Minister zdrowia: Polityka zakupowa szczepionek przez UE częściowo odpowiedzialna za 3. falę pandemii / STOLICE

Unia Europejska, szczepionka, pandemia, koronawirus, COVID-19, Niedzielski

"W styczniu rozpędzaliśmy się, to nie było aż taką dolegliwością, jednak w tej chwili niestety można powiedzieć, że polityka zakupowa Unii Europejskiej będzie częściowo odpowiadała za to, że mamy trzecią falę w Europie", powiedział minister. zdrowia Adam Niedzielski w sobotniej rozmowie z Radiem Zet. / Foto via [EPA/EFE-Marcin Obara]

Minister zdrowia krytycznie o unijnym programie zakupów szczepionek przeciwko SARS-CoV-2. Finlandia i Rumunia kupują sprzęt wojskowy od USA. Między innymi o tym piszemy w poniedziałkowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

WARSZAWA

Wina po stronie UE? „Niestety można powiedzieć, że polityka zakupowa Unii Europejskiej będzie częściowo odpowiadała za to, że mamy trzecią falę pandemii w Europie”, ocenił w sobotniej (20 lutego) rozmowie z Radiem Zet minister zdrowia Adam Niedzielski, odnosząc się do problemów związanych z dostawą szczepionek przeciw SARS-CoV-2.

„W styczniu rozpędzaliśmy się (…) jednak w tej chwili niestety można powiedzieć, że polityka zakupowa Unii Europejskiej będzie częściowo odpowiadała za to, że mamy trzecią falę w Europie”, powiedział minister.

Adam Niedzielski, jak podkreślił, wielokrotnie rozmawiał na ten temat z premierem Mateuszem Morawieckim, a rząd „próbuje wywrzeć pewnego rodzaju presję na Komisji Europejskiej”. „To nie jest kwestia wskazywania tego, kto jest winien, tylko to jest kwestia tego, że Komisja Europejska powinna wykorzystać swoją siłę wobec firm farmaceutycznych, które na dodatek w tym procesie sponsorowała, bo dawała granty inwestycyjne jeszcze przed rozpoczęciem produkcji, żeby dofinansować badania”, podkreślił minister.

Niedzielski w rozmowie z Radiem Zet zwrócił uwagę, że stroną umowy z koncernami farmaceutycznymi jest KE i to ona ma siłę reprezentowania wszystkich państw.

(Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

Koronawirus: Maseczki FFP2 obowiązkowe w kolejnych krajach UE. Polska chce zaś zakazać przyłbic i półprzyłbic

Zakrywanie ust maseczkami wyposażonymi w filtry FFP2 czy FFP3 lub wykonanymi z nanowłókien staje się obowiązkowe w miejscach publicznych w kolejnych europejskich krajach – Czechach, Niemczech i Austrii. Polskie władze na razie mają plan zakazania stosowania plastikowych zasłon.

 

Od północy z …

HELSINKI

Rosja reaguje. Amerykański Departament Stanu zgodził się w ubiegłym tygodniu na zakup przez Finlandię pocisków GMLRS o zwiększonej donośności.

Jak informuje portal Defance 24, Finlandia otrzymała zgodę na pozyskanie łącznie 35 pakietów z 210 pociskami GMLRS-ER, w tym 25 przeznaczonych do rażenia celów powierzchniowych (150 rakiet), a także 10 z głowicami odłamkowo-burzącymi (Unitarnymi). Oprócz tego pakiet obejmuje usługi związane z prowadzeniem testów, wsparcia eksploatacji, integracji oraz wdrażania do służby. Łączna, maksymalna jego wartość została wyceniona na 91,2 mln dolarów.

Ambasada Rosji w USA skomentowała sprzedaż przez USA uzbrojenia Finlandii, zamieszczając wpis w mediach społecznościowych, w którym stwierdzono, że to „krok w złym kierunku, który zwiększy napięcia w regionie”.

Dyrektor generalny fińskiego ministerstwa obrony, Esa Pulkkinen, stwierdził w sobotę, że w zakupie nie ma „nic ekscytującego”. „Nasz system obronny nie jest skierowany przeciwko nikomu. Jako mały kraj musimy zachować zdolności obronne. Zakup jest tego częścią”, dodał Pulkkinen.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Szwecja chce ściślejszej współpracy wojskowej z Finlandią

Finowie do końca roku wybiorą zwycięzcę przetargu na kilkadziesiąt myśliwców nowej generacji.

BUKARESZT

Rumunia pierwsza z HIMARS. Pierwsze zestawy systemu artylerii rakietowej HIMARS dotarły w sobotę do Rumunii i zostaną rozmieszczone w bazie wojskowej w mieście Focsani we wschodniej części kraju.

Media podają, że wartość tej umowy wynosi do około 1,5 mld dolarów włącznie z VAT. Rumunia jest pierwszym krajem UE i pierwszym w ramach NATO, który „otrzymał” system.

Bukareszt otrzymał zgodę na zakup systemów HIMARS w sierpniu 2017 r., a w lutym 2018 r. zdołano sfinalizować transakcję. Wyrzutnie rakietowe są jednak pozyskiwane bez offsetu. Zakup systemu odbywa się na podstawie specjalnej ustawy, podpisanej przez prezydenta po wcześniejszym przyjęciu przez parlament.

(Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

Jak Rumunia walczy z fake news na temat koronawirusa

Codzienny briefing z europejskich stolic – 13 maja. Władze Rumunii w trakcie pandemii koronawirusa zwracają większą uwagę na treści umieszczane w sieci.

BERLIN

Niemcy rozważają szczepienia nauczycieli wcześniej niż planowano. Niemcy mogą rozpocząć szczepienie nauczycieli szkół podstawowych i pracowników przedszkoli już w marcu. Minister zdrowia Jens Spahn (CDU) i minister edukacji Anja Karliczek (CDU) poparli pomysł zmiany kolejności szczepień. Formalna decyzja spodziewana jest dziś.

Od dziś (22 lutego) szkoły i przedszkola mają zostać otwarte w 10 z 16 niemieckich landów. Wiele szkół planuje ograniczyć liczebność uczniów w klasach wraz z innymi środkami ostrożności, takimi jak noszenie masek i wietrzenie pomieszczeń.

„Musimy obserwować, jaki wpływ będzie miało otwarcie szkół na poziom infekcji”, podkreślił Jens Spahn. Według niego, ponowne otwarcie szkół i żłobków w Niemczech ma kluczowe znaczenie, ale ponieważ utrzymanie dystansu jest trudne w tych warunkach, nauczyciele i opiekunowie przedszkolni powinni być traktowani priorytetowo.

Karliczek dodała, że „pracownicy szkół i przedszkoli wykonują pracę o dość dużym znaczeniu dla całego społeczeństwa, co powinno znaleźć odzwierciedlenie w ustalaniu priorytetów szczepień”.

Jednak nie wszyscy w CDU/CSU są zwolennikami zmian. Rzeczniczka partii ds. polityki zdrowotnej, Karin Maag, chce trzymać się zaleceń Stałej Komisji ds. Szczepień, dodając, że zmiany prowadzą do „bardzo trudnych kompromisów”.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

PARYŻ

Bezmięsne menu w szkolnych stołówkach w Lyonie niepokoi ministrów. Po ogłoszeniu przez burmistrza Lyonu, Grégory’ego Douceta, wprowadzenia bezmięsnego menu dla szkół, minister rolnictwa Julien Denormandie napisał na Twitterze: „Przestańmy umieszczać ideologię na talerzach naszych dzieci”, podczas gdy minister spraw wewnętrznych Gérald Darmanin dodał, że to „ niedopuszczalna zniewaga dla francuskich rolników i rzeźników”.

(Mathieu Pollet | EURACTIV.fr)

Francja: Zgromadzenie Narodowe przegłosowało kontrowersyjną ustawę dotyczącą radykalnego islamu

Przeciwnicy nowego prawa oskarżają rząd o próbę wprowadzenia regulacji utrwalających dyskryminację ze względu na wyznanie.

WIEDEŃ

Pomruk niezadowolenia. Austriacy są coraz mniej zadowoleni z zarządzania kryzysem przez rząd, wynika z sondażu przeprowadzonego przez Market-Institut. 78 proc. respondentów stwierdziło, że Austria poradziła sobie z kryzysem lepiej niż inne kraje, kiedy znajdowała się w stanie całkowitego lockdownu, jak w kwietniu ubiegłego roku. 

Odsetek zadowolonych spadł do 7 proc. Krytykowany przez Austriaków jest zwłaszcza minister zdrowia Rudolf Anschober.

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

Austria: Afera hazardowa. Podejrzanym minister finansów. Współpracownik kanclerza Kurza

Skrajnie prawicowa FPÖ potwierdziła, że ​​wystąpi z wnioskiem o wotum nieufności wobec ministra.

LUKSEMBURG

Luksemburg przedłuża ograniczenia do 14 marca. Parlament zagłosował w piątek za przedłużeniem ograniczeń dotyczących COVID-19 na kolejny miesiąc, co oznacza, że restauracje i bary pozostaną zamknięte, noszenie masek w sklepach pozostanie obowiązkowe, a obywatele nadal będą musieli przestrzegać kwarantanny.

(Anne Damiani | EURACTIV.com)

Luksemburg stawia na darmowy transport publiczny

Od soboty pasażerowie transportu publicznego w księstwie nie muszą płacić za przejazdy komunikacją miejską. Czy to krok, który rozwiąże problemy komunikacyjne Luksemburga?

 

 

Wciśnięte między Niemcy a Francję Wielkie Księstwo Luksemburga przoduje pod wieloma względami wśród państw Unii Europejskiej, jak w przypadku …

DUBLIN

Wicepremier Irlandii Leo Varadkar, jak informuje „The Irish Post”, zapowiedział wprowadzenie certyfikatów szczepień dla obywateli. Dzięki nim Irlandczykom będzie łatwiej o przedsięwzięcie podróży zagranicznej. Szczegóły poniżej. 

(Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

Irlandia wprowadzi certyfikaty szczepień. Jakie udogodnienia czekają obywateli?

Zwolennikiem i głównym jak na razie orędownikiem wprowadzenia certyfikatów szczepień w krajach UE jest premier Grecji Kyriakos Mitsotakis.

 

RZYM

Dzień pamięci. Sobota (20 lutego) obchodzona była we Włoszech jako dzień pamięci o zmarłych lekarzach, którzy przez ostatnie 12 miesięcy walczyli z COCID-19. Ich liczba wynosi 326.

Sobota uważa jest za symboliczny początek kryzysu sanitarnego w Europie. 20 lutego 2020 roku w szpitalu w Codogno potwierdzono koronawirusa u 38-letniego mężczyzny, który nigdy nie był w Chinach, gdzie pod koniec 2019 r. rozpoczęły się masowe zakażenia. Jego zakażenie uruchomiło lawinę, a wirus dość szybko zaczął rozprzestrzeniać się we Włoszech.

Kolejna redukcja. Koncern AstraZeneca poinformował o kolejnej redukcji dostaw szczepionki przeciwko koronawirusowi do Włoch. W ciągu najbliższego tygodnia dotrze o 10-15 proc. dawek mniej niż planowano wynika z komunikatu firmy. Oburzenia nie kryją przedstawiciele lokalnych władz. Szczegóły poniżej. 

(Daniele Lettig | EURACTIV.it)

Włochy: Kolejna redukcja dostaw szczepionki AstraZeneca. Regiony wzywają premiera do działania

Oburzenia redukcjami nie kryją przedstawiciele lokalnych władz. 

MADRYT

W obronie rapera. Kilka tysięcy sympatyków rapera Pablo Hasela wszczęło w sobotę wieczorem zamieszki na ulicach Barcelony i w kilku innych miastach Hiszpanii. To kolejna już – piąta – doba gwałtownych protestów po uwięzieniu artysty, który w swoich utworach gloryfikował terrorystów i obrażał organy państwa. Szczegóły poniżej. 

(EUROEFE)

Hiszpania: Gwałtowne protesty po zatrzymaniu rapera Pablo Haséla. Rozgorzał spór o wolność słowa

Haséla skazano m.in. za obrazę rodziny królewskiej oraz pochwały działań terrorystycznych.

ATENY

Skandal obyczajowy. Były dyrektor Teatru Narodowego Grecji, aktor Dimitris Lignadis został w sobotę (20 lutego) aresztowany w Atenach w związku z zarzutem zgwałcenia w 2010 r. 14-letniego chłopca i molestowania seksualnego innego mężczyzny. Aktor pozostanie w areszcie co najmniej do czasu przesłuchania przez sąd. Opozycja domaga się dymisji minister kultury i oskarża premiera o tuszowanie sprawy. Szczegóły poniżej. 

(Alexandros Fotiadis, Theodore Karaoulanis | EURACTIV.gr)

PRAGA

Premier chce unieważnić przetarg na dostawę chińskich testów. „Chcę, aby przetarg został natychmiast anulowany”, powiedział premier Andrej Babiš, dodając, że firma Tardigrad International Consulting, która wygrała przetarg na dostawę testów na SARS-CoV-2 dla szkół, jest nieprzejrzysta, a cały przetarg „dziwny”. W poniedziałek rząd omówi sprawę. 

Chociaż Tardigrad International Consulting ma w przyszłym tygodniu dostarczyć milion testów chińskiego producenta Lepu Medical, portal „Seznam Zprávy” wskazał, że firma nie spełniła warunków przetargu. Ponadto skrytykowano przetarg za preferowanie firm z Chin zamiast z Czech czy Europy.

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

Austria, Czechy i Komisja Europejska krytykują Niemcy za zamknięcie granic

Praga, Wiedeń, ale także Komisja Europejska krytykują Berlin za spowodowanie chaosu na granicach.