Komisja Europejska spróbuje przekonać Bułgarię do wycofania weta ws. rozmów akcesyjnych Macedonii Północnej / STOLICE

Sofia zaostrzyła swoją retorykę wobec Skopje we wrześniu ubiegłego roku. / Foto via [EPA-EFE/Francisco Seco]

Komisja Europejska chce zażegnania sporu Bułgarii z Macedonią Północną. Chorwacja kupi myśliwce od Francji. Premier Włoch chce uregulować imigrację do UE. Między innymi o tym piszemy w piątkowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

SKOPJE

Przedstawiciele UE przybędą dziś (21 maja) do Sofii z kompromisowym rozwiązaniem, które ma pozwolić przezwyciężyć bułgarskie weto wobec rozmów akcesyjnych z UE Macedonii Północnej, zapowiedziała była bułgarska minister spraw zagranicznych Ekaterina Zachariewa, ostrzegając, że propozycja unijnych urzędników jest sprzeczna z interesem Bułgarii.

Po wyborach parlamentarnych z 4 kwietnia Bułgaria ma tymczasowy rząd, a w lipcu odbędzie się powtórne głosowanie, mające na celu wyłonić stabilną większość. Komisji Europejskiej zależy na jak najszybszym przezwyciężeniu bułgarskiego weta, które rząd Bojko Borisowa zgłosił wobec unijnych spiracji Macedonii Północnej w listopadzie 2020 r.

W rządzie Borisowa to zwłaszcza koalicjant Bułgarski Ruch Narodowy (WMRO) przeciwstawiał się rozpoczęciu przez Skopje rozmów z UE. Jednak w rządzie tymczasowym brakuje tak zdecydowanych przeciwników akcesji Macedonii.

Zaharieva, reprezentuje znajdującą się obecnie w opozycji partii Borisowa Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgari (GERB), napisała wczoraj w mediach społecznościowych, że portugalski minister spraw zagranicznych Augusto Santos Silva oraz unijny komisarz ds. Rozszerzenia Oliver Várhelyi będą dziś (21 maja) do Sofii, aby przełamać opór Bułgarii ws. Macedonii.

„Prezydent Rumen Radew i jego rząd może dać zielone światło dla Macedonii Północnej do rozpoczęcia rozmów akcesyjnych”, napisała była szefowa bułgarskiej dyplomacji.

Jej zdaniem kompromis forsowany przez UE nie odpowiada stanowisku Bułgarii, przyjętemu przez rząd i jednogłośnie zatwierdzonemu przez parlament, „bo nie mamy w nim gwarancji, że nasi sąsiedzi przyjmą wartości europejskie”.

„Czy mamy gwarancje, że antybułgarska kampania w Skopje się zakończy? Republika Macedonii Północnej nie będzie już prześladować obywateli o bułgarskich korzeniach? (…) Skopje powstrzyma czarny PR przeciwko Bułgarii w całej Europie? W propozycji nie widziałam tych gwarancji”, napisała polityczka ugrupowania GERB.

Tymczasowy bułgarski rząd stoi na stanowisku, że nie ma legitymacji do zmian w bułgarskim wecie, które jest wsparte jednoznacznym oświadczeniem parlamentu z 2019 r.

Prezydent Bułgarii Rumen Radew będzie reprezentował kraj na zbliżającym się szczycie unijnym w dniach 24-25 maja. Tuż przed nim, 24 maja, Radew odwiedzi Rzym, gdzie spotka się z prezydentem Macedonii Północnej Vlado Pendarovskim. Według Sofii kluczem do rozwiązania jest zmiana nastawienia Skopje wobec Bułgarii.

Sofia zaostrzyła swoją retorykę wobec Skopje we wrześniu ubiegłego roku. Zmieniony ton w stosunkach nadał lider bułgarskiej partii nacjonalistycznej WMRO Krassimir Karakachanow, wicepremier i minister obrony w poprzednim rządzie premiera Bojko Borisowa.

Ekaterina Zachariewa poinformowała w listopadzie ubiegłego roku, że Sofia nie poprze rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych Unii Europejskiej z Macedonią Północną, a w grudniu 2020 r. Bułgaria zablokowała oficjalnie proces integracji Macedonii Północnej z UE, powołując się na dyskryminację Bułgarów oraz nierozwiązane spory historyczne i językowe.

Premier Bojko Borisow oświadczył wówczas, że jego rząd w sprawie sporu o historię z Macedonią nie może pójść na żadne kompromisy.

(Georgi Gotev | EURACTIV.bgEURACTIV.com)

Bułgaria: Prezydent zarządził przedterminowe wybory zaledwie w miesiąc po poprzednich

Poprzednie odbyły się 4 kwietnia, ale nie udało się w ich wyniku utworzyć rządu.

ZAGRZEB

Chorwacja kupi myśliwce z Francji. Rząd zdecydował się na zakup 12 używanych francuskich myśliwców F3R Rafale, o czym nieoficjalnie dowiedział się partner EURACTIV, Jutarnji list.

Decyzję powinna zostać oficjalnie ogłoszona przez rząd 28 maja w Święto Sił Zbrojnych, które w tym roku obchodzą 30. rocznicę powstania. Według dostępnych informacji cała transkcja, obejmująca samoloty, szkolenia i broń, ma kosztować nieco mniej niż 1 mld euro.

Premier Andrej Plenković stwierdził, że „nie będzie komentował spekulacji medialnych”. Prezydent Zoran Milanović powiedział z kolei, że „chciałby, aby rząd jak najszybciej podjął decyzję.

„Jak dotąd rozmowy na temat zakupy myśliwców dla sił zbrojnych przebiegał dobrze, nie było przecieków informacji. Wkrótce zobaczymy, na co zdecydował się rząd i za jaką cenę”.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

RZYM

Premier Włoch poruszy kwestię realokacji migrantów na najbliższym posiedzeniu Rady Europejskiej. Premier Mario Draghi, przemawiając na konferencji prasowej w czwartek, powiedział, że „mechanizm realokacji migrantów w dyskusjach europejskich na jakiś czas został zepchnięty na dalszy plan: zaproponuję ponownie rozmowę na jego temat na poniedziałkowym posiedzeniu Rady Europejskiej”.

„Musimy wrócić do omawiania tego zagadnienia. To kwestia, która znajdzie się w porządku obrad kolejnego posiedzenia Rady Europejskiej. Jest absolutnie konieczne osiągnięcie porozumienia w tej kwestii”, dodał Draghi.

Polityk wyjaśnił, że strategia zarządzania przepływami migracyjnymi musi opierać się na trzech filarach: relokacji, pomocy gospodarczej państw członkowskich, ale „także całej UE” oraz „dwustronnej i wielostronnej współpracy z krajami, z których pochodzą migranci, nie zapominając o roli ONZ”.

„Te narzędzia muszą być używane z zachowaniem równowagi, skuteczności i humanitaryzmu. Musimy wznowić korytarze humanitarne i muszą one być skuteczne”, podsumował Draghi.

W czwartek włoska minister spraw wewnętrznych Luciana Lamorgese i komisarz UE do spraw wewnętrznych Ylva Johansson poleciały do Tunisu, aby omówić strategiczne porozumienie o partnerstwie między UE a Tunezją, które ma obejmować m.in. kontrolę nielegalnych przepływów migracyjnych oraz pomoc gospodarczą.

Premier Tunezji Hichem Mechichi zobowiązał się wobec Włoch do zwiększenia liczby lotów swoich rodaków, którzy nie otrzymali azylu w Europie oraz do niezwłocznego informowania przez tunezyjskie władze o wypłynięciu łodzi z imigrantami, aby można je było sprowadzić z powrotem na ląd.

Komisja Europejska prowadzi też rozmowy z władzami Libii, z której wyrusza zdecydowana większość migrantów, docierających do Włoch.

W ostatnich dniach innym miejscem, gdzie doszło do kryzysu migracyjnego jest hiszpańska Ceuta, gdzie morzem z Maroka przybywają tysiące imigrantów. Szczegóły poniżej. 

(Daniele Lettig | EURACTIV.it)

WARSZAWA

Były poseł Zjednoczonej Prawicy (z Porozumienia Jarosława Gowina) Wojciech Maksymowicz przyłączył się wczoraj do koła Polski 2050 Szymona Hołowni, a klub PiS przegrał tego dnia jedno z głosowań w Sejmie. Przetasowania na polskiej scenie politycznej objęły również Koalicję Obywatelską. Szczegóły poniżej.

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Zjednoczona Prawica traci ludzi. PiS przegrał głosowanie w Sejmie

Były poseł Zjednoczonej Prawicy (z Porozumienia Jarosława Gowina) Wojciech Maksymowicz przyłączył się wczoraj do koła Polski 2050 Szymona Hołowni, a klub PiS przegrał tego dnia jedno z głosowań w Sejmie.

PRAGA

Solidarni z Izraelem. Minister spraw zagranicznych Czech Jakub Kulhánek przybył wczoraj z jednodniową wizytą do Tel Awiwu, gdzie spotkał się z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu i wyraził silne poparcie dla Izraela w konflikcie z palestyńskim Hamasem.

Szef izraelskiej dyplomacji Gabi Ashkenazi podziękował mu za „solidarność i zaangażowanie w tę symboliczną podróż”.

„Kiedy otrzymałem zaproszenie do Izraela, nie wahałem się ani chwili. Intencją wyjazdu jest wyraźne wsparcie dla kraju, który ma pełne prawo chronić swoich obywateli”, stwierdził Kulhánek.

Tymczasem minionej nocy, po 11 dniach walk, w życie wchodzi zawieszenie broni w Strefie Gazy – uzgodniły wczoraj wieczorem strony konfliktu. Szczegóły poniżej. 

(Ondřej Plevák | EURACTIV.cz)

Izrael i Hamas ogłaszają zawieszenie broni w Strefie Gazy

Po 11 dniach walk, w życie wchodzi zawieszenie broni w Strefie Gazy – uzgodniły strony konfliktu.