Niemiecki minister: UE straciła wiarygodność ws. obrony praworządności / STOLICE

Unia Europejska, Polska, Węgry, Niemcy, praworządność, pandemia, Portugalia, Finlandia, Fundusz Odbudowy, Słowacja, szczepienia

Niemiecki minister ds. europejskich Michael Roth (na zdj.). / Foto via [EPA-EFE/VIRGINIA MAYO]

Niemiecki minister ds. europejskich Michael Roth krytykuje Unię Europejską za działania ws. obrony praworządności. Prezydent Czech przeprosił za bombardowanie Jugosławii w 1999 r. Między innymi o tym piszemy we środowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

LIZBONA

Krytycznie o działaniach UE. Niemiecki minister ds. europejskich Michael Roth powiedział wczoraj (18 maja), że UE nie była wystarczająco stanowcza w utrzymaniu praworządności i straciła wiarygodność w krajach członkowskich, w których nie jest ona przestrzegana.

„Chcę być bardzo szczery. UE nie była wystarczająco zdecydowana w obronie i wzmacnianiu praworządności. Wiele straciliśmy na wiarygodności, zwłaszcza w państwach członkowskich, w których rządy prawa są podważane, a to stanowi dość duże obciążenie dla Rady UE”, podkreślił niemiecki minister trakcie drugiego dnia konferencji poświęconej rządom prawa w Europie, którą zorganizowano w Coimbrze w ramach portugalskiej prezydencji w Radzie UE.

W obliczu tej sytuacji obecny skład unijnej prezydencji – Portugalii oraz Słowenii i Francji, które będą sprawowały kolejne rotacyjne przewodnictwo w Radzie. Niemcy zakończyły prezydencję 31 grudnia 2020 r. – oraz Komisja Europejska, poczyniły duże starania, aby stworzyć dwa mechanizmy ochrony i wzmocnienia praworządności w UE.

Jednym z nich było wprowadzenie mechanizmu, który uzależnia dostęp do funduszy unijnych od poszanowania praworządności i pozwala na odpowiednią reakcję w przypadkach, gdy naruszenia zasad wpływają na fundusze europejskie, zaznaczył niemiecki minister.

Mechanizm ten jest obecnie oceniany przez Trybunał Sprawiedliwości UE, na wniosek Węgier i Polski. Wobec rządów obu państw najczęściej formowana jest krytyka w sprawie poważnego naruszenia wartości europejskich na mocy art. 7 Traktatu UE.

„Jestem pewien, że Trybunał Sprawiedliwości UE potwierdzi legalność nowego mechanizmu”, podkreślił Roth.

„Zawsze możemy zapytać: po co martwić się o praworządność w czasach kryzysu pandemicznego? Odpowiedź jest dość prosta. Bo właśnie wtedy praworządność jest najważniejsza”, zaznaczył niemiecki minister. Roth powiedział, że to oczywiste, że trzeba walczyć z pandemią z całą energią i zaangażowaniem, ale trzeba to zrobić w sposób sprawiedliwy i racjonalny.

„Kryzysy niosą ze sobą niepewność. Niektórzy próbowali ją wykorzystać na swoją korzyść. Zaatakowali dziennikarzy, naukowców, mniejszości, mówiąc, że znają najlepszy sposób walki z pandemią. Dlatego musimy wspólnie walczyć z nienawiścią, przemocą i rozpowszechnianiem fałszywych wiadomości w oparciu o fundament praworządności”, dodał.

Słoweński sekretarz stanu ds. zagranicznych Gašper Dovžan, który również wziął udział we wczorajszej dyskusji w Coimbrze, powiedział, że prezydencja słoweńska w Radzie UE, również podkreśli poszanowanie dla unijnej praworządności.

Praworządność jest ważna z wielu powodów, wśród nich „ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania rynku wewnętrznego oraz dla jego stosowania i opracowywania prawodawstwa w sposób bezstronny i skuteczny”, podsumował słoweński minister.

Minister spraw zagranicznych Portugalii potwierdził w poniedziałek (17 maja), że jego kraj zamierza doprowadzić do kontynuowania postępowania przeciwko Polsce i Węgrom w związku z podejrzeniem naruszenia wartości unijnych. Szczegóły poniżej.

(Beatriz Céu | Lusa.pt)

Portugalia chce przyspieszenia działań UE ws. praworządności w Polsce i na Węgrzech

Praworządność jest jednym z kluczowych zagadnień portugalskiej prezydencji w Radzie UE.

BELGRAD

Przeprosiny przyjęte. Prezydent Milosz Zeman wczoraj (18 maja) w Pradze przeprosił serbskiego prezydenta Aleksandara Vuczicia za alianckie bombardowania Jugosławii w 1999 r. Zeman poprosił Serbów o przebaczenie.

„Chciałbym osobiście poprosić naród serbski o przebaczenie”, powiedział Zeman. Wiosną 1999 r. Zeman był premierem gabinetu, który zdecydował o udziale w akcji Sojuszu Północnoatlantyckiego. Czechy, podobnie jak Polska i Węgry, kilka dni wcześniej wstąpiła do NATO.

Zeman podkreślił, że naród serbski udzielił poparcia Czechom w 1938 (zajęcie Czechosłowacji przez III Rzeszę – red.) i w 1968 r. (inwazja wojsk Układu Warszawskiego – red.) ( „Odpłaciliśmy im bombardowaniami”, podkreślił.

Vučić podziękował prezydentowi Czech za jego słowa. Powiedział, że ani on, ani naród serbski nigdy ich nie zapomni. Zwrócił uwagę, że nikt nigdy nie złożył podobnych oświadczeń na temat nalotów.

„Od tego momentu naród serbski będzie postrzegał Czechów nie tylko jako naród przyjazny, ale także braterski. Serbowie nie zapomną słów Zemana, będziemy wdzięczni na zawsze, bo to, co powiedział o bombardowaniu, nigdy nie zostało powiedziane przez nikogo innego”, podkreślił Vučić.

W rozmowie z prasą Vučić powiedział, że Zeman jest być może pierwszym, ale nie ostatnim, głową państwa, który przeprasza za bombardowanie NATO. Vučić powiedział, że przeprosiny Zemana „mają olbrzymią” wagę, ponieważ pochodzą od „wybitnego intelektualisty” i „polityka, który nie boi się wyrażać stanowisk różniących się od popularnych opinii”.

Zeman jest zwolennikiem wycofania czeskiego poparcia dla międzynarodowego uznania niezależności Kosowa. Inni najwyżsi przedstawiciele Republiki Czeskiej nie poparli głowy państwa.

(EURACTIV.rs | betabriefing.com)

Serbia: Władze chcą płacić każdej zaszczepionej osobie

„To pozwoli nam uzyskać odporność zbiorową”, przekonuje prezydent kraju.

HELSINKI

Finlandia już „nie wstrzymuje Europy”. Fiński parlament ratyfikował wczoraj (18 maja) unijny Fundusz Odbudowy „Next Generation EU”. Proces ratyfikacji wzbudzał w kraju duże emocje. Do zatwierdzenia pakietu przez parlament wymagana była większość 2/3 głosów.

Rząd potrzebował wsparcia opozycji, która w ubiegłym tygodniu przeciągała parlamentarną debatę ze względu na ryzyko związane z konstrukcją samego funduszu. Szczegóły poniżej. 

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Finlandia: Parlament ratyfikował Fundusz Odbudowy UE

Finlandia jest jednym z tych krajów członkowskich, w których ratyfikacja unijnego pakietu ratunkowego wzbudzała duże kontrowersje.

 

PARYŻ

Od dziś faza „2”. Francja łagodzi kolejne koronaobostrzenia. Od dziś (19 maja), czyli wraz z początkiem wdrażania drugiego etapu rządowego planu, lokale gastronomiczne będą mogły obsługiwać gości na świeżym powietrzu, a przy jednym stoliku będzie mogło siedzieć maksymalnie sześć osób. Godzina policyjna zostanie skrócona i rozpocznie się o 21:00.

Przewiduje się także otwarcie sklepów, nie sprzedających towarów pierwszej potrzeby, jak również lokali związanych z kulturą i sportem. W wydarzeniach odbywających się wewnątrz budynków będzie mogło uczestniczyć nie więcej niż 800 osób, natomiast w przypadku wydarzeń na zewnątrz limit będzie wynosić 1 tys. osób.

Trzeci etap luzowania obostrzeń – pod warunkiem spadku liczby nowych zakażeń SARS-CoV-2 we Francji – przewidziano na 9 czerwca.

(Magdalena Pistorius | EURACTIV.fr)

Koronawirus: Francja znosi kolejne obostrzenia. Czterostopniowy plan odmrażania gospodarki

Mimo wciąż wysokiego poziomu zakażeń i dużej liczby hospitalizowanych pacjentów z COVID-19 Francja chce rozpocząć wychodzenie z częściowego lockdownu.

 

WARSZAWA

Polska bierze udział. Polska złożyła deklarację przystąpienia do projektu certyfikatów szczepiennych, tzw. paszportów covidowych. Teraz konsorcjum musi dopuścić Polskę do testów, przekazał wczoraj (18 maja) Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Dokument nazywany paszportem covidowym ma być cyfrowym i papierowym świadectwem szczepienia, przebycia koronawirusa lub negatywnego wyniku testu. Komisja Europejska chce zakończyć testowanie systemu w tym miesiącu, by wystartować z nim 21 czerwca.

Andrusiewicz zaznaczył, że deklaracja padła przed 20 maja, który był deklarowany jako data, kiedy Polska chciałaby przystąpić do testów.

(Monika Mojak | EURACTIV.pl)

Polska postanowiła jednak przystąpić do testów unijnego systemu covidowych zaświadczeń

Unijny system miał zacząć działać od 25 czerwca, ale Komisja Europejska chce go uruchomić szybciej – nawet 1 czerwca.

 

BRATYSŁAWA

Dążenie do jednolitości. Słowacy zaszczepieni przeciwko COVID-19 nie mogą jeszcze podróżować za granicę, ponieważ Słowacja nie wydała jak dotąd swoim obywatelom jednolitego świadectwa szczepień.

Do tej pory osoby zaszczepione otrzymywały różne dokumenty potwierdzające przyjęcie preparatów przeciwko koronawirusowi w zależności od tego, czy zostały zaszczepione w szpitalu, czy w ośrodku szczepień, a niektórzy lekarze ręcznie wypisywali zaświadczenia.

Z tego powodu Słowacja nie może uczestniczyć w międzynarodowych wzajemnych umowach o uznawaniu szczepień, co utrudnia podróżowanie do sąsiednich krajów, nawet dla osób zaszczepionych.

Republika Czeska, Polska, Austria, Węgry, Niemcy i Słowenia podpisały stosowne porozumienie o wzajemnym uznawaniu świadectw szczepień, które weszło w życie w minioną sobotę (15 maja), jednak Słowacja nie może jak na razie do niego przystąpić ze względu na brak ujednolicenia krajowych procedur związanych ze świadectwami.

Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że ​​w „najbliższych dniach” przedstawi rozwiązanie problemu. „Mogę zapewnić wszystkich, że osoby zaszczepione już w tym tygodniu otrzymają dokument, który będzie oczywiście ważny podczas przekraczania granic krajów sąsiednich”, ogłosił wczoraj (18 maja) minister zdrowia Vladimír Lengvraský.

Jak dotąd na Słowacji ponad 1,4 mln osób otrzymało pierwszą dawkę szczepionki, a około połowa otrzymała już drugą dawkę. Około 220 tys. osób jest obecnie zarejestrowanych na szczepienie.

(Marián Koreň | EURACTIV.sk)