Bez współpracy z Turcją, Unia Europejska nie rozwiąże problemu imigracji / STOLICE

Unia Europejska, Turcja, Niemcy, Merkel, Draghi, Erdogan, Syria, imigracja, Bałkany

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz premier Włoch Mario Draghi w trakcie poniedziałkowej (21 czerwca) konferencji w Berlinie. / Foto via [EPA-EFE/ODD ANDERSEN]

Kanclerz Angela Merkel oraz premier Włoch Mario Draghi są zgodni w sprawie kontynuowania współpracy z Turcją ws. migracji. Komisja Europejska zaakceptowała Krajowe Plany Odbudowy dwóch kolejnych państw. Między innymi o tym piszemy we wtorkowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

BERLIN | RZYM

Bez współpracy z Turcją Unia Europejska nie znajdzie rozwiązania w sprawie imigracji, powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel na poniedziałkowej (21 czerwca) konferencji prasowej z premierem Włoch Mario Draghim.

Według projektu konkluzji zaplanowanego na koniec tego tygodnia unijnego szczytu przywódców państw członkowskich, widzianego przez brukselską redakcję EURACTIV, Unia zamierza nadal wspierać finansowo Turcję, która od 2016 r. otrzymuje miliardy euro na „pilnowanie” unijnych granic, by nie przekraczali ich imigranci z Syrii oraz innych państw azjatyckich.

„Turcja przyjmuje obecnie 3 mln uchodźców. To znacząca część uchodźców na całym świecie, co uprawnia ich do pomocy”, powiedziała wczoraj w Berlinie Merkel, dodając, że zgodziła się z premierem Draghim, że „bez współpracy z Turcją nigdy nie uda się rozwiązać problemu imigracji”.

Z kolei w rozmowie z „Die Welt” niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas powiedział o potrzebie aktualizacji umowy migracyjnej z Turcją z 2016 r., która pomogła wówczas powstrzymać kryzys migracyjny.

UE przekazała wtedy Ankarze 6 mld euro. „Jest całkowicie jasne, że bez pieniędzy się nie obejdzie”, stwierdził dyplomata. „Turcja ponosi ogromne koszty, które innym zostają oszczędzone. Chodzi przecież o opiekę nad milionami ludzi”, zauważył.

Unia Europejska była krytykowana za zawarcie porozumienia „pieniądze za pilnowanie granic” z powodu kontrowersji wokół polityki wewnętrznej wobec opozycji oraz zagranicznej prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdoğana, jednak Ankara pozostaje ważnym partnerem dla Wspólnoty z powodu niechęci europejskich społeczeństw wobec przyjmowania imigrantów.

W trakcie najbliższego unijnego szczytu zaplanowanego na czwartek-piątek, „odnotowane mają zostać prace przygotowawcze do dialogu wysokiego szczebla z Turcją w kwestiach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, takich jak zdrowie publiczne, klimat, walka z terroryzmem i kwestie regionalne”.

„Jeśli chodzi o sytuację uchodźców syryjskich w Turcji, Rada odnotowuje wniosek Komisji dotyczący kontynuacji finansowania uchodźców syryjskich i społeczności przyjmowanych w Turcji, Jordanii i Libanie”, napisano w projekcie konkluzji.

Komisja Europejska zaprezentowała we wrześniu 2020 r. nowy tzw. pakt migracyjny, w którym zrezygnowała z obowiązkowego przyjmowania uchodźców, ale stawia na „obowiązkową solidarność”.

Propozycja KE to próba szukania kompromisu między państwami Południa kontynentu, najbardziej narażonymi na napływ uchodźców, a tymi, które jak dotąd unikały wzięcia współodpowiedzialności za unijną politykę w tej kwestii, jak państwa Grupy Wyszehradzkiej.

Źródła w Komisji poinformowały redakcję EURACTIV, że negocjacje z państwami członkowskimi nie posunęły się znacząco, częściowo z powodu pandemii COVID-19. Drażliwą kwestią pozostaje zagadnienie relokacji – dobrowolne w ramach propozycji KE – co nie podoba się krajom południa kontynentu.

(Nikolaus J. Kurmayer and Sarantis Michalopoulos | EURACTIV.com and EURACTIV.de )

UE: Co proponuje Komisja Europejska w nowym pakcie migracyjnym?

Komisja Europejska zaproponowała nowy tzw. pakt migracyjny, w którym zrezygnowała z obowiązkowego przyjmowania uchodźców, ale stawia na „obowiązkową solidarność”.

RZYM

Apel Mario Draghiego. Premier Mario Draghi chce przenieść finał EURO 2020 z Londynu do Rzymu. „Pracujemy nad tym, aby finał się odbył w kraju, gdzie nie ma wzrostu przypadków koronawirusa”, powiedział wczoraj (21 czerwca) w Berlinie Mario Draghi. Szczegóły poniżej. 

EURO 2020: Premier Włoch chce przenieść finał do Rzymu. Powodem sytuacja epidemiczna w Wielkiej Brytanii

„Postaram się, aby finał nie odbywał się w kraju, w którym wskaźnik zakażeń tak szybko rośnie”, stwierdził Mario Draghi,

 

WIEDEŃ

Komisja chwali Wiedeń. Komisja Europejska zaakceptowała wczoraj Krajowy Plan Odbudowy (KPO) Austrii po kryzysie wywołanym przez pandemię COVID-19. Jest to krok torujący drogę do wypłaty temu krajowi 3,5 mld euro dotacji w ramach unijnego Funduszu Odbudowy w latach 2021–2026.

„Dzisiaj (w poniedziałek) Komisja Europejska postanowiła dać zielone światło austriackiemu planowi odbudowy i odporności. Austria jest już prekursorem zielonej transformacji. Kładąc szczególny nacisk na inwestycje i reformy, które dodatkowo wspierają nasze cele klimatyczne, Austria składa jasne zobowiązanie”, oświadczyła przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

Według Komisji Europejskiej 58 proc. proponowanych inwestycji w ramach austriackiego KPO służy ochronie klimatu, a 52 proc. przyspieszy cyfryzację.

W ubiegły wtorek Komisja poinformowała, że rozpoczęła pożyczanie pieniędzy na rynkach finansowych na potrzeby Funduszu Odbudowy. Pierwsza transza pożyczki obejmuje 20 mld euro.

Wszystkie państwa UE zatwierdziły decyzję w sprawie zasobów własnych. Dzięki temu KE mogła rozpocząć pozyskiwanie funduszy na sfinansowanie Funduszu Odbudowy.

(Oliver Noyan | EURACTIV.de)

Nowe unijne sankcje na Białoruś. To Austria wycofała swój sprzeciw

Unijni ministrowie spraw zagranicznych prawdopodobnie dziś wyrażą zgodę dla nałożenia sankcji gospodarczych.

BRATYSŁAWA

Krok do przodu. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przekazała wczoraj (21 czerwca) premierowi Słowacji Eduardowi Hegerowi pozytywną ocenę słowackiego Krajowego Planu Odnowy o wartości 6,3 mld euro. Program ten musi jeszcze zatwierdzić Rada Unii Europejskiej.

Na wspólnej konferencji prasowej z von der Leyen w Bratysławie premier wśród priorytetów wymienił edukację, ochronę zdrowia, środowisko, innowacje i cyfryzację, infrastrukturę techniczną oraz sprawnie działającą administrację publiczną.

(Lucia Yar, Barbara Zmušková, EURACTIV.sk)

Pandemia korupcji? Według Europejczyków problem nasilił się

Polska i Węgry wykorzystały kryzys „jako pretekst do podważenia demokracji”, przekonują autorzy raportu Transparency International.

HELSINKI

Zmiana warty. Przewodniczący populistycznej Partii Finów Jussi Halla-aho ogłosił wczoraj (21 czerwca), że nie będzie ubiegał się o reelekcję na sierpniowej konferencji partyjnej. Lider miał poinformować swoich najbliższych współpracowników o decyzji już w zeszłym roku.

Polityk zanim zajął się polityką obronił w 2006 r. doktorat z morfologii nominalnej języka staro-cerkiewno-słowiańskiego.

Przez trzy lata był posłem do Parlamentu Europejskiego w ramach frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Dał się poznać jako zdecydowany przeciwnik imigracji oraz kierunku, w jakim rozwija się UE. Od sierpnia będzie nadal posłem i członkiem rady miejskiej Helsinek. 

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

O przyszłości Europy "bez żadnych tematów tabu"? Nowy etap dyskusji o zmianach w UE

Konferencja ma doprowadzić do konkretnych zmian w funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

SZTOKHOLM

Pierwszy raz. Premier Szwecji Stefan Loefven został wczoraj (21 czerwca) odwołany przez parlament. Wotum nieufności wobec jego osoby wyraziła lewicowa i prawicowa opozycja. Pretekstem do odwołania premiera była ustawa liberalizująca stawki czynszu najmu mieszkań, na którą nie chciała zgodzić się wspierająca jak dotąd rząd Partia Lewicy. Szczegóły poniżej.

(Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

Szwecja: Premier odwołany przez parlament. Powodem sprzeciw wobec "demontażu" szwedzkiego systemu państwa opiekuńczego

Kryzys mniejszościowego rządu Stefana Loefvena ma związek z liberalną reformą, która przewiduje urynkowienie czynszów w nowym budownictwie.

MADRYT

Ułaskawienie liderów ruchu niepodległościowego w Katalonii. Premier Pedro Sánchez przemawiając w operze w Barcelonie zapowiedział wydanie aktu ułaskawiającego dziewięcioro przebywających od 2017 r. katalońskich polityków, którzy współorganizowali referendum niepodległościowe bez uzgodnienia tego z władzami w Madrycie. Szczegóły poniżej.

(Anna Wolska | EURACTIV.pl)

Hiszpania: Premier ogłasza ułaskawienie liderów ruchu niepodległościowego w Katalonii

Premier Sánchez zdecydował się ułaskawić katalońskich separatystów, aby „uspokoić nastroje i pozwolić się mieszkańcom Hiszpanii na nowo pojednać”.

WARSZAWA

Miasta bez powietrza. Miasta w Polsce i we Włoszech posiadają najgorszą jakość powietrza, podczas gdy te w krajach skandynawskich i bałtyckich wypadają pod tym względem najlepiej, wynika z najnowszego rankingu Europejskiej Agencji Środowiska (EEA). Szczegóły poniżej. 

(Kinga Wysocka | EURACTIV.pl)

Nowy Sącz z najgorszą jakością powietrza w Europie

Najlepiej wypadły miasta w krajach skandynawskich oraz bałtyckich.

BUDAPESZT

Bez tęczy na stadionie. Władze Monachium chciały, aby stadion, na którym jutro (23 czerwca) zagrają reprezentacje Niemiec oraz Węgier został podświetlony na tęczowo w proteście przeciwko polityce Viktora Orbana wobec społeczności LGBTI. Mieszanie sportu i polityki byłoby „wyjątkowo szkodliwe i niebezpieczne”, stwierdził szef węgierskiego MSZ, a UEFA nie wyraziła zgody inicjatywę. Szczegóły poniżej.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

EURO 2020: UEFA nie chce tęczy na stadionie w Monachium

Mieszanie sportu i polityki byłoby „wyjątkowo szkodliwe i niebezpieczne”, stwierdził szef węgierskiego MSZ.