Premier Grecji apeluje do Komisji Europejskiej o zniesienie zakazu podróżowania

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Premier Grecji wzywa Komisję Europejską do zniesienia zakazu podróżowania. Decyzją sądu Czesi mogą wyjeżdżać już za granicę. Kwarantanna uratowała życie 60 tys. Francuzów. Między innymi o tym piszemy w piątkowej edycji „The Capitals”.

 

 

ATENY

Otworzyć granice. Premier Kyriakos Mitsotakis miał zaapelować do Komisji Europejskiej o jak najszybsze przedstawienie planu dotyczącego przywrócenia możliwości przekraczania granic w UE. Podczas czwartkowej Rady UE, grecki premier argumentował, że jednolity unijny rynek służy nie tylko swobodnemu przepływowi towarów, ale także ludzi.

„Musimy jak najszybciej znaleźć jakieś rozwiązanie. Wspieranie turystyki dla krajów Południa kontynentu jest obecnie bardzo ważne”, miał powiedzieć Mitslotakis.

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała w niedawnej rozmowie z portugalską telewizją SIC, że nie ma nic przeciwko organizacji wypoczynku w trakcie tegorocznych wakacji, pod warunkiem, że zostanie on „zorganizowany w inteligentny sposób”. Turystyka w Grecji stanowi około 1/5 gospodarki oraz zapewnia 25 proc. miejsc pracy.

(Sarantis Michalopoulos | EURACTIV.com)

PRAGA

Nielegalny zakaz. Sąd miejski w Pradze uznał, że wprowadzony 12 marca do odwołania zakaz podróżowania jest niezgodny z prawem. Dlatego zdecydowano o jego uchyleniu. Sąd zakwestionował decyzje podjęte przez ministra zdrowia na podstawie przepisów o ochronie zdrowia obywateli. Decyzja ministra zdrowia, według sędziów, ograniczała wolności obywatelskie, a w tej sytuacji powinna być podjęta przez cały rząd, a nie jednego ministra.

Rząd ma czas do poniedziałku na dostosowanie zakwestionowanych przepisów do konstytucji. Sędziowie nie kwestionowali zasadności wprowadzonych ograniczeń, lecz sposób ich wprowadzenia. W uzasadnieniu napisano, że nawet w obecnej sytuacji władze państwa muszą respektować przestrzeganie reguł państwa prawa.

(Ondřej Plevák | EURACTIV.cz)

AMSTERDAM

Ważne ostrzeżenie. Europejska Agencja Leków (EMA) ostrzega przed skutkami ubocznymi chlorochiny. „Chlorochina i hydroksychlorochina mogą powodować problemy z rytmem serca, które mogą ulec zaostrzeniu, jeśli leczenie jest łączone z innymi lekami, takimi jak azytromycyna – antybiotyk, który także negatywnie wpływa na serce”, napisano w oświadczeniu EMA. 

Co z lekiem na koronawirusa? Chlorochina jednak nie pomoże?

Remdesivir, chlorochina oraz hydroksychlorochina – z tymi substancjami lekarze wiązali największe dotąd nadzieje na opracowanie leku zwalczającego koronawirusa SARS-CoV-2.

BRUKSELA

Bez konkretów. Przywódcy państw członkowskich UE zgodzili się podczas teleszczytu na utworzenie Funduszu Odbudowy Gospodarki, który ma pomóc w walce z wywołanym pandemią koronawirusa kryzysem. Ale nie ma jeszcze zgody co jego wysokości i źródeł finansowania.

Szczegóły Funduszu Odbudowy Gospodarki ma przygotować Komisja Europejska, o co poprosili ją przywódcy państw członkowskich w konkluzjach z teleszczytu. KE swoje propozycje przedstawi do 6 maja razem z innymi propozycjami zmian w unijnym budżecie.

(Anna Wolska | EURACTIV.pl)

Teleszczyt UE: Jest zgoda na Fundusz Odbudowy. Konkretów jeszcze nie ma

Jest zgoda przywódców państw członkowskich UE na Fundusz Odbudowy. Ma on być częścią budżetu na lata 2021-2027. Jego kształt i wysokość opracuje Komisja Europejska.

LIZBONA

Świętowanie z okien. Już w sobotę 46. rocznica wybuchu Rewolucji goździków – wojskowego zamachu stanu, który doprowadził do obalenia władzy następcy António Salazara – Marcela Caetana. Po raz pierwszy w historii na ulicach miast zabraknie tradycyjnych uroczystości upamiętniających.

Portugalczycy zamknięci w domach z powodu epidemii koronawirusa zostali poproszeni przez jednego z głównych uczestników tamtych wydarzeń – kapitana Vasco Lourenço – o podejście w sobotę o godz. 15:00 do okien i odśpiewanie „Grândola Vila Morena”, która stała się jednym z symboli rewolucji. 

(José Pedro Santos, Lusa.pt)

HELSINKI

Ludobójstwo popełnione przez Finów? W poniedziałek (20 kwietnia) Rosja ogłosiła, że ​​rozpocznie postępowanie sprawdzające w sprawie działań Finlandii w Karelii podczas II wojny światowej. Finlandia,  która była sojusznikiem nazistowskich Niemiec, w latach 1941–1944, utworzyła kilka obozów jenieckich, które obecnie w większości wchodzą w skład Rosji. 

Rosja, powołując się na odtajnione dokumenty FSB, twierdzi że działania Finów mogły mieć znamiona ludobójstwa ze względu na prześladowania i przeprowadzanie czystek etnicznych. „Śledczy badają materiały dotyczące zagłady jeńców wojennych i przedstawicieli słowiańskiej ludności cywilnej ZSRR w obozach koncentracyjnych utworzonych przez administrację okupacyjną na terytorium współczesnej republiki Karelii”, głosi komunikat komitetu.

Finowie zareagowali spokojnie. Jussi Nuorteva, dyrektor Archiwum Narodowego, powiedział tabloidowi „Ilta-Sanomat”, że dokumenty opublikowane jesienią ub. roku nie ujawniły niczego nowego. Według niego Finlandia już otwarcie przyznała, że ​​w obozach doszło do segregacji ze względu na pochodzenie etniczne, ale działań tych nie można uznać za czystki etniczne.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

PARYŻ

Skuteczna kwaratanna. Z badań opublikowanych w środę przez Szkołę Studiów Wyższych nad Zdrowiem Publicznym (l’Ecole des Hautes Etudes en Sante Publique; EHESP) wynika, że restrykcje wprowadzone przez rząd na czas kwarantanny uratowały życie około 60 tys. mieszkańców kraju.

Z analizy EHESP wynika, że bez domowej izolacji 670 tys. pacjentów wymagałoby hospitalizacji, a co najmniej 140 tys. byłoby w stanie ciężkim. Potrzeba byłoby ponad 100 tys. łóżek na oddziałach intensywnej terapii, z czego w samym regionie paryskim Ile-de-France ponad 30 tys.

Minister spraw wewnętrznych Christophe Castaner poinformował w czwartek, że po zniesieniu kwarantanny we Francji utrzymane zostaną kontrole graniczne, a przemieszczanie nadal będzie utrudnione. Według ministra strefa Schengen pozostanie zamknięta w „perspektywie średnioterminowej”, a kontrole z krajami sąsiednimi pozostaną utrzymane.

Z kolei podczas środowego (22 kwietnia) spotkania z rolnikami prezydent Emmanuel Macron potwierdził, że po formalnym zniesieniu domowej izolacji – 11 maja – zostaną utrzymane restrykcje, a kwarantanna będzie znoszona stopniowo, w różnych momentach dla poszczególnych regionów.

(EURACTIV.FR)

SOFIA

Niesubordynacja obywateli. W stolicy Bułgarii podczas Świąt Wielkanocnych zatrzymano na granicach miasta 68 552 osób, które próbowały upuścić Sofię, lecz nie miały ku temu istotnego powodu. Władze wprowadziły od północy 16 kwietnia lockdown stolicy, jako kolejny środek mający na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. 

Podróżowanie między miastami w kraju jest zakazane, chyba że w ważnych celach zawodowych lub medycznych. Trzeba je jednak udokumentować. W całym kraju na punktach kontrolnych zatrzymano 125 072 osób.

Prokuratura ogłosiła, że wszczęto 1048 dochodzeń przeciwko osobom, które naruszyły środki bezpieczeństwa wprowadzone na czas pandemii. Osoby te mogą być sądzone na mocy ustawy o stanie wyjątkowym.

116 wszczętych postępowań dotyczy podawania nieprawdziwych danych w punktach kontrolnych. Ponad 12 tys. osób zostało ukaranych grzywną za naruszenie prawa, w tym 8703 osób za brak obowiązkowych masek ochronnych. Kara wynosi od 300 do 1000 lew (około 700 – 2,3 tys. zł).

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUDAPESZT

Przemoc domowa. W marcu liczba przypadków przemocy domowej zwiększyła się o 50 proc. w porównaniu do średniej miesięcznej z ostatnich lat, pisze portal „G7”. „Nie ma tolerancji rządu dla przemocy domowej”, powiedział rzecznik gabinetu Viktora Orbana, który podkreślił, że mimo pandemii nadal działają instytucje udzielające pomocy, a ograniczenia w przemieszaniu się nie dotyczącą ofiar.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

Koronawirus: Izolacja sprzyja przemocy domowej, ale jej ofiarom można pomóc

Izolacja sprzyja przemocy, jednak niektóre rządy w Europie pomagają osobom jej doświadczającym.

LONDYN

Własna droga. Z opublikowanego w czwartek (23 kwietnia) przez szkockie władze raportu wynika, że mieszkańcy tego kraju będą musieli na dłużej przywyknąć do środków dystansowania społecznego, które zostaną utrzymane nawet w 2021 r.

W dokumencie wciąż brakuje szczegółowych dat ewentualnego znoszenia restrykcji. Wiadomo jednak, że przez pewien czas zakazane będzie organizowanie większych spotkań w pubach czy imprez masowych.

Szkoci nie wykluczają, że pójdą własną drogą w opracowywaniu strategii wyjścia z tzw. lockdownu – inną od rządu Borisa Johnsona.

(Benjamin Fox | EURACTIV.com)

ZAGRZEB

Strategia wyjścia. Chorwacja planuje złagodzić od poniedziałku (27 kwietnia) wprowadzone miesiąc temu w związku z koronawirusem restrykcje w przemieszczaniu się ludności. Otwarte zostaną sklepy a w miastach ruszy transport publiczny, poinformował w czwartek (23 kwietnia) premier Andrej Plenković.

Premier powiedział, że sytuacja epidemiczna jest pod kontrolą, dlatego rząd planuje stopniowo wznawiać działalność gospodarki. „Musimy być jednak ostrożni, aby nie zaprzepaścić tego co udało nam się dotychczas osiągnąć”, zaznaczył szef rządu.

Od 27 kwietnia otwarte zostaną wszystkie sklepy poza tymi zlokalizowanymi w centrach handlowych. Ponownie zostaną otwarte firmy, które mogą świadczyć usługi bez konieczności bliskiego kontaktu z klientami, np. krawieckie lub agencje turystyczne.

W dalszej kolejności rząd planuje otworzyć od 4 maja salony piękności i fryzjerskie, jednak pod warunkiem stosowania szczególnych środków ochronnych. Z kolei od 11 maja dozwolone będą zgromadzenia do 10 osób, pod warunkiem zachowania bezpiecznej odległości.

Wtedy także planuje się otwarcie centrów handlowych. 11 maja do szkół podstawowych powrócą najmłodsi uczniowie. A bary i restauracje będą mogły otworzyć swoje ogródki. Nadal zabronione pozostaną imprezy masowe. Rząd nie podał ewentualnej daty przywrócenia organizacji wielkich publicznych zgromadzeń.

(Karla Junicic, EURACTIV.hr)

BUKARESZT

Niższe zbiory. Minister rolnictwa Adrian Oros poinformował, że susza dotknęła już 2,9 mln ha powierzchni kraju, dlatego tegoroczne zbiory będą zdecydowanie słabsze niż w ubiegłych latach. Rumunia jest unijnym potentatem pod względem upraw zbóż. 

(EURACTIV.ro)

BERLIN

Dodatkowe środki. Rządząca koalicja chadeków (CDU/CSU) i socjaldemokratów (SPD) osiągnęła w czwartek (23 kwietnia) porozumienie w sprawie dodatkowego pakietu pomocowego w wysokości 10 mld euro dla firm. Finansowanie zwiększy płatności dla pracowników w ramach programu, który ma na celu zachowanie miejsc pracy. Dodatkowe 500 mln euro przeznaczone zostanie na edukację, aby lepiej przystosować placówki edukacyjne do e-nauczania. 

(Sarah Lawton | EURACTIV.de