Unia Europejska strefą wolności dla osób LGBTIQ. Parlament przyjął rezolucję

Unia Europejska strefą wolności dla osób LGBTIQ. / Zdjęcie: Twitter: @LGBTIintergroup

Parlament Europejski dziś (11 marca) przyjął rezolucję ustanawiającą w Unii Europejskiej strefę wolności dla osób LGBTIQ. W głosowaniu wzięło udział 679 posłów: 492 było za, 141 przeciw, a 46 wstrzymało się.

 

Twórcy projektu rezolucji podkreślali, że prawa osób LGBTIQ są prawami człowieka, a ich poszanowanie gwarantują traktaty unijne oraz Karta praw podstawowych Unii Europejskiej. W związku z tym każde państwo członkowskie powinno zachowywać standardy wynikające ze zobowiązań umownych, na które zgodziło się wstępując do Wspólnoty.

Jak pisali europosłowie, przykładem kraju, który narusza te zasady jest Polska. Chodzi o gminy i miasta ogłaszające się „strefami wolnymi od LGBT” lub przyjmujące Samorządową Kartę Praw Rodzin. Więcej szczegółów TUTAJ.

Malin Björk (Lewica) z grupy działającej na rzecz osób LGBTIQ (Intergroup on LGBTI Rights) w Parlamencie Europejskim w oświadczeniu stwierdziła, że „rezolucja jest sygnałem politycznym dla podmiotów anty-LGBTIQ w Europie, że ich nienawistnie i dyskryminujące działania są niedopuszczalne”. „Ale jest także znakiem dla aktywistów i obrońców praw człowieka, że jesteśmy po waszej stronie” – dodała Szwedka.

Natomiast podczas wczorajszej debaty Ana Paula Zacarias, sekretarz stanu ds. europejskich Portugalii reprezentująca Radę Unii Europejskiej, stwierdziła, że temat jest istotny dla wielu obywateli, którzy są dyskryminowani.

„Orientacja seksualna i tożsamość płciowa są częścią tego, kim jesteśmy i nikt nie powinien być zmuszony do ukrywania swojego prawdziwego “ja”, by uniknąć dyskryminacji, nienawiści, a nawet przemocy” – powiedziała Zacarias.

Europarlamentarzyści popierający rezolucję argumentowali, że obywatele wszystkich krajów Unii Europejskiej muszą czuć, że są chronieni przez Parlament Europejski. Z kolei jej przeciwnicy zarzucali UE działania „ideologiczne” i walkę z tradycyjnymi wartościami.

Ryszard Legutko (ECR) uznał, że „tekst przygotowany przez Parlament Europejski jest absurdalny i pokazuje, że ta izba stała się wielką ideologiczną machiną, która chce stworzyć nowego człowieka”. Więcej szczegółów TUTAJ.

Z decyzją Parlamentu nie zgadzają się członkowie polskiego rządu – Solidarna Polska złoży w Sejmie projekt uchwały sprzeciwiającej się tej rezolucji.

Unia Europejska strefą wolności LGBTIQ? Solidarna Polska zapowiada kontruchwałę w Sejmie

Lewica planuje złożyć w Sejmie projekt uchwały wzywającej polskie władze oraz instytucje do uczynienia z Polski strefy wolności dla osób LGBT. Złożenie kontrprojektu zapowiada Solidarna Polska. W środę na temat „stref wolności dla osób LGBTIQ” w UE debatował Parlament Europejski.

 

 

W …