaproponowany przez Trifonowa. W niedzielę w kraju odbyły się wybory parlamentarne, w których po przeliczeniu 99 proc. głosów jego ugrupowanie jest najbliższe zwycięstwa.

Większość komentatorów politycznych odebrała propozycję Trifonowa jako żart. Uwzględnienie w tych planach Macedonii Północnej jest o tyle zaskakujące, że stosunki między obydwoma krajami są wciąż napięte, a Bułgaria nie jest skłonna do zniesienia weta wobec akcesji Macedonii Północnej do UE.

Jak dotąd, propozycja dla macedońskiego astronauty jest najżyczliwszą rzeczą, jaką władze w Skopje usłyszały od polityków z Sofii. Pomysł zwrócenia się do USA o pomoc w wysłaniu w kosmos dwóch bułgarskich astronautów po raz pierwszy padł w marcu z ust byłego ministra spraw zagranicznych Bułgarii Salomona Passy.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg | tłum. Paulina Borowska)

Bułgaria: Partia Bojko Borysowa wygrywa wybory parlamentarne, ale czy będzie rządzić?

Drugie miejsce zajęła populistyczna partia Są Tacy Ludzie.

ZAGRZEB

W Chorwacji szczepienie nie będzie obowiązkowe. Przewodniczący parlamentu Gordan Jandroković powiedział w poniedziałek (12 lipca) w rozmowie z chorwackim radiem publicznym, że jego zdaniem nie będzie obowiązkowych szczepień przeciwko COVID-19. Jednocześnie, zachęcił obywateli do szczepienia się.

“Nauka znalazła szczepionkę bardzo szybko, teraz możemy walczyć z pandemią, a im więcej jest zaszczepionych ludzi tym lepiej i łatwiej będziemy żyć” – oświadczył.

Podkreślił także, że pracodawcy nie mogą zmusić pracowników do zaszczepienia się, a także, że państwo nie jest zobowiązane do zapewnienia 4 tys. kun (533 euro) na wsparcie utrzymania pracy w sektorach dotkniętych COVID-19, ponieważ istnieje już szczepionka.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr | tłum. Kinga Wysocka)

Szczepionki podjednostkowe – nowa broń na koronawirusa?

To kolejny typ szczepionek przeciw SARS-CoV-2, jaki niebawem wejdzie do użytku.

LUBLANA

Menadżer Ubera został nominowany na nowe stanowisko w rzędzie Słowenii. Będzie on odpowiedzialny za nadzorowanie cyfrowej transformacji kraju jako szef biura transformacji cyfrowej, nowego departamentu rządowego.

“Transformacja cyfrowa to wymagający i strategicznie ważny proces, który wymaga sprawnej koordynacji międzyresortowej”, powiedział premier Janez Janša, ogłaszając nominację Marka Borisa Andrijaniča na stanowisko ministra bez teki.

Andrijanič pełni obecnie podwójną rolę w Uberze. Jest odpowiedzialny za politykę bezpieczeństwa na Europę, Bliski Wschód i Afrykę, oraz odpowiada za politykę publiczną na Europę Środkową i Wschodnią. Przewodniczy także Strategicznej Radzie ds. Cyfryzacji, organowi doradczemu rządu.

(Sebastijan R. Maček | STA | tłum. Kinga Wysocka)

BELGRAD

Premier Serbii podpisuje memorandum z Chinami i ZEA w sprawie produkcji szczepionek koncernu Sinopharm. W poniedziałek serbska premier Ana Brnabić podpisała porozumienie o współpracy z partnerami z Chin i Zjednoczonych Emiratów Arabskich w sprawie produkcji w Serbii szczepionki chińskiego koncernu Sinophram i po raz kolejny wezwała obywateli do zaszczepienia się.

„To niezwykle ważny dzień dla Serbii i całego regionu, ponieważ będziemy mieć szczepionkę tutaj, bliżej – będzie ona bardziej dostępna i będziemy mogli łatwiej walczyć z pandemią w Serbii, Europie i na całym świecie”, powiedziała Brnabić.

Podkreśliła, że jest to kontynuacja współpracy z Chinami, kiedy to we współpracy z Chinami zbudowano dwa laboratoria do badania testów PCR, ale także efekt marcowej wizyty prezydenta Serbii Aleksandara Vučića w ZEA, kiedy to negocjował współpracę przy budowie fabryki szczepionek.

Ambasador Chin w Serbii Chen Bo powiedział, że podpisanie memorandum jest ważnym krokiem we współpracy w zakresie wspólnej produkcji chińskich szczepionek przeciwko COVID-19 i nowym początkiem współpracy w przemyśle farmaceutycznym.

(EURACTIV.rs | betabriefing.com | tłum. Martyna Kompała)

Nowa fala zachorowań na COVID-19 w Serbii nieuchronnie zbliża się. Pulmonolog Dejan Žujovic powiedział w poniedziałek, że szczepienia w Serbii „całkowicie” zawiodły, ponieważ mniej niż 40 proc. obywateli zostało w pełni zaszczepionych. W sierpniu spodziewany jest znaczny wzrost liczby nowych przypadków COVID-19, dodał.

Niski wskaźnik szczepień oznacza, że nie licząc 700 tys. ozdrowieńców, około 50 proc. populacji było narażone na działanie COVID-19 bez żadnej ochrony. „Program szczepień należy wzmocnić przez edukację społeczeństwa. Zamiast tego rząd pozwolił antyszczepionkowcom zdominowanie debaty publicznej. W końcu rząd zaczął oferować pieniądze za szczepienia. Oszacowali przeciętnego Serba na zaledwie 3 tys. dinarów (25 euro), co było poniżające”, powiedział Žujovic.

(EURACTIV.rs | betabriefing.com | tłum. Martyna Kompała)