Godzina policyjna w Belgradzie. Plan ratowania gospodarki Wlk. Brytanii. Problemy finansowe włoskich rodzin / STOLICE

Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić zapowiedział we wtorek (7 lipca) ponowne wprowadzenie godziny policyjnej w stolicy kraju Belgradzie na najbliższy weekend z uwagi na najwyższy wskaźnik dobowy zgonów na koronawirusa.

Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić zapowiedział we wtorek (7 lipca) ponowne wprowadzenie godziny policyjnej w stolicy kraju Belgradzie na najbliższy weekend z uwagi na najwyższy wskaźnik dobowy zgonów na koronawirusa.

Protesty po wprowadzeniu godziny policyjnej w Belgradzie. Dziś rząd Wielkiej Brytanii zaprezentuje plan ratowania gospodarki. Co będzie zawierał? Pandemia przyczyniła się do problemów finansowych włoskich rodzin. Między innymi o tym piszemy w środowej edycji „The Capitals”.

 

 

 

BELGRAD

Prezydent Serbii Aleksandar Vučić zapowiedział we wtorek (7 lipca) ponowne wprowadzenie godziny policyjnej w stolicy kraju Belgradzie w trakcie najbliższego weekendu z uwagi na najwyższy wskaźnik dobowy zgonów na koronawirusa. Decyzja władz sprowokowała protesty w Belgradzie, m.in. przed budynkiem parlamentu. Więcej szczegółów poniżej.

(Vladimir Tintor | EURACTIV.rs)

Koronawirus: Protesty w Belgradzie po wprowadzeniu godziny policyjnej. Sytuacja w szpitalach "alarmująca"

Prezydent Serbii Aleksandar Vučić zapowiedział we wtorek (7 lipca) ponowne wprowadzenie godziny policyjnej w stolicy kraju Belgradzie. Decyzja władz sprowokowała protesty w Belgradzie, m.in. przed budynkiem parlamentu.

LONDYN

Młodzi w centrum uwagi. Minister finansów Rishi Sunak przedstawi w środę (8 lipca) plan pomocy dla gospodarki w wyjściu z kryzysu wywołanego epidemią koronawirusa. Wśród wielu propozycji znajdzie się m.in. ta dotycząca wsparcia młodych ludzi na rynku pracy.

Rząd zamierza subsydiować sześciomiesięczne staże dla osób w wieku od 16 do 24 lat, które są zagrożone długotrwałym bezrobociem, w ramach 2-miliardowego programu „kickstart”. Celem jest stworzenie jak największej liczby miejsc pracy dla młodych ludzi.

Z powodu pandemii młodzi ludzie znaleźli się wśród najmocniej poszkodowanych grup społecznych. W maju prawie 500 tys. osób poniżej 25 roku życia zgłosiło się po rządowy zasiłek. 

Szacuje się, że w 2020 r. brytyjska gospodarka może stracić nawet do do 10 proc. PKB. Wśród innych propozycji rządu jest także wdrożenie programu poprawy efektywności energetycznej domów i budynków publicznych. Jego wartość to 3 mld funtów.

(Benjamin Fox | EURACTIV.com)

Wielka Brytania zaczyna samodzielnie nakładać sankcje. Kto na liście?

Władze Wielkiej Brytanii ogłosiły w poniedziałek (6 lipca) własny reżim sankcyjny. Na liście znalazło się prawie 50 osób osób fizycznych i urzędów. Za co Londyn wymierzył sankcje i kto znalazł się na liście? 

RZYM

Problemy rodzin. Ponad połowa Włochów przyznała, że dochody w ich rodzinach ucierpiały w wyniku wprowadzenia restrykcji na czas walki z koronawirusem. Skutki kwarantanny dotknęły zwłaszcza osoby samozatrudnione. Raport zaprezentował we wtorek (7 lipca) bank centralny.

Z analizy wynika, że jedna trzecia rodzin dysponuje oszczędnościami, z których przez 3 miesiące są w stanie pokryć podstawowe wydatki. Jednak już prawie 40 proc. włoskich rodzin ma kłopoty ze spłatą np. kredytu mieszkaniowego; to przede wszystkim mieszkańcy południa i środkowej części kraju. Bank centralny informuje, że tylko około jednej trzeciej tych, którzy mają z tym problemy, zwróciła się o pomoc do specjalnego funduszu, z którego finansowana jest spłata rat.

(Alessandro Follis | EURACTIV.it)

Koronawirus: Włoska mafia odporna na kryzys

W jaki sposób włoska mafia próbuje wykorzystać pandemię koronawirusa dla własnych celów?

BERLIN

Nieproporcjonalne środki. Niemieccy liberałowie (FDP) chcą przeglądu wszystkich niemieckich środków wprowadzonych na czas pandemii koronawirusa. Rewizja ma, ich zdaniem, pozwolić na zweryfikowanie proporcjonalności działań rządu federalnego oraz krajów związkowych.

Apel pojawił się po tym, jak  wyższy sąd administracyjny w Muenster uchylił decyzję krajowego rządu Nadrenii Północnej-Westfalii o wznowieniu w powiecie Guetersloh niektórych restrykcji antykoronawirusowych. Więcej informacji poniżej.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de

Niemcy: Sąd uchylił antykoronawirusowe restrykcje w powiecie Guetersloh – nowym ognisku SARS-CoV-2

Sąd administracyjny w Muenster uchylił decyzję krajowego rządu Nadrenii Północnej-Westfalii o wznowieniu w powiecie Guetersloh niektórych restrykcji antykoronawirusowych.

WIEDEŃ

Tymczasem władze kraju związkowego Górna Austria (położonego w północnej części kraju) postanowiły przywrócić obowiązek noszenia masek ochronnych w miejscach publicznych, takich jak sklepy i restauracje. Nakaz powróci po kilkunastu dniach przerwy, gdy zniesiono go w połowie czerwca w całym kraju. 

Decyzja zapada po tym, jak w regionie odnotowano znaczny wzrost liczby przypadków zakażeń koronawirusem. Większość z nich, podobnie jak w przypadku Niemiec, wykryto w lokalnych zakładach mięsnych. 

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

Niemcy: Nowe ognisko koronawirusa. Władze przywracają lockdown.

Nowym ogniskiem koronawirusa SARS-CoV-2 w Niemczech są zakłady mięsne w powiecie Guetersloh.

PARYŻ

Prezydent Emmanuel Macron wyznaczył skład nowego rządu, na czele którego już w ubiegłym tygodniu stanął nowy premier. Znalazło się w nim więcej polityków związanych z centroprawicą, ale także była ważna polityk Partii Zielonych.

(Anna Wolska | EURACTIV.pl)

Francja: Nowy rząd lekko na prawo, ale bez rewolucyjnych zmian

Prezydent Emmanuel Macron wyznaczył skład nowego rządu, na czele którego już w ubiegłym tygodniu stanął nowy premier. Znalazło się w nim więcej polityków związanych z centroprawicą, ale także była ważna polityk Partii Zielonych.

SZTOKHOLM

Domy bez opieki. Prawie połowa wszystkich dotychczasowych zmarłych na COVID-19 w Szwecji mieszkała w domach opieki, wynika z zaprezentowanych we wtorek (7 lipca) wstępnych wyników państwowej kontroli Inspekcji ds. Służby Zdrowia i Opieki Społecznej (IVO). Więcej informacji poniżej.

Szwecja: Błędne procedury i zaniedbania. Połowa ofiar mieszkała w domach opieki

Prawie połowa wszystkich dotychczasowych zgonów związanych z pandemią koronawirusa w Szwecji mieszkała w domach opieki, wynika z zaprezentowanych we wtorek (7 lipca) wstępnych wyników państwowej kontroli Inspekcji ds. Służby Zdrowia i Opieki Społecznej (IVO).

 

LUKSEMBURG

Wsparcie dla studentów. Pandemia koronawirusa nie tylko zakłóciła normalny tok zajęć na uniwersytetach, ale przyczyniła się do trudności finansowych studentów. Dlatego władze uniwersyteckie wraz z Ministerstwem edukacji przygotowały przeznaczony dla studentów fundusz wsparcia. W pierwszej kolejności około 50 osób otrzyma stypendium o wartości 1,1 tys. euro.

(Anne Damiani | EURACTIV.COM)

USA zakażą TikToka?

Stany Zjednoczone rozważają zakazanie na swoim terytorium używania chińskich aplikacji online. Sekretarz Stanu Mike Pompeo wyjaśniał, że chodzi o wątpliwości co do bezpieczeństwa danych użytkowników. Zakaz może dotknąć także najpopularniejszej obecnie aplikacji wśród nastolatków – TikToka.

LIZBONA

Solidarne Południe. Premier Portugalii Antonio Costa spotkał się we wtorek (7 lipca) w Lizbonie z szefem włoskiego rządu Giuseppe Conte w celu ustalenia wspólnego stanowiska przed organizowanym w przyszłym tygodniu szczytem UE w sprawie planu odbudowy Europy po koronakryzysie. W poniedziałek o tym samym Costa rozmawiał z premierem Hiszpanii Pedro Sanchezem.

Premierzy Portugalii i Włoch oświadczyli, że ekonomiczne skutki pandemii koronawirusa wymagają porozumienia między 27 państwami członkowskimi UE. Przywódcy wskazali na konieczność zaprezentowania jednolitego stanowiska przed zaplanowanym na 17-18 lipca w Brukseli szczytem UE, podczas którego omawiany będzie projekt Funduszu Odbudowy UE. Propozycja KE opiewa na 750 mld euro.

Portugalski rząd poinformował, że na cztery dni przed posiedzeniem Rady Europejskiej Costa przybędzie do Holandii, aby spotkać się z premierem tego kraju Markiem Rutte, aby spróbować przekonać holenderskiego szefa rządu do zmiany stanowiska w sprawie FO Ue.

(Pedro Morais Fonseca, Lusa.pt)

Niemcy przejmują prezydencję w Radzie UE. Jaki mają plan na najbliższe pół roku?

Niemcy przejmują 1 lipca rotacyjną prezydencję w Radzie UE. Czy to dobrze dla Europy, że niemiecka prezydencja wypada akurat teraz?

MADRYT

Szacunki przed drugą falą. Według OECD bezrobocie w Hiszpanii wzrośnie do 20 proc. w przypadku kolejnej fali zakażeń koronawirusem. W wyniku załamania PKB szacunki wskazują, że stopa bezrobocia wzrośnie z około 14 proc. na koniec 2019 r. do 19,2 proc. na koniec tego roku, ale może ostatecznie wzrosnąć do 20,1 proc. w przypadku drugiej fali. Więcej na ten temat tutaj

(EURACTIV.com)

PRAGA

Zakaz klatek dla kur. Opozycyjna Unia Chrześcijańska i Demokratyczna – Czechosłowacka Partia Ludowa (KDU-CSL) dąży do wprowadzenia w całej UE zakazu umieszczania kur w klatkach bateryjnych. 

„Ważne, aby dołożyć wszelkich starań, by warunki w całej UE były identyczne we wszystkich krajach Unii Europejskiej”, powiedział lider KDU-CSL i były minister rolnictwa Marian Jurecka

Z końcem maja Europejska Inicjatywa Obywatelska „Koniec Epoki Klatkowej” osiągnęła milion podpisów obywateli państw członkowskich UE. Do inicjatywy organizacji Compassion In World Farming (CIWF) dołączyło ponad 170 podmiotów zajmujących się dobrostanem zwierząt i ochroną środowiska z całej UE.

(Ondřej Plevák | EURACTIV.cz)

Bayer zawarł ugodę na prawie 11 mld dolarów w sprawie glifosatu

Niemiecki koncern chemiczny przejął dwa lata temu amerykańską spółkę Monsanto, która produkuje m.in. środek chwastobójczy Roundup. Zawiera on glifosat – o której potencjalną szkodliwość toczą się spory.

BUKARESZT

Nastoletnie matkiWedług organizacji Save the Children prawie jedna czwarta nieletnich matek UE mieszka w Rumunii. Tylko w 2018 r. ponad 8,6 tys. rumuńskich dziewcząt zostało matkami przed ukończeniem 18 roku życia, z czego 725 z nich urodziło przed ukończeniem 15 roku życia, podała organizacja Save the Children, powołując się na dane Eurostatu. Spośród nich dwie trzecie nieletnich matek porzuciło szkołę przed zajściem w ciążę.

Koronawirus: Czy świat po pandemii czeka niechciany "baby boom"?

Nie tylko przemoc domowa może być negatywnym skutkiem pandemii koronawirusa dla kobiet na świecie.

Tymczasem liczba potwierdzanych przypadków koronawirusa zbliża się do szczytu, jaki w Rumunii osiągnięto w połowie kwietnia.

We wtorek (7 lipca) zakażenie koronawirusem potwierdzono o kolejnych 397 osób. Łącznie od początku pandemii odnotowano już ponad 30 tys infekcji. We wtorek bilans zgonów z powodu choroby COVID-19 zbliżył się do 1,8 tys. W ubiegłym tygodniu Trybunał Konstytucyjny orzekł, że rząd nie może zmuszać obywateli do poddawania się izolacji ani kwarantannie, jeżeli podejrzewa się ich o zakażenie koronawirusem. Po orzeczeniu TK rząd rozpoczął pracę nad zdefiniowaniem zasad kwarantanny oraz innych środków wprowadzanych w ramach ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa w kraju.

Minister zdrowia Nelu Tataru powiedział w poniedziałek (6 lipca), że w wyniku decyzji Trybunału Konstytucyjnego w ciągu jednego dnia około 550 osób opuściło szpitale.

(Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

Koronawirus: Rumunia znosi kolejne ograniczenia

Jakie kolejne ograniczenia zostaną zniesione w Rumunii?

Do Rumunii bez kwarantanny. Tymczasem od wtorku (7 lipca) osoby podróżujące z Polski do Rumunii nie muszą poddawać się kwarantannie; decyzja została potwierdzona po poniedziałkowych rozmowach przedstawicieli polskiej ambasady z rumuńskim MSZ.

(EURACTIV.pl)

Polska otworzy granice z innymi państwami UE 13 czerwca

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że 13 czerwca Polska otworzy granice z innymi państwami członkowskimi Unii Europejskiej.

SOFIA

Ostrzejsze restrykcje? Koronawirus rozwija się także w sąsiedniej Bułgarii. „Jeżeli dobowy przyrost zakażonych koronawirusem przekroczy 200 osób, drastycznie zaostrzymy środki w celu zagwarantowania bezpieczeństwa przed dalszym rozprzestrzenianiem się wirusa” zapowiedział we wtorek minister zdrowia Bułgarii Kirił Ananiew.

Władze poinformowały w poniedziałek (6 lipca) o przedłużeniu nadzwyczajnego stanu epidemicznego do 31 lipca. We wtorek poinformowano o 174 nowych przypadkach zakażenia, w tym 86 w Sofii. Liczba osób z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa zbliża się 6 tys. W ciągu ostatniej doby zmarły cztery osoby. Łącznie od początku epidemii potwierdzono 250 zgonów.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

Bułgaria: Epidemia koronawirusa nie ustępuje. Obywatele lekceważą restrykcje.

Stan nadzwyczajnej sytuacji epidemicznej w Bułgarii został przedłużony do 15 lipca.

ZAGRZEB

Nowy rząd do sierpnia. Premier Andrej Plenković (HDZ) zapowiedział w środę (7 lipca), że zaprzysiężenie nowego rządu nastąpi najpóźniej w sierpniu. Plenković dysponuje już oficjalnie wsparciem co najmniej 76 parlamentarzystów – 66 z własnej formacji, 8 z ugrupowań reprezentujących mniejszości oraz dwójki posłów z partii liberalnej. W Zgromadzeniu Chorwackim, jednoizbowym parlamencie, zasiada 151 członków.

Nieoficjalnie wiadomo, że dojdzie do reorganizacji prac Rady Ministrów. Zmniejszona zostanie liczba ministerstw w porównaniu z obecną kadencją. Nie wiadomo jednak, jakie zmiany dokładnie nastąpią. Raczej pewni utrzymania miejsc w rządzie powinni być ministrowie spraw wewnętrznych Davor Božinović, zdrowia Vili Beroš, finansów Zdravko Marić i kultury Nina Obuljen Koržinek. 

(Tea Trubić Macan | EURACTIV.hr)