Unijny Certyfikat COVID: Kiedy straci ważność? / Briefing z Europy

unijny-certyfikat-covid-pandemia-szczepienia-antyszczepionkowcy-konfederacja-foliarze-Polska-Białoruś-granica-Merkel-niemcy-Łukaszenka

Komisja Europejska ma zaproponować zalecenie lub akt delegowany, aby rozszerzyć stosowanie certyfikatu COVID w podróżach po krajach UE, poinformowało EURACTIV źródło bliskie tej sprawie / Foto via [Shutterstock/maramade]

Unijny Certyfikat COVID: Kiedy straci ważność? | Kolejna rozmowa Angeli Merkel z Aleksandrem Łukaszenką | Włoski personel medyczny protestuje | Portugalia ma jedną z najniższych stóp inflacji w UE | Na Słowacji powstanie centrum zwalczania zagrożeń hybrydowych | Między innymi o tym piszemy w czwartkowym briefingu z Europy.

 

 

BRUKSELA

Ważne wieści z Brukseli. Komisja Europejska ma zaproponować zalecenie lub akt delegowany, aby rozszerzyć stosowanie certyfikatu COVID w podróżach po krajach UE, poinformowało EURACTIV źródło bliskie sprawie. Nasz rozmówca dodał, że obecny certyfikat wygaśnie dwanaście miesięcy po podaniu ostatniej dawki szczepionki przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2.

Oznacza to, że każdy kto będzie chciał podróżować po terytorium UE będzie potrzebował przyjąć tzw. szczepienie uzupełniające, tj.  trzecią dawkę preparatu przeciwko koronawirusowi lub w ostateczności wykonać test w kierunku SARS-CoV-2.

Nie ma pewności, czy propozycja Komisji będzie miała formę aktu delegowanego czy zalecenia. EURACTIV został poinformowany, że w piątek (19 listopada) unijna egzekutywa ma złożyć stosowny wniosek do Rady.

Rozmówca EURACTIV stwierdził., że państwa członkowskie zasadniczo zgadzają się z propozycją Komisji, ale przyznały, że nie chcą „robić wokół niej zbyt wiele hałasu”, biorąc pod uwagę dużą liczbę nieszczepionych osób w ich krajach.

Rumunia, Bułgaria, Węgry, Czechy i Grecja rozpoczęły już szczepienia obywateli trzecią dawką szczepionki. W środę (17 listopada) podobną możliwość dla mieszkańców kraju w każdym wieku zadeklarowała Belgia. Program ruszy z początkiem 2022 r.

Inne kraje Europy zalecają tzw. szczepienie przypominające osobom w starszym wieku lub należącym do tzw. grup wysokiego ryzyka.

W Brukseli, szczepienia trzecią dawką dla pracowników Komisji Europejskiej rozpoczną się w przyszłym tygodniu, a proces ma zostać sfinalizowany pod koniec stycznia 2022 r.

Pod naciskiem Parlamentu Europejskiego obecne rozporządzenie dotyczące unijnego certyfikatu miało obowiązywać przez rok. Jednak rozmówca EURACTIV przekonuje, że PE nie powinien zablokować inicjatywy Komisji, biorąc pod uwagę pogarszającą się sytuację pandemiczną.

W Polsce Ministerstwo Zdrowia wydłużyło ważność certyfikatów covidowych dla osób po trzeciej dawce szczepienia. Dokument będzie ważny przez rok od daty przyjęcia dawki przypominającej.

W całej Europie zaobserwowano ostatnio gwałtowny wzrost liczby zakażeń i zgonów z powodu COVID-19. Rzut oka na mapę Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) dotyczącą sytuacji epidemiologicznej w UE nie napawa optymizmem. Wynika z niej, że kraje Europy Wschodniej, gdzie procentowo jest mniejsza liczba osób zaszczepionych niż na Zachodzie kontynentu, zostały zaliczone do strefy „czerwonej” – wysokiego zagrożenia epidemicznego.

Większość państw z Zachodu kontynentu jest sklasyfikowane w strefie „pomarańczowej”, co oznacza nieco lepszą sytuację epidemiczną.

ECDC ostrzegło, że kraje, w których wyszczepienie COVID-19 jest na niskim poziomie lub poniżej średniej UE, „są obarczone wysokim ryzykiem znacznego wzrostu zachorowań, hospitalizacji i śmiertelności od teraz do końca listopada 2021 r.”.

„W takim scenariuszu, ze względu na bardzo wysoki poziom rozprzestrzeniania się wirusa, w pełni zaszczepione osoby są również narażone na ryzyko zakażenia”, informuje ECDC.

W USA, Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) rozważa rozszerzenie dostępu do szczepienia przypominającego dla szczepionki firmy Pfizer dla wszystkich dorosłych, poinformowała we wtorek CBS News.

Jednak takiej praktyce niezmiennie sprzeciwia się Światowa Organizacja Zdrowia. Wszystko za sprawą obaw jakie już kilka miesięcy temu przedstawiła WHO, ponieważ szczepionki w podstawowym jej schemacie podawania nadal brakuje dla krajów biedniejszych.

Aktualne dane wskazują, że nieco ponad 50 proc. światowej populacji otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciwko COVID-19. Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus „skandalem” określił sytuację, wedle której tylko w piątce państw Afryki w pełni zaszczepione jest około 40 proc. swoich obywateli.

(Sarantis Michalopoulos | EURACTIV.com, tłum. Mateusz Kucharczyk)

Austria: OIOM-y w salzburskich szpitalach bliskie przeciążenia. Powodem COVID-19

Dyrektor salzburskich placówek powołał już specjalny zespół, który będzie decydował, kogo trzeba umieścić na oddziale intensywnej terapii.

BERLIN

Rozmowa z dyktatorem. Rzecznik rządu Niemiec poinformował, że kanclerz Angela Merkel odbyła w środę drugą w tym tygodniu rozmowę telefoniczną z rządzącym Białorusią po dyktatorsku Aleksandrem Łukaszenką. Znów dotyczyła ona głównie kryzysu na granicach z państwami członkowskimi UE. Szczegóły poniżej. 

(Anna Wolska | EURACTIV.pl)

Kolejna rozmowa Angeli Merkel z Aleksandrem Łukaszenką

Znów dotyczyła ona głównie kryzysu na granicach z państwami członkowskimi UE.

SZTOKHOLM

Nowy rząd? Trzeba jeszcze poczekać. Magdalena Andersson, obecna minister finansów, dostała więcej czasu na zdobycie poparcia parlamentarnej większości i utworzenie rządu. Decyzję o przedłużeniu czasu na sformowanie gabinetu podjął przewodniczący Riksdagu (szwedzkiego parlamentu) Andreas Norlén. Nowy termin to poniedziałek 22 listopada, w samo południe.

Co jeszcze w Szwecji: Minister obrony Peter Hultqvist zapowiedział we wtorek w wywiadzie dla Swedish Radio News, że Szwecja być może wyśle oddziały na organizowaną przez Unię Europejską misję szkoleniową na Ukrainie. Propozycję takiej misji wysunęły państwa bałtyckie. Zdaniem Hultqvista Szwecja również powinna się otworzyć na tę inicjatywę.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Szwecja: Na nowy rząd trzeba jeszcze poczekać. Trwają rozmowy koalicyjne

Magdalena Andersson, której powierzono misję stworzenia nowego rządu, dostała więcej czasu na zdobycie poparcia parlamentarnej większości.

RZYM

Włoski personel medyczny protestuje. Pielęgniarki i lekarze zebrali się w środę (17 listopada) w Rzymie, aby zaprotestować przeciwko trudnej sytuacji na oddziałach ratunkowych. Sektor ten boryka się z głębokim kryzysem spowodowanym brakiem około 4 tys. pielęgniarek i lekarzy oraz złymi warunkami pracy.

Pracownicy oddziałów ratunkowych przyznali, że izby przyjęć nie będą gotowe na objęcie opieką rosnącej liczby pacjentów, gdy czwarta fala pandemii koronawirusa przybierze na sile.

Uczestnicy protestu zorganizowanego przez SIMEU (Stowarzyszenie Naukowe Specjalistów Ratownictwa Medycznego), poinformowali, że gdy przypadki poważnych zachorowań na COVID-19 będą szczególnie częstsze, konieczne będzie ograniczenie usług oddziałów ratunkowych, jak to już miało miejsce w najgorszej fazie pandemii.

Chociaż protestujący z zadowoleniem przyjęli propozycję wsparcia finansowego w wysokości 90 mln euro, którą rząd przeznaczył na oddziały ratunkowe, podkreślili, że potrzebna jest reforma strukturalna.

Problem związany jest z brakiem osób biorących udział w konkursach na pracowników pogotowia. Ponadto większość zatrudnionych na oddziałach ratunkowych decyduje się odejść z pracy. W przypadku absolwentów brak jest zainteresowania rozpoczęciem kariery w tym zawodzie.

“Wiedziałem o wszystkich trudnościach, kiedy wybrałem tę dziedzinę, jednak nie wykluczam odejścia z pracy w pogotowiu, jak robią to inni koledzy”, powiedział Alessandro Salzmann, młody ratownik, który uzyskał specjalizację zaledwie w ostatni wtorek (16 listopada).

Trudne warunki pracy są oczywiście związane z brakiem personelu. Pracownicy pogotowia muszą pracować na wyczerpujących i bardzo stresujących zmianach, a płace są niskie.

Organizatorzy protestu zdecydowali, że manifestacja odbędzie się teraz, ponieważ przy dramatycznie rosnących przypadkach zakażeń koronawirusem w całym kraju, chcieli, aby szpitale zostały przygotowane na presję związaną z dużą liczbą pacjentów.

(Eleonora Vasques | EURACTIV.com, tłum. Monika Mojak)

Stella Kyriakides: Strong European Health Union is the future of EU health policy [INTERVIEW]

„A healthy and resilient healthcare workforce is the fundamental basis of a sustainable healthcare system. And a sustainable healthcare system is the basis not only for our well-being but also for our economies and our societies” – says Stella Kyriakides, …

LIZBONA

Portugalia ma jedną z najniższych stóp inflacji w UE. Portugalia jest jednym z krajów UE z najniższą inflacją, powiedział w środę minister finansów João Leão, podkreślając, że wzrost jest uważany za tymczasowy. Minister zaznaczył, że wzrost płac w sektorze publicznym oma dla równowagi wynieść 0,9 proc.

João Leão rozmawiał z dziennikarzami na marginesie dorocznego szczytu Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych (ASF), który odbył się w Lizbonie, gdzie zapytano go o dane Eurostatu, z których wynika, że ​​roczna stopa inflacji wzrosła w październiku czwarty miesiąc z rzędu w strefie euro i Unii Europejskiej, przekraczając barierę 4 proc.

W strefie euro inflacja wzrosła do 4,1 proc. w październiku, z -0,3 proc. w tym samym miesiącu 2020 i 3,4 proc. we wrześniu. W UE inflacja osiągnęła 4,4 proc., w porównaniu z 0,3 proc. rok do roku i 3,6 proc. we wrześniu, przy czym wskaźnik wzrastał we wszystkich państwach członkowskich.

Według Europejskiego Urzędu Statystycznego spośród 27 państw członkowskich najniższą roczną inflację zanotowano w październiku na Malcie (1,4 proc.), Portugalii (1,8 proc.), Finlandii i Grecji (po 2,8 proc.).

Leão stwierdził, że u podstaw sytuacji w Portugalii są środki podjęte w celu ustabilizowania cen w sektorze energii elektrycznej, co „nie miało miejsca” w innych krajach.

(Lucília Tiago | Lusa | tłum. Kinga Wysocka)

Portugalia: Przegłosowano legalizację eutanazji. Prezydent już raz zablokował zatwierdzenie przepisów

Prezydent Marcelo Rebelo de Sousa już raz zawetował ustawę dekryminalizującą eutanazję, twierdząc, że jest ona niezgodna z konstytucją.

ATENY

Wolność mediów po grecku. Holenderska dziennikarka Ingerborg Buegel, która tydzień temu zarzuciła greckiemu premierowi Kyriakosowi Mitsotakisowi kłamstwa w sprawie traktowania migrantów, wyjeżdża z Grecji z powodu obaw o swoje bezpieczeństwo. Szczegóły poniżej. 

Matthaios Tsimitakis | EURACTIV.gr | Tłumaczenie Aleksandra Krzysztoszek)

Dziennikarka opuszcza Grecję z powodu gróźb. Wcześniej oskarżyła premiera o kłamstwo ws. traktowania migrantów

Ingerborg Buegel, która zarzuciła greckiemu premierowi Kyriakosowi Mitsotakisowi kłamstwa w sprawie traktowania migrantów, wyjeżdża z Grecji z powodu obaw o swoje bezpieczeństwo.

PRAGA | BUDAPESZT

Koronawirus znów przytłacza Europę Środkową. Wobec gwałtownie rosnącej liczby przypadków SARS-CoV-2 władze Czech i Węgier prawdopodobnie będą musiały wkrótce podjąć decyzje o powrocie do niektórych restrykcji. Szczegóły poniżej. 

(Aneta Zachová and Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com with Telex and EURACTIV.cz | Tłumaczenie Aleksandra Krzysztoszek)

Koronawirus znów przytłacza Europę Środkową. "Medyków od ostatniej fali zakażeń ubyło"

Czechy i Węgry zmagają się z nasileniem czwartej fali pandemii. Szpitalom w obu krajach grozi przeciążenie, a władze ogłaszają nowe restrykcje.

BRATYSŁAWA

Na Słowacji powstanie centrum zwalczania zagrożeń hybrydowych. Bratysława wzmaga wysiłki w walce z dezinformacją, która przez wielu jest uważana za jedną z głównych przyczyn niskiego wskaźnika szczepień w tym kraju. Ma się do tego przyczynić utworzenie centrum zwalczania zagrożeń hybrydowych.

Techniczne rozwiązania do wykrywania i oceny oszustw i dezinformacji z wykorzystaniem sztucznej inteligencji zostaną sfinansowane przez krajowy plan naprawczy. Instytucja ma zostać utworzona w ramach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Słowacji, a biuro analityczno-metodologiczne i koordynacyjne ma rozpocząć działalność od początku przyszłego roku.

„Dzięki temu projektowi 50 ekspertów zostanie zrekrutowanych przez instytucje państwowe, angażując ich w działania na rzecz radzenia sobie z nienawistnymi i szkodliwymi treściami w Internecie”, potwierdził na ITAPA, największej w kraju konferencji informatycznej, minister spraw wewnętrznych Roman Mikulec.

(Lucia Jar | EURACTIV.sk | tłum. Kinga Wysocka)

Koronawirus: Słowacja wprowadza poważne obostrzenia w niemal co trzecim powiecie

Są wśród nich także takie, które graniczą z Polską.

SOFIA

Komisja LIBE z PE chce większej kontroli nad wydatkowaniem europejskich funduszy w Bułgarii. Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) Parlamentu Europejskiego wezwie Komisję Europejską do wzmocnienia monitorowania funduszy UE dla Bułgarii, w tym Instrumentu na Rzecz Odbudowy i Odporności.

Dziś członkowie komisji mają omówić raport z wizyty w Bułgarii, która miała miejsce pod koniec września.

„Nie chodzi o to, żeby karać nas, obywateli Bułgarii, obcinając fundusze, ale żeby mieć mechanizm prewencyjny, który sprawi, że rząd będzie przestrzegał zasad praworządności i maksymalnie ograniczy korupcję“, powiedziała Elena Jonczewa, bułgarska europosłanka grupy S&D, członkini LIBE.

Europosłowie chcą też skierować dodatkowe pytania do władz Bułgarii, w tym do prokuratora generalnego Iwana Geszewa, dotyczące działań podejmowanych w celu walki z korupcją. Jonczewa podkreśliła, że ma nadzieję, że kolejny rząd przeprowadzi reformy, dzięki którym Bułgaria nie trafi na „czarną listę” państw łamiących zasady pastwa prawa.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg | tłum. Paulina Borowska)

Bułgaria: Zwycięska partia Kontynuujmy Przemiany zaprosiła trzy inne ugrupowania do rozmów koalicyjnych

W wyborach parlamentarnych w Bułgarii wyłoniono rozdrobniony parlament i do stworzenia większościowego rządu trzeba porozumienia kilku partii.

BUKARESZT

Rosja prowokuje kryzys energetyczny. Kryzys energetyczny jest sztucznym kryzysem stworzonym przez Federację Rosyjską, powiedział w środę tymczasowy rumuński minister energii Virgil Popescu.

Według niego wszystkie państwa członkowskie UE muszą stworzyć wspólny front, aby zakończyć kryzys. „Widzieliście, jak wrażliwy jest rynek gazu ziemnego. Kiedy niemiecka agencja regulacyjna ogłosiła opóźnienie w certyfikacji Nord Stream 2, cena gazu automatycznie poszła w górę“, wskazał.

Popescu nie po raz pierwszy oskarżył Rosję o odpowiedzialność za kryzys gazowy. W październiku podkreślał, że Rumunia ma wystarczające zapasy na sezon zimowy, ale Gazprom prowokuje wzrost cen gazu.

Według niego rosyjski koncern zmniejszył swoje dostawy do Europy, aby wymusić szybką certyfikację gazociągu Nord Stream 2.

(Bogdan Neagu | EURACTIV.ro | tłum. Paulina Borowska)

USA i Rumunia wybudują elektrownię jądrową

Stany Zjednoczone i Rumunia ogłosiły we wtorek plany budowy „pierwszego w swoim rodzaju” małego reaktora modułowego (SMR) w Rumunii.

 

 

Biały Dom w oświadczeniu przekazał, że wdrożenie tej technologii będzie ważnym czynnikiem przyczyniającym się do dekarbonizacji sektora energetycznego i zeroemisyjnej przyszłości.

„Nasze partnerstwo …

ZAGRZEB

Chorwacki organ anty-przeszczepowy przyznaje, że nie powiadomił EPPO o byłym ministrze. Szef urzędu antykorupcyjnego USKOK przyznał, że doszło do przeoczenia, nie powiadamiając Prokuratury Europejskiej o dochodzeniach w sprawie Software.

„W tamtym czasie nie było aktywnych śledztw w tej sprawie” – powiedziała prasie Vanja Marušić, szefowa USKOK, wyjaśniając, dlaczego USKOK nie powiadomił Prokuratury Europejskiej o podejrzeniach o niezgodne z prawem postępowanie byłej minister rozwoju regionalnego i funduszy UE Gabrijelę Žalac i możliwe nadużycia. w zakupach sprzętu IT w jej kadencji.

W końcu Prokuratura Europejska uzyskała informacje na temat sprawy nazwanej przez Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) Software, co doprowadziło do aresztowania w zeszłym tygodniu Žalac i trzech innych osób.

„To było niedopatrzenie w zakresie sprawozdawczości, a nie procedury” – powiedział Marušić zapytany o to, czyją winą jest to, że to OLAF, a nie USKOK, powiadomił Prokuraturę Europejską. USKOK otworzył sprawę Software na podstawie doniesień medialnych o podejrzeniach, że Žalac działała nielegalnie, ale po miesiącach dochodzeń, zbierania dokumentów i odbierania zeznań około 30 świadków, Marušić powiedział, że nie mają wystarczających elementów, aby wszcząć śledztwo i USKOK zamknął sprawę.

Przemawiając na tej samej konferencji prasowej, prokurator generalny Zlata Hrvoj-Šipek przyznał, że popełnili błędy i przeoczenia, ale stanowczo zaprzeczył, jakoby były one celowe.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr | tłum. Kinga Wysocka)

Dziś działalność rozpoczyna Prokuratura Europejska. Bez Polski i Węgier

Rządy Polski i Węgier tłumaczą, że europejska prokuratura stwarzałaby ryzyko ingerencji w uprawnienia państw członkowskich.

SARAJEWO

Prawie połowa młodych Bośniaków chce wyemigrować. Prawie połowa młodych obywateli Bośni i Hercegowiny (47 proc.) planuje czasowo lub na stałe opuścić kraj, wynika z najnowszych badań przeprowadzonych wśród osób w wieku 18-29 lat, opublikowanych przez Fundusz Ludnościowy Narodów Zjednoczonych (UNFPA). Szczegóły poniżej.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr | tłum. Paulina Borowska)

Bośnia i Hercegowina: Prawie połowa młodych ludzi chce wyjechać z kraju

Emigracja jest głównym czynnikiem zmniejszania się liczby ludności w Bośni.