Szczyt Rady Europejskiej. Dobry czy zgniły kompromis? Jak zareagowali europejscy politycy?

Po ponad 4 dniach negocjacji – 90 godzinach trudnych rozmów, przywódcom państw członkowskim udało się osiągnąć porozumienie ws. nowego unijnego budżetu oraz wieloletnich ram finansowych na lata 2021-2027.

Po ponad 4 dniach negocjacji – 90 godzinach trudnych rozmów, przywódcom państw członkowskim udało się osiągnąć porozumienie ws. nowego unijnego budżetu oraz wieloletnich ram finansowych na lata 2021-2027.

„Nie mam wątpliwości, że dzisiaj rano być Polakiem to wspaniała rzecz”, powiedział premier Węgier Viktor Orbán. Szefowie rządów Polski i Węgier tryskali optymizmem po zakończeniu szczytu. A jak zareagowali inni europejscy politycy? Między innymi o tym piszemy we wtorkowej edycji „The Capitals”.

 

BRUKSELA

„Mamy porozumienie!”, napisał z samego rana w mediach społecznościowych szef Rady Europejskiej Charles Michel. „Dziś uczyniliśmy historyczny krok, z którego wszyscy możemy być dumni”, dodała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Po ponad 4 dniach negocjacji – 90 godzinach trudnych rozmów – przywódcom państw członkowskim udało się osiągnąć porozumienie ws. nowego unijnego budżetu na lata 2021-2027 oraz Funduszu Odbudowy UE.

Unia Europejska przeznaczy 750 mld euro w dotacjach i pożyczkach na wsparcie państw członkowskich w walce z kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa. Jednocześnie po raz pierwszy w historii poszanowanie dla praworządności jest powiązane z wydatkami budżetowymi.

Wszyscy politycy: na czele z szefami unijnych instytucji oraz przywódcami państw członkowskich ogłosili sukces. Więcej o szczegółach porozumienia piszemy poniżej. 

"Mamy porozumienie!" – koniec szczytu Rady Europejskiej

Przywódcom państw członkowskim udało się osiągnąć porozumienie ws. nowego unijnego budżetu oraz wieloletnich ram finansowych na lata 2021-2027. Co zawiera porozumienie?

WARSZAWA

Perspektywa Warszawy. „Premier Mateusz Morawiecki wynegocjował największe w historii środki z UE dla Polski. Jednocześnie m.in. we współpracy z Węgrami zablokowano arbitralne mechanizmy polityczne dot. ograniczania budżetu (wymagana jednomyślność w Radzie Europejskiej)”, napisał w mediach społecznościowych rzecznik rządu Piotr Müller. 

Z kolei szef polskiego rządu podkreślił podczas wspólnej konferencji z premierem Viktorem Orbanem zorganizowanej tuż po zakończeniu szczytu, że „mechanizm, który ma być wypracowany, będzie podlegał walidacji Rady Europejskiej. Bez zgody Grupy Wyszehradzkiej nic się tutaj nie zadzieje, bo Rada Europejska to jednomyślność”.

(EURACTIV.pl)

BERLIN

Dobrze, że to już koniec. Kanclerz Angela Merkel pozytywnie ocenia osiągnięty kompromis. Niemiecka kanclerz pozytywnie oceniła porozumienie, ponieważ pozwoli ono na odbudowę gospodarek krajom najbardziej poszkodowanym przez pandemię koronawirusa.

„Europa pokazała, że ​​w tak szczególnej sytuacji jest w stanie przełamać największe trudności”, podkreśliła niemiecka kanclerz podczas dzisiejszej (21 lipca) wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Kilkudniowy opór państw tzw. „oszczędnej czwórki” źle działał na niektórych niemieckich polityków. Der Spiegel poinformował, że Merkel była „zirytowana” grupą.

Poseł i kandydat do zostania szefem CDU Norbert Röttgen potępił „egoizm ze strony poszczególnych uczestników szczytu”, mówiąc, że taka postawa jest niegodna historycznego zadania jakie postawiono przed Europą”.

Z drugiej strony, niektóre niemieckie media były przychylne „oszczędnościom”. Tabloid „Bild” nawiązał do nastrojów wprost z 2008 r. zadając pytanie: „Dlaczego powinniśmy płacić za Hiszpanię i Włochy?”

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

[WIDEO] Czy Niemcy mogą sprawić, że Europa znów będzie wielka? Webinar EURACTIV.pl i Fundacji Konrada Adenauera

15 lipca odbył się webinar „German Presidency in the EU Council. Can Germany Make the Post-Corona Europe Great Again?” organizowany przez EURACTIV.pl oraz Fundację Konrada Adenauera w Polsce.

BUDAPESZT

Morawiecki to ważny gracz. „Nie będzie żadnego powiązania między dwoma różnymi tematami – praworządnością, ani dyscypliną budżetową. Nie będzie połączenia między kwestiami politycznymi i gospodarczymi. W przeciwnym razie efektywność samego pakietu i planu gospodarczego byłaby znacząco zredukowana”, powiedział na wspólnej konferencji prasowej z Mateuszem Morawieckim premier Węgier Viktor Orban.

Orban podkreślił we wtorkowy poranek w Brukseli, że powiązanie rządów prawa z funduszami zostało całkowicie odrzucone. „To musi być rozdzielne”, zaznaczył. Podczas wspólnej z Morawieckim konferencji prasowej Orban próbował bagatelizować kwestię praworządności.

Jednocześnie premier Węgier nie mógł wprost nachwalić się polskiego premiera. „Nie mam wątpliwości, że dzisiaj rano być Polakiem to wspaniała rzecz”, mówił premier Węgier Victor Orban”. Węgierski polityk relacjonował postanowienia ze szczytu oraz chwalił umiejętności negocjacyjne szefa polskiego rządu.

„Naprawdę dobrze, że my byliśmy żołnierzami jego zespołu. Cieszymy się, że lider Grupy Wyszehradzkiej to naprawdę doświadczony były minister finansów”, dodał węgierski polityk. „Mateusz tego nigdy nie powie, ale to on wygenerował miliardy euro dla Polaków, także gratuluje Ci, naprawdę wspaniała robota”, podkreślił Orban.

(EURACTIV.pl)

Węgry: Parlament nie zgadza się na powiązanie wypłaty unijnych funduszy z przestrzeganiem zasad praworządności

Parlament przyjął we wtorek (14 lipca) wytyczne dotyczące Funduszu Odbudowy UE oraz unijnego budżetu. Parlamentarna większość domaga się m.in. zamknięcia wszystkich procedur z art. 7 jako warunku akceptacji Węgier dla wyżej wspomnianych propozycji.

HAGA

Porozumienie mieści się w normie. Po szczycie UE premier Mark Rutte powiedział, że wynik negocjacji mieści się w holenderskich „czerwonych liniach” negocjacyjnych.

Zapytany na porannej konferencji prasowej o ogólny nastrój po szczycie, zwłaszcza po doniesieniach o tym, jak wielu przywódców posądzało premiera Holandii – uznawanego za głównego hamulcowego rozmów – Rutte powiedział, że nadal będzie w dobrych stosunkach ze wszystkimi przywódcami, chociaż atmosfera była czasami „napięta”.

Rutte do końca zachował poczucie humoru mówiąc, że nie mieliśmy do czynienia z historycznym szczytem, ponieważ zabrakło około 25 minut do pobicia rekordu gługości trwania obrad z ponad czterodniowego szczytu z Nicei z 2000 r.

(Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)

Upór przynosi korzyści. Rutte blokuje negocjacje, ale sam zyskuje coraz więcej

Drugi dzień szczytu budżetowego w Brukseli nie przyniósł postępu w negocjacjach. Jak dotąd z rozmów zwycięski wychodzi tylko holenderski premier Mark Rutte.

RZYM

Premier Włoch Giuseppe Conte wydaje się być zadowolony (zdjęcie poniżej ⇓) z efektów kilkudniowego szczytu Rady UE. „Historyczny dzień dla Europy i dla Włoch”, podkreślił za pośrednictwem mediów społecznościowych Conte.

„Osiągnęliśmy porozumienie, chroniąc dzięki temu godność Włoch oraz autonomię instytucji wspólnotowych”, powiedział Conte na porannej wtorkowej konferencji prasowej. „Teraz spoczywa na nas ogromna odpowiedzialność. Mamy 209 mld euro, które pomogą odbudować włoską gospodarkę”.

W wyniku nieznacznych cięć w Funduszu Odbudowy, Włosi otrzymają 81,4 mld euro w ramach bezpośrednich grantów oraz 38 mld w ramach nisko oprocentowanych pożyczek. W połączeniu ze środkami z nowego unijnego budżetu Włosi otrzymają wspomniane 209 mld euro.

(EURACTIV.pl)

MADRYT

„Osiągnęliśmy wspaniałe porozumienie dla Europy i Hiszpanii. Dziś, budujemy podstawy dla przygotowania odpowiedzi na kryzys związany z pandemią koronawirusa. Rozpoczynamy drogę w kierunku wielkiej modernizacji. Pozycjonujemy Europę w miejscu, na które zasługuje – w awangardzie zmian, bez pozostawiania nikogo samego”, podkreślił premier Hiszpanii Pedro Sanchez.

Hiszpania otrzyma 140 mld euro, z czego 72,7 mld to bezzwrotne granty.

(EURACTIV.pl)

LIZBONA

Z porozumienia zadowolony jest także inny przedstawiciel kraju południa Europy: premier Portugalii Antonio Costa. „Porozumienie osiągnięte podczas szczytu Rady Europejskiej, po raz pierwszy ze specjalnym instrumentem na rzecz odbudowy europejskich gospodarek o wartości 750 mld euro, jest znakiem dla Europy i Portugalii do ożywienia gospodarczego w obliczu kryzysu sprowokowanego przez pandemię koronawirusa.

Łącznie Portugalia będzie miała do wydania 45 mld euro – o 37 proc. więcej niż w obecnej perspektywie finansowej UE.

(EURACTIV.pl)

PRAGA

Babiš jest zadowolony. „Wynik negocjacji jest dla nas dobry”, powiedział zaraz po zakończeniu obrad Rady Europejskiej premier Czech Andrej Babiš. Czechy otrzymają dodatkowe 1,55 mld euro na rozwój regionów.

„Skupiliśmy się na zwiększeniu finansowania w ramach polityki spójności”, potwierdził Babiš w rozmowie z EURACTIV.cz, dodając, że Czechom nie przeszkadzają ostateczne cięcia w Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (JTF), ponieważ łatwiej jest wykorzystać pieniądze z tradycyjnych programów spójności niż z JTF. Powstanie FST było warunkiem, w którym Czechy dały zielone światło dla celu neutralności klimatycznej do 2050 r..

(Aneta Zachová, EURACTIV.cz)

Czechy i Słowacja wielokrotnie zwiększają deficyty budżetowe na 2020 r. W Czechach deficyt najwyższy w historii.

Deficyt budżetowy Czech w tym roku będzie wyższy od tego z kryzysu zadłużeniowego w strefie euro. Deficyt budżetowy zwiększa także Słowacja – czterokrotnie więcej niż pierwotnie planowano.

BRATYSŁAWA

„Świetna wiadomość dla Słowacji”. W ten sposób premier Słowacji Igor Matovič opisał rezultat unijnych negocjacji. Pomimo zmniejszenia kwot bezpośrednich dotacji o około 100 mld Matovič powiedział: „osiągnęliśmy wszystko na czym nam zależało”.

(Marián Koreň, Euractiv.sk)

Polska prezydencja w Grupie Wyszehradzkiej. Priorytetem tylko unijny budżet i Fundusz Odbudowy?

Polska przejmuje od 1 lipca rotacyjną prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej. W jakim miejscu jest obecnie V4 w Europie i jakie są obecnie najważniejsze interesy Grupy?

PARYŻ

Macron chwali porozumienie z UE. „UE zawarła historyczne porozumienie, które oddaje do dyspozycji krajów Wspólnoty środki finansowe potrzebne do stawienia czoła wyzwaniom związanym z kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa”, powiedział dziennikarzom po szczycie prezydent Francji Emmanuel Macron.

(Anne Damiani | EURACTIV.FR)

ZAGRZEB

„Przywozimy 22 mld euro do domu, które zagwarantują szybkie ożywienie gospodarcze w Chorwacji”, podkreślił po zakończeniu unijnego szczytu premier tego kraju Andrej Plenković.

(Tea Trubić Macan, EURACTIV.hr)

UE: Bułgaria i Chorwacja przyjęte do "przedsionka" strefy euro. Kiedy przyjmą wspólną walutę?

W piątek (10 lipca) lew bułgarski i chorwacka kuna stały się częścią mechanizmu kursu walutowego ERM II. Jest to bezpośredni „przedsionek” strefy euro, która liczy obecnie 19 członków. Kiedy oba kraje przejdą na wspólną europejską walutę?