Koronawirus: UE potrzebuje więcej środków na reagowanie w sytuacjach kryzysowych

Rumuński europoseł Nicolae Ștefănuță (Odnówmy Europę) twierdzi, że UE potrzebuje przeznaczyć większe środki na zakup sprzętu i materiałów ochronnych w sytuacjach kryzysowych.

W Hiszpanii ponad 50 tys. potwierdzonych zakażeń koronawirusem wśród pracowników służby zdrowia. We Włoszech rząd zamierza dołożyć do wakacji najuboższych mieszkańców. W Bułgarii obywatele przyznają się do lekceważenia restrykcji wprowadzonych na czas pandemii. Między innymi o tym piszemy w piątkowej edycji „The Capitals”.

 

BRUKSELA

Więcej finansów i współpracy. Europejski Fundusz Solidarności (FSUE) potrzebuje dofinansowania, twierdzi rumuński europarlamentarzysta Nicolae Ștefănuță (Odnówmy Europę) w rozmowie z EURACTIV. „Potrzebujemy co najmniej 5 mld euro na rozwiązanie najważniejszych współczesnych wyzwań, jak zmiany klimatu oraz pandemia”.

„Żadne państwo, bez względu na skalę zamożności, nie poradzi sobie samo z tymi wyzwaniami”, dodał Ștefănuță.

UE potrzebuje więcej środków na zakup potrzebnego sprzętu: samochodów, helikopterów – do gaszenia pożarów, ale także urządzeń medycznych, leków i środków ochrony.

„Jeżeli latem dojdzie do pożarów, jak zimą w Australii, może to podkopać zaufanie obywateli państw członkowskich do UE, niezależnie czy do pożarów dojdzie w Austrii, Grecji czy Rumunii”, dodał rumuński europarlamentarzysta.

Ștefănuță twierdzi, że poprzedni budżet w wysokości 480 mln euro nie był wystarczający, biorąc pod uwagę potrzeby związane z pandemią. „UE musiała dołożyć 300 mln euro na zakup masek ochronnych i respiratorów”, zaznaczył.

(Sarantis Michalopoulos | EURACTIV.com)

Co z pieniędzmi za odwołane loty Europejczyków?

Choć apelowało o to 12 państw członkowskich, Komisja Europejska nie zgadza się na zawieszenie regulacji zapewniających pasażerom zwrot pieniędzy na odwołany.

MADRYT

Najbardziej zagrożona grupa. Liczba hiszpańskich pracowników służby zdrowia, którzy otrzymali pozytywny wynik testu na koronawirusa osiągnęła w czwartek (14 maja) 50 088 przypadków, z czego w ciągu ostatnich 24 godzin potwierdzono 1228 kolejnych pozytywnych wyników – poinformowało hiszpańskie Ministerstwo Zdrowia. W Hiszpanii do czwartku odnotowano 229 540 zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.

(EUROEFE)

Koronawirus: Hiszpania na drodze do „nowej normalności”

Premier Pedro Sanchez ogłosił plan łagodzenia restrykcji związanych z epidemią koronawirusa.

RZYM

Uwaga na dyskryminację. Rząd zamierza wesprzeć najmniej zarabiających Włochów w organizacji tegorocznego urlopu. Gabinet Giuseppe Conte planuje przeznaczyć do 500 euro dla gospodarstwa domowego na organizację wakacyjnego wypoczynku. Rodziny z dziećmi o dochodach poniżej 35 tys. euro rocznie mają otrzymać 500 euro. Kwota zostałaby zredukowana do 300 euro dla gospodarstw domowych składających się z dwóch osób i 150 euro dla singli, jeśli zdecydują się na wakacje we Włoszech. Bonus będzie można wykorzystać od 1 lipca do 31 grudnia.

Środki na ten cel zarezerwowano w rządowym dekrecie, który zaprezentowano w środę (13 maja). Wart 55 mld euro pakiet ma wesprzeć pracowników, rodziny oraz włoską gospodarkę w walce ze skutkami koronakryzysu.

Jednak z propozycji rządu nie są zadowolone popularne platformy turystyczne jak Airbnb oraz Booking.com, które ostrzegają przed nierównym traktowaniem. Rządowa propozycja nie wzięła pod uwagę możliwości wykorzystania dopłat do wakacji poprzez te kanały rezerwowania miejsc letniego wypoczynku.

(Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

Włochy uregulują sytuację nielegalnych migrantów

Jakie warunki muszą spełnić migranci, aby uzyskać czasowe prawo pobytu we Włoszech?

SOFIA

Zasady, które mało kto respektuje. Według badań przeprowadzonych przez agencję badań społecznych i rynku Afis prawie 60 proc. Bułgarów twierdzi, że przestrzega tylko część środków wprowadzonych na czas pandemii koronawirusa, jak zachowanie dystansu od innych osób lub nie przestrzega ich wcale. 

Badanie wykazało, że tylko 38 proc. mieszkańców Bułgarii twierdzi, że nadal będzie ściśle stosować się do rządowych wytycznych, a 48 proc. zamierza stosować tylko niektóre środki.

11 proc. osób przyznaje, że całkowicie ignoruje zasady bezpieczeństwa wprowadzone na czas pandemii, a 4 proc. przyznało, że nigdy ich nie przestrzegało. Oznacza to, że ponad 60 proc. Bułgarów faktycznie nie stosuje się do tych środków. 

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

Koronawirus: Bułgaria walczy z niesubordynacją obywateli

Ponad 120 tys. osób próbowało złamać zakaz przemieszczania się w czasie Świąt Wielkanocnych.

PARYŻ

Spór o szczepionkę. Prezydent Francji Emmanuel Macron poinformował w czwartek (14 maja), że planuje w przyszłym tygodniu spotkać się z przedstawicielami francuskiej firmy biotechnologicznej Sanofi, aby wyjaśnić sprawę dotyczącą kontrowersji wokół szczepionki przeciwko koronawirusowi.

Na początku tego tygodnia dyrektor generalny Sanofi Paul Hudson zasugerował – ku zdziwieniu Francuzów – że jeśli francuski gigant farmaceutyczny byłby w stanie z powodzeniem opracować szczepionkę, to pierwszym krajem, który ją otrzyma będą USA. Powodem miało być zasponsorowanie badań koncernu przez Stany Zjednoczone. 

Taka szczepionka musi być „dobrem wspólnym”, które znajdzie się „poza zasadami rynkowymi”, powiedział Macron. 

(EURACTIV.FR)

Koronawirus: Już 149 firm na świecie pracuje nad szczepionką. Chiny i USA na czele wyścigu

Prezentujemy listę wszystkich 149 firm, które pracują nad szczepionką na koronawirusa.

BERLIN

Większa pomoc. W Bundestagu uchwalono w czwartek (14 maja) kolejny pakiet pomocy z budżetu państwa dla złagodzenia społecznych skutków koronakryzysu. Pakiet obejmuje dodatkowe fundusze na służbę zdrowia, w tym zapewnienie większej liczby środków ochrony osobistej dla pracowników opieki zdrowotnej. 

Przygotowano także dodatkowe wsparcie dla osób zatrudnionych w skróconym wymiarze czasowym. Państwowe dodatki mają od czwartego miesiąca ich wypłacania zapewnić utrzymanie płac na poziomie 70 proc. lub w przypadku osób mających dzieci 77 proc. ostatniej płacy netto. Natomiast od siódmego miesiąca wypłacania wskaźniki te będą wynosić odpowiednio 80 i 87 proc.

Ponadto w przypadku osób pozbawionych pracy, których prawo do pobierania zasiłku dla bezrobotnych wygasa między 1 maja a 31 grudnia bieżącego roku, będzie on wypłacany przez dodatkowe trzy miesiące.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de

Niemcy: Protesty przeciw epidemicznym restrykcjom, a zakażeń znów przybywa szybciej

W kilku niemieckich miastach zorganizowano w sobotę protesty przeciw wprowadzonym w związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 restrykcjom. Tymczasem wirusolodzy alarmują, że nowych zakażonych znów przybywa w Niemczech szybciej.

WIEDEŃ

Niebezpieczny kanclerz. Wizyta kanclerza Sebastiana Kurza w jednej z miejscowości na zachodzie kraju sprowokowała w kraju dyskusję dotyczącą zasad przestrzegania dystansu społecznego w miejscach publicznych. Kurzowi podczas wizyty towarzyszyli lokalni mieszkańcy, którzy – jak widać w relacjach z wydarzenia – nie przestrzegali wymaganego odstępu 1,5 do 2 metrów od innych osób.

W środę (13 maja) liberalna partia NEOS oraz socjaldemokraci zapowiedzieli wystąpienie o zbadanie organizacji wizyty kanclerza. Politycy opozycji przekonują, że doszło do złamania zasad bezpieczeństwa i narażenia zdrowia mieszkańców na zakażenie koronawirusem. 

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

Koronawirus: Jakie plany w walce z pandemią ma Austria?

Rząd Austrii trzyma się wyznaczonego planu ws. luzowania społecznych restrykcji.

HELSINKI

Maski chronią? Według badania opublikowanego w czwartek (14 maja) przez Fińskie Centrum Badań Technicznych (VTT), maski ochronne wykonane z materiału nie zapewniają wystarczającej ochrony przed zakażeniem koronawirusem. Takie maski są skuteczne w 20-40 proc., twierdzą naukowcy. 

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Koronawirus: W Finlandii spada poparcie dla UE

Finlandia należy do jednego z najbardziej proeuropejskich społeczeństw, ale obecny kryzys gospodarczy nie pozostał bez wpływu na stosunek Finów do Wspólnoty.

BUDAPESZT

Stan wyjątkowy potrwa do czerwca? Gergely Gulyas, który kieruje kancelarią premiera, powiedział w czwartek (15 maja), że być może pod koniec czerwca rząd mógłby zrezygnować z nadzwyczajnych pełnomocnictw związanych ze stanem nadzwyczajnym.

„Jeśli sytuacja nie zmieni się w sposób zasadniczy, to w czerwcu, moim zdaniem raczej pod koniec miesiąca, rząd będzie mógł zrezygnować z nadzwyczajnych pełnomocnictw związanych ze stanem nadzwyczajnym”, podkreślił minister Gulyas.

Jak dotąd 4 maja rozluźniono częściowo restrykcje wprowadzone na czas pandemii poza Budapesztem i komitatem Pest. Zezwolono m.in. na otwarcie sklepów bez ograniczeń godzinowych oraz uruchomienie tarasów i ogródków restauracji i kawiarni.

Możliwe jednak, że rząd ogłosi od poniedziałku (18 maja) poluzowanie części restrykcji także dla Budapesztu. Gulyas nie podał żadnych szczegółów, Zaznaczył przy tym, że decyzja wymaga konsultacji z burmistrzami poszczególnych dzielnic oraz epidemiologami.

Jednocześnie Gulyas poinformował, że rząd podjął decyzję o złagodzeniu restrykcji w komitacie Pest (otacza stolicę) w takim samym stopniu jak w innych komitatach, gdyż poziom zakażeń jest zbliżony.

Podczas czwartkowego wystąpienia Gulyas odniósł się także do ubiegłotygodniowej decyzji niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego ws. skupu obligacji przez Europejski Bank Centralny. „Nie uważamy, aby ta decyzja była zwycięstwem Europy Środkowej nad Europą Zachodnią. Ale każde suwerenne państwo, może czuć się zwycięzcą”, powiedział Gulyas. 

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

Węgry: Pierwsze zatrzymania za "rozpowszechnianie fake newsów"

Pierwsze skutki nowego prawodawstwa wprowadzonego na Węgrzech na czas pandemii

BRATYSŁAWA

Trudna dola RPO. Tylko 34 deputowanych zagłosowało za wnioskiem o przyjęcie rocznego sprawozdania Rzecznika Praw Obywatelskich Márii Patakyowej, 50 zagłosowało przeciw, a 46 wstrzymało się od głosu.

Połowa największej partii koalicyjnej, Zwyczajni Ludzie i Niezależne Osobistości (OĽaNO) zagłosowała przeciwko raportowi. Z kolei inne z ugrupowań koalicyjnych – Jesteśmy rodziną, oraz opozycyjna nacjonalistyczna Słowacka Partia Narodowa (L’SNS) zagłosowały przeciwko. 

Wielu deputowanych zdecydowało się zagłosować przeciwko, ponieważ raport zawierał fragmenty dotyczące praw reprodukcyjnych kobiet i praw społeczności LGBT+. Raport RPO nie został przyjęty po raz pierwszy od 2014 r. Na sali obrad obecna była prezydent Zuzana Caputova, która chciała podnieść rangę czwartkowego wydarzenia w parlamencie. W poprzednich latach zdarzało się, że prezentacji sprawozdania RPO towarzyszyła niemal pusta sala.

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk

Słowacja: Rezygnacja sędziego Sądu Konstytucyjnego. W tle sprawa morderstwa Jana Kuciaka

Sprawa morderstwa dziennikarza Jana Kuciaka z 2018 r. do dziś budzi silne emocje na Słowacji.

PRAGA

Austria przed TSUE. Czeska eurodeputowana Martina Dlabajová (Odnowić Europę) i Tomáš Zdechovský (Europejska Partia Ludowa) z zadowoleniem przyjęli pozew Komisji Europejskiej wniesiony do Trybunału Sprawiedliwości UE przeciwko Austrii w związku z systemem zasiłków na dzieci. Praga od dawna przekonywała, że Austria dyskryminuje dzieci zagranicznych pracowników. 

Według Komisji austriacki system przyznaje mniejsze środki dla osób z biedniejszych krajów, jest dyskryminujący i narusza prawo UE.

(Ondřej Plevák | EURACTIV.cz)

Czechy częściowo rezygnują z nakazu zasłaniania twarzy

Codzienny briefing z europejskich stolic – 12 maja. Coraz lepsza sytuacja epidemiologiczna w Czechach pozwala na szybsze znoszenie obostrzeń wprowadzonych na czas pandemii koronawirusa.

LUBLANA

Pomoc dla Włoch. Rząd postanowił tymczasowo zawiesić cła i podatek VAT od importowanych środków ochrony osobistej, takich jak rękawiczki i maski ochronne. Rząd oświadczył również, że prześle Włochom pomoc w postaci środków dezynfekujących o wartości około 92 tys. euro.

(Zoran Radosavljević | EURACTIV.com)

BELGRAD

Inwestycje w tradycyjna energetykę. „Kompleks Kolubura jest sercem systemu energetycznego kraju, a nowa kopalnia odkrywkowa będzie dostarczać węgiel przez kolejne 60 lat”, powiedział w czwartek (14 maja) prezydent Aleksandar Vucic.

„Zainwestujemy w rozwój tego miejsca prawie 500 mln euro”, dodał prezydent po wizycie w kopalni. 

Szacuje się, że znajdująca się na zachodzie kraju kopalnia będzie w stanie dostarczać od 13 do 13,5 mln ton węgla rocznie. Minister górnictwa i energii Aleksandar Antic powiedział podczas wizyty w kopalni, że produkcja węgla w tym kraju wzrosła w tym roku o 5,3 proc.

Pomoc czy kampania wyborcza? Ponad 2 mln osób złożyło wniosek o pomoc o równowartości 100 euro, obiecaną przez władze w ramach niwelowania gospodarczych skutków kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa. Według opozycji inicjatywa rządu jest populistycznym rozwiązaniem, które obciąży finanse kraju. Wybory parlamentarne w Serbii, które początkowo miały odbyć się w kwietniu, przełożono na 21 czerwca. 

(EURACTIV.rs  betabriefing.com)

Austria rezygnuje z węgla do produkcji energii

Austria jest drugim państwem w UE, które zdecydowało się na wyeliminowanie węgla ze swojego miksu energetycznego.