Najdłuższy szczyt Rady UE w historii? Już czwarty dzień bez konkluzji / STOLICE

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Czy obecny szczyt Rady UE będzie najdłuższy bez konkluzji. Emmanuel Macron nadal mówi o praworządności. Jarosław Kaczyński rekonstruuje rząd i repolonizuje media. Andrzej Duda spotka się z Rafałem Trzaskowskim? Między innymi o tym piszemy w poniedziałkowej edycji „Stolic Europy”.

BRUKSELA

Szczyt Rady UE przeciągnął się na czwarty dzień. Zaczął się w piątek (17 lipca) o godzinie 10:00, a w niedzielę (19 lipca) o godzinie 23:00 ogłoszono 45-minutową przerwę, po której przywódcy… ponownie zasiedli do rozmów. Przerwa przeciągnęła się jednak i w międzyczasie minęła północ.

A to oznacza, że obecny szczyt trwa już także w poniedziałek 20 lipca. Wszystko wskazuje na to, że będzie to najdłuższe w historii spotkanie Rady Europejskiej. Rozmowy zostaną wznowione po godz. 16:00.

W trakcie przerwy przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel ponownie skupił się na przekonywaniu do zgody na jego propozycje przywódców tzw. Oszczędnej Czwórki. Więcej o szczycie Rady UE dotyczącym nowego unijnego budżetu oraz Funduszu Odbudowy europejskich gospodarek piszemy poniżej. 

Północ vs Południe. 4. dzień szczytu Rady UE / Europa i świat w skrócie

Co udało się ustalić w ciągu dwóch dni unijnego szczytu poświęconego nowemu budżetowi oraz Funduszowi Odbudowy UE? Polska szykuje się do wypowiedzenia konwencji stambulskiej? Informacje z Europy i świata.

PARYŻ

Praworządność ponad wszystko. Prezydent Francji Emmanuel Macron stwierdził przed rozpoczęciem trzeciego dnia negocjacji ws. unijnego budżetu do 2027 r. oraz Funduszu Odbudowy europejskich gospodarek, że kraje unijne są zgodne w kwestii powiązania wpływów budżetowych z przestrzeganiem praworządności.

„Praworządność jest kluczowa dla wartości europejskich”, a także dla negocjacji dotyczących najbliższego budżetu. Macron zdradził też nastroje większości, które miał poznać podczas sobotniej kolacji. „Wczoraj była szeroka zgoda co do tego, że w kwestii praworządności nie powinniśmy odpuścić i że praworządność jest w sercu wartości europejskich – poinformował w niedzielę 19 lipca.

(Anne Damiani | EURACTIV.FR)

Upór przynosi korzyści. Rutte blokuje negocjacje, ale sam zyskuje coraz więcej

Drugi dzień szczytu budżetowego w Brukseli nie przyniósł postępu w negocjacjach. Jak dotąd z rozmów zwycięski wychodzi tylko holenderski premier Mark Rutte.

LUBLANA

Przeciwko podwójnym standardom. Premier Słowenii dostrzega, że na unijnym szczycie prowadzi się bardziej „polityczne niż merytoryczne debaty”. Negocjacje podczas szczytu Rady UE są „znacznie bardziej polityczne niż kiedykolwiek wcześniej. Niestety, wiele się mówi o pobocznych tematach, co uniemożliwia nam skupienie się na kluczowych kwestiach”, powiedział premier Janez Janša w niedzielę (19 lipca). 

Janša odrzucił twierdzenia „Financial Times” sugerujące, że Słowenia, Węgry i Polska opierają się próbom powiązania wypłaty środków z poszanowaniem zasad praworządności.

„To nie prawda”, napisał polityk w mediach społecznościowych. „Chcemy tylko, aby te same standardy obowiązywały wszystkich: Polskę, Słowenię, Luksemburg, Węgry, Niemcy … Te same standardy dotyczące niezależnego sądownictwa, mediów, wolności słowa … W żadnym wypadku nie wspieramy selektywnej sprawiedliwości i podwójnych standardów”, podkreślił premier.

(Zoran Radosavljević | EURACTIV.com)

Upór przynosi korzyści. Rutte blokuje negocjacje, ale sam zyskuje coraz więcej

Drugi dzień szczytu budżetowego w Brukseli nie przyniósł postępu w negocjacjach. Jak dotąd z rozmów zwycięski wychodzi tylko holenderski premier Mark Rutte.

WARSZAWA

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że do rekonstrukcji rządu dojdzie po wakacjach, a do repolonizacji mediów “przed końcem tej kadencji”. Lider rządzącej partii zapowiedział też zmiany we własnej partii i zapewnił, że nie chce blokować młodszemu pokoleniu drogi do władzy w ugrupowaniu. Więcej o planach prezesa PiS piszemy poniżej. 

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Kaczyński: Rekonstrukcja rządu po wakacjach, repolonizacja mediów nieco później

Prezes PiS zapowiedział, że do rekonstrukcji rządu dojdzie po wakacjach, a do repolonizacji mediów “dużo przed końcem tej kadencji”.

Spotkanie na szczycie. Tymczasem z informacji PAP wynika, że prezydent Andrzej Duda spotka się z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim i to jeszcze w tym miesiącu. Rywale z drugiej tury wyborów prezydenckich mieliby zobaczyć się między 27 a 31 lipca 2020 r.

W trakcie wyborów nie doszło do bezpośredniej debaty obu kandydatów, a po wyborach nie doszło do bezpośredniego spotkania Dudy i Trzaskowskiego. Na takowe jeszcze w dzień wyborów, tuż po wynikach exit poll zapraszał urzędujący prezydent. Z informacji PAP wynika, że otoczenie prezydenta Warszawy zaproponowało ramy czasowe wspomnianego spotkania. Miałoby odbyć się jeszcze w tym miesiącu, pod koniec lipca.

(Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

Oficjalne wyniki wyborów: Andrzej Duda ponownie prezydentem

Państwowa Komisja Wyborcza podała wyniki wyborów po przeliczeniu głosów we wszystkich obwodach. Zwycięzcą II tury wyborów prezydenckich został ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda.

BERLIN

Co wiedział minister? Największy skandal finansowy ostatnich lat w Niemczech związany z defraudacją 2 mld euro z kont firmy Wirecard zatacza coraz szersze kręgi. Minister finansów Olaf Scholz miał wiedzieć o nieprawidłowościach już 2019 r., a wiceszef firmy ma przebywać na… Białorusi. Niemiecka opozycja domaga się wyjaśnień.

Wirecard to niemiecki start-up finansowy, który oferował m.in. przetwarzanie płatności i wydawanie kart płatniczych. Z jego usług korzystały inne firmy, takie jak np. Curve, konkurent Revoluta, który umożliwiał podłączenie kilku kont do jednej karty z darmowym przewalutowaniem – dostarczanej właśnie przez Wirecard. Więcej informacji na temat afery znajdą Państwo poniżej.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

Wirecard: Największy skandal finansowy ostatnich lat w Niemczech. W tle powiązania z rosyjską agenturą?

Największy skandal finansowy ostatnich lat w Niemczech związany z defraudacją 2 mld euro z kont firmy Wirecard zatacza coraz szersze kręgi. Minister finansów Olaf Scholz miał wiedzieć o nieprawidłowościach już 2019 r., a wiceszef firmy ma przebywać na… Białorusi.

BRUKSELA

Bez zmian. W niedzielę odbyło się spotkanie władz i ekspertów w celu omówienia rosnącej liczby przypadków koronawirusa. Władze Belgii obawiają się drugiej fali epidemii. Jednak nie uzgodniono wprowadzenia żadnych nowych obostrzeń.

(Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)

Najpierw Węgry, teraz Belgia nie chcą otwierania zewnętrznych granic UE

Według rekomendacji Komisji Europejskiej państwa członkowskie Strefy Schengen powinny w lipcu otworzyć swoje granice zewnętrznej wobec obywateli 15 państw uznanych za „epidemicznie bezpieczne”. Ale najpierw Węgry, a teraz Belgia, uważają, że to przedwczesne i zapowiadają, że granic nie otworzą.

WIEDEŃ

Decyzja w sprawie obowiązkowych masek przełożona. Chociaż rząd Austrii miał zdecydować w niedzielę (19 lipca) o ponownym nakazie zakrywania ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych w związku z niedawnym wzrostem zakażeń koronawirusem, decyzja zostanie podjęta w innym, najbliższym, terminie z powodu przedłużającego się szczytu Rady UE poświęconego unijnemu budżetowi i pobytowi w Brukseli kanclerza Sebastiana Kurza.

Austriacy jako jedni z pierwszych zaczęli znosić koronawirusowe restrykcje. Nakaz noszenia masek ochronnych zniesiono już w połowie czerwca. Jednak z niepotwierdzonych informacji wynika, że rząd wyraził już zgodę na przywrócenie nakazu.

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

UE skraca listę epidemicznie bezpiecznych krajów. Kto z niej wypadł?

Dwa kraje wypadły z oficjalnej unijnej listy krajów uważanych za epidemicznie bezpieczne. Wykreślono z niej Serbię i Czarnogórę. Żadnego nowego kraju zaś nie dopisano. Unijna lista jest aktualizowana co dwa tygodnie.

LUKSEMBURG

Premier ogłasza nowe ograniczenia. Po dwóch dniach na szczycie Rady Europejskiej w Brukseli premier Luksemburga Xavier Bettel udał się na krótko do Luksemburga, aby ogłosić wprowadzenie nowych obostrzeń dotyczących pandemii koronawirusa.

Obejmują one m.in. dopuszczenie maksymalnie 10 osób w trakcie prywatnych spotkań w przestrzeniach zamkniętych i otwartych, w porównaniu z wcześniejszym limitem 20 osób. Rząd zapowiedział również karanie tych osób, które nie przestrzegają zasad kwarantanny. „Nieprzestrzeganie zasad jest wynikiem czystego egoizmu”, podkreślił premier.

(Anne Damiani | EURACTIV.com)

Koronawirus: "Mamy obowiązek pamięci". Hiszpania oddaje cześć ofiarom koronawirusa

W czwartek (16 lipca) w Pałacu Królewskim w Madrycie odbyły się uroczystości na cześć  ponad 28 tys. mieszkańców kraju zmarłych w wyniku choroby COVID-19. Zgromadzeni politycy i goście oddali także hołd lekarzom i pracownikom służb walczących z epidemią SARS-CoV-2.

RZYM

Do szkoły od września. Minister edukacji Lucia Azzolina potwierdziła, że ​​szkoły zostaną ponownie otwarte 14 września. Z powodu pandemii od nowego roku szkolnego we Włoszech uczniowie będą siedzieć w jednoosobowych ławkach. Ich dostawa do placówek oświatowych ma zakończyć się w pierwszym tygodniu września.

Sugestie dotyczące urządzenia klas w dobie pandemii opracowują eksperci. Ich zdaniem jednoosobowe ławki o rozmiarach 70 na 50 centymetrów to najlepsze rozwiązanie. Szerokość przejścia między ławkami powinna wynosić 60 centymetrów, dzięki czemu uczniowie będą siedzieć metr od siebie.

Włoska opozycja tradycyjnie krytykuje zapowiedź rządu. Minister Azzolina odpowiedziała ze spokojem, że jest gotowa do rozmowy z liderem największej partii opozycyjnej – Ligi – Mateo Salvinim w TV.

Zapowiedź minister o powrocie do szkół pojawiła się tuż po tym, gdy przywódca szkolnego związku zawodowego Francesco Sinopoli stwierdził, że nie ma jeszcze warunków do ponownego otwarcia szkół.

Tymczasem władze stołecznego regionu Lacjum zaapelowały w niedzielę (19 lipca) do mieszkańców o noszenie masek ochronnych. W przeciwnym razie trzeba będzie ponownie zamknąć region – ostrzegł szef wydziału do spraw służby zdrowia Alessio D’Amato.

„Zwracam się z apelem o używanie maseczek albo trzeba będzie wszystko ponownie zamknąć” – podkreślił przedstawiciel władz Lacjum. Następnie dodał: „Nie możemy wrócić do tego, co było i zmarnować dotychczasowe wysiłki”. W niedzielę w Lacjum poinformowano o 17 nowych przypadkach koronawirusa, z których 10 dotyczy osób przybyłych ostatnio z innych krajów.

(Alessandro Follis | EURACTIV.it)

Włochy: Dłuższe restrykcje, pogorszenie społecznych nastrojów. Spada średnia wieku zakażonych SARS-CoV-2

Włosi wszczynają śledztwo w sprawie działań WHO. Przedłużają koronawirusowe restrykcje. Jednocześnie wśród Włochów obawa przed wirusem zastępowana jest złością i bezradnością, a wiek nowych zakażonych SARS-CoV-2 uległ znacznemu obniżeniu

MADRYT

Ponowny lockdown. Katalonia zmaga się z wzrostem liczby zakażeń koronawirusem, dlatego lokalne władze proszą mieszkańców o pozostanie w domach. W piątek (17 lipca) rząd Katalonii (Generalitat) zwrócił się mieszkańców metropolii Barcelony oraz 12 sąsiednich gmin, zamieszkanych ponad 2,5 mln osób, o pozostanie w domach.

Władze odwołały się do obywatelskiej odpowiedzialności i zaleciły wychodzenie z domu jedynie z wyjątkowych czy niezbędnych powodów, takich jak wyjście do pracy, do sklepu czy do lekarza. Rząd zabronił spotkań na ulicach i w miejscach publicznych z udziałem więcej niż 10 osób. Decyzja ta powinna być jeszcze zatwierdzona przez sąd.

We wszystkich gminach zamknięto teatry, kina i lokale rozrywkowe, np. dyskoteki, oraz zawieszono imprezy sportowe w pomieszczeniach zamkniętych.

W kawiarniach i restauracjach o 50 proc. ograniczono liczbę gości wewnątrz lokali, a na tarasach zalecono zachowanie dwumetrowej odległości między stolikami, z preferencją dla zamówień z dostawą do domu.

(EUROEFE)

Hiszpania: Kataloński polityk oskarża rząd Hiszpanii o szpiegowanie za pomocą izraelskiego programu Pegasus

Roger Torrent, niepodległościowy kataloński polityk, padł ofiarą cyberinwigilacji z wykorzystaniem izraelskiego programu szpiegowskiego. Oskarża on o nielegalne działania rząd w Madrycie. Czy hiszpańskie służby wywiadowcze dysponują programem Pegasus?

PRAGA

Najwięcej od początku pandemii. W Czechach jest najwięcej zakażonych SARS-CoV-2 od początku epidemii. Najtrudniejsza sytuacja panuje w graniczącym z Polską kraju morawsko-śląskim, gdzie w piątek przywrócono restrykcję, w tym m.in. noszenie masek. Więcej szczegółów poniżej. 

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

Czechy: Najwięcej aktywnych przypadków od początku pandemii. Najgorsza sytuacja przy granicy z Polską

W Czechach jest najwięcej zakażonych SARS-CoV-2 od początku epidemii. Najtrudniejsza sytuacja panuje w graniczącym z Polską kraju morawsko-śląskim, gdzie w piątek przywrócono restrykcję, w tym m.in. noszenie masek.

SOFIA

Obywatelskie nieposłuszeństwo. Trwające od 10 dni społeczne protesty w Bułgarii przybierają coraz to nowe formy. Do najpopularniejszych należą obywatelskie nieposłuszeństwo, które objawia się poprzez blokowanie ulic i głównych dróg w kraju.

Organizatorzy protestów wezwali także w sobotę (18 lipca) do blokowania ważnych gmachów rządowych. Rozpoczynająca się w poniedziałek akcja ma przebiegać pod hasłem „W obronie demokracji”.

W poniedziałek parlament ma rozpatrywać wniosek o wotum nieufności dla rządu premiera Bojko Borysowa złożony przez lewicową Bułgarską Partię Socjalistyczną. Blokowany ma być gmach Zgromadzenia Narodowego.

Protestujących wezwano, by zaczęli zbierać się tego dnia z samego rana. Protest ma przekształcić się w działania, mające na celu sparaliżowanie władzy, informują organizatorzy. Według demonstrantów powinno dojść do wyboru parlamentu, który wprowadziłby zmiany w konstytucji, a konkretnie w systemie sądowniczym. Protestującym chodzi o ograniczenie uprawnień prokuratora generalnego, który nie podlega – według nich – praktycznie żadnej kontroli.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

Bułgaria: Kolejny dzień protestów. Prezydent wzywa rząd do dymisji

Kolejny dzień antyrządowych protestów ulicznych w Bułgarii. Wczoraj odbyły się one nie tylko w stolicy – Sofii, ale także w innych miastach. W sumie wzięło w nich udział kilkadziesiąt tysięcy osób.

ZAGRZEB

Pierwsza reforma. Zmniejszenie administracji lokalnej poprzez ograniczenie liczby radnych o 20 proc. i zmniejszenie liczby gmin będzie jednym z pierwszych posunięć nowego rządu – zapowiedział lider rządzącej HDZ Andrej Plenković.

Zgodnie z szacunkami mogłoby to pomóc zaoszczędzić rocznie do 100 mln kun (HRK) – około 592 tys. zł. Chorwacja liczy obecnie 428 gmin, 127 miast i miasteczek oraz 20 powiatów, nie licząc Zagrzebia. W sumie najmłodsze państwo członkowskie UE ma 576 jednostek władz lokalnych, z których wszystkie mają burmistrzów, prefektów okręgów i 754 zastępców.

Zgodnie z nową reformą deputowani mieliby tylko starostowie powiatowi i burmistrzowie większych miast, z wyjątkiem gmin, w których występuje duży udział mniejszości etnicznych. Rząd planuje wdrożyć te działania przed wyborami samorządowymi, które zaplanowano na maj 2021 r.

(Tea Trubić Macan, EURACTIV.hr)

UE: Bułgaria i Chorwacja przyjęte do "przedsionka" strefy euro. Kiedy przyjmą wspólną walutę?

W piątek (10 lipca) lew bułgarski i chorwacka kuna stały się częścią mechanizmu kursu walutowego ERM II. Jest to bezpośredni „przedsionek” strefy euro, która liczy obecnie 19 członków. Kiedy oba kraje przejdą na wspólną europejską walutę?

BELGRAD

Komisja trzyma rękę na pulsie? Komisja Europejska regularnie monitoruje stan praworządności w Serbii, w tym wolność prasy, powiedziała rzeczniczka Komisji Ana Pisonero w piątek (17 lipca), wzywając Belgrad do prowadzenia faktycznego dialogu ze wszystkimi frakcjami politycznymi tego kraju w interesie kontynuowanie ważnych reform.

Partie opozycyjne, w tym Sojusz dla Serbii (największa pozaparlamentarna siła polityczna, wysłały list do urzędników UE z zaproszeniem do utworzenia dwóch grup ekspertów w celu opracowania raportów na temat stanu demokracji, praworządności i mediów w Serbii.

(EURACTIV.rs  betabriefing.com)