Von der Leyen: „Małe szanse na pełne porozumienie z Wielką Brytanią do końca roku”

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson / Zdjęcie via twitter @BorisJohnson

„Relacje między Wielką Brytanią a Unią Europejską po brexicie nie będą tak bliskie jak do tej pory”, stwierdziła przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen podczas spotkania z premierem Wielkiej Brytanii.

 

 

Przewodnicząca Komisji Europejskiej powiedział w środę (8 stycznia) w Londynie, że po wielu miesiącach niepewności nadszedł w końcu czas na zbudowanie nowych relacji między Unią Europejską a Wielką Brytanią. Ursula von der Leyen – pierwszy z zagranicznych polityków, który odwiedził Londyn po grudniowych wyborach parlamentarnych – zwróciła jednocześnie uwagę, że będzie bardzo trudne osiągnąć całkowite porozumienie dotyczące pobrexitowych relacji między Londynem i Wielką Brytanią do końca 2020 r., tzn. bez wydłużenia okresu przejściowego.

Ursula von der Leyen jedzie do Londynu rozmawiać o brexicie

W środę (8 stycznia) w Londynie dojdzie do spotkania premiera Borisa Johnsona z przewodniczącą Ursulą von der Leyen. Głównym tematem rozmów będą przyszłe relacje między Wielką Brytanią a Unią Europejską.

 

 

Do spotkania przywódców dojdzie na trzy tygodnie przed zaplanowanym na 31 …

Bez powrotu do tego, co było

Premier Boris Johnson chciałby, aby rozmowy między Zjednoczonym Królestwem a UE zakończyły się bez przedłużania terminu 11 miesięcy przewidzianego na negocjacje. Wielka Brytania jest na ostatniej prostej przed opuszczeniem unijnej wspólnoty z dniem 31 stycznia. Jednak Ursula von der Leyen zwraca uwagę, że „im więcej będzie rozbieżności dotyczących poszczególnych kwestii do uregulowania, tym mniej prawdopodobne stanie się zakończenie rozmów na temat przyszłych relacji do końca bieżącego roku”.

Środowe spotkanie przywódców nie było formalnym początkiem negocjacji ws. umowy handlowej Londynu i Brukseli. Obie strony wykorzystały popołudniową rozmowę na Downing Street na powtórzenie znanych już stanowisk. Dlatego znacznie ważniejsze od rozmów w siedzibie premiera było poranne przemówienie wygłoszone przez przewodniczącą Komisji w London School of Economics (LSE).

„Pójdziemy tak daleko, jak możemy (w nowych negocjacjach), ale prawda jest taka, że nasze partnerstwo nie może być i nie będzie takie samo jak wcześniej, nie może być i nie będzie tak bliskie jak wcześniej, ponieważ z każdym wyborem wiążą się konsekwencje” – mówiła von der Leyen w przemówieniu wygłoszonym w londyńskiej uczelni.

Hogan: Brytyjski premier zmięknie w negocjacjach handlowych

Unijny komisarz ds. handlu Phil Hogan zapewnia, że dojdzie do przedłużenia okresu przejściowego po brexicie, jeśli do końca przyszłego roku nie uda się wynegocjować nowej brytyjsko-unijnej umowy handlowej.

 

Phil Hogan, który jest Irlandczykiem, udzielił wywiadu liberalnemu dublińskiemu …

Nie wszystko w tym roku

Po grudniowych wyborach parlamentarnych w Wielkiej Brytanii, realizacja brexitu wkracza w ostateczną fazę i powtarzane przez ostatnie miesiące pytanie, kiedy Zjednoczone Królestwo opuści UE, należałoby zmienić na te, dotyczące określenia przyszłych relacji między Londynem a Brukselą.

Wydaje się, że rozmowy nie będą należały do najłatwiejszych, a UE nie zamierza ustępować w sprawie kluczowych dla niej zasad. Ursula von der Leyen przypomniała w środę w LSE, że

„Bez swobody przepływu kapitału, towarów i usług oraz bez równych reguł w kwestii ochrony środowiska, prawa pracy, podatków czy pomocy rządowej, Wielka Brytania nie będzie miała nieograniczonego dostępu do unijnego rynku”.

Niemka poddała w wątpliwość osiągnięcie porozumienia obejmującego wszystkie aspekty bez przedłużenia okresu przejściowego, który wygasa z końcem 2020 r.

„Bez przedłużenia okresu przejściowego po roku 2020 nie można oczekiwać, że zgodzimy się co do każdego aspektu naszego nowego partnerstwa. Będziemy musieli ustalić priorytety. (…) Będziemy pracować nad rozwiązaniami, które staną na straży integralności UE, jej jednolitego rynku i unii celnej. W tej kwestii nie może być mowy o żadnym kompromisie” – podkreśliła szefowa KE.

UE apeluje do Wielkiej Brytanii o szybką ratyfikację umowy brexitowej

Po tym, jak wybory do brytyjskiej Izby Gmin zdecydowanie wygrała Partia Konserwatywna, przywódcy państw członkowskich Unii Europejskiej zaapelowali do Londynu o szybką ratyfikację umowy brexitowej i rychłe rozpoczęcie rozmów na temat porozumienia handlowego.

 

Liderzy unijnych państw wyrazili także swoją gotowość do …

Bez przedłużenia

Tymczasem Boris Johnson zapowiedział, że Wielka Brytania nie zwróci się o przedłużenie okresu przejściowego po wystąpieniu z UE.

W przegłosowanej tuż przed świętami przez Izbę Gmin po pierwszym czytaniu ustawie brexitowej (nazywanej w skrócie WAB – Withdrawal Agreement Bill) zapisano zakaz przedłużania negocjacji poza wyznaczony na 31 grudnia 2020 r. koniec okresu przejściowego.

Gdyby obu stronom nie udało się osiągnąć porozumienia do końca tego okresu, wówczas Wielka Brytania i UE przejdą do handlowania według reguł WTO, realizując w ten sposób zamierzenia zwolenników tzw. „twardego brexitu”. Jednocześnie obie strony będą nadal negocjowały warunki umowy handlowej.

Wielka Brytania: Izba Gmin poparła projekt ustawy brexitowej

Wielka Brytania zrobiła krok w stronę wyjścia z Unii Europejskiej. Izba Gmin przyjęła w pierwszym czytaniu projekt ustawy umożliwiającej przeprowadzenie brexitu w oparciu o regulująca go umowę. Teraz projekt specjalnej ustawy trafi do prac w komisjach parlamentarnych.

 

To właśnie brak przyjęcia …