Francja poszerza przestrzeń morską. Komisja Europejska rekomenduje stopniowe otwieranie granic zewnętrznych

Morze Śródziemne, śmieci, plastik, Włochy, Hiszpania, Egipt

W państwach basenu Morza Śródziemnego żyje około 450 mln ludzi. W morzu każdego roku lądują setki tysięcy ton plastikowych śmieci. W czasie pandemii tych odpadów jest jeszcze więcej.

Komisja Europejska rekomenduje stopniowe otwieranie granic zewnętrznych w strefie Schengen. Odchodzący ambasador USA w Berlinie potwierdził decyzję administracji Stanów Zjednoczonych o wycofaniu z Niemiec 30 proc. amerykańskich żołnierzy. Francja „powiększa” swoje terytorium. Między innymi o tym piszemy w piątkowej edycji „The Capitals”.

 

 

BRUKSELA

Rekomendacje Komisji Europejskiej. Komisja Europejska rekomenduje państwom strefy Schengen częściowe i stopniowe otwieranie granic zewnętrznych UE po 30 czerwca. Wydane w czwartek (11 czerwca) wytyczne wskazują też, że 15 czerwca powinny być zniesione kontrole wewnątrz UE.

„Rekomendujemy przedłużenie czasowych restrykcji dla podróży do UE, które nie są niezbędne do 30 czerwca. Na razie nie jest możliwe ogólne zniesienie ograniczeń, ale rekomendujemy stopniowe realizowanie tego procesu od 1 lipca”, powiedziała na czwartkowej konferencji prasowej unijna komisarz ds. wewnętrznych Ylva Johansson. Rekomendacje Komisji nie są wiążące dla stolic.

Komisja Europejska apeluje o pełne otwarcie granic w strefie Schengen

Polska należy do tych państw członkowskich, które nie zadeklarowały daty zniesienia ograniczeń na granicach.

BERLIN

Brak dementi. Ambasador USA w Berlinie Richard Grenell potwierdził decyzję administracji Stanów Zjednoczonych o wycofaniu z Niemiec 30 proc. przebywających tam amerykańskich żołnierzy. Stwierdził on także, że amerykańscy podatnicy nie chcą już płacić za bezpieczeństwo innych krajów.

Jak poinformowała minister obrony Niemiec Annegret Kramp-Karrenbauer, Berlin wciąż nie otrzymał od strony amerykańskiej potwierdzenia doniesień o planach wycofania części wojsk. Wcześniej rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert oświadczył, że Niemcy odniosą się do sprawy dopiero po otrzymaniu oficjalnego komunikatu. Zwrócił jednak uwagę na rolę współpracy z USA w ramach NATO dla bezpieczeństwa kraju.

(EURACTIV.pl)

Niemcy: Rezygnacja kontrowersyjnego ambasadora USA

Co skłoniło amerykańskiego dyplomatę do rezygnacji?

Rasizm w policji. Niemieckie ministerstwa spraw wewnętrznych i sprawiedliwości opracują raport mający na celu zbadanie rasizmu w policji, poinformował rzecznik MSW. Do określenia problemu wzywa część niemieckiej sceny politycznej. Saskia Esken, współprzewodnicząca Partii Socjaldemokratycznej (SPD), potępiła „ukryty rasizm” w policji. Zieloni od dawna wzywają do takich badań, podczas gdy chadecy (CDU) bronią policji.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de

Francja: Protesty przeciwko brutalnym działaniom policji

Po Stanach Zjednoczonych także we Francji dochodzi do ulicznych protestów w związku ze śmiercią człowieka po policyjnej interwencji. W tym przypadku również chodzi o czarnoskórego mężczyznę.

PARYŻ

Francja powiększa się. Obszar Francji powiększy się o około 150 tys. km kwadratowych na Oceanie Indyjskim, u wybrzeży wyspy Reunion oraz Francuskich Terytoriów Południowych i Antarktycznych (TAAF), poinformowały w czwartek (11 czerwca) Sekretariat Generalny Francji ds. Morza i Francuski Instytut Badawczy Eksploatacji Morza (IFREMER). Pod względem powierzchni Francja jest już drugą potęgą morską na świecie. Podlega jej bowiem 10,2 mln km kwadratowych wód morskich w ramach wód wewnętrznych, mórz terytorialnych lub wyłącznych stref ekonomicznych.

„Komisja do spraw granic szelfu kontynentalnego, wyspecjalizowany organu Narodów Zjednoczonych, opublikowała 10 czerwca 2020 r. zalecenia upoważniające Francję do przedłużenia szelfu kontynentalnego”, napisano we wspólnym oświadczeniu obu instytucji.

Z oświadczenia wynika, że Francja ma jedynie prawo do części podwodnej, zaś wszystko, co ponad poziomem wody, pozostanie pod kontrolą międzynarodową.

(EURACTIV.FR)

Francja: Prokuratura rozpocznie śledztwo w sprawie postępowania rządu w trakcie pandemii koronawirusa

Prokuratura we Francji rozpocznie śledztwo w sprawie postępowania rządu w trakcie pandemii koronawirusa.

PRAGA

Porozumienie V4. W czwartek odbyło się spotkanie szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej w Lednicach na Morawach. Premierzy V4 konsultowali stanowiska dotyczące propozycji wieloletnich ram finansowych UE na lata 2021-27 oraz Funduszu Odbudowy europejskich gospodarek.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział wczoraj po zakończeniu szczytu, że mimo dotychczasowych rozbieżności udało się wypracować wspólne stanowisko wobec unijnego pakietu ratunkowego dla gospodarki po pandemii COVID-19.

Polska i Słowacja wstępnie zaakceptowały bowiem korzystne dla nich propozycje KE, podczas gdy  Czechy i Węgry uznały się za pokrzywdzone i – jako jedyne dwa państwa UE – je odrzuciły.

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Grupa Wyszehradzka zgodna ws. Europejskiego Funduszu Odbudowy?

Mimo dotychczasowych rozbieżności udało się wypracować wspólne stanowisko V4 wobec unijnego pakietu ratunkowego dla gospodarki po pandemii COVID-19.

BRUKSELA

Za mało środków z Funduszu Odbudowy UE. Były premier Belgii, Elio Di Rupo (Partia Socjalistyczna), stwierdził w czwartek, że propozycja środków dla Belgii w ramach Funduszu Odbudowy UE jest niewystarczająca. Z kwoty 750 mld euro zaproponowanych do podziału przez Komisję, Belgia może liczyć 5,48 mld euro.

ZAGRZEB

Jedyna taka destynacja w UE. Już 104 782 osób przekroczyło granice Chorwacji od czasu poluzowania kontroli granicznych z czego 49 463 to zagraniczni turyści. Między czwartkiem (11 czerwca), a środą (10 czerwca) zanotowano większy o 30 proc. ruch na granicach.

Minister spraw wewnętrznych Davor Božinović powiedział, że Chorwacja jest obecnie jedynym państwem członkowskim UE, które ma działający sektor turystyczny.

Większość turystów pochodziła ze Słowenii (16 668), a następnie z Austrii i Niemiec (odpowiednio 9 488 i 8 239). W Chorwacji jest obecnie tylko 11 aktywnych przypadków zakażeń koronawirusem.

Austriacy, Czesi, Estończycy, Niemcy, Łotysze, Litwini, Polacy, Słoweńcy, Słowacy i Węgrzy, nie muszą potwierdzać powodu wjazdu do Chorwacji. Wystarczy, że zgłoszą swój przyjazd za pośrednictwem rządowej strony internetowej Enter Croatia, aby uniknąć kolejek na granicy.

Do tej pory za pośrednictwem rządowej strony internetowej Enter Croatia wysłano 112 023 wniosków dla 235 035 osób.

(Tea Trubić Macan, EURACTIV.hr)

Chorwacja otwiera (częściowo) granice dla obywateli Unii Europejskiej

Chorwacja jako jedna z pierwszych otwiera częściowo granicę dla obywateli państw Unii Europejskiej. Nadal istnieją jednak pewne ograniczenia.

EUROPA

Kto sponsoruje wakacje? Wraz ze znoszeniem kolejnych obostrzeń i otwieraniem granic, państwa chcą ożywić krajową turystykę wykorzystując instrumenty w postaci bonów turystycznych lub – jak w przypadku Sycylii – opłacając połowę ceny biletu lotniczego, aby przyciągnąć turystów. Jak jest w innych krajach Europy?

(Inez Boduch | EURACTIV.pl)

Wakacje 2020: Które państwa w Europie wprowadzą bon turystyczny?

Pandemia koronawirusa wstrzymała globalną turystykę. Tylko w maju restrykcje epidemiczne obejmowały aż 96 procent światowych destynacji turystycznych.

BUDAPESZT

Epidemia opanowana. Węgry i Chorwacja zniosą ograniczenia w przekraczaniu granicy między tymi państwami od piątku (12 czerwca). Jak poinformował szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto jest to możliwe, ponieważ epidemia w obu państwach została opanowana.

(EURACTIV.pl)

Węgry: Europejska Partia Ludowa wciąż podzielona w sprawie Fideszu Orbána

Przyszłość węgierskiego Fideszu Viktora Orbana w strukturach Europejskiej Partii Ludowej wciąż jest nie znana.

BELGRAD

Kwestie graniczne. Obywatele państw Bałkanów Zachodnich mogą wjechać do UE od 1 lipca. Chociaż Komisja Europejska zaproponowała w czwartek (11 czerwca) zniesienie kontroli granicznych w strefie Schengen z dniem 15 czerwca, to  dla krajów Bałkanów Zachodnich proponuje otwarcie zewnętrznych granic UE od 1 lipca. W odniesieniu do granic zewnętrznych Wspólnoty Komisja zaproponowała stopniowe ich ponowne otwarcie w zależności od ich sytuacji epidemiologicznej.

Mladić prosi o leczenie w szpitalu. Obrońcy Ratko Mladicia zaapelowali do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze o zezwolenie ich klientowi, skazanemu za zbrodnie wojenne w Bośni, na podjęcie leczenia w szpitalu, ze względu na pogorszenie stanu zdrowia. 

Według obrońców Mladić „cierpi na wyjątkowo niski poziom hemoglobiny, który przekształcił się w poważny przypadek niedokrwistości zagrażającej życiu i stanowiący zagrożenie dla powrotu do zdrowia po operacji”.

Ratko Mladić został przez ONZ-owski trybunał ds. dawnej Jugosławii w Hadze uznany w 2018 r. za winnego ludobójstwa, zbrodni wojennych i zbrodni przeciw ludzkości podczas wojny w Bośni z lat 90. Były dowódca dowódcę Serbów bośniackich usłyszał wyrok dożywotniego więzienia.

(EURACTIV.rs  betabriefing.com)

Kosowo: Pierwszy krok nowego rządu do normalizacji stosunków z Serbią

Na czym konkretnie polega decyzja nowego rządu Avdullaha Hotiego?

WIEDEŃ

Rozmowa na szczycie. W czwartek (11 czerwca) doszło do pół godzinnej rozmowy telefonicznej austriackiego ministra spraw zagranicznych Alexandara Schallenberga z sekretarzem stanu USA Mikiem Pompeo. Tematem rozmowy były protesty wywołane zabójstwem George’a Floyda

W komunikacie prasowy poinformowano, że Schallenberg wyraził nadzieję na sprawiedliwe ukaranie winnego śmierci mężczyzny, podczas gdy Pompeo miał pochwalić Austrię za sposób opanowania rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa.

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

Austria: Francusko-niemiecki plan odbudowy unijnej gospodarki jest nie do przyjęcia

Dlaczego Austria i pozostałe kraje „oszczędnej czwórki” sprzeciwiają się francusko-niemieckiemu planowi odbudowy unijnej gospodarki?

HELSINKI

Rasizm codzienny w Finlandii. Z najnowszego badania opublikowanego w środę (9 czerwca) na fali demonstracji po śmierci George’a Floyda wynika, że czarnoskórzy mieszkańcy Finlandii niemal codziennie stykają się z przejawami rasizmu i dyskryminacji.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Finlandia: Jaka jest skala dyskryminacji rasowej?

Z najnowszego raportu wynika, że dyskryminacja rasowa jest poważnym problemem w Finlandii.

RZYM

Powrót do życia. Dzisiaj (12 czerwca) rozegrany zostanie pierwszy oficjalny mecz piłki nożnej po trzech miesiącach przerwy.  Rewanżowy mecz w ramach rozgrywek o Puchar Włoch pomiędzy Juventusem a Milanem odbędzie się w ramach nowego reżimu sanitarnego i przy zamkniętych dla kibiców trybunach.

Uprawianie sporów kontaktowych dla amatorów zostanie przywrócone od 25 czerwca, pod warunkiem, że umożliwi to sytuacja epidemiologiczna danego regionu.

Od 15 czerwca ponownie zostaną otwarte kina. W kinach obowiązywać ma nakaz utrzymania co najmniej jednego metra dystansu między widzami. Na salę zostanie wpuszczona mniejsza liczba widzów. Właściciele grożą nie otwarciem kin, jeżeli w mocy pozostanie nakaz noszenia masek ochronnych podczas seansu. O odstęp 1 metra muszą także zadbać muzea i galerie sztuki.

Inne wydarzenia, jak targi, kongresy czy przyjęcia rodzinne, jak wesela, będą mogły być organizowane od 14 lipca. Ostateczna decyzja należy do lokalnych władz.

(Alessandro Follis | EURACTIV.it)

Włochy: W Bergamo ponad połowa mieszkańców zakażona koronawirusem?

Wynik badań jest zdecydowanie wyższy niż w innych krajach europejskich.

BRATYSŁAWA

Czas pożegnań. Były premier Słowacji w latach 2018-2020 Peter Pellegrini poinformował w środę (10 czerwca), że odchodzi z partii Kierunek–Socjaldemokracja (Smer–SD) i zapowiedział założenie nowej formacji. W maju Pellegrini wezwał swojego poprzednika, byłego wieloletniego premiera Roberta Fico do rezygnacji z przywództwa w partii.

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk

Słowacja: Były premier założy nową partię polityczną

Były premier Słowacji Peter Pellegrini zamierza stworzyć własny projekt polityczny.

Śmiertelny atak. W szkole w miejscowości Vrutki w powiecie Martin miał miejsce atak nożownika. Do zdarzenia doszło w czwartek (11 czerwca). Napastnik wtargnął do placówki i rzucił się na kilku uczniów i pracowników.

Według nieoficjalnych informacji od ciosów nożem zmarł wicedyrektor szkoły. Słowacka policja wspomina także o trojgu rannych: dwojgu uczniach i nauczycielce. Służby ratunkowe poinformowały jednak, że rany odnieśli także dwaj funkcjonariusze policji. Wszyscy poszkodowani zostali przewiezieni do szpitala w Martinie. Napastnik został zastrzelony. Według policji był to 22-letni mężczyzna, prawdopodobnie absolwent szkoły.

(EURACTIV.pl)

SOFIA

„To ich wybór”. Według bułgarskiego europosła Angela Dzhambazkiego (Bułgarski Ruch Narodowy/Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy) – w przeszłości oskarżanego o stosowanie mowy nienawiści wobec Romów – Parlament Europejski powinien przyjąć rezolucję stwierdzającą, że Romowie wybierają z własnej woli życie w marginalnych i bardzo złych warunkach społeczno-ekonomicznych w Europie.

„Warunki życia Romów wynikają z ich odmowy przestrzegania przepisów państw członkowskich i sabotażu prób pełnej integracji ze społeczeństwem”, stwierdził Dzhambazki, dodając, że nie ma czegoś takiego jak dyskryminacja Romów.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

Marcin Szewczyk: Sytuacja Romów polepsza się, ale wciąż jest daleko do ideału

Sytuacja Romów w Polsce jest bez porównania najlepsza w historii, ale programy socjalne rządu mogą wygasić aktywność społeczną, którą udało się zbudować w ostatnich latach, mówi w rozmowie z EURACTIV.pl dr hab. Marcin Szewczyk, prof. Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania …

LUBLANA

Dyplomacja twitterowa. Unijny komisarz Paolo Gentilioni miał wysłać list do premiera Słowenii z zapytaniem o zmianę na stanowiska szefa słoweńskiego urzędu statystycznego (SURS). Premier Janez Janša odpowiedział za pośrednictwem mediów społecznościowych, że nie otrzymał listu, a zmiany były wymuszone chęcią zastąpienia nominata politycznego na eksperta. 

(Zoran Radosavljević | EURACTIV.com)