Unia wywiera presję na platformach internetowych w sprawie usuwania treści o charakterze terrorystycznym

Terroryzm w internecie ; Źródło https://ibrabo.files.wordpress.com/2014/04/islamic-state-of-iraq-and-ash-sham-media-hub-fb-page-02apr2014.jpg

Platformy internetowe powinny usuwać treści terrorystyczne w ciągu godziny od otrzymania zgłoszenia – wynika z projektu przepisu Komisji Europejskiej, który wyciekł we wtorek 13 lutego.

 

Komisja chce, by media internetowe szybciej usuwały treści o charakterze nielegalnym. Komisja skupia się głównie na materiałach terrorystycznych, dając mediom internetowym godzinę czasu na ich usunięcie. Termin wynoszący godzinę, to do tej pory najkrótszy okres czasu, jaki Komisja kiedykolwiek przyznała platformom na usuwanie nielegalnych treści.

Projekt opublikowany dzięki wyciekowi przez NGO „Europejskie Prawo Cyfrowe” jest datowany na luty tego roku. Jednakże dokładna data jego publikacji nie jest podana co sugeruje, że Komisja wciąż jeszcze nie zakończyła prac nad jego ostatecznym wyglądem. Rzecznik Komisji stwierdził, że kwestią najbliższych tygodni jest oświadczenie na temat usuwanie nielegalnych treści.

Treść dokumentu

Dokument, który wyciekł do mediów zatytułowany jest „Rekomendacje środków do efektywnego usuwania treści nielegalnych” i wymienia sposoby szybszego usuwania takich materiałów. Nie jest to dokument prawnie wiążący. W projekcie tej regulacji podkreśla się, że platformy powinny móc usuwać treści nielegalne w szybki sposób nie będąc zobligowanymi do czekania na decyzje sądu.

Unijna walka z terroryzmem

Wczoraj (19 czerwca) Rada Unii Europejskiej przyjęła najnowsze konkluzje w sprawie zwalczania terroryzmu. Ostatnie konkluzje w tej sprawie Rada przyjęła po zamachach na francuską redakcję „Charlie Hedo” w styczniu 2015 r.
 

„Rada stanowczo i zdecydowanie potępia terroryzm, we wszystkich jego formach …

Nowe rekomendacje wpisują się w obecną politykę unijną zaostrzającą przepisy wobec platform internetowych. Niezależnie od tych rekomendacji, sześć platform internetowych- Facebook, Twitter, Youtube, Google+, Microsoft i Instagram przyłączyło się do dobrowolnej inicjatywy Komisji polegającej na usuwaniu treści o charakterze „mowy nienawiści” w ciągu 24 godzin od ich zgłoszenia.

Julian King,  brytyjski komisarz odpowiedzialny za Europejską Unię Bezpieczeństwa, przeforsował tą propozycję w wewnętrznych negocjacjach z Komisją.

Rząd brytyjski zwiększa presję na  media społecznościowe. Na kilkanaście godzin przed wyciekiem projektu Komisji brytyjska minister spraw wewnętrznych Amber Rudd ogłosiła, że nowe oprogramowanie sfundowane przez państwo jest w stanie wykryć do 94 proc. treści publikowanych przez Państwo Islamskie. Stosowanie tego programu jest dobrowolne jednakże Rudd przyznała, że jeśli będzie to koniecznie, weźmie pod uwagę ustanowienie go obligatoryjnym.

Nowe technologie w walce z terroryzmem

Rekomendacja Komisji sugeruje, że platformy internetowe miałyby szybciej usuwać treści terrorystyczne właśnie przy pomocy między innymi nowych technologii, w tym automatycznych systemów wykrywania nielegalnych treści. Portale takie jak Youtube i Facebook już teraz korzystają ze sztucznej inteligencji w walce z nielegalnymi treściami. Dokument Komisji zawiera również sugestię, żeby platformy w zasadach użytkowania informowały o zakacie publikacji treści terrorystycznych.

Facebook będzie „wrogim środowiskiem” dla terrorystów?

Po kolejnym zamachu w Wlk. Brytanii Facebook zapowiedział, że zamierza być „wrogim środowiskiem” dla terrorystów. To odpowiedź na apele brytyjskiej premier Theresy May, która wezwała koncerny internetowe do zwalczania ekstremizmów.

Potrzeba więcej pracy

Z wielu stron słychać głosy, że dokument wymaga dalszego dopracowania. Komisarz  Dimitris Avramopoulos zwrócił uwagę na potrzebę zdefiniowania między innymi czym są platformy internetowe.

Kolejny komentarz tym razem wiceprzewodniczącego Komisji Andrus Ansip podkreśla potrzebę dokładnego określenia co miałoby być uważane za treści terrorystyczne. Zwraca również uwagę na kwestię czy serwisy o danych treściach miałyby informować władze i kiedy.

Jak widać, wśród komisarzy istnieje wiele rozbieżności dotyczących kształtu dokumentu. Co więcej, Komisja oficjalnie nie komentuje w żaden sposób tego przecieku.

Internet w walce z terroryzmem

Wśród państw członkowskich wzrasta zaniepokojenie wyjazdami młodych muzułmanów na Bliski Wschód, do krajów objętych działaniami wojennymi. Młodzi ludzie wracają zradykalizowani i istnieje poważne zagrożenie przeprowadzania przez nich ataków terrorystycznych (więcej TUTAJ). Bezpieczeństwo najważniejszeKwestia terroryzmu w Europie wróciła na wysokie miejsce na …

Rzecznik Komisji odniósł się jednak do innego, opublikowanego w styczniu, dokumentu na temat utworzenia unii obronnej. „Komisja nalega na media internetowe by włożyły więcej wysiłku w walkę z treściami terrorystycznymi tak szybko jak możliwe. Co więcej, Komisja zamierza dokładnie przyjrzeć się możliwościom walki z takimi treściami zanim ustanowi jakiekolwiek prawo”- czytamy w styczniowym dokumencie.

NGO „Europejskie Prawo Cyfrowe” wezwał przewodniczącego Komisji Jeana Claude Junckera oraz sześciu innych komisarzy do wstrzymania się z uchwalaniem jakiekolwiek prawa w tym zakresie bez wcześniejszego szerokiego dialogu społecznego.