Ursula von der Leyen z „błogosławieństwem” papieża

Papież Franciszek, źródło: Flickr/Senat RP, fot. Michał Józefaciuk/Kancelaria Senatu (CC BY-NC-ND 2.0)

Papież Franciszek wyraził nadzieję na przyszłość w związku z wybraniem na nową przewodniczącą Komisji Europejskiej byłej niemieckiej minister obrony Ursuli von der Leyen. Podzielił się jednak także obawami o przyszłość Europy w związku ze wzrostem populistycznych nastrojów.

 

Franciszek udzielił wywiadu włoskiemu dziennikowi „La Stampa”. Mówił w nim m.in. w swoich obawach o przyszłość Europy. „Nastroje nacjonalistyczne mnie przerażają. Coraz częściej słyszymy przemówienia, które przypominają mi te, które Adolf Hitler wygłaszał w 1934 r.” – powiedział papież.

Wezwał też zarówno europejskich polityków, jak samych Europejczyków do dialogu. Podkreślił, że nie chodzi mu jedynie o dialog między państwami. „Chodzi po prostu o dialog międzyludzki, o dialog między różnymi grupami społecznymi. Ważne jest abyśmy zrozumieli, że przede wszystkim jesteśmy Europejczykami. Oczywiście nie chodzi mi to, że tożsamość człowieka jest drugorzędna, ale idea zjednoczonej Europy jest niezwykle ważna. A Unia Europejska to przede wszystkim rozmowa. Tymczasem coraz częściej słyszymy same monologi. A trzeba umieć nie tylko mówić, ale także słuchać” – powiedział papież.

UNHCR krytykuje dekret Salviniego

Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) zgłosił zastrzeżenia do przyjętej przez włoski Senat ustawy, która nakłada surowe kary na łodzie ratunkowe należące do organizacji pozarządowych. ONZ żąda, aby działania humanitarne „nie były karane lub piętnowane”.
 

 

Zgodnie z dekretem sporządzonym przez …

Papież: W sprawie migracji musimy pamiętać o prawie do życia

Franciszek wyraził też nadzieję, że niedawne wybory do Parlamentu Europejskiego mogą stać się okazją do uruchomienia na nowo projektu jednoczenia Europy. „Musimy iść naprzód bez niepotrzebnych przerw. Populizm to tylko gadanie. Nigdy nie byłem zwolennikiem ideologii kończących się na -zim” – stwierdził papież.

Zabrał także głos w sprawie europejskiej polityki migracyjnej. „Przede wszystkim nigdy nie możemy zapominać o najważniejszym ze wszystkich praw – prawie do życia. Migranci przybywają głównie dlatego, że uciekają przed wojną i głodem, uciekaj z Bliskiego Wschodu i Afryki. W kwestii wojny musimy zaangażować się mocniej w działania na rzecz pokoju. To największy problem Bliskiego Wschodu. Głód dotyczy natomiast głównie Afryki. Kontynent afrykański jest ofiarą okrutnej klątwy: był i jest przez wielu wykorzystywany. Zamiast tego musimy tam inwestować, aby pomóc rozwiązać tamtejsze problemy i w ten sposób zatrzymać napływ migrantów” – podkreślił Franciszek.

Papież wyraził także nadzieję związaną z wybraniem na przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. „Kobiety mają tę siłę, która może pomóc nam odnaleźć energię jaka napędzała ojców założycieli zjednoczonej Europy. Kobiety potrafią ludzi jednoczyć, potrafią nas do siebie zbliżać” – powiedział Franciszek.

Czy afera w niemieckim MON pogrąży Ursulę von der Leyen?

Wielomilionowe kontrakty dla firm doradczych zlecone przez niemieckie ministerstwo obrony narodowej w czasie, gdy kierowała nim von der Leyen, mogą się okazać poważnym politycznym kłopotem dla nowej szefowej Komisji Europejskiej.
 
Sprawa badana jest od pół roku, ale dopiero teraz na jaw …